Kolejna gwiazda w łódzkiej Alei Sław [ZDJĘCIA]
Twórca filmoznawstwa, rektor łódzkiej Szkoły Filmowej w latach 60. prof. Bolesław W. Lewicki, dołączył do Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej w Łodzi.
Gwiazdę teoretyka filmu odsłonił jego syn Adam Lewicki. - To wielki zaszczyt dla mnie, że zostałem tutaj zaproszony, i że mogę odsłonić tę gwiazdę. Na temat jego pracy naukowej nie wiem wiele, ale mogę powiedzieć, że był wspaniałym człowiekiem i genialnym ojcem. Po prostu jestem bardzo szczęśliwy, że jestem jego synem - mówił w czasie uroczystości.
Odsłonięcie gwiazdy połączono z inauguracją 10. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi, który powstał z inicjatywy studentów filmoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Jak mówił prof. Piotr Sitarski z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej, uhonorowany dziś gwiazdą profesor wychował pokolenia polskich filmoznawców. - Kiedy skończyłem studia i zacząłem być filmoznawca, to nagle zaczęło być coraz więcej Lewickiego wokół mnie: w rozmowach, tekstach, w prasie. Zrozumiałem, że to jest postać, która mnie otacza; zrozumiałem, że bez niego nie byłoby mnie, moich kolegów, naszych studentów.
Tegoroczny festiwal potrwa do niedzieli. W jego programie jest blisko 80 filmów, w tym 25 premier, spotkania i dyskusje z gośćmi.
Bolesław Włodzimierz Lewicki urodził się w 1908 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Był współzałożycielem Lwowskiego Klubu Filmowego Awangarda, nauczycielem w gimnazjum oraz recenzentem w gazecie „Słowo Polskie” i „Gazecie Lwowskiej”. Aktywnie zabiegał o wprowadzenie wiedzy o filmie do szkół, organizował lektoraty i pokazy filmowe dla nauczycieli.
Podczas drugiej wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych: Oświęcim, Gross-Rosen, Dachau, Flossenburg i Pottenstein.
Związany z łódzką Szkołą Filmową od samych jej początków, najpierw był wykładowcą Studium Filmowego Instytutu Filmowego w Łodzi (1947), potem (1948) członkiem Komisji Organizacyjnej Wyższej Szkoły Filmowej, a następnie (w latach 1948 – 49) wykładowcą szkoły i członkiem jej Rady Głównej. Od 1950 roku pracował w szkole na stałe, pełniąc funkcje dziekana Pionu Naukowo-Oświatowego, prodziekana Wydziału Reżyserii (1950-1964) oraz kierownika Katedry Teorii i Historii Filmu, a wreszcie rektora.
W 1959 roku związał się z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie stworzył i prowadził Zakład Wiedzy o Filmie (obecnie Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej). W latach 1976 – 81 wykładał na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filologii Polskiej. Był także dyrektorem programowym Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, współpracownikiem Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, wiceprezesem Stowarzyszenia Filmu Naukowego i przewodniczącym Krajowej Rady Kin Studyjnych.
W 1988 roku Grzegorz Królikiewicz zrealizował poświęcony mu film pełnometrażowy pod tytułem „Wiesz jak jest”.
Zapraszamy też na specjalne studio festiwalowe Radia Łódź w piątek od 17 do 20 prosto ze Szkoły Filmowej w Łodzi.
WIĘCEJ INFORMACJI O KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |