75.rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]
Środowiska Romskie, ambasadorzy sąsiednich krajów oraz łodzianie upamiętnili 75. rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto. Uroczystości odbyły się na terenie, gdzie istniał obóz - u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Obrońców Westerplatte.

- Tu znajduje się tzw. kuźnia cygańska - mówi dyrektor łódzkiego Centrum Dialogu, Joanna Podolska. - To małe pomieszczenie, gdzie prezentowana jest wystawa Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Znajduje się tu również tablica w trzech językach, w tym w języku romskim.
Do obozu cygańskiego w Łodzi deportowano ponad 5 tysięcy osób pochodzenia romskiego z Burgenlandu na terenie obecnej Austrii. Krystyna Markowska z Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce uważa, że przez długi czas o tragedii romskiej w ogóle się nie mówiło. - U nas to była biała plama, nieistniejące wydarzenie w historii Łodzi i Polski. Jest już najwyższa pora, żeby o tym mówić, zwłaszcza teraz, kiedy tak wiele słyszy się o przypadkach prześladowań.
Obóz cygański został wyodrębniony z terenu Litzmannstadt Geto w 1941 roku na bardzo małym obszarze - 19 tysięcy metrów kwadratowych. W styczniu 1942 naziści zaczęli wywozić mieszkających tam Romów do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem. Do 12 stycznia wszyscy zostali zamordowani.
W wieczornej Strefie Publicznej Radia Łódź po godz. 20 zaprezentujemy dziś wspomnienia Arnolda Mostowicza, lekarza, pisarza i dziennikarza, ocalałego z łódzkiego getta. W 75 rocznicę likwidacji obozu cygańskiego, sięgniemy po fragmenty książki "Żółta gwiazda i czerwony krzyż", opisujące tamte tragiczne wydarzenia, w interpretacji Piotr Krukowskiego. Gościem audycji będzie także Joanna Podolska z Centrum Dialogu im.Marka Edelmana.