Wystawa "Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym" [ZDJĘCIA]
Wydarzenia września 1939 roku, widziane z perspektywy polskich filmowców, są tematem otwartej dziś (03.09) wystawy w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. To jedno z wydarzeń wpisujących się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zaprezentowana ekspozycja podzielona jest na kilka części. Każda z nich, za pomocą między innymi rekwizytów, plakatów i makiet odnosi się do wydarzeń kampanii obronnej i ich przedstawień w polskich filmach fabularnych. To chociażby atak na Westerplatte i Pocztę Polską w Gdańsku, czy też obrona stolicy.
- Na początek jest prowokacja gliwicka, czyli "Operacja Himmler", później stanowisko kawalerii polskiej czyli "Lotna" Andrzeja Wajdy i "Hubal" Bogdana Poręby - opowiada jeden z kuratorów wystawy Piotr Spólnicki. - Potem mamy stanowisko gdańskie, które się odnosi nawet do kilku tytułów, bo mamy tam "Obronę Poczty Polskiej", "Wolne Miasto Gdańsk", ale także koprodukcję polsko-niemiecko-francusko-jugosławiańską - "Blaszany Bębenek" Volkera Schlöndorffa - wymienia kurator.
Wśród najcenniejszych eksponatów jest między innymi bandera marynarki wojennej z 1932 roku i skrzynka Poczty Polskiej w Gdańsku. - Pierwszego września, jak już pocztę zdobyli, to zamordowano, rozstrzelano 38. jej obrońców, kilku z nich zginęło - przypomina drugi z kuratorów wystawy Konrad Czernielewski. Jednak udało się uratować skrzynkę, bo Niemcy po prostu niszczyli te skrzynki. Usuwali wszelkie ślady polskości - dodaje kurator.
Wystawa "Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym" w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13 będzie czynna do lutego przyszłego roku.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |
Wystawę warto zobaczyć. Plusem jest spokój i cisza, można spokojnie obejrzeć, poczytać i posłuchać.
Doceniam i dziękuję.