Logo Radio Łódź

Obchody Święta Niepodległości w Łódzkiem [GALERIA ZDJĘĆ]

Oficjalne uroczystości, parada, pikniki - to tylko niektóre z wydarzeń, jakie odbyły się w weekend w Łodzi i regionie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W województwie łódzkim obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już w sobotę (10.11). Tego dnia w Łowiczu odbył się piknik historyczno-edukacyjno-artystyczny "Architekci Niepodległej" oraz piknik wojskowy "Służymy Niepodległej". W programie znalazło się m.in. odtworzenie przemówienia marszałka Józefa Piłsudskiego o pracy dla ojczyzny, wspólne odśpiewanie "Marszu Pierwszej Brygady” oraz spektakl laserowy "Architekci Niepodległej".

Bełchatów 

W Bełchatowie oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o 11.30 od złożenia kwiatów pod pomnikiem żołnierzy POW. Następnie w samo południe w kościele farnym odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Po mszy bełchatowianie, obdarowani setką białych i czerwonych róż, wzięli udział w uroczystym marszu ulicami miasta. Pochód wyruszył sprzed kościoła przy ul. Kościuszki i przeszedł do Placu Wolności. Tu, w patriotycznej części parku, o godz. 13:30, odsłonięty został posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego, pierwszego honorowego obywatela w historii tego miasta. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy miasta. Z przemówieniem wystąpiła prezydent miasta Mariola Czechowska. -  Niech ta postać tu, na placu Wolności pozwoli nam i kolejnym pokoleniom nigdy nie zapomnieć o tym, jak dla teraźniejszości i przyszłości ważna jest przeszłość. Niech pozwoli nam i kolejnym pokoleniom nie zapomnieć o uniwersalnych wartościach miłości ojczyzny, sprawiedliwości społecznej, patriotyzmie i wolności.

Pomnik odsłonili: honorowy obywatel miasta Tomasz Trawiński i zasłużony dla miasta Marian Wójcik. Mieszkańcy Bełchatowa są zachwyceni postacią marszałka. - Jeśli chodzi o posąg, postać jest bardzo dopracowana. Myślę, że w detalach i szczegółach oddano jej charakter przywódcy - powiedziała jedna z mieszkanek. 

Piotrków Trybunalski 

Oficjalna część obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęła się mszą świętą o godz. 16 w kościele ojców Bernardynów w intencji ojczyzny. W swojej homilii biskup Ireneusz Pękalski mówił o istocie patriotyzmu, gotowości poświecenia dla narodu, ale też o potrzebie wzajemnego zrozumienia i miłości w narodzie. Ci, którzy biorą udział w miejskich obchodach święta niepodległości mówili, że przyszli, bo to wyjątkowy dzień. - Czujemy dumę, nostalgię, związanie z przodkami, którzy leżą w bezimiennych grobach, polegli za wolną ojczyznę, którą dzisiaj mamy - powiedział jeden z uczestników. Piotrkowianie zwracali też uwagę, że jako naród powinniśmy bardziej dbać o naszą wspólnotę. - Jesteśmy zbyt rozdzieleni, powinniśmy być jednością - dodali mieszkańcy Piotrkowa.

Po mszy zebrani przeszli pod pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza. To miejsce jest ściśle związane z polskimi dążeniami niepodległościowymi. O roli Piotrkowa w tych dążeniach, jako miasta legionowego, mówił w swoim przemówieniu prezydent miasta Krzysztof Chojniak. Zwrócił się też do mieszkańców miasta. -  Niech zawsze na dźwięk słowa "Polska" nasze serca biją w jednym rytmie, a drogi, którymi podążamy, nawet jeśli będą różne, niech prowadzą do tego samego celu. Z okazji dzisiejszego święta życzę państwu pomyślności Rzeczypospolitej. Wszystkiego najlepszego dla Polski i dla Polaków - powiedział Chojniak. 

Po złożeniu kwiatów przy pomniku, piotrkowianie przeszli w marszu ulicami miasta. Mówili, że takie chwile jednoczą. Na zakończenie odbył się koncert pieśni patriotycznych na Placu Kościuszki i pokaz fajerwerków.

Posłuchaj: 

Obchody stulecia niepodległości w Piotrkowie Trybunalskim (Fot. Monika Gosławska )

Uniejów

200 metrową biało-czerwoną flagą opleciono Rynek w Uniejowie w powiecie poddębickim. Stanowiła tło dla uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i lokalnych kół gospodyń wiejskich plotły flagę przez ok. 4 miesiące. 11 listopada zaprezentowano ją po raz pierwszy, a o tym jak powstała opowiada Maria Pastwińska. - To jest organza. Miałyśmy zrobione specjalne ramy i było to takie domowe, chałupnicze tkactwo.

- Zawsze my harcerze nieśliśmy flagę, ale w tym roku jest wyjątkowo niesiona przez reprezentantów wszystkich szkół flaga oplatająca cały rynek. Dzieci są bardzo przejęte i cieszą się, że mogą w tym uczestniczyć - powiedziała podharcmistrz Małgorzata Rosik z Komendy Hufca Uniejów. 

W samo południe uczestnicy uroczystości wspólnie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie przeszli do kolegiaty na mszę świętą w intencji ojczyzny. Przed pomnikiem upamiętniającym obrońców miasta 1939 roku stanął znicz z Ogniem Niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości w Uniejowie (Fot. Marzena Grzelak-Plewińska )

Sieradz

Blisko 500 nazwisk liczyła lista wyświetlana na sieradzkim Rynku w czasie wydarzenia zatytułowanego "Spotkanie z pieśnią i historią". Mieszkańcy wyszukiwali na niej przodków, którzy brali udział w walkach nad Wartą we wrześniu 1939 roku. Ci, którzy odnaleźli nazwiska bliskich, mogli o tym porozmawiać z historykami. - Bardzo mnie cieszy, że młodzi ludzie zaglądają w te listy i liczę na to, że rzeczywiście sieradzanie analizując listę, znajdą w archiwaliach bardzo ciekawe informacje o swoich przodkach powiedział regionalista Maciej Milak. 

Młodsi uczestnicy popołudniowego wydarzenia w Sieradzu układali megapuzzle lub grali z harcerzami w plenerową planszówkę. Wszyscy śpiewali lub słuchali pieśni patriotycznych. Na Rynek przychodziły kilkupokoleniowe rodziny. - Dobrze jest żyć w wolnym kraju, mieć spokojny sen. Jestem w euforii radosnego świętowania - powiedział jeden z uczestników. 

Spotkanie z pieśnią i historią zorganizował Urząd Miasta Sieradza.

"Spotkanie z pieśnią i historią" na 100-lecie niepodległości w Sieradzu (Fot. Marzena Grzelak-Plewińska )

Łódź - msza św. w Archikatedrze 

Pierwszym punktem obchodów w Łodzi była msza za ojczyznę w Archikatedrze. Uroczyste nabożeństwo odprawił abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przywołał w homilii postacie Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. - Nie jest do pomyślenia Polska bez Mickiewicza, bez Słowackiego, bez Krasińskiego. Dziękujemy Bogu za wolnych ludzi, którzy się stali wolnymi w spotkaniu z Bogiem. Bez nich nie byłaby stworzona wolna Polska. Ci wielcy, wolni ludzie najpierw tworzyli wolny, wielki naród i znalazł on wreszcie odpowiedź w wielkim wolnym państwie. Jeszcze go nie było na mapie, ale ono już było w nich - powiedział. 

Arcybiskup Ryś mówił także o postrzeganiu współczesnych podziałów wśród Polaków z perspektywy Boga i historii. - Możemy się między sobą spierać, może nam się nawet wydawać, że ktoś nie ma prawa wśród nas być, a może się okazać, tak jak pisze Norwid i tak jak mówi nam słowo o Eliaszu, że jeszcze my sami, a jeśli nie my, to nasi najbliżsi potomkowie tym ludziom będą stawiać pomniki. Być może jest tak, że te wszystkie spory, które w tej chwili są takie gorące, z perspektywy Bożej wyglądają zupełnie inaczej. Z perspektywy Bożej można zobaczyć tę samą miłość, która się kryje w jednych i drugich do tego samego kraju - dodał. 

Uroczysta msza św. w Bazylice Archikatedralnej w intencji ojczyzny (Fot. Sebastian Szwajkowski)

Łódź - Grób Nieznanego Żołnierza 

Następnie uroczystości przeniosły się na plac przed katedrą, w okolice Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie m.in. odbyła się zmiana warty, a także odśpiewano cztery zwrotki hymnu Polski. Obecni byli m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, wspólnot wyznaniowych, służb mundurowych i organizacji kombatanckich. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wojewoda łódzki Zbigniew Rau, który wspomniał ojców założycieli II Rzeczpospolitej: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego oraz Wojciecha Korfantego. Zbigniew Rau podkreślał, że założyciele II RP potrafili działać dla wspólnego dobra, pomimo odmiennych poglądów politycznych. - Było tak zapewne dlatego, że byli to ludzie ze wszech miar wolni, pewni swych różnorodnych, wykluczających się wzajemnie racji. Łączyła ich jednak Polska wspólna dla nich wszystkich, a zatem taka, gdzie te racje mogły się z sobą ścierać. To właśnie ta Polska, która ich łączyła spowodowała, iż mimo wszystkich podziałów, stanowili jedność - powiedział. 

Wojewoda dodał, że tak jak przed stu laty - również obecnie, przedstawiciele różnych poglądów politycznych działają na rzecz dobra kraju. - Niezależnie od tych trudnych relacji, ciąg wspólnych wysiłków, jakie im towarzyszyły i towarzyszą, stanowi często wspaniałą symfonię polskości, jedności, wolności i różnorodności. Tak patrzymy na wysiłki naszych pradziadów sprzed 100 lat. Tak zapewne za 100 lat patrzeć będą na nasze starania pokolenia naszych prawnuków.

Zdaniem wojewody ta sama jedność była widoczna w Polsce w 1980 roku, a także w 1989 roku oraz, gdy wstępowaliśmy do NATO oraz do Unii Europejskiej.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Łódź - uroczystość pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego 

Następnie część uczestników obchodów złożyła kwiaty przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przy Łódzkim Domu Kultury. Kwiaty złożyli przedstawiciele Społecznego Komitetu Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic oraz członkowie NSZZ Solidarność. 

Waldemar Krenc, lider łódzkiej Solidarności, mówił o walce o wolność w najnowszych dziejach Polski. - Ojczyznę wolna pobłogosław nam Panie. My jesteśmy tym szczęśliwym pokoleniem, które od wielu lat może to śpiewać. Jesteśmy też tym pokoleniem, które śpiewało "Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie". Nasze pokolenie domknęło 100-lecie państwa niepodległego. Pokolenie ludzi Solidarności, pokolenie ludzi, dla których przewodnikami byli żołnierze Armii Krajowej i powstańcy warszawscy - powiedział Krenc. 

Z kolei były prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki, przestrzegał przed zagrożeniami niepodległości kraju. - Musimy okazywać szczególną czujność, gdy słyszymy że szczęście naszego narodu i naszej ojczyzny leży nie tu w Polsce, naszych siłach i środkach, lecz gdzieś daleko. Nie oznacza to, że nie należy szanować naszych przyjaciół. Trzeba ich szanować i o nich pamiętać, ale także rozróżniać między przyjacielem rzeczywistym a zdrajcą, wrogiem, przyjacielem pozornym - dodał Kropiwnicki. 

Uroczystości przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego zakończyły wojewódzką część obchodów.  

Złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego (Fot. Radio Łódź )

Podsumowanie wojewódzkiej części obchodów Święta Niepodległości w Łodzi: 

Łódź - UMŁ, pamiątkowa Tablica Niepodległości 

Na budynku Urzędu Miasta Łodzi odsłonięto pamiątkową Tablicę Niepodległości, poświęconą mieszkańcom Łodzi walczącym o niepodległość. Prezydent Hanna Zdanowska mówiła, że w ten sposób przypominamy i dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.

Odsłonięcie pamiątkowej Tablicy Niepodległości (Fot. Sebastian Szwajkowski)

Łódź - parada ul. Piotrkowską 

Oficjalna część obchodów rozpoczęła się o godz. 15. Jej uczestnicy (m.in. liderzy opozycji - Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka) wyruszyli z Pasażu Schillera i ul. Piotrowską dotarli na Rynek Manufaktury, na VIII Piknik Niepodległości. 

Parada Niepodległości ul. Piotrkowską (Fot. Sebastian Szwajkowski)

Łódź - Piknik Niepodległości w Manufakturze 

Na rynku Manufaktury głos zabrała prezydent miasta Hanna Zdanowska. - Niepodległość mamy w naszych sercach. W naszych uśmiechach jest radość i podziękowanie dla tych matek i ojców, którzy nam tę niepodległość wywalczyli, dlatego cieszmy się. To jest ten moment - nasza radość i nasze święto. Łódź kocha wolność - powiedziała. 

Na centralny plac Manufaktury wjechał marszałek Piłsudski, który zaintonował Hymn Polski. Następnie organizatorzy zaprosili do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, a także do zabawy przy ognisku. W programie Pikniku Niepodległości znalazły się występy artystyczne, prezentacje musztry, szermierki z bagnetami, walk z użyciem broni białej, pokaz broni z różnych epok, sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz historycznych wozów bojowych.

Czytaj także: Przygotowania do Parady Niepodległości w Łodzi

Uczestnicy wydarzenia mogli zajrzeć do pokoju zagadek i zagrać w grę historyczną dotyczącą wydarzeń 11 listopada 1918 roku. Można było wstąpić do Legionów, otrzymać legitymację z okresu międzywojennego i nieśmiertelnik. Imprezę zakończył pokaz fajerwerków.

Posłuchaj: 

Piknik Niepodległości w Manufakturze (Fot. Sebastian Szwajkowski)

Łódź - plac Wolności 

Na placu Wolności od godz. 18:15 do 22 można było oglądać specjalny niepodległościowy pokaz świetlno-laserowy.

Pokaz świetlno-laserowy na placu Wolności (Fot. Sebastian Szwajkowski)

Podsumowanie miejskiej części obchodów Święta Niepodległości w Łodzi: 

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, łódzkie Muzeum Tradycji Niepodległościowych przygotowało plenerową wystawę, która stanęła już na rynku Manufaktury. Ekspozycja "Filary wolności" prezentuje 14 postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez kraj wolności oraz budowę odrodzonego państwa, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego.

Czytaj także: Radio Łódź dla Niepodległej

11 listopada o godz. 19 TVP Łódź wyemitowała spektakl "Ojczyzno ma". Spektakl opowiada o różnych wymiarach polskości. Można było usłyszeć głównie pieśni patriotyczne o naszych dziejach. Dwójka głównych bohaterów opowiadała historię Polski, zwracając uwagę na poszczególne wątki i wydarzenia. Widowisko wyprodukował łódzki oddział Telewizji Polskiej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Czytaj także: Donald Tusk gościem Igrzysk Wolności w Łodzi 

W piątek (09.11) wieczorem w Łodzi rozpoczęły się Igrzyska Wolności, interdyscyplinarne wydarzenie z udziałem przedstawicieli środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, polityków i pisarzy. To alternatywne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości z myślą o wszystkich demokratach.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies