Otwarte warsztaty "Stop Stalking" w łódzkim Art Inkubatorze
Spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych zorganizowała projektantka Katarzyna Dacyszyn - ofiara stalkera, która została oblana kwasem przez swojego oprawcę w 2016 roku. W spotkaniu bierze udział kilkadziesiąt osób.
- Od momentu nagłośnienia mojej historii wiele osób zgłasza się do mnie o pomoc. Jest mi dosyć trudno odpowiedzieć czy poradzić, ponieważ nie jestem ekspertką i nie czuję się na siłach. Jestem osobą doświadczona takim przestępstwem, natomiast pomyślałam, że dobrze będzie zorganizować wydarzenie, które skupiłoby specjalistów w danej dziedzinie - powiedziała Katarzyna Dacyszyn.
Podczas warsztatów o stalkingu opowiadali specjaliści, którzy na co dzień mają do czynienia z tym przestępstwem, m.in. prawniczka i psycholog kryminalny. Aneta Sobieraj z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi podkreśliła, że samo zgłoszenie przestępstwa powinno odbywać się ze świadomością tego, jak udowodnić winę. - Przestępstwo stalkingu jest bardzo zróżnicowane. Może być stalking bezpośredni, ale też cyberstalking przy pomocy Internetu. Ważne, żeby zabezpieczyć dowody i przyjść z gotowym materiałem, ponieważ znacznie ułatwia nam to pracę - dodała Sobieraj.
Podczas warsztatów odbywa się również trening samoobrony. Spotkanie "Stop Stalking" zaplanowano w Łodzi jako jedno z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |