Znamy laureatkę Nagrody im. Katarzyny Kobro
Wyróżnienie dla twórców progresywnych i poszukujących przyznano w Muzeum Sztuki w Łodzi. Nagrodę odebrała artystka wizualna Cecylia Malik.

Jury pod przewodnictwem grafika Daniela Rycharskiego doceniło laureatkę za "działania, które przekraczają ramy galerii i muzeów, skutecznie docierając do społeczności zaangażowanych w troskę o swoją najbliższą okolicę". Nagrodzili ją też za "używanie praktyk artystycznych do upubliczniania problemów ekologicznych".
Dla laureatki nagrody to ważne, że inni artyści nie traktują jej prac wyłącznie jako aktywizmu. - Jeszcze parę lat temu artyści mówili, że nie jestem artystką, tylko aktywistką. Nie przejmowałam się tym i cieszyłam się, że zmieniłam piaskownicę - mówiła Cecylia Malik. - Przyjaźnię się z aktywistami z całej Polski, mogę być nazywana ekolożką - nie przeszkadza mi to. Chociaż bardzo często korzystam z tych zasobów artystycznych, narzędzi artystycznych w swojej działalności. - zaznaczyła laureatka Nagrody im. Katarzyny Kobro.
Cecylia Malik to artystka wizualna, performerka, malarka i aktywistka. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jest też absolwentką studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malik współtworzyła „Farmy sztuki” – instytucję artystyczną, będącą wspólną platformą działania artystów i kuratorów. Jako performerka zainicjowała takie projekty jak „365 drzew”, , „Matka Polka na wyrębie” czy „Siostry Rzeki”.
Nagroda im. Katarzyny Kobro jest przyznawana od 2001 roku. W poprzednich latach otrzymali ją m. in. łódzki performer Cezary Bodzianowski czy mieszkający w USA artysta wizualny Krzysztof Wodiczko.
Pomysłodawcą nagrody jest prof. Józef Robakowski. Od 2011 roku wyróżnienia wręczane są w Muzeum Sztuki w Łodzi.
WIĘCEJ INFORMACJI O KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |