Wydarzenia piątek, 30.01.2015

Finał obchodów jubileuszu WFO
Dobiega końca cykl retrospektyw z okazji 65-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych. Gościem finałowego spotkania będzie Andrzej Barański. Uznany reżyser i scenarzysta zasłynął nostalgicznymi obrazami polskiej prowincji. Jest również autorem kilkudziesięciu krótkich form filmowych - pięć z nich, zostanie pokazanych w piątek (30.01), o godzinie 18:00 w kinie Polonia.

Strauss zabrzmi w Filharmonii
Richard Strauss postrzegany jest głównie jako twórca znakomitych poematów symfonicznych, oper i pieśni. Rzadko kiedy wspomina się o jego koncertach czy kameralistyce. Inną twarz Straussa zaprezentuje Filharmonia Łódzka.

16. edycja Nocy Kina
30 stycznia sieć kin Multikino zaprasza do udziału w 16. edycji Nocy Kina, podczas której kinomani będą mieć okazję zobaczyć najciekawsze filmy z ostatnich miesięcy.

Pożegnanie z kultowymi monodramami Wrocławskiego
"Czołem wbijając gwoździe w podłogę" oraz "Obudź się i poczuj smak kawy" - dwa kultowe monodramy Bronisława Wrocławskiego schodzą z afisza łódzkiego Teatru Jaracza.

A teraz zażyjmy sobie piegów! Wystawa w Galerii Bałuckiej
Wystawa prac Kasi Turajczyk zainspirowanych ilustracjami do książek dla dzieci, będzie otwarta do 1 lutego w Galerii Bałuckiej na Starym Rynku.

Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości
Pierwszą od ponad 20 lat monograficzną wystawę Maurycego Gottlieba, ucznia Jana Matejki i jednego największych malarzy żydowskich XIX wieku, od 3 października można oglądać w Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi.

Armatka Kultury 2014. Wybierz najbardziej wystrzałowe wydarzenie
Rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie "Armatka Kultury 2014" na najbardziej wystrzałowe wydarzenie kulturalne minionego roku.

Ferie w Łodzi [PROGRAM]
Łódzkie kina, teatry, muzea i wiele innych instytucji przygotowało specjalną ofertę dla tych, którzy ferie zimowe spędzają w mieście.

Nominacje do "Plastrów Kultury"
Już po raz drugi przyznane zostaną "Plastry Kultury" za najważniejsze wydarzenia minionego roku.

Sztuka nie zna słowa "stop". Instalacja Ewy Partum
Nic nie zatrzyma idei sztuki – taką tezę stawia polska performerka Ewa Partum. Czy rzeczywiście sztuka nie podlega żadnej kontroli? Artystka udzieli odpowiedzi podczas wernisażu 21 listopada, który odbędzie się w ms2.

55 plakatów na 55-lecie Centralnego Muzeum Włókiennictwa
Wystawa plakatów rozpoczyna rok jubileuszowy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Sztuka plakatu nieodzownie łączy się z działalnością wystawienniczą i historią muzeum.

Ojciec Stefan Miecznikowski
Wystawę upamiętniającą o. Stefana Miecznikowskiego, wybitnego kapłana i duszpasterza, ojca duchowego łodzian można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi.

Homo Urbanus Europeanus w Atlasie Sztuki
Niezwykły projekt "Homo Urbanus Europeanus" Jean-Marc Caracci zobaczymy w Atlasie Sztuki.

Amanci Polskiego Kina. Franciszek Brodniewicz
Bohaterem wystawy w Muzeum Kinematografii jest przedwojenny aktor filmowy i teatralny - Franciszek Brodniewicz

Witalny realizm grupy Koło Klipsa
Nieskrępowana witalność, radość tworzenia i używania życia były najbardziej znamienną cechą aktywności grupy Koło Klipsa. Jej dzieła są prezentowane w ms1.

Jacek Ambrożewski - Ilustracje
Autor wystawy Jacek Ambrożewski to laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody "Projekt Roku" w kategorii "Debiut" w konkursie Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, głównej nagrody w konkursie Muzeum Książki Dziecięcej za ilustracje do książki "XY", wyróżnienia w 54. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za książkę autorską "Szkice z przyszłości" i innych.

Prime Time 2014 w Muzeum Włókiennictwa
Prime Time to wystawa zawierająca najlepsze prace dyplomowe studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, jakie powstały w ubiegłym roku.