78. rocznica likwidacji obozu romskiego w Litzmannstadt Ghetto [ZDJĘCIA]
Przy ulicy Wojska Polskiego w Łodzi upamiętniono likwidację obozu cygańskiego, który podczas II wojny światowej na polecenie hitlerowskiego okupanta powstał na terenie łódzkiego getta.
Przez kilka miesięcy przebywało tam 5 tysięcy Romów i Sinti, ale z powodów fatalnych warunków sanitarnych, ogromnego zatłoczenia, braku żywności, zimna i braku dostępu do lekarstw w obozie wybuchła epidemia tyfusu. - Zmarło tutaj 700 osób, a pozostałe 4300 osób deportowano do Chełmna nad Nerem. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że te 700 osób zmarło właśnie tutaj: w tej przestrzeni, w tych budynkach. Na obóz składało się ok. 15 budynków historycznych, dziś to 5-6 budynków, które wciąż istnieją - wyjaśnia Andrzej Grzegorczyk, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Od 2004 roku przy Wojska Polskiego 84 istnieje Kuźnia Romów, czyli niewielka wystawa przypominająca historię obozu i jego zamordowanych mieszkańców.
Więcej na tema obozu będzie można dowiedzieć się podczas zajęć w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – mówi Joanna Podolska, dyrektor placówki. - Postawiona jest u nas makieta obozu cygańskiego, którą będzie można oglądać przez najbliższy tydzień. Pokazujemy także film, który opowiada o tym obozie.
O godzinie 18 w Centrum Dialogu odbędzie się także wykład poświęcony historii obozu.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |