Logo Radio Łódź

Ferie w Łodzi [PROGRAM]

Łódzkie kina, teatry, muzea i wiele innych instytucji przygotowało specjalną ofertę dla tych, którzy ferie zimowe spędzają w mieście.

Całą miejską ofertę dla dzieci na czas ferii można znaleźć pod adresem www.uml.lodz.pl.

 

Warsztaty dla dzieci w Pałacu Poznańskiego

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat na zajęcia edukacyjne. Od poniedziałku do czwartku przez pierwsze dwa tygodnie lutego w godzinach 10:00-12:00 uczestnicy zajęć będą poznawać historię Łodzi, język i tradycje regionu łódzkiego, a także techniki artystyczne inspirowane tymi, które spotkać można na muzealnych wystawach.

02.02.2015 g. 10:00 Historyczny poniedziałek: "Królowie bawełny"

03.02.2015 g. 10:00 Muzealny wtorek: "Pałac króla"

04.02.2015 g. 10:00 Łódzka środa: "Językowa wycieczka po Łodzi"

05.02.2015 g. 10:00 Artystyczny czwartek: "Maskarada"

09.02.2015 g. 10:00 Historyczny poniedziałek: "Nie tak dawno temu w Łodzi"

10.02.2015 g. 10:00 Muzealny wtorek: "Luz wśród muz"

11.02.2015 g. 10:00 Łódzka środa: "Karnawał po łódzku"

12.02.2015 g. 10:00 Artystyczny czwartek: "Zimowe pejzaże"

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

 

Zajęcia sportowe w MOSIR

Szeroki wachlarz zajęć sportowych, w tym gimnastyka, aerobik, dyscypliny grupowe, sztuki walki i wiele innych.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Miejski Oś›rodek Sportu i Rekreacji, ul. ks. Skorupki 21.

Zobacz program:

MOSIR program 18 KB

Tajemnice Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza młodzież w wieku od 13 do 18 lat na wyjątkową podróż śladami dźwięku. Już 7 lutego o godz. 10.00, podczas wycieczki młodzież pozna sekrety akustyki. 

(Fot. pixabay.com)

Historia w Centrum Dialogu

Centrum Dialogu proponuje w okresie ferii zimowych serie sześciu spotkań z historykiem Szymonem Pawlakiem. 

Tematami zajęć będą problemy historyczne związane z historią XX wieku. Elementem wszystkich zajęć poza wykładem będą prezentacje multimedialne i filmy dokumentalne.

Zajęcia będą trwały od godziny 12.00 do 14.30 w poniedziałki, środy i piątki. Wstęp wolny.

Tematy:

2 lutego 2014 - I wojna światowa, koniec romantycznego świata.

4 lutego 2014 - Polskie Państwo Podziemne / Rząd RP na uchodźstwie - II wojna światowa.

6 lutego 2014 - Holocaust - przyczyny, realizacja, konsekwencje.

9 lutego 2014 - Wielkie konferencje aliantów i ich wpływ na kształt świata po II wojnie światowej.

11 lutego 2014 - Rzeczywistość Polski pod zakończeniu II wojny światowej. Ugruntowanie dominacji radzieckiej.

13 lutego 2014 - Droga do wolności - przełomy w historii PRL - 1956, 1968, 1970, 1976, 1980.

Bajka w Powszechnym 

4, 5 i 6 lutego o 11:00 na Małej Scenie obejrzeć będzie można bajkę "Mój tata chce latać jak ptak". Później zaplanowano czytanie bajek z "Antologii bajki polskiej" w wykonaniu aktorów Powszechnego.

Bajka "Mój tata..." jest spektaklem adresowanym zarówno do najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym, jak i dzieci starszych - uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. O czym opowiada?

Lizzie po odejściu mamy mieszka tylko z tatą. Jednak ten od momentu straty żony pogrążył się w depresji i żyje wyłącznie w swoim świecie. W świecie, w którym najważniejszym celem jest zwycięstwo w konkursie na człowieka-ptaka. Coraz bardziej upodabnia się do wrony, by na własnoręcznie skonstruowanych skrzydłach przylecieć nad rzeką Tyne. Szalone? Na pewno. Ale może w tym szaleństwie jest metoda? Sztuka Davida Almonda to ciepła i zabawna opowieść o tym, że w życiu najważniejszy nie jest wcale cel, do którego dążymy, ale to, by w dążeniu tym mieć wokół siebie bliskich. Ludzi, którzy wierzą w nas tak bardzo, jak my w swoje marzenie.

Ferie w Palmiarni

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego zaprasza w czasie ferii dzieci i młodzież szkolną do zwiedzania kolekcji roślin egzotycznych oraz na warsztaty.

Poniedziałek 02, 09 lutego

- godz. 10.00 „Pielęgnujemy i rozmnażamy rośliny w domu” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 „Walentynkowe upominki” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 „Pielęgnujemy i rozmnażamy rośliny w domu” (dla uczestników indywidualnych)

 

Wtorek 03, 10 lutego

- godz. 10.00 „Zabawy z sizalem” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 „Poznajemy życie ptaków” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 „Walentynkowe upominki” (dla uczestników indywidualnych)

 

Środa 04, 11 lutego

- godz. 10.00 „Proste sposoby na piękne ozdoby” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 „Maski afrykańskie” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 „Zrób to sam – oryginalne dekoracje i ozdoby” (dla uczestników indywidualnych)

 

Czwartek 05, 12 lutego

- godz. 10.00 „Proste sposoby na piękne ozdoby” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 „Pamiątka z Palmiarni” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 „Walentynkowe upominki” (dla uczestników indywidualnych)

 

Piątek 06, 13 lutego

- godz. 10.00 „Pielęgnujemy i rozmnażamy rośliny w domu” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 „Walentynkowe upominki” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 „Maski afrykańskie” (dla uczestników indywidualnych)

 

(Fot. Radio Łódź )

Atrakcje w Manufakturze

Taniec, łyżwy i kredki

Odwiedzających galerię handlową Manufaktury czekają liczne atrakcje. Rotunda stanie się salą treningową tancerzy, szermierzy oraz judoków. Każdego dnia przed południem na zajęcia zaprosi szkoła Copacabana. Później rotundę wypełnią skoczne muzyczne rytmy za sprawą Open Dance Studio, które poprowadzi warsztaty dla wszystkich chętnych. W międzyczasie, od godziny 10:00 do 15:00 animatorzy z Jupi Parku zorganizują zajęcia plastyczne dla najmłodszych oraz ozdobią ich twarze bajecznymi motywami. W czwartki i piątki w Manufakturze pojawią się szermierze z Fundacji Go-Now. Między godziną 13:00 a 15:00 poprowadzą zajęcia z fechtunku bronią historyczną.
W czasie ferii warto także zajrzeć na lodowisko, gdzie codziennie w godzinach 10:00 – 12:00 będzie można skorzystać z bezpłatnych porad instruktorki Beatrice Tomczak. Jest ona mistrzynią Polski Seniorów w parach tanecznych oraz reprezentantką Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w tej kategorii.

Warsztaty z historią w tle

Moc atrakcji przygotowało Muzeum Fabryki, które zaprasza zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane. Rodzice wraz z dziećmi mogą wziąć udział w grach tematycznych. Wspólne rozwiązywanie zagadek i poszukiwanie skarbu, to wciągająca zabawa, która przybliży historię fabryki Poznańskiego i Łodzi. Wymagane są wcześniejsze zapisy, a koszt to 13 zł od osoby.

Wybuchowe ferie z Profesorem Einsteinem

Experymentarium udowadnia, że ferie to doskonały czas na… zdobywanie wiedzy! Półkolonie, których uczestnicy pójdą w ślady słynnego fizyka będą obfitować w atrakcje, które nie tylko zapewnią mnóstwo radości, ale także odsłonią przed dziećmi niesamowity świat nauki. Najmłodsi dowiedzą się, co łączy kucharzy i chemików, jak wywołać erupcję wulkanu, odwiedzą prawdziwe laboratorium i przejdą profesjonalne szkolenie z ratownictwa medycznego. Będą też świadkami walk robotów oraz wezmą udział w rozgrywkach w Arenie Laser Games. 

Bajkowa zabawa

Specjalną zimową ofertę przygotował także otwarty na początku stycznia Jupi Park. Każdy dzień ferii będzie poświęcony innej tematyce, a każda z nich wciągnie dzieci w wir przygód i zabawy. Poniedziałek to dzień piracki, w czasie którego będzie można dołączyć do załogi, która wybuduje statek oraz przygotuje korsarskie akcesoria. Wtorki wypełnią sportowe emocje i język angielski. W środy, wspólnie z Indianami, najmłodsi pomalują twarze i zapolują na bizony. W zaczarowane czwartki wykonają portrety wróżek, czarodziejskie kapelusze i wezmą udział w quizie dotyczącym ulubionych bajek. Na koniec tygodnia dzieci będą mogły uczestniczyć w prawdziwym rycerskim wyścigu i poznają dworskie maniery, którymi odznaczać się powinien każdy rycerz i dama dworu. 

(Fot. commons.wikimedia.org)

OFF ferie

Pracownia Indygo zaprasza dzieci na warsztaty ceramiczne w czasie ferii. Spotkania w pierwszym tygodniu (od 2 do 8 lutego) zimowej przerwy zbudowane będą wokół tematu „Zaczarowany las”. Zajęcia odbywać się będą we wtorek (godz. 11:00-12:30 i 16:00-17:30), w środę (godz. 11:00-12:30), czwartek (godz.16:00-17:30) i sobotę od godz. 10:00 do 11:30. 

Zajęcia z gliną odkrywają i rozwijają dziecięce talenty. Ugniatanie jej, lepienie rozwija aktywność dzieci, kształtuje wyobraźnię artystyczną, wrażliwość estetyczną i zdolności manualne dziecka. W czasie zajęć dzieci poznają możliwości różnych rodzajów gliny, uczą się lepić i zdobić ceramikę. Szkliwią lub malują wykonane i wypalone prace.

Ferie z Arlekinem

W świeżo wyremontowanym budynku przy zbiegu ulic 1-go Maja i Wólczańskiej przez dwa tygodnie odbywać się będą warsztaty teatralne, plastyczne i taneczne. Zaplanowano również wycieczki i pokazy spektakli. - Ponieważ wróciliśmy już do domy, czyli do naszego wyremontowanego budynku, w związku z tym wskrzeszamy nasze słynne "Ferie z Arlekinem". W lutym dzieci będą mogły zwiedzić cały teatr i wziąć udział w warsztatach. To mogą być bardzo miłe dwa tygodnie - mówi Waldemar Wolański, dyrektor Teatru Arlekin.

Zwieńczeniem projektu będzie wspólne widowisko, które, pod okiem artystów Arlekina, przygotują dzieci.

Zapisów można dokonywać osobiście w sekretariacie Teatru, telefonicznie, bądź mailowo. Ilość miejsc jest ograniczona.

Program:

  • warsztaty teatralne, plastyczne, taneczne.
  • 2 spektakle: Piotruś Pan i Czerwony Kapturek;
  • 2 wycieczki: do kopalni soli w Kłodawie i fabryki bombek w Piotrkowie Trybunalskim
  • widowisko na finał ferii: sobota, 14 lutego, godz. 18.00

Zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 -14.00. Istnieje możliwość pozostawienia dzieci pod opieką pracowników teatru w godzinach 9.00-15.00. Około południa podawane będzie drugie śniadanie w formie szwedzkiego stołu.

(Fot. Jakub Kaleta)

Ferie z Pinokiem

Dwa tygodnie spędzone wspólnie z twórcami (aktorami i plastykami) pozwolą dzieciom rozwinąć kreatywność, nauczą twórczej pracy w grupie oraz wypracują świadomość wykorzystywania narzędzi, którymi posługuje się język teatru.

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poznać teatr od kulis – dowiedzą się jak i przy czyjej współpracy powstaje spektakl. Wybierając grupę – teatralną lub plastyczną – zajmą się przygotowaniem równoległej premiery tekstu Wolfa Erlbrucha „Wielkie pytanie”. Pod opieką aktorów z Teatru PINOKIO grupa teatralna przygotuje spektakl; zaś grupa plastyczna pod opieką Zaczarowanego Ołówka własnoręcznie wykona scenografię: kostiumy i lalki, które wezmą udział w przedstawieniu.

Wielkim finałem ferii będzie pokaz spektaklu przygotowanego przez dzieci. Mali artyści wystąpią na prawdziwej scenie dla swoich najbliższych.

Wiek uczestników: 7-12 lat

Termin warsztatów: od 2 do 13 lutego 2015 w godzinach 9:00-15:00

(Fot. Wikimedia Commons )
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies