Logo Radio Łódź

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Łodzi i regionie [GALERIA ZDJĘĆ]

Pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste" odbył się dziś 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem ogólnopolskiej zbiórki jest zakup sprzętu medycznego dla 50 specjalistycznych szpitali dziecięcych.

WOŚP w Łodzi:

Ślub w podziemnej katedrze na Stokach, lot symulatorem Airbusa, trening z Mariuszem Wlazłym, czy kolacja z Wojciechem Siudmakiem - to wszystko można było wylicytować w Łodzi w ramach 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ponad 20 licytacji przygotowały władze miasta. To m.in. pakiety badań, lalki z Teatru Pinokio, czy kolczuga z serialu "Kanclerz". - Postanowiłam zaprosić wspólnie ze mną do zwiedzania Muzeum Nauki i Techniki. Zapraszamy też do sesji zdjęciowej na dachu EC1 z Blue Cafe. Przekazałam też rzeczy, które dostaję od różnych klubów sportowych i zawodników, m.in. ciepły polar od Mariusza Czerkawskiego - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W całej Łodzi ponad 1200 wolontariuszy zbierało środki na zakup sprzętu. W sumie działało 12 sztabów. Wolontariusze każdemu z darczyńców wręczali tradycyjną naklejkę w kształcie serca.

Z kolei łodzianie zapytani - dlaczego wspierają fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - odpowiedzieli wprost - z potrzeby serca. 

Posłuchaj: 

ul. Piotrkowska 

Wielka Szarża Straży Miejskiej przeszła ul. Piotrkowską. Wzięło w niej udział ok. 80 koni i jeźdźców.

Parada wyruszyła z pasażu Schillera do placu Wolności. Poza Sekcję Konną łódzkiej Straży Miejskiej, na Piotrkowskiej podziwiać można było też konie ze stajni z całego regionu. 

Posłuchaj:

Wielka Szarża Straży Miejskiej w Łodzi (Fot. Sebastian Szwajkowski)

Manufaktura

Główne wydarzenia odbywały się na rynku Manufaktury. - Artyści, podobnie jak w ubiegłym roku, będą rzeźbili wielkie serce z lodu i będzie im można przy tym pomóc. Będą pokazy pierwszej pomocy, będzie można zrobić sobie badania. Straż Miejska zaprosi na kucyki, a związek łowiecki zaprezentuje sokoły. Trzykrotnie wystąpi szkocka orkiestra dęta - powiedziała jej rzeczniczka Justyna Kowalewska.

W Manufakturze można było m.in. podziwiać zabytkowe auta, skorzystać z bezpłatnych badań i zbudować serce ze złotych monet. - Jesteśmy otoczeni przez naszych darczyńców. Przy sercach łodzian nasze złote serce blednie. Mam nadzieję, że będzie kolejny rekord - dodał Piotr Liszewski ze Studenckiego Koła Naukowego Inwestor Uniwersytetu Łódzkiego. 

WOŚP w Manufakturze (Fot. Sebastian Szwajkowski)

"Światełko do nieba"

Atrakcje związane z 27. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwały do godz. 20:00. Na finał zaplanowano tradycyjne "Światełko do nieba" i koncert zespołu Enej. 

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Sprzęt dla łódzkich szpitali 

Jednym z najhojniej obdarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jest łódzki Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. W sumie otrzymał już blisko 20 mln zł. Tylko w ubiegłym roku była to aparatura medyczna i sprzęt szpitalny za blisko dwa mln zł.

Jak wspomina prof. Jadwiga Moll i prof. Krzysztof Zeman, Orkiestra współpracuje z Instytutem od samego początku.

Posłuchaj:

Oprócz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki i szpitala im. Jonschera, wiele sprzętu i aparatury medycznej trafiło także do dziecięcego szpitala przy ul. Spornej. Ich wartość dyrektor Monika Domarecka szacuje na blisko 14 mln zł.

W ubiegłym roku w Łodzi do puszek WOŚP zebrano 750 tys. zł.

Tegoroczne aukcje potrwają do 22 stycznia.

Zatoka Sportu PŁ i Hala Expo 

WOŚP zagrała też w Zatoce Sportu, gdzie odbyły się bezpłatne zajęcia dla dzieci w hali MOSiR przy ul. Skorupki. Tam m.in. tradycyjnie Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi rozegrała mecz z radnymi Rada Miejska w Łodzi.

W Hali Expo od godz. 10.00 do 20.00 odbyła się wystawa samochodów zatytułowana "WZiIP MOTOR SHOW dla 27. finału WOŚP".

Wystawa samochodów w Hali Expo (Fot. Sebastian Szwajkowski)

Bezpieczeństwo

Zwiększona liczba patroli policyjnych w regionie czuwała nad bezpieczeństwem podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Funkcjonariusze sprawdzali m.in., czy zbiórki prowadzone są przez osoby do tego uprawnione. - Musimy zwracać uwagę, aby każdy z wolontariuszy był wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, z numerem ankiety, adresem wolontariusza. Dodatkowo identyfikator musi mieć serduszkowe logo fundacji, a skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP - powiedziała nadkom.Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Policja apelowała też do wolontariuszy zaangażowanych w WOŚP o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas kwestowania. - Żeby tych zbiórek dokonywać w obiektach, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony, czy też na głównych ciągach komunikacyjnych, ale przede wszystkim w miejscach, które są dobrze oświetlone, w których przechodzi wielu pieszych, lub w miejscach objętych monitoringiem.

O wszystkich niepokojących sytuacjach należało informować służby dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe 997 i 112.

WOŚP w regionie:

Łowicz, Skierniewice i Rawa Mazowiecka

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała również w miastach wschodniej części województwa łódzkiego. Odbywały się wydarzenia sportowe, koncerty i licytacje. Na ulice miast wyszło tysiące wolontariuszy. W Łowiczu kwestowało 150 osób. Stowarzyszenie Łączy nas Łowicz częstowało gorącym barszczem, panie z koła gospodyń - gorącym bigosem. W Rawie Mazowieckiej zagrał Sztywny Pal Azji. 

Na ulice Skierniewic z puszkami wyszło 160 osób. Sztab orkiestry ulokowany był w Centrum Kultury i Sztuki. - Od godz. 16:00 zaplanowano tam koncerty, licytacje, a na koniec ognisko - wyjaśniła Ilona Paluchowaska.

W Rawie Mazowieckiej pieniądze zbierało 105 osób. - Mocną stroną rawskiej orkiestry są koncerty, które rozpoczną się już o godz. 12:00 na parkingu, na przeciwko Miejskiego Domu Kultury - poinformował Mariusz Kozłowski ze stowarzyszenia Rawa i Przyjaciele.

Kupić na aukcji można było wszystko: żelazka, obrazy, złote jabłuszka i serduszka, gitary, książki, ciasto domowej roboty, ale także indywidualne zwiedzanie pałacu w Nieborowie, czy nocleg w pałacu w Walewicach.

WOŚP w Rawie Mazowieckiej (Fot. Katarzyna Grabowska )

Piotrków Trybunalski 

I mali i duzi piotrkowianie pobiegli w biegu "Policz się z cukrzycą". Wszyscy, którzy spotkali się w wierzejskim lesie, wspierali zbiórkę środków na walkę z cukrzycą w ramach WOŚP.

Posłuchaj: 

Piotrków Trybunalski - "Policz się z cukrzycą" (Fot. Monika Gosławska )

Bełchatów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała także w Bełchatowie. To m.in. pokazy motoryzacyjne, licytacje czy koncerty. Zainteresowania tymi wydarzeniami nie brakowało. Nie brakowało też chętnych do wsparcia wielkiego grania.

Orkiestra grała w całym Bełchatowie, ale jej sztab i główne wydarzenia zlokalizowane były w miejscowej galerii handlowej. Tam nasza reporterka spotkała panią Danutę i pana Bogdana, którzy przyznają, że zawsze wspierają tę akcję. Ich wnuczek żyje dzięki sprzętowi zakupionemu z pieniędzy orkiestrowych. - Jesteśmy wdzięczni. Każde pieniądze, które możemy na pewno damy dla Orkiestry - wyznała pani Danuta. 

W Bełchatowie wyszło 275 wolontariuszy. 

Dużym powodzeniem cieszyła się też licytacja przedmiotów zorganizowana przez zawodników Skry Bełchatów. O tym co można było kupić, powiedział zawodnik Skry Bełchatów Karol Kłos. - Koszulka, kalendarz i piłka z autografami wszystkich zawodników PGE Skry Bełchatów.

Karol Kłos przyznał, że jest fanem WOŚP. - Popieram tę akcję. Pamiętam ją od małego, zawsze coś wrzucałem do puszki. Piłka została wylicytowana za ponad tysiąc zł, koszulka za ponad 500 zł, kalendarz za 200 zł. Ludzie chętnie dają te pieniądze i miło, że dostają coś w zamian, to zawsze ciekawa pamiątka. 

(Fot. Monika Gosławska )
Sieradz

Jednym z głównych organizatorów sieradzkiego finału była Młodzieżowa Rada Miasta.

Oprócz całodziennej zbiórki do puszek, w kilku miejscach w mieście przewidziano atrakcje. O godz. 16:00 - koncert i licytacje w Państwowej Szkole Muzycznej. - W czasie licytacji będzie można zdobyć m.in. plakaty z autografem Alvaro Soler, koszulkę Skry Bełchatów z podpisami zawodników czy albumy o Antoin'e Cierlikowskim, których w inny sposób nie można znaleźć - zachęcała Aleksandra Halamus z Młodzieżowej Rady Miasta Sieradza.

Później finał przeniósł się do klubu Prorock. - Można tam będzie zbadać wzrok, ciśnienie i poziom cukru. Zostaną też zorganizowane kursy pierwszej pomocy zorganizowane przez Rowerowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wesprzemy Orkiestrę sprzedażą gadżetów. Zaplanowano nawet pokazy łazika marsjańskiego - poinformował młodzieżowy radny Hubert Paszkowski.

Muzycznym finałem był koncert Zuzanny Juchner.

O godz. 20:00 - "Światełko do nieba" - w tym roku w formie pokazu laserowego.

Posłuchaj: 

Zduńska Wola

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała także w Zduńskiej Woli. Na ulice miasta wyszło z puszkami ponad 350 wolontariuszy. Działały dwa sztaby: w Hufcu ZHP oraz na PMOS-ie przy ul. Dolnej. Nie zabrakło atrakcji - mówią ich przedstawiciele: Martyna Lodczyk i Piotr Warchlewski. - Kącik dla dzieci, pierwsza pomoc, ścianka wspinaczkowa, stoisko DKMS i Klub Karate. Co roku jest też WOŚPmobil przy Ratuszu, potem parada motocyklowa, a później przyjeżdżamy na Dolną. Tutaj będą występy artystyczne oraz pokazy sportowe. Mamy cztery koncerty, sklepik i loterię. Przyjedzie ciężki sprzęt budowlany. Będą trzy licytacje. Wiele gadżetów: koszulki, kubeczki, zegarki, torby, vouchery na strzelnicę. Jest też voucher od kreatorki wizerunku. Mamy zabawki dla dzieci i płyty od zespołów - wymieniali organizatorzy. 

Wieruszów

Orkiestra, jak co roku, zagrała w Wieruszowskim Domu Kultury. Odbył się koncert młodzieży ze Studia Piosenki WDK. Był też pokaz tańca uczestników Klubu Tanecznego Madar, oraz występy dzieci z warsztatów wokalnych. Wystąpił również wieluński zespół Tadeusza Nic Nie Rusza. 

Muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół The White Tigers. 

Wieluń

Wieluńska Orkiestra zagrała w kilku miejscach. Wieluński Dom Kultury zapraszał na pokazy taneczne, występy solistów i zespołów. Od godz. 12:00 do 17:00 można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a o godz. 17:00 obejrzeć spektakl "Kobieta i mężczyzna, czyli powiedz mi, jak mnie kochasz". 

W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się spektakl na podstawie fragmentów "Zemsty" Aleksandra Fredry, w wykonaniu koła teatralnego działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wieluniu. 

WOŚP w kraju:

W zbiórkę było zaangażowanych 120 tys. osób w 1700 sztabach w Polsce i na świecie. - Wydrukowaliśmy 35 mln samoprzylepnych serduszek, 190 tys. tekturowych skarbonek. Odbędzie się wiele imprez, pokazów, happeningów oraz koncertów - powiedział rzecznik prasowy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Krzysztof Dobies.

Fundacja WOŚP podczas poprzedniego - 26. finału w 2018 roku - zebrała ponad 126 mln zł.

IAR

Agata Gwizdała, Katarzyna Grabowska, Monika Gosławska, Krzysztof Tubilewicz

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies