"Będziesz zdrów jak koń zażywając kalceks". Wystawa w ms2
"Będziesz zdrów jak koń zażywając kalceks", "Cukier krzepi", "Uwaga Palacze! Czekoladki kawowe wypowiedziały wojnę papierosom i wygrają ją niechybnie" – mówią hasła z plakatów i prospektów reklamowych dwudziestolecia międzywojennego.

O tym, w jaki sposób propozycje artystów awangardy wykorzystywano w grafice użytkowej - w tym w reklamie - tamtego okresu będzie można przekonać się w Muzeum Sztuki w Łodzi od 13 czerwca.
Ekspozycja zawiera druki pochodzące z różnych zbiorów z Polski i zagranicy, także od prywatnych kolekcjonerów, którzy zgodzili się pożyczyć wybrane prace na czas wystawy.
Została ona podzielona na 4 części. Pierwsza z nich zatytułowana „System kontrastów” zawiera projekty Strzemińskiego oraz innych artystów zwłaszcza polskich jemu współczesnych (Berlewi, Stażewski, Szczekacz, Żarnower). W „Obrazach i słowach na wolności” znajdą się prace artystów zagranicznych. Ten fragment ekspozycji odwołuje się do wystawy „Drukarstwo nowoczesne”, którą zorganizował Strzemiński w 1932 roku i próbuje odpowiedzieć na pytanie jak mogła wyglądać. Kolejna część wystawy: „Na głos. Nowa Typografia i propaganda” poświęcona jest projektom o charakterze propagandowym. Wiele z rosyjskich plakatów propagandowych będzie można obejrzeć w Polsce po raz pierwszy, dzięki uprzejmości Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w Sankt Petersburgu. Ostatnia część ekspozycji nosi tytuł „Nowy Świat” i można z niej dowiedzieć się, jak w czasach międzywojennych wyglądała grafika reklamowa, prasowa, czy plakat społeczny.
Na wystawie „Zmiana pola widzenia” znajdą się druki zaprojektowane między innymi przez takich artystów jak: Hans Arp, Herbert Bayer, Henryk Berlewi, Janusz Maria Brzeski, Cassandre, Robert Delaunay, Sonia Delaunay, Theo Van Doesburg, czy Karol Hiller,
Otwarcie wystawy "Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda" w ms2, 13 czerwca, o godzinie 18.00.
Ekspozycję będzie można oglądać do 12 października.
