XVI Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi [ZDJĘCIA]
55 artystów z 21 państw na wystawie głównej, spotkania z gośćmi specjalnymi, wystawy towarzyszące oraz cykl warsztatów edukacyjnych - to program XVI Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Najstarsza i najważniejsza prezentacja zjawisk związanych z współczesną tkaniną artystyczną w tym roku odbywa się pod hasłem "Przekraczanie granic". Złotymi medalistami Triennale zostali Dobrosława Kowalewska za pracę „List do Heleny” (2018) i Alex Younger za pracę „Solidarity” (2017).
- Artyści potraktowali to bardzo szeroko, poruszając bardzo istotne problemy współczesnego świata: problemy migracji, tożsamości, pamięci, ciała, szeroko pojętego środowiska naturalnego. Prace to zostały zaprezentowane - po to właśnie, żeby te konteksty były czytelne dla odbiorcy - w tematycznych grupach problemowych - mówi kuratorka wydarzenia Marta Kowalewska.
Obok głównej prezentacji można oglądać także Ogólnopolską Wystawę Tkaniny Unikatowej oraz Ogólnopolską Wystawy Miniatury Tkackiej. Z kolei prace gości specjalnych Triennale tworzą ekspozycję "Dialogi-poza granicami". - To dla mnie wielki zaszczyt, żeby zajrzeć do archiwów kolekcji tego muzeum. Pewną pracę i twórczość już znałam, inne odkryłam na nowo. Będzie to wystawa pokazująca najlepsze dokonania polskiej tkaniny unikatowej od lat 80-tych po 2000 rok - mówi jej kuratorka Janis Jefferies.
Wystawy prezentowane będą w Centralnym Muzeum Włókiennictwa oraz w Ośrodku Propagandy Sztuki Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi do 15 marca.
Listę wszystkich laureatów:
Złote medale:
- Dobrosława Kowalewska za pracę „List do Heleny” (2018)
- Alex Younger za pracę „Solidarity” (2017)
Srebrny medal:
- Aurélia Jaubert za pracę „3eme Âge (le retour d’Ulysse)” (2018)
Brązowy medal:
- Ieva Augaityté za pracę „The Touch. E choes of Silence” (2018)