Łódzki marsz w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu [ZDJĘCIA]
Ulicą Piotrkowską przeszedł dziś (11 lipca) "Marsz Pamięci Ofiar Wołynia". Jego uczestnicy spotkali się przed konsulatem Ukrainy przy Piotrkowskiej 77. Stamtąd w milczeniu udali się na plac Wolności. Ten dzień - 11 lipca, ma na celu upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Obchodzony jest 11 lipca, ponieważ tego dnia przypada rocznica wydarzeń z 1943 roku, czyli rocznica tzw. krwawej niedzieli, która była punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.
Przeczytaj jeszcze: Wołyń w moim sercu
Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku w latach 1943-1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków.
Przeczytaj i dowiedz się więcej: Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma. Wystawa plenerowa
Sejm RP ustanawiając 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa oddał hołd wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945.

Pogrzeb członków rodziny Jaremowiczów zamordowanym przez UPA Żeżawa ( obecnie Zelenyj Haj) i 11 Listopada 1944 Fot. Karta mat IPN z wystawy "Sąsiedzka krew Ludobójstwo Wołyńsko-Galicyjskie 1943-1945"
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |
Wielkie pomniki sprawców tego straszliwego mordu bezkarnie patronują Ukrainie!