"Katastrofa łódzka". Słuchowisko w Radiu Łódź
Dwuczęściowe słuchowisko skupia się na łódzkim epizodzie w życiorysie Józefa Piłsudskiego – druku "Robotnika" na terenie miasta, jego aresztowaniu, przesłuchaniu i ucieczce z więzienia. Na "Katastrofę łódzką" zapraszamy dziś (25 lutego) i w środę (27 lutego) po godz. 21.
Słuchowisko oparte jest na motywach broszury Józefa Piłsudskiego pt. "Bibuła". Książeczka wydana w 1903 roku w Krakowie opisywała działalność konspiracyjnych organizacji na terenie zaboru rosyjskiego.
Dla przyzwyczajonych do względnej swobody mieszkańców Galicji (wówczas zabór austriacki) była to opowieść egzotyczna i miejscami szokująca. Głównym motywem "Bibuły" był druk nielegalnych druków i ich wpływ na rozwój polskiej tożsamości.
Poznajemy przyszłego Marszałka jako brutalnie przesłuchiwanego więźnia aresztu przy ulicy Długiej w Łodzi. Jego walka o przetrwanie przeplatana jest scenami przedstawiającymi codzienną działalność konspiracyjną i drukarską.
"Katastrofa łódzka" - podobnie jak literacki pierwowzór – niepozbawiona jest elementów humorystycznych. Tłem do wydarzeń jest Łódź przełomu XIX i XX wieku – z jednej strony Ziemia Obiecana dla tysięcy robotników, a z drugiej ich małe piekło na ziemi. To o ich dusze trwałą bezwzględna walka pomiędzy zaborcą, a polskimi działaczami niepodległościowymi drukującymi nielegalną prasę.
Autorem pomysłu słuchowiska jest dr Sebastian Adamkiewicz – historyk, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Scenariusz stworzył Rafał Zięba – poeta, dramaturg, pracownik Teatru Nowego w Łodzi – we współpracy z Marią Oberman – reżyserką filmową i scenarzystką. Reżyserią zajął się Mikołaj Szczęsny – reżyser filmowy i telewizyjny współpracujący przy takich projektach jak serial "Drogi Wolności" czy film Krzysztofa Zanussiego "Eter".
W dwuczęściowym słuchowisku grają między innymi Bartosz Turzyński, Dymitr Hołówko, Dominika Probachta i Krzysztof Pyziak.