Wydarzenia sobota, 30.01.2016

Profesor Stanisław Fijałkowski gościem Muzeum Sztuki
Profesor Stanisław Fijałkowski w Muzeum Sztuki opowie, dlaczego przyjechał do Łodzi i jak pamięta szkolne Akademii Sztuk Pięknych w naszym mieście.

Prawdziwa gratka dla fanów klasycznego rocka progresywnego
W Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury zaprezentuje się łódzka formacja Leafless Tree oraz gość specjalny z Niemiec, zespół Argos.

"Jutro będzie futro", czyli film o przemyśle futrzarskim
Pierwszy w Polsce pełnometrażowego filmu o polskim przemyśle futrzarskim "Jutro będzie futro" zrealizowany dzięki "Fundacji Viva! Akcja" dla zwierząt można oglądac w kinie Bodo przy ul. Rewolucji 1905 roku.

Palmiarnia i Ogród Botaniczny zapraszają na wystawy
W Palmiarni można obejrzeć wystawę fotografii pt.: "W krainie niezachodzącego słońca", a Ogród Botaniczny prezentuje "Kulturę Japonii".

Nowe Jaskulana w teatrze, czyli w hołdzie Zdzisławowi Jaskule
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka zaprasza na cykl wydarzeń artystycznych i krytyczno-literackich dedykowany Zdzisławowi Jaskule – zmarłemu w październiku ubiegłego roku dyrektorowi tego Teatru.

Szkolne lata. Początki ASP w Łodzi
Prezentowana w Muzeum Sztuki wystawa przybliży pionierskie lata Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, w której uczył Władysław Strzemiński – wybitna osobowość artystycznej awangardy.

Orły w Kinematografie [REPERTUAR]
Ponad 50 polskich filmów zrealizowanych w 2015 roku kandydujących do Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej, można od soboty, 2 stycznia, oglądać w kinie Kinematograf w Łodzi.

Grand OFF. Najlepsze Niezależne Filmy Świata w Łodzi
Grand OFF Najlepsze Niezależne Filmy Świata to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce. Zobaczymy je w łódzkim Kinie Charlie.

Karnawał w Łodzi. Sprawdź harmonogram styczniowych wydarzeń
Koncerty karnawałowe, występ Kazika, zespołu Zakopower i Czerwonych Gitar – to tylko niektóre ze styczniowych atrakcji w Łodzi.

Karnawał czas zacząć. Premiera "Nocy w Wenecji" w Teatrze Wielkim
Pełna podchodów, intryg, wybiegów i przebieranek fabuła zmienia się jak w kalejdoskopie. Książę uwodzi Barbarę, ta ugania się za pięknym Enrikiem, Delacqua zaleca się do Ciboletty, którą kocha Caramello i by do niej dotrzeć przebiera się za gondoliera… - to wszystko czeka na widzów w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Dla kogo Armatka Kultury? Trwa głosowanie
Już po raz trzeci przyznana zostanie Armatka Kultury, czyli nagroda za najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze. Powalczy o nią dwunastu nominowanych.

Plastry Kultury 2015. Sprawdź, kto jest nominowany
Aż 65 nominowanych ma szansę na Plaster Kultury, czyli doroczną nagrodę dla łódzkich artystów, animatorów i wydarzeń kulturalnych.

Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum w Rapperswilu
Z okazji jubileuszu 40-lecia, Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wystawę kolekcji rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Zimowa wystawa w Muzeum Fabryki
"Krajobrazy zimowe" - to wystawa miniatur malarskich, którą można oglądać w Muzeum Fabryki. Autorką prac jest Alicja Brzostowska, specjalistka w zakresie form, nawiązujących stylem do tkaniny artystycznej.

Dwie wystawy na zakończenie jubileuszu
Dwie nowe wystawy przygotowała łódzka Akademia Sztuk Pięknych. Będą one jednocześnie zwieńczeniem obchodów jubileuszu uczelni.

Retrospektywa Adama Brinckena w Miejskiej Galerii Sztuki
Wystawa w Ośrodku Propagandy Sztuki zaprezentuje szerokie spektrum twórczości Adama Brinckena – malarza, autora przestrzennych obiekto-obrazów i polichromii, witrażystę, rysownika, projektanta wystroju obiektów sakralnych, kuratora oraz aranżera wielu wystaw problemowych i monograficznych,

Ulotność Anny Szyłlo na wystawie
Grafiki, ilustracje oraz projekty tkanin Anny Szyłło – absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi - możemy oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki.

Pamięć utrwalona. Jubileuszowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa
"Pamięć utrwalona. Dary i nabytki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi" to wystawa przygotowana z okazji 55-lecia istnienia muzeum.

Lalki inspirowane dziećmi. Prezentuje Renata Gołaszewska-Adamczyk
W łódzkim Teatrze Arlekin można oglądać wystawę Polskiej Lalki Artystycznej.

Paszcza rekina i tajemnicza kopalnia. Akcelerator emocji stanął w Manufakturze
Jak to jest stanąć oko w oko z groźnym rekinem albo zanurzyć się w czeluściach tajemniczego podziemia? Sprawdzała to nasza reporterka na rynku Manufaktury.

Otwieram Świątynię Pamięci. Zbiory Czartoryskich w Pałacu Herbsta
Wystawa przybliży dzieje pierwszego w Polsce i jednego z najstarszych w Europie muzeów oraz sprowokuje do zastanowienia się, w jaki sposób powstanie tego rodzaju instytucji wpłynęło na rozwój polskiej kultury. Na ekspozycji znalazły się ważne dzieła z kolekcji Czartoryskich: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijn, obrazy malarzy włoskich czy arras brukselski z XVI wieku.