Oficjalnie i rodzinnie. 15 sierpnia w Skierniewicach [ZDJĘCIA]
Obchody Święta Wojska Polskiego w Skierniewicach rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, posłowie, władze samorządowe, a także liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele służb mundurowych.
Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Honorowy Prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic Andrzej Charzewski przypomniał, że Bitwa Warszawska jest zaliczana do najważniejszych bitew w historii świata. - Jedna z 18 takich bitew. Powinniśmy o tym często przypominać, bo nie mamy się czego wstydzić. To, co wydarzyło się w 1920 roku pod Warszawą, to było wydarzenie na miarę nie tylko Europy, ale i całego świata. Zatrzymało nawałnicę ze wschodu i doprowadziło potem do tego, co dalej w Polsce się wydarzyło - mówi Charzewski.
Po oficjalnych uroczystościach na placu Jana Pawła II odbył się piknik żołnierski. Można było zapoznać się z bronią, wyposażeniem wojska, czy obejrzeć prezentacje służb mundurowych. Z tej możliwości chętnie korzystali najmłodsi mieszkańcy miasta. - Bardzo się interesują bronią i to jest jedyna okazja, żeby zobaczyć różne jej rodzaje - mówili.
Na terenie Muzeum Historycznego Skierniewic odbyły się też specjalne pokazy grup rekonstrukcyjnych.
Blisko 80 rekonstruktorów w polskich i niemieckich mundurach wyposażonych w sprzęt obu armii, odtwarzało epizody walk września 1939 roku. Autorzy scenariusza nawiązywali do konkretnych wydarzeń jakie miały miejsce na ziemi skierniewickiej, łowickiej, kutnowskiej i sochaczewskiej. Sprawne pojazdy z epoki lub ich znakomite repliki i świetna praca pirotechników nadały widowisku niezwykłego realizmu. - Nawiązując do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pokazujemy wydarzenia związane z naszymi skierniewickimi żołnierzami, ale także z żołnierzami Okręgu Korpusu nr IV Łódź - mówi Piotr Paradowski ze Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty.
Skierniewiczanie, którzy oglądali historyczną rekonstrukcję uważają, że takie widowiska są bardzo potrzebne.
W inscenizacji wzięli udział rekonstruktorzy z Tomaszowa Lubelskiego, Warszawy, Kutna, Żyrardowa, Mińska Mazowieckiego i Krakowa.
Posłuchaj:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI ZE SKIERNIEWIC |