75. rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Specjalny program Radia Łódź
W czwartek (29 sierpnia) zaplanowano główne uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Po spotkaniu na cmentarzu żydowskim uczestnicy obchodów przejdą w marszu pamięci na Stację Radegast. Na miejscu będzie też Radio Łódź.

Rabin Łodzi Dawid Szychowski mówi, że dla niego najważniejsze w tym dniu jest spotkanie z ocalałymi. - Warto przyjść i wesprzeć łodzianina, który jeszcze żyje i nie został zamordowany w tamtych czasach i to jest to, co najwięcej można zrobić i to mnie przekonuje. Sposobów pamiętania jest mnóstwo, ale to jest mój sposób - dodaje rabin.
W głównych uroczystościach weźmie udział kilkoro ocalałych z łódzkiego getta, którzy chcą wspólnie z łodzianami przejść w marszu pamięci na Stację Radegast - to stąd odjeżdżały transporty z getta do obozów zagłady w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz.
Czytaj także: 10 nowych drzewek pamięci w Parku Ocalałych w Łodzi [ZDJĘCIA]
Wśród wydarzeń towarzyszących obchodom rocznicy znalazła się między innymi wystawa fotografii australijskiej artystki, Georgii Nowak - wnuczki łodzianki, która doświadczyła tragedii wojny. - Robiłam zdjęcia ocalałym z holokaustu pochodzącym z Łodzi, a mieszkającym w Łodzi i w Australii. Zestawiłam ze sobą ludzi, którzy przeżyli podobne historie. Są dla mnie symbolem siły, niezależnie od miejsca gdzie żyją, dzięki swojej łączności z Łodzią. To odkryłam na swoich zdjęciach - podkreśla artystka.
W przeddzień głównych uroczystości, 28 sierpnia w Parku Ocalałych posadzono kolejne 10 drzewek poświęconych tym, którzy przeżyli Holocaust. W sumie rośnie tam już przeszło 600 pamiątkowych drzew.
Litzmannstadt Getto zostało utworzone na terenie Łodzi w lutym 1940 roku. Było drugim co do wielkości w Polsce - po warszawskim - i najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich.
Zapraszamy też na okolicznościowy program Radia Łódź
"Słuchasz i wiesz" ze stacji Radegast o godz. 12
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |