Kończy się remont Białej Fabryki w Łodzi
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa odnowiono zabytkowe piętra i pomieszczenie magazynu studyjnego. Niebawem w wyremontowanych wnętrzach stanie nowa wystawa.
Modernizacja Białej Fabryki zaczęła się w listopadzie 2018 roku i objęła zarówno wnętrze jak i elewację budynku. To było duże wyzwanie dla budowlańców. - Na same stropy tutaj poszło ponad 1200 litrów farby - tłumaczy Aneta Makohon, kierownik budowy. - Na początku naszym najtrudniejszym zadaniem było wyczyszczenie tych stropów z czekoladowej farby, tam była też warstwa przeciwogniowa. Te stropy były już wcześniej zabezpieczane przy poprzednich remontach.
Remont przyniósł ciekawe odkrycia. - Przy okazji piaskowania elementów drewnianych konstrukcji, w kilku miejscach odnaleźliśmy wyryte na belce stropowej litery „NS” i daty 1835, które przetrwały pod warstwami farb blisko 200 lat - mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora CMWŁ. Data to rok budowy fabryki, litery mogą być inicjałami budowniczego. - dodaje. Po zdjęciu parkietu na ostatnim piętrze odsłonięto liczne otwory w podłodze, wzdłuż dłuższej krawędzi budynku. To prawdopodobnie pozostałości po systemie napędu zespołowego maszyny parowej. Sama wymiana podłóg też nie była łatwa - z ponad stu tysięcy klepek do ponownego użycia nadawało się 2/3 oryginalnych elementów parkietu.
W odnowionych wnętrzach muzeum niebawem stanie wystawa. Na parterze nadal będzie można oglądać historyczne maszyny szwalnicze. - Sprzęty, maszyny, które pracowały w naszej fabryce są elementami kolekcji. Więc oczywiste jest, że one się tutaj znajdą, na parterze, co też jest związane z wytrzymałością stropów - tłumaczy Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa. - Trzy ogromne piętra zajmie natomiast wystawa stała, związana z historią przemysłu włókienniczego w Łodzi - dodaje.
Punktem wyjścia wystawy staną się surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi - bawełna, wełna i len. Tajniki ich obróbki będzie można poznać w interaktywnym eksperymentarium.
Wyremontowana powierzchnia muzeum to blisko 3500 metrów kwadratowych.
WIĘCEJ INFORMACJI O KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |