Logo Radio Łódź

Zrewitalizowane fabryki promują Łódź

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zwyciężyło w plebiscycie National Geographic na 7 nowych cudów Polski. Z kolei fabryka Grohmana walczy o pierwsze miejsce w konkursie targów Expo Real w Monachium. Głosowania pokazują, że internautom przypadły do gustu łódzkie fabryki.

Biała Fabryka - siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
fot. ze zbiorów muzeum

Centralne Muzeum Włókiennictwa zostało nominowane do plebiscytu na 7 nowych cudów Polski przez Polską Organizację Turystyczną. W konkursie brały udział 32 obiekty - po dwa z każdego województwa. Łódzkie proponowało również Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim, jednak to Centralne Muzeum Włókiennictwa zebrało największą liczbę głosów.

- Nie jesteśmy cudem natury - mówi dyrektor muzeum, Marcin Oko. - Jesteśmy cudem zrobionym przez człowieka. Zważywszy na to, co się stało w ciągu prawie dwóch wieków z tym miejscem i z naszym miastem, można to uznać za cud. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat stare fabryki nie cieszyły się specjalnymi względami mieszkańców miasta.

Teraz jest inaczej, o promocję zrewitalizowanych obiektów starają się również władze miasta. W połowie sierpnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa zorganizowano Foto Day. Zainteresowani mogli zwiedzić wszystkie zakamarki obiektu i sfotografować najciekawsze miejsca.

- Skala rewitalizacji i połączenie różnych funkcji związanych z kulturą i promocją dawnej tożsamości naszego miasta - to wszystko sprawia, że budujemy współczesny obraz Łodzi - mówiła prezydent Hanna Zdanowska podczas akcji fotograficznej w muzeum.

Dzięki wygranej w plebiscycie, Centralne Muzeum Włókiennictwa trafi do przewodnika po 7 nowych cudach świata, przygotowywanego przez National Geographic.

Fabryka Grohmana na terenie kompleksu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
fot. ze zbiorów ŁSSE (Fot. Wikimedia Commons )

To nie koniec plebiscytów, w których startują łódzkie obiekty. Jeszcze przez kilka godzin, do północy można głosować na Fabrykę Grohmana w konkursie John Jacob Astor organizowanym przez targi Expo Real w Monachium. Zrewitalizowany, dziewiętnastowieczny budynek mieści się na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Fabryka Grohmana walczy przede wszystkim o prestiż - mówi rzecznik ŁSSE, Marcin Kwintkiewicz. - Bierzemy udział w konkursie, w którym startuje 39 projektów z całego świata.

Od początku głosowania można było zauważyć, że Fabryka Grohmana to jeden z faworytów. Walka o pierwsze miejsce rozgrywa się między łódzkim obiektem a projektem Skylabs w niemieckim Heidelbergu.

W ostatnich dniach trwania konkursu wyniki zostały utajnione. Tym bardziej warto wesprzeć Fabrykę Grohmana, oddając głos na stronie: http://blog.exporeal.net/en/competition.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies