Logo Radio Łódź

Serce Łodzi dla Gminy Żydowskiej

Łódzka gmina żydowska otrzymała statuetkę "Serce Łodzi". To nagroda przyznawana przez kapitułę złożoną z przedstawicieli czterech wyznań, za zasługi dla miasta.

(Fot. Kamila Litman)

Statuetkę w kształcie dzwonu przekazał rabinowi przewodniczący kapituły, ks. Ireneusz Kulesza. - Wdzięczna za zasługi kapituła wręcza miniaturę katedralnego dzwonu "Serce Łodzi" i prosi łaskawie rabina o przyjęcie tej nagrody - powiedział ks. Kulesza.

Członek kapituły, ks. Michał Makula dodał, że gmina otrzymała nagrodę w roku jubileuszu 210 lat istnienia społeczności w Łodzi. - Spoglądając na historię naszego miasta i spoglądając na to jak mocno gmina wyznaniowa żydowska jest związana z historią Łodzi, nie mogliśmy podjąć innej decyzji. Jednogłośnie zdecydowaliśmy, że społeczność żydowska naszego miasta powinna zostać uhonorowana - wyjaśnił.

Pierwsze pisemne wzmianki o istnieniu społeczności żydowskiej w Łodzi pochodzą z czerwca 1806 roku. Uroczystość 210-lecia gminy miała miejsce w Synagodze Reicherów przy ulicy Rewolucji. Wzięli w niej udział przedstawiciele czterech wyznań.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies