Niezwykłe wydawnictwo - książka artystyczna "Pakt Ribbentrop-Mołotow"
W Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, z okazji 80. rocznicy podpisania paktu pomiędzy Niemcami i Rosją, a także ogłoszonego w związku z tym Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Totalitaryzmu, zaprezentowano książkę artystyczną i druk specjalny pt. Pakt Ribbentrop-Mołotow. To oryginalne dzieło zawiera skany oryginalnych, rosyjskich dokumentów opublikowanych dopiero w tym roku w czerwcu.
Dokładnie 80 lat temu - 23 sierpnia 1939 roku - w Moskwie doszło do podpisania tajnego paktu pomiędzy Związkiem Sowieckim i Niemcami. Ministrowie Spraw Zagranicznych tych krajów - Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow - do oficjalnego porozumienia o nieagresji, dołączyli tajny dokument mówiący o podziale wpływów w Europie Wschodniej, który między innymi oznaczał IV rozbiór Polski i w rezultacie doprowadził do wybuchu II Wojny Światowej.
Konsekwencje paktu oraz fakt, że dokument z nieznanych przyczyn, mimo, że jego treść była znana ówczesnym sojusznikom Polski, nie został ujawniony polskim władzom, ani dyplomatom tuż przed wybuchem wojny, zainspirowały twórców do stworzenia artystycznej książki. Praca zawiera skany oryginalnych dokumentów i uzupełniające je mapy. Jadwiga Tryzno z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, mieszczącego przy ulicy Tymienieckiego, w rozmowie z Przemysławem Naze, dziennikarzem Radia Łódź, zwraca szczególną uwagę na symboliczną czerwono-czarną kolorystykę prezentowanego dzieła pt "Pakt Ribbentrop - Mołotow".
Książkę można było zobaczyć tylko dzisiaj, jednak właściciele Muzeum Książki Artystycznej obiecują, że jeżeli będzie duże zainteresowanie, to zorganizują stałą wystawę tej nowej pozycji.
Warto nadmienić, że w związku z próbami manipulacji historią w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow, specjalny komunikat wystosował Instytut Pamięci Narodowej. Możemy w nim przeczytać, że - obecne rosyjskie próby rehabilitacji niemiecko-sowieckiego porozumienia z 1939 roku i przemilczanie jego długoletnich, tragicznych konsekwencji są niczym innym jak próbą fałszowania historii i obroną polityki totalitarnych reżimów - polityki, której ofiarami byli nie tylko Polacy, Żydzi, Litwini, Łotysze, Estończycy, Rumuni, Finowie, Ukraińcy, Białorusini i wiele innych nacji, ale także i sami Rosjanie. W dalszej części komunikatu Instytut Pamięci Narodowej wskazuje, że w tym szczególnym dniu, gdy obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, apelujemy, aby tragiczna historia pozostała lekcją, z której potrafimy wyciągnąć wnioski - czytamy w komunikacie.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |