Komitet "TAK" dla Łodzi alternatywą dla obecnych sił politycznych?
Łódzcy społecznicy zapowiadają walkę o miejsca w samorządzie. Podczas dzisiejszej konferencji przedstawili założenia programowe.

Założony przez nich komitet "TAK" zrzesza przedstawicieli ruchów miejskich, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich. Ma być bezpartyjną alternatywą dla obecnych sił politycznych w łódzkim samorządzie.
Społecznicy mają coraz więcej do powiedzenia w samorządach, w całym kraju. - Jako ruchy miejskie działające w różnych miastach Polski, coraz bardziej wpływamy na miasta, coraz więcej naszych pomysłów jest realizowanych - podkreśla działaczka społeczna Hanna Gill-Piątek. - Przypomnę, że np. woonerfy w Łodzi to były pomysły, które wyszły ze strony społecznej.
Komitet "TAK" chce zwiększyć rolę konsultacji społecznych w polityce miasta. - Będziemy tworzyć mapy potrzeb osiedli i na tej podstawie razem z mieszkańcami Łodzi przygotujemy plany rozwoju osiedli - dodaje Urszula Niziołek-Janiak, radna niezależna. - Żadna większa inwestycja nie powstanie bez wyraźnej akceptacji mieszkańców. Małe inwestycje miejskie będą zawsze odpowiadały na potrzeby łodzian i łodzianek. My po prostu będziemy zmuszać do pytania o to, co ma się znaleźć na ich ulicy, będziemy ich włączać w nadzorowanie inwestycji, jak również w ich odbiór.
Podczas dzisiejszego spotkania mówiono również na temat poprawy komfortu pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej. - Chcemy zbudować dobrą siatkę połączeń MPK, chcemy, żeby przystanki były dostosowane do pasażerów - zaznacza Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej. - Chcemy, żeby rozkłady jazdy były czytelne. Mówię o tym specjalnie, aby pokazać i zaakcentować, na co my będziemy kładli nacisk. Nie na ogromne inwestycje, tylko na te rzeczy, na które urzędnicy często nie zwracają uwagi.
Komitet zapowiada także inwestycje w zieleń miejską oraz walkę z zanieczyszczeniem powietrza. - Planujemy przywrócenie funkcji ogrodnika miasta - mówi Aleksandra Knapik z ruchu "Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom". - Chcemy, żeby drzewa w mieście były zmapowane, chcemy również zazieleniać osiedla. Ważna jest też budowa schroniska dla zwierząt i walka ze smogiem.
W połowie stycznia przyszłego roku komitet ma przedstawić kompleksowy program dla Łodzi. I nie wyklucza startu w przyszłorocznych wyborach samorządowych.