Przygotowanie rodzin zastępczych | Rodzina zastępcza
Profesjonalne przygotowanie do roli rodzica zastępczego to proces, na który składa się kwalifikacja wstępna, testy psychologiczne, wywiad środowiskowy, proces szkolenia, który ma największe znaczenie - diagnostyczne i uświadamiające.

Szkolenie odbywa się na przestrzeni kilku miesięcy. Kandydaci na rodziców zastępczych wchodzą w relację z prowadzącymi grupę, z trenerami. Bywa, że ktoś przechodzi szkolenie, testy psychologiczne, ale kwalifikacja na bycie rodzicem zastępczym jest zawieszona w czasie, ponieważ np. muszą coś nadrobić, coś przemyśleć, coś uzyskać. Nie da się zostać rodzicem zastępczym na próbę. Każdy organizator pieczy musi być w 100 procentach przekonany, że to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Kandydaci na rodziców zastępczych muszą być również w 100 procentach przekonani, że chcą się tego podjąć.
Rodzicem biologicznym się stajemy, czy tego chcemy, czy nie. Opieka nad dzieckiem obcym jest dużo trudniejsza, bo zostaje ono przyjęte z całym dorobkiem dotychczasowego życia - z wszystkimi traumami, przeżyciami, doświadczeniami. W czasie sprawowania pieczy zastępczej trzeba podjąć wszystkie działania, żeby zminimalizować skutki, które niosą traumę dziecka dla dorosłości.
