Logo Radio Łódź

Gwiazdy 10. Geyer Music Factory [HARMONOGRAM KONCERTÓW]

Na jubileuszową edycję festiwalu zaplanowano dziesięć muzycznych wieczorów z udziałem wyjątkowych artystów.

(Fot. Lech Andrzejewski/Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)

Tegoroczna edycja będzie okazją do podsumowania i przypomnienia poprzednich.  - To będą wyjątkowi, TOP-owi artyści. Pojawią się zarówno ci wykonawcy,  którzy zgromadzili największą grupę publiczności, jak również ci, którzy zaprezentowali najbardziej wyjątkowy, artystyczny poziom - - mówi pomysłodawca akcji, Tomasz Gołębiewski. - Zagramy dziesięć razy od ostatniego piątku czerwca do ostatniego piątku sierpnia. 

Na tegoroczną edycję Geyer Music Factory Centralne Muzeum Włókiennictwa pozyskało rekordową kwotę 118 tys. zł, w ramach programu „Kultura interwencje 2018”,  ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Jutro rusza sprzedaż biletów i karnetów na ten festiwal. Wszystkie koncerty będą się odbywać się w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

(Fot. UMŁ )

Harmonogram koncertów:

29.06.2018 r., godz. 21.00: Ania Rusowicz

Ania Rusowicz – śpiew, klawisze

Hubert Gasiul – perkusja

Stanisław Wróbel – bas

Paweł Zalewski – gitara

Sebastian Stanny – saksofon

Rafał Ganko – trąbka

 

Lata 60. i 70., jak pokazuje historia, nigdy nie wyjdą z mody. Z tych dwóch doskonałych dekad można garściami czerpać inspiracje, a – po dodaniu do nich nuty nowoczesności – tworzą się nowe trendy i style, czyli muzyka vintage'owa w nowoczesnym wydaniu.

W czasie GMF zabierzemy Was w bigbitowo-rockową muzyczną podróż, w którą chętnie wybierali się hipisi, a których idee są dziś jak najbardziej aktualne. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory z dwóch płyt Ani Rusowicz oraz utwór „W co mam wierzyć” z filmu „Sztuka kochania”.

Ania Rusowicz – polska wokalistka, zdobywczyni czterech nagród FRYDERYK, kompozytorka, autorka tekstów, ale przede wszystkim osoba, która na nowo przywróciła styl i muzykę lat 60. i 70. w Polsce, nagrywając trzy płyty w stylu retro, z których dwie uzyskały status „złotych”. Koncerty w kraju i zagranicą, programy, sesje i wywiady w jej wykonaniu, kierowane do odbiorcy nietuzinkowego i wymagającego, zawsze charakteryzują się niebywałym stylem i smakiem.

 

6.07.2018 r., godz. 21.00Tangata Quintet

Grzegorz Lalek – skrzypce

Grzegorz Bożewicz (gościnnie) – bandoneon

Piotr Malicki – gitara

Hadrian Filip Tabęcki – fortepian

Sebastian Wypych – kontrabas

 

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo, był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango, w którym wiodącą, koncertującą rolę grały wirtuozowsko potraktowane bandoneon i skrzypce. Reszta składu: gitara elektryczna, fortepian i kontrabas podkreślały charakterystyczną, tangową rytmikę. Potężny ładunek emocjonalny, oryginalna harmonia i rytm tej muzyki wpływają na jej niespotykaną popularność, choć przed wykonawcami stawiają wysokie i wirtuozowskie wymagania.

Zespół Tangata Quintet powstał w styczniu 2002 r. W jego skład wchodzą jedni z najwybitniejszych polskich artystów, specjalizujący się w interpretacji twórczości Astora Piazzolli, laureaci wielu prestiżowych nagród na konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą.

Ich dotychczasowe różnorodne doświadczenia muzyczne, znalazły wspólny grunt w muzyce właśnie Astora Piazzolli, łączącej w sobie tango tradycyjne z elementami muzyki współczesnej i jazzu oraz otwartej improwizacji. Kompozycje Piazzolli stanowią trzon repertuaru zespołu, zaś od nazwy jednej z nich kwintet wziął swoją nazwę.

Godz. 20.00: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Metamorfizm”

 

13.07.2018 r., 21.00: Waglewski & Pospieszalski

Wojciech Waglewski  

Mateusz Pospieszalski

Voo Voo to jeden z najbardziej oryginalnych zespołów na polskiej scenie rockowej, który w swojej muzyce, ze świetnym skutkiem, połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Grupa powstała w 1985 r. w Warszawie, jej założycielem był Wojciech Waglewski – kompozytor, autor bardzo ciekawych metaforycznych tekstów, gitarzysta i wokalista, który wcześniej występował w zespołach Osjan, Bemibem oraz MWNH. W 1986 r. do Waglewskiego dołączyli bracia Jan (grający wcześniej m.in. w Czerwonych Gitarach oraz z duetem Marek i Wacek) i Mateusz (multiinstrumentalista grający również w Tie Break; do dziś podstawowa postać Voo Voo) Pospieszalscy oraz Andrzej Ryszka.

Każda z kolejnych płyt Voo Voo stawała się niezwykłą muzyczną podróżą ku różnym zakątkom świata rocka, choć często zespół przekraczał rockowe granice. Voo Voo tworzy także świetne i jedyne w swoim rodzaju przedstawienia muzyczne.

 

20.07.2018. r., godz. 21.00: Kuba Badach

Repertuar koncertu obejmuje utwory polskiej legendy sceny muzycznej Andrzeja Zauchy, w nowych autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i Kuby Badacha. Materiał, prezentowany podczas koncertu, został wydany na płycie Kuby Badacha „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”.

Płyta z materiałem „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny” w 2013 roku otrzymała status „Złotej Płyty”.

„To moje podziękowanie dla Zauchy. Nie wiem, być może machnąłby ręką zniesmaczony, słysząc słowo „hołd”… Ale to zaszczyt śpiewać jego utwory…” – Kuba Badach

Kuba Badach – polski muzyk, kompozytor i wokalista, a także aranżer i producent muzyczny. Dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Wokalista Roku.

Godz. 20.00: oprowadzanie Adama Leja po wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”

 

27.07.2018 r., godz. 21.00Grzegorz Turnau

Grzegorz Turnau – śpiew, fortepian

Łukasz Adamczyk – gitara basowa

Leszek Szczerba – saksofon

Michał Jurkiewicz – keybord, skrzypce, akordeon

 

Sentymentalna podróż poprzez najbardziej znane piosenki takie, jak „Znów wędrujemy”, „Cichosza” czy „Bracka”, której celem jest przedstawienie publiczności muzycznej drogi artysty i doprowadzenie do piosenek z najnowszych płyt.  Koncert współtworzony przez jednych z najlepszych polskich muzyków takich, jak: Leszek Szczerba, Łukasz Adamczyk czy Michał Jurkiewicz obfituje w wiele muzycznych niespodzianek nawiązujących do fascynacji i inspiracji muzycznych Grzegorza Turnaua.

Grzegorz Turnau, będąc przewodnikiem publiczności, prowadzi z nią dialog, spełniając nierzadko jej oczekiwania dotyczące repertuaru. W zależności od emocji, które towarzyszą  odbiorcom podczas koncertu, zmienia się lista utworów wykorzystywanych przez Grzegorza Turnaua. Dlatego każde spotkanie z widzami jest inne i niepowtarzalne, a każdy spektakl unikatowy.

 

3.08.2018 r., godz. 21.00Anna Dereszowska

Anna Dereszowska – śpiew

Urszula Borkowska – fortepian, aranżacje

Wojciech Gumiński – kontrabas

Marcin Słomiński – perkusja

 

Koncert piosenek Henryka Warsa to sentymentalna muzyczna podróż w czasie, w którą zabiera publiczność Anna Dereszowska. Na program koncertu składają się największe hity wybitnego polskiego kompozytora doprawione szczyptą nowej aranżacji.

Wiele z tych piosenek znanych jest z przedwojennych filmów, w których grali znakomicie śpiewający aktorzy, tacy  jak Hanka Ordonówna czy Eugeniusz Bodo. Anna Dereszowska wykona je w nowych, specjalnie na tę okazję napisanych aranżacjach, a także opowie o tamtym okresie, tak obfitym we wspaniałe kreacje wokalne i aktorskie.

Pojawią się utwory takie, jak „Ach jak przyjemnie” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Nie zabraknie także piosenki, z której słynął Eugeniusz Bodo, czyli „Sex appeal”.

Godz. 20.00: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Metamorfizm”

 

10.08.2018 r., godz. 21.00: Grohman Orchestra

Tomasz  Gołębiewski – skrzypek dyrygent

Marta Kalińska – skrzypce

Paulina Wielgosińska – skrzypce

Małgorzata Sowierka – Chmiel – altówka

Maria Filipiak – wiolonczela

Piotr Kozłowski – kontrabas

Katarzyna Przybylska – flet

Agata Piotrowska – obój

Mirosław Kłys – klarnet

Dorota Cegielska – fagot

Zbigniew Monkiewicz – waltornia

Piotr Grzywiński – waltornia

Sebastian Dworczak – instrumenty perkusyjne

 

Grohman Orchestra to mała 13-osobowa orkiestra czerpiąca z tradycji rodziny Straussów i zespołów cesarskiego Wiednia. Wzorem mistrzów walca, orkiestrę prowadzi stojący skrzypek-dyrygent. Niezmiennie koncerty z muzyką Straussów cieszą się ogromną popularnością. Grohman Orchestra powstała, by cieszyć słuchaczy pięknymi, znanymi walcami, polkami, ariami i marszami.

Zespół, który prowadzi koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej Tomasz Gołębiewski, składa się z muzyków-liderów poszczególnych grup instrumentów Orkiestry, co pozwala na realizację koncertów na bardzo dobrym poziomie artystycznym.

Grohman Orchestra przyjęła swoje imię od łódzkiego fabrykanta, konesera sztuki i wielkiego przyjaciela artystów - Henryka Grohmana.

„Klasyka polskiej rozrywki” to projekt od początku związany z publicznością Geyer Music Factory. Wielkie przeboje polskiej estrady wybrali melomani GMF, a aranżerem całości jest Krzysztof Herdzin, bohater cyklu z roku 2014.

 

17.08.2018 r., godz. 21.00: Kroke & Sławek Berny

Tomasz Kukurba – altówka

Jerzy Bawoł – akordeon

Tomasz Lato – kontrabas

 

Kroke to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje muzyką etniczną i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl, występując na całym świecie z wybitnymi artystami: od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy’ego.

W 2017 roku Kroke obchodził 25-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji ukazały się dwa albumy: „Traveller” i dwupłytowa kompilacja „25 The Best Of” z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu. Wydana została także bogato ilustrowana książka ze zdjęciami archiwalnymi Kroke i rozmowami z artystami.

 

24.08.2018 r., godz. 21.00Miśkiewicz Family

Dorota Miśkiewicz – śpiew

Henryk Miśkiewicz – saksofony (altowy i sopranowy)

Marcin Wasilewski – fortepian

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

Michał Miśkiewicz – perkusja

 

Projekt „Miśkiewicz Family" jest projektem rodzinnym. Choć taki materiał wydawałby się oczywistością, to jednak kazał na siebie długo czekać. Rodzina sporadycznie występowała wspólnie, ale nigdy wcześniej nie był to specjalnie przygotowany program. Tym razem postanowili stworzyć specjalnie kilka kompozycji oraz dopasować teksty do niektórych starszych utworów. Będą to premierowe wykonania. Brzmienie projektu definiować będą związani z niemiecką wytwórnią ECM: Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz. Charakter narzucać będzie charyzma pianisty, intrygujący groove basisty i niekonwencjonalne podejście do grania na perkusji. Jednak najważniejsza stanie się współpraca saksofonu Henryka Miśkiewicza z głosem Doroty Miśkiewicz. Podczas koncertu będzie można usłyszeć liryzm oraz jazz na najwyższym poziomie, który jednocześnie, także dzięki warstwie tekstowej (teksty m.in. Bogdana Loebla, Grzegorza Wasowskiego, czy Wojciecha Młynarskiego), nie traci na komunikatywności.

Projekt pokazuje, że rozmowa międzypokoleniowa może być czerpaniem od siebie, przebiegającym z wzajemnym szacunkiem i przede wszystkim wielką wspólną radością z tworzenia i wykonywania muzyki, która jest ponadczasowa!

Godz. 20.00: oprowadzanie Adama Leja po wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”

 

31.08.2018 r., godz. 21.00: Mietek Szcześniak

Mietek Szcześniak z udziałem Krzsztofa Herdzina i zespołu “Nierówni"

 Powstanie płyty „Nierówni” było marzeniem Mietka Szcześniaka od wielu lat. Wybrał 11 wierszy ks. Twardowskiego i skomponował do nich muzykę. Zamierzenie było proste: podzielić się ulubioną twórczością poety, przenosząc jego wiersze z serc do głów i na usta, żeby można było je śpiewać, tańczyć, śmiać się i płakać. W sposób niewymuszony i po prostu. Jak w wierszach ks. Twardowskiego.

Forma płyty ma w swoim zamierzeniu dodać lekkości i podkreślić to, co ważne dla poety i kompozytora – ciepłą nadzieję, afirmację poetyckiej prostoduszności, zdystansowanej, a niewymuszonej mądrości codziennej i zupełnie niecodziennej. Dlatego opracowane przez Mietka Szcześniaka wiersze opowiedziane są językiem kompozycji nawiązujących do akustycznej, lekkiej i pełnej słońca muzyki brazylijskiej, jej wyraźnych rodzajów: bossanovy, samby, chorinjo, sao.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies