15 sierpnia. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kościele Katolickim
Jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych katolików, nazywane popularnie świętem Matki Boskiej Zielnej. Jego główne uroczystości odbędą się z udziałem przedstawicieli episkopatu Polski na Jasnej Górze w Częstochowie.
W tym dniu do wielu sanktuariów maryjnych przybywają liczne pielgrzymki, a w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia.
Uroczystość 15 sierpnia wywodzi się z nauki Kościoła, głoszącej, że Maryja nieskażona grzechem pierworodnym, nie umarła, lecz została z duszą i ciałem wzięta do nieba przez Chrystusa. Dogmat ten został ogłoszony w 1950 roku, przez papieża Piusa XII. Tym samym przekonanie powszechnie wyznawane w Kościele katolickim, papież potwierdził i usankcjonował najwyższym autorytetem.
W Polsce święto Wniebowzięcia jest obchodzone X wieku, kiedy do naszego kraju dotarło chrześcijaństwo. Tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Przynoszone przed ołtarz są symbolem dojrzałości duchowej Najświętszej Dziewicy i prośbą, aby Matka Boża błogosławiła plonom.
na podst. IAR
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |