Logo Radio Łódź

Różewicz Open Festiwal w Radomsku

W rodzinnym mieście braci Różewiczów, wybitnego poety i prozaika Tadeusza, reżysera i scenarzysty Stanisława oraz poety Janusza, trwa cykl imprez poświęcony ich twórczości.


fot.Radio Łódź

Tegoroczna edycja festiwalu zaczyna się w środę 4 października i potrwa do 9 października. W jej ramach odbędą się spotkania teatralne, pokazy filmów, wystawy, koncerty i spotkania z artystami oraz ekspertami w dziedzinie dorobku braci Różewiczów.

Wśród 20 wydarzeń pokazane zostaną m.in. inscenizacja dramatów Tadeusza Różewicza - "Białego małżeństwa" w wykonaniu Teatru Narodowego w Warszawie, a także "Kup kota w worku. Work in progres" – spektakl przygotowany przez słuchaczy Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Wyświetlony zostanie też obraz Stanisława Różewicza założyciela "Samotność we dwoje" oraz dokument "Poeta emeritus" Andrzeja Sapiji, który ma przedstawić nieznane szerzej oblicze Tadeusza Różewicza.

Wśród zaproszonych gości pojawi się m.in. Joanna Lisiewicz, która opowie o swojej książce "Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza". Do debaty "Różewicz i aktorzy" na temat interpretacji aktorskich bohaterów dzieł Tadeusza Różewicza zaproszeni zostali: Maja Komorowska, Bogusław Kierc i Janusz Majcherek.

Radomski Różewicz Open Festiwal pojawi się też w przestrzeni miejskiej. Przy ulicy Bugaj, nieopodal szkoły, do której uczęszczali bracia Różewiczowie, odsłonięty zostanie mural poświęcony twórczości Tadeusza Różewicza. W programie znalazło się też miejsce dla wystaw i spektakli muzycznych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Koordynatorka tego wydarzenia - Krystyna Michalska - mówi, że obowiązkiem Radomska jest promowanie dorobku, pochodzących z tego miasta, braci. - Radomszczanie są bardzo dumni z tych trzech artystów. Pamiętamy o Januszu Różewiczu, który zginął a zapowiadał się świetnie jako młody poeta, o Stanisławie Różewiczu - reżyserze i oczywiście o Tadeuszu Różewiczu, dramaturgu.

 

(Fot. Monika Gosławska)

 

FESTIWALOWY PROGRAM 2017

 
04.10.2017 ŚRODA
Godz. 10.00. Przesłuchania konkursowe oraz rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego Mówię Różewiczem dla młodzieży ponadgimnazjalnej (sala kameralna).
Był dramat, będzie poezja. Na scenie młodzi ludzie. Niektórzy dzięki konkursowi po raz pierwszy pewnie zetkną się z Tadeuszem Różewiczem – poetą, dramaturgiem. Młodzi recytatorzy będą mieli niepowtarzalną okazję, by nie tylko zinterpretować teksty wielkiego poety, ale by z zawartych w utworach wskazówek skorzystać.
 
05.10.2017 CZWARTEK
Godz. 10.00. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego inspirowanego twórczością Tadeusza Różewicza dla uczniów szkół gimnazjalnych (sala kameralna).
Bogata spuścizna literacka Tadeusza Różewicza obecna jest w każdej niemal dziedzinie sztuki. Słowa można przekuć w obrazy. I taki właśnie jest cel konkursu plastycznego adresowanego do gimnazjalistów. Jak młodzi ludzie poradzą sobie z trudnym językiem poety i dramaturga?
 
Godz. 12.00 Odsłonięcie muralu inspirowanego twórczością Tadeusza Różewicza.
Tadeusz Różewicz w swojej twórczości nie raz wyprzedzał epokę w której żył. Szukał nowoczesnych rozwiązań. Pewnie dlatego tak chętnie upomina się o niego sztuka nowoczesna. Wybrany w konkursie mural zostanie namalowany na budynku przy ul. Bugaj 4, kiedyś mieściła się tam szkoła, do której uczęszczali bracia Różewiczowie.
 
Godz. 17.00 „Samotność we dwoje" – projekcja filmu w reżyserii Stanisława Różewicza, scenariusz Tadeusz Różewicz, Polska 1968, (92 min., sala kameralna)
Nie zapominamy o Stanisławie Różewiczu. Reżyser w przeszłości nie raz był honorowym gościem festiwalu. Nie ma go już wśród nas. Zostały jednak filmy. „Samotność we dwoje" to kameralna opowieść o tym jak radzić sobie z utratą tego, co życiu nadaje sens.
 
Godz. 19.00. Bramy do ogrodów - spektakl muzyczny reż. Anna Kękuś, wyk. Marek Bałata, Krzysztof Ścierański, Igor Obłoza (sala widowiskowa).
Zagrają: Krzysztof Ścierański, basista, muzyk sesyjny współpracujący z wieloma zespołami i wokalistami z czołówki polskiej muzycznej ligi. Grał m.in. z Republiką, Johnem Porterem czy z Ewą Bem. W Radomsku wystąpi razem z wokalistą jazzowym Markiem Bałatą. Muzyka przeplatać się będzie z słowem. Zadba o nie aktor młodego pokolenia Igor Obłoza, którego miłośnicy lżejszego repertuaru znają m.in. z serialu „Na Wspólnej".
 
06.10.2017 PIĄTEK
Godz. 11.00 Różewicz i Beckett o milczeniu w teatrze - rozmowa z Joanną Lisiewicz - autorką książki "Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza 
Godz.17.00 Debata teatralna nt. twórczość Tadeusza Różewicza we współczesnych interpretacjach aktorskich. Moderator Janusz Majcherek (Miejska Biblioteka Publiczna)
Przenosimy się na chwilę do Miejskiej Biblioteki Publicznej. To właśnie tu rozmawiać będziemy o dramatach Tadeusza Różewicza. Spotkanie poprowadzi znany krytyk teatralny i socjolog kultury Janusz Majcherek. Wśród gości Maja Komorowska, Bogusław Kierc i Olgierd Łukaszewicz. Posłuchamy m.in. o tym, czy postacie stworzone przez Różewicza dają swobodę interpretacyjną aktorowi, czy też przeciwnie - ograniczają go?
 
Godz. 19.00. Białe małżeństwo - spektakl Teatru Narodowego w Warszawie
reż. Artur Tyszkiewicz, wyk. Paulina Szostak, Paulina Korthals, Edyta Olszówka, Anna Ułas, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Łapiński, Przemysław Stippa, Kinga Ilgner (PRZEDSTAWIENIE DLA WIDZÓW DOROSŁYCH, sala widowiskowa - 90 min).
Wracamy do Miejskiego Domu Kultury. Na scenie w sali widowiskowej plejada polskich aktorów. W spektaklu „Białe małżeństwo" zobaczymy artystów z
Teatru Narodowego w Warszawie. Sztuka niemal zawsze wzbudza kontrowersje. Różewicz pochyla się nad tym, co w człowieku pierwotne, a co wyuczone. Gdzie kończy się kultura, a zaczyna rządzić instynkt? Czy jesteśmy skazani na tradycję i ustalone normy, czy też powinniśmy wyłamywać się ze schematów? Jak ze sztuką Różewicza poradził sobie z tym reżyser Artur Tyszkiewicz? W poszukiwaniu odpowiedzi zapraszamy na spektakl.
 
07.10.2017 SOBOTA
Godz. 16.30. „Różewicz współczesny" (cz.I) Pokaz etiud reżyserskich studentów Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem prodziekan dr Marty Miłoszewskiej (sala kameralna).
W pierwszej części etiuda „Biankolina" na podstawie „Białego małżeństwa" Tadeusza Różewicza, w reżyserii i według scenariusza Kasi Minkowskiej (studentka II roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im.A. Zelwerowicza),
Wideo: Agata Rucińska
Scenografia: Joanna Gruszecka, Kasia Minkowska
Obsada: Weronika Humaj, Baśka Liberek, Weronika Nockowska.
Czas trwania: 25 minut
 
Godz. 17.00 -Tadeusz Różewicz. Powroty. Poezje i fragmenty prozy – reżyseria i wykonanie Grzegorz Gierak (70 min. Muzeum Regionalne)
Festiwal przenosi się do Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego. To tutaj Grzegorz Gierak zaprezentuje fragmenty utworów Tadeusza Różewicza, m.in." Z życiorysu", „Papuga", „Drzwi", „Powrót", „Pierwsza miłość", „Moja poezja", „Motyle", „Moje usta.".
 
Godz. 18.00. Rozstrzygnięcie IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Różewicza oraz pokaz etiud aktorskich studentów Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem Olgi Sawickiej (sala taneczna – etiuda - 30 min).
Konkurs poetycki imienia najstarszego z braci to stały punkt programu Różewicz Open Festiwal. Cieszy się niesłabnącą popularnością. Na konkurs spływają wiersze z kraju i z najodleglejszych zakątków świata. Główną nagrodą jest wydanie tomiku poetyckiego. Wiersze oceniają: Bohdan Zadura, Dorota Koman i Ireneusz Kaczmarczyk.
 
Godz. 19.00. „Różewicz współczesny" (cz.II) - pokaz etiud reżyserskich studentów Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem prodziekan dr Marty Miłoszewskiej (sala kameralna).
Wracamy do sali kameralnej. Na koniec dnia jeszcze pokaz etiudy teatralnej „Śmierć w starych dekoracjach" na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza, w reżyserii i scenografii Kamili Straszyńskiej (studentka II roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im.A. Zelwerowicza).
Muzyka: Justyna Straszyńska. Obsada: Mirosław Konarowski, Marcin Januszkiewicz, Justyna Ducka, Jakub Łopatka. Czas trwania: 25 min
 
Godz. 19.30. Kup kota w worku. Work in progress – spektakl dyplomowy słuchaczy Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich przy Polskim Ośrodku ASSITEJ reż. Mariusz Orski, wyk. Agata Darnowska, Grzegorz Mroziński, Adrian Rux, Michał Szpak (sala widowiskowa – 70 min)
Tadeusz Różewicz jakiego lubimy chyba najbardziej. Prześmiewczy, ironiczny, szyderczy czasem nawet. Na scenie spotykają się aktorzy i reżyser. Opowiadana historia jest pretekstem do tego, by zastanowić się nad kondycją współczesnej kultury, nad potrzebami estetycznymi człowieka. I czego w teatrze, ale i życiu, szuka współczesny człowiek?
 
08.10.2017 NIEDZIELA
Godz. 17.30. Ja wiem, że ty tego nie widzisz – sceny z Różewicza – spektakl Teatru Pod Lupą, reż. Teresa Radzikowska-Binkowska, wyk.Grażyna Wieteska, Sebastian Dominiak (45 min. sala kameralna).
Kompilacja dwóch dramatów Tadeusza Różewicza: „Dzidzibobo czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami" i „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja". Bohaterowie to młode małżeństwo, które staje u progu dorosłości. Różewicz pokazuje lęki, tęsknoty i pragnienia. Obnaża to co w człowieku miałkie i bezwartościowe, pokazuje do czego doprowadzić może rutyna i tzw. „święty spokój".
 
Godz. 18.00. Radomszczanie Czytają Różewicza w Przestrzeni Miasta reż. Anna Wieczur-Bluszcz
 
Godz. 19.00 - „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja". Spektakl Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice" reż. Michał Zdunik, wyk. Monika Janik, Łukasz Borkowski, Jan Hussakowski oraz Katarzyna Wesołowska – syntezator (50 min., sala widowiskowa)
„Gardzienice" znów w Radomsku. Artyści zapraszają nas na autorską interpretację dramatu „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja". Znów postawione nam zostaną pytania o to co w życiu najważniejsze. Na ile potrafimy iść na kompromisy? Kiedy poddajemy się naporowi tłumu i pozbawiamy indywidualności? A może w ogóle przestajemy słuchać drugiego człowieka?
 
09.10.2017 PONIEDZIAŁEK
Godz. 10.00. Filmy Andrzeja Sapiji i spotkanie z reżyserem (sala kameralna).
Andrzej Sapija jest jednym z niewielu artystów, których Tadeusz Różewicz wpuścił do swojego prywatnego świata. Reżyser docenił ten gest. Z delikatnością i taktem pokazuje nam Tadeusza Różewicza jakiego znało niewielu. Różewicz jak zawsze pełen jest dystansu do siebie. Z ekranu o rzeczach ważnych mówi do nas wielki humanista z olbrzymim poczuciem humoru.
 
Godz. 17.00. Jestem poszukiwaczem poezji – program poetycki Sceny Poezji MDK Radomsko, w reż. Małgorzaty Wesołowskiej (sala kameralna).
Scena Poezji MDK Radomsko przygotowała program poetycki oparty na wierszach Tadeusza Różewicza. Usłyszymy m.in. wiersze: „Czytanie książek", „Poeta w czasie pisania" czy „Prognoza do roku 2000".
 
Godz. 18.00 „Przyj dziewczę, przyj" – spektakl grupy teatralne BAT-Scena Dorosłych z MCK Bełchatów, reż. K. Zygma. Występują: Katarzyna Brylska, Sławomir Chmiel, Danuta Duda, Joanna Drzazga, Lucyna Hałaszkiewicz, Marzena Klima, Tomasz Przybylski, Anna Staśkiewicz, Adam Stusio, Agnieszka Władziewicz. Muzyka: Piotr Zygma (sala kameralna)
"Kup kota w worku" Tadeusza Różewicza zainspirowało twórców Bełchatowa. Reżyseruje radomszczanin, Krzysztof Zygma. Wspólnie z nimi przyjrzymy się przywarom współczesnego świata i ludzkim słabościom, a wszystko okraszone barwnym językiem Różewicza.
 
Godz. 19.00. 5 Pieśni Tadeusza Różewicza i muzyka polska - koncert w wykonaniu Stanisława Kiernera (baryton) i pianisty Michała Rota (sala widowiskowa).
Na koniec coś dla melomanów. Muzyka współczesna w najlepszym wydaniu. Koncert dla wymagającego widza, konesera. Wiersze Tadeusza Różewicza zainspirowały kompozytora Zygmunta Krauze. Spotkanie zakończy Światowy Hymn Książki. Nie przypadkiem. Tekstem hymnu jest wiersz „Włosek poety" Tadeusza Różewicz. To rzecz o sile literatury i mocy słowa. Muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.
 
WYSTAWY
Patio MDK - ekspozycja serii instalacji inspirowanych dramatem „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja" Tadeusza Różewicza.
Prace przygotowane przez studentów V. roku Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką dr Agnieszki Korytkowskiej – Mazur (Janę Łączyńską, Macieja Krajewskiego, Martę Julię Lis, Marzenę Wodziak)
 
Galeria MDK – „Zobaczyć słowo poety" - wybrane utwory Tadeusza Różewicza: „Ściana", „Nic", „Zadanie domowe", „Opowiadanie o starych kobietach", "Drze się miękko" oraz sceny z „Białego małżeństwa" – „Pościel Bianki", przełożone na język scenografii przez studentki Pracowni Projektowania Scenografii ASP w Warszawie (Ewelinę Bunię, Weronikę Rankę, Klarę Filipowicz, Magdalenę Stępień, Katarzynę Minkowską, Aleksandrę Gąsior) pod opieką dr hab.Marka Chowańca, profesora ASP przy wsparciu mgr Anny Adamek i mgr Marty Kozery

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
6 października 2017 r. - piątek
godz. 21.00 – koncert: Maja Kleszcz&Kwartet Prowincjonalny
Pub Bourbon Street - Radomsko
wstęp wolny
Tadeusz Różewicz był miłośnikiem malarstwa, co potwierdza bogata korespondencja z Zofią
i Jerzym Nowosielskimi. Stąd pomysł, aby zaprosić Maję Kleszcz i Kwartet Prowincjalny, którzy nagrali płytę w hołdzie innemu malarzowi Jerzemu Dudzie-Graczowi. Na płycie "Dudzie-Graczowi" znalazły się teksty przygotowane przez córkę malarza, reżyserkę teatralna Agatę Dudę-Gracz. Na jednej scenie usłyszymy zatem wspaniałą muzykę i oryginalne teksty w teatralnej oprawie, aby upamiętnić Braci Różewiczów.

7 października 2017 r. - sobota
godz. 21.00 – koncert: zespół Dagadana
Pub Bourbon Street - Radomsko
wstęp wolny
Zespół Dagadana w 2014 roku nagrał płytę „List do Ciebie” z tekstami najstarszego z braci Różewiczów, Janusza, który niestety nie zdołał rozwinąć swojego talentu. To jednak właśnie on wprowadził w świat sztuki młodszych braci Stanisława i Tadeusza, którzy po latach upamiętnili go. Przypomnijmy, że Stanisław poświęcił bratu film „Nasz starszy brat”, pod tym samym tytułem ukazała się również książka Tadeusza Różewicza. Obecnie dzięki zespołowi Dagadana kolejne pokolenie może zapoznać się z twórczością Janusza Różewicza i ocalić jego poezję od zapomnienia.
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies