Logo Radio Łódź

Soundedit Spotlight 2019 w Radiu Łódź [GŁOSOWANIE, KONKURS, TRANSMISJA]

Wspólna akcja Festiwalu Soundedit i naszej rozgłośni już po raz czwarty wspiera i promuje młodych, zdolnych artystów!

Seria konkursowych koncertów pod hasłem Soundedit Spotlight wystartuje 11 października. Odbędą się one w kultowym Debich Studio przy ul. Narutowicza 130. Występy będą transmitowane w naszym programie oraz online.

Zapraszamy i zachęcamy do udziału w wydarzeniach i wspierania wykonawców. Na chętnych czekają wejściówki na koncerty eliminacyjne w Debich Studio, które można zdobyć słuchając naszych codziennych audycji lub pisząc na adres debichstudio@radiolodz.pl

Zwycięzcę Soundedit Spotlight '19 wybiorą słuchacze. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej gali festiwalu, 26 października 2019 r. w Klubie Wytwórnia.

Bezpośrednie transmisje z koncertów: na antenie Radia Łódź 99,2 FM oraz VIDEO na kanałach FB Radia Łódź i FB Debich Studio.

Partnerem koncertów jest LOKAL.

(Fot. mat. organizatora)

Głosuj na swój ulubiony zespół
(formularz głosowania na końcu artykułu):

- Agata Karczewska

- empati

- Lor

- OREADA

- Pola Chobot & Adam Baran

- SABINA

- Black Radio

- mona polaski

Agata Karczewska

Warszawska singer-songwriterka tworząca muzykę z pogranicza amerykańskiego folku i country. Jej styl, określany muzycznym minimalizmem, opiera się na charakterystycznym wokalu i ciepłym brzmieniu gitary akustycznej. Jest samoukiem czerpiącym inspiracje z songwriterskich tradycji, i uczącym się komponowania od swoich idoli: Elliotta Smitha i Boba Dylana. Każda piosenka to oddzielna opowieść skonstruowana wokół wspomnień, popkulturowych skojarzeń lub zasłyszanych historii.

W kwietniu 2017 r. ukazała się jej debiutancka EP-ka z autorskim materiałem, zatytułowana „You’re Not So Special”, na której Agata śpiewa m.in. o grzechu, wrażliwości i samotności. Od momentu jej wydania zagrała w kilkudziesięciu polskich klubach, na koncie ma również występy w Portugalii, Niemczech, Słowenii, Francji i Czechach. Karczewska pojawiła się też na kilku znaczących festiwalach: Halfway Festiwal w Białymstoku, Songwriter Łódź Festiwal, Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festiwal oraz Live at Heart w Szwecji.

29 marca 2019 r. Agata opublikowała swój pierwszy „długi” materiał, „I’m Not Good at Having Fun”. Dzięki współpracy z Marcinem Borsem, znanym m.in. z produkcji albumów Krzysztofa Zalewskiego, Pogodno, Nosowskiej i Hey, oszczędne i surowe kompozycje Karczewskiej brzmią jak rodem z amerykańskiego Południa. Charakterystyczny silny wokal i nonszalancki sposób śpiewania w połączeniu ze szczerymi emocjonalnymi tekstami dają mieszankę rzadko spotykaną na polskim rynku muzycznym. Mieszankę, którą doceniła i Katarzyna Nosowska, i redaktorzy radiowej Trójki.

(Fot. Łukasz Kuś)

empati

Solowa muzyczna droga Patryka Pietronia (śpiew, gitara elektroakustyczna, teksty, kompozycje, aranżacje) opowiedziana jego głosem i gitarą. Powstała po latach doświadczeń, obserwacji i osobistych przemyśleń.

To opowieść o szukaniu swojego głosu pośród szumu zglobalizowanego modelu życia. To historia wielu pytań, wątpliwości i buntu oraz odpowiedzi odnalezionych we własnym sercu. To melodia o niepopularnych dziś wartościach: miłości, prostocie, dobroci. O tym, że klucz do naszych rozterek odnajdziemy w sobie jeśli się mocno wsłuchamy. Debiutancka płyta empati pt. „tu i teraz” ukaże się 6 października 2019 r.

(Fot. Emilia Pietroń)

Lor

Zadebiutowały trzy lata temu utworem „Windmill”. Jako nastoletnie dziewczyny od razu zwróciły uwagę kilkuset tysięcy użytkowników YouTube’a, ale też dziennikarzy i promotorów, co zaowocowało występami w Dzień Dobry TVN i festiwalowym debiutem na Spring Break Showcase w Poznaniu. W 2019 roku wydają debiutancki album.

Lor to grupa stworzona przez cztery utalentowane dziewczyny z Krakowa: Julię Skibę (pianino), Paulinę Sumerę (teksty), Jagodę Kudlińską (śpiew) i Julię Błachutę (skrzypce). Częściowo poznały się w szkole, częściowo przez internet. Serca słuchaczy zdobyły subtelnym songwritingiem inspirowanym muzyką folkową. Mimo bardzo młodego wieku mają już za sobą koncerty w całej Polsce, w tym na scenach takich festiwali jak Open’er, OFF oraz Orange Warsaw.

Debiutancki album „Lowlight” ujrzał światło dzienne 12 kwietnia 2019 r. Zawartość albumu to kontynuacja drogi obranej od samego początku. To 15 utworów przepełnionych delikatnymi, poetyckimi melodiami fortepianu i skrzypiec. Historie zawarte w tekstach traktują zarówno o miłości, przyjaźni, jak i poczuciu straty lub smutku. Powołane do życia przez subtelny śpiew Jagody Kudlińskiej i towarzyszącego jej chóru dopełniają całość „Lowlight”.

Choć od samego początku dziewczyny przyznawały się do inspiracji Birdy, Soley czy Tomem
Rosenthalem, dziś wypracowały swój własny styl i brzmienie. Przyczynił się do tego na pewno Michał Przytuła, ceniony producent muzyczny, mający w swoim dorobku pracę z Kayah, Reni Jusis czy ostatnio z Kortezem. To w jego studiu nagraniowym rejestrowane były prawie wszystkie partie wokalne i instrumentalne płyty „Lowlight”.

(Fot. mat. prasowe)

OREADA

Nimfa górska uwięziona przez pięciu zbirów we wsi pod Łodzią. Wspólnie tworzą muzykę, która niesie za sobą ogromny ładunek emocjonalny. Ich koncerty to podróże w świat tajemnicy i przygody. Podczas muzycznych wypraw OREADA wyciąga z człowieka to,
co głęboko w nim ukryte.

Grupa prezentuje FolkOFF. Autorskie kompozycje i teksty inspirowane są przyrodą, kulturą ludową i naturą człowieka. Zespół powstał w 2016 roku i zagrał ponad 70 koncertów – wystąpił m.in. na Festivalu v ulicích w Czechach, Slot Art Festival 2018, w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk i Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. OREADA to laureat wielu ogólnopolskich konkursów, takich jak: PIOSENKARNIA 2017, YAPA 2017, BAZUNA 2016, a także zdobywca wyróżnienia 52.
i 53. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Z początkiem czerwca 2017 roku OREADA wydała minialbum, który jest fonograficznym debiutem grupy.

Zespół to szóstka przyjaciół: Kasia Biesaga – wokal, instrumenty dęte; Adam Marańda – skrzypce, mandolina, wokal; Kacper Bienia – klawisze, akordeon, wokal; Mateusz Jędraszczyk – gitara elektryczna; Maciej Kłys – gitara basowa; Kamil Kaźmierczak – perkusja. 

(Fot. Paulina Herman)

Pola Chobot & Adam Baran

Mimo skrajności charakterów tworzą jeden dziki organizm muzyczny inspirowany bluesem. Piosenki które tworzą, swą prostotą i transowością nawiązują do bluesa, często jednak wykraczają poza jego klasyczną formę. Pola jest wokalistką oraz autorką tekstów, Adam to gitarzysta i
kompozytor. Podczas koncertów często uzupełnianych przez perkusję, własne utwory przeplatają psychodelicznymi i awangardowymi improwizacjami. Ich źródła inspiracji to w takim samym stopniu rdzenne work songs, Muddy Waters, Skip James, jak Björk czy Radiohead. Wydana w 2017 roku EP „Brudno” zapowiada debiutancką płytę, która ukaże się w listopadzie tego roku, nakładem wytwórni FONOBO label.

Tytułowy singiel "Brudno" został piosenką dnia w Programie Trzecim Polskiego Radia, wskakując jednocześnie do propozycji Listy Przebojów Trójki. Jesienią 2017 roku zagrali na scenie katowickiego spodka podczas Rawa Blues Festival. Są laureatami kilkunastu nagród muzycznych, m.in.: prestiżowego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (II nagroda), Festiwalu FAMA (nagroda im. Andrzeja Jakóbca w kategorii muzyka), Festiwalu Akademia Gitary w Poznaniu oraz zdobywcami Grand Prix najważniejszych konkursów bluesowych w kraju. Uhonorowani tytułem Odkrycie roku 2017 w ankiecie czytelników kwartalnika „Twój Blues”. W maju 2018 roku, w ramach Jarocińskich Rytmów Młodych, duet zagrał koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej w
Warszawie i otrzymał zaproszenie na Jarocin Festival‘18. W tym samym roku Europejska Unia Bluesa z siedzibą w Brukseli przyznała dwójce muzyków stypendium.

(Fot. Potoczna)

SABINA

Sabina Karwala to niezależna artystka, która na polskim rynku muzycznym zadebiutowała na początku 2018 roku, prezentując pierwszy singiel zatytułowany „Kołysanka”. Utwór ten poprzedził live sesję trzech autorskich utworów, ukazujących artystkę wraz z jej zespołem.

Sabina jest absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi i dotychczas spełniała się głównie na scenach teatralnych. Jest także finalistką 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

27 czerwca 2018 r. swojej premiery doczekał się pierwszy oficjalny klip SABINY do utworu „Panowie w kapeluszach”, idealnie łączący dwa najbliższe światy artystki: muzykę oraz film. Warto zaznaczyć, że został on zrealizowany w jednym ujęciu, bez cięć montażowych, a realizacji projektu podjęła się zdolna grupa absolwentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, z którymi Sabina zaprzyjaźniła się na studiach.
Intensywne prace nad debiutanckim albumem długogrającym artystki zajęły blisko dwa lata i zaowocowały materiałem, który we wrześniu 2019 r. został zaprezentowany słuchaczom. Płyta nosi nazwę "Lepidoptera", składa się na niego 11 electro-popowych utworów. Teksty opowiadają o wewnętrznej przemianie dziewczyny w młodą kobietę. Są to refleksje na temat nabierania doświadczeń, wychodzenia ze strefy komfortu, samodzielności czy odpowiedzialności.

Płyta „Lepidoptera” jest osobistą opowieścią artystki podszytą electro-popowym brzmieniem. Utwory powstawały w ważnym dla niej okresie, kiedy kończyła Łódzką Szkołę Filmową i rozpoczynała zmagania
z dorosłym życiem. Filmówka była dla niej od samego początku miejscem niezliczonych inspiracji. Następnie zderzenie z rzeczywistością po ukończeniu szkoły, również przyniosło wiele nowych, mocnych doświadczeń, które również odcisnęły swój ślad w tekstach piosenek.

Sabina brała aktywny udział przy komponowaniu utworów. Zależało jej na tym, aby przemycić do muzyki jak najwięcej ciekawych brzmień, takich jak tykające zegary, odgłosy dzikich ptaków, stare pozytywki czy też inne oryginalne sample, które w swoim zamyśle miały być spójne z warstwą liryczną. Za produkcję albumu odpowiadają Jan Bielecki oraz Dominic Buczkowski-Wojtaszek, działający wspólnie jako duet UPNDWN.

(Fot. Katarzyna Kowalczyk)

Black Radio

Zespół z Łodzi założony w 2008 roku. Ma na koncie płytę „Gasoline Planet”, ponad 150 koncertów, w tym na Dużej Scenie Przystanku Woodstock i Jarocina. Finaliści IX edycji „Must Be The Music” oraz laureaci wielu ogólnopolskich festiwali muzycznych, m.in. „Around the Rock” (I nagroda), „Rock In Mińsk” (I nagroda) i In Memoriam XVI Festiwal Grzegorza Ciechowskiego (Grand Prix).

1 czerwca 2019 ukazała się EP-ka „Holy Mountain” zapowiadająca drugi album.

Skład zespołu: Dawid Wajszyczk - gitara, wokal; Piotr Kłos – gitara; Franciszek Stępień - gitara, klawisze; Kamil Biadała – bas; Szymon Płaska – perkusja.

(Fot. Magdalena Śmielewski)

mona polaski

Młodzieżowy zespół założony w 2018 roku w Łodzi przez chłopaków, którzy muzykę pokochali na zabój. Poszukują dreszczy, jakie wywołują piosenki oraz interesują się zagadnieniem przenoszenia się w czasie za pomocą dźwięku.
Gatunek: Współczesna Muzyka Rozrywkowa. Ich teksty w języku polskim, opowiadają o niespełnionych miłościach i ostrych potańcówkach kończących się bólem głowy i bólem serca. Rytmiczne, na wpół radosne i na wpół gorzkie, piosenki pobrzmiewają z tyłu głowy przeistaczając się w hymny pokolenia, które przeżywa tę drugą lepszą młodość. Debiutancka płyta „Folklor” została wydana w marcu 2019 roku.

Inspiracje: Nowa Fala, Post Punk, Marek Grechuta, Roxy Music, Zbigniew Kurtycz, Jesus and the Mary Chain, Smashing Pumpkins, Underworld, polska muzyka rozrywkowa lat 60, polskie zespoły weselne początku lat 90. Debiutancki album "Folklor" został zrealizowany w Soyuz studio w Łodzi.tor

(Fot. Wit Zarębski)


Spotlight '19 - plan koncertów

  • 11 października : Oreada (godz. 19.05), Agata Karczewska (godz. 20.05)
  • 12 października: Pola Chobot & Adam Baran (godz. 19.05), empati (godz. 20.05)
  • 18 października: SABINA (godz. 20.05), mona polaski (godz. 21.05)
  • 19 października: LOR (godz. 20.05), Black Radio (godz. 21.05)


Zagłosuj - SMS-em lub e-mailem do 23 października do godz. 15

Głosując SMS-em masz szansę zdobyć karnet na wszystkie wydarzenia Festiwalu Soundedit '19.

 

Black Radio

nie dostałam potwierdzającego moje głosowanie e'maila. Czy mój głos na Black Radio będzie się liczył? Pozdrawiam - Maja Soldenhoff

Małgorzata

Rock to moje wejście w świat a Black Radio także należy do mojego świata. To rozwijająca się grupa...Życzę im wszystkiego naj...

Black Radio - kawał dobrej muzyki !!!

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies