Zabytkowy fragment kraty odnaleziony w kanałach trafi do Muzeum Tradycji Niepodległościowych [FILM]
Łódzkie Muzeum Tradycji Niepodległościowych wzbogaciło się dzisiaj o cenny, historyczny zabytek z okresu II Wojny Światowej. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przekazał placówce części kraty, którą Niemcy zamontowali w podziemnym kanale rzeki Bałutki na terenie Litzmannstadt Getto.

- W ścianach zachowały się w bardzo dobrym stanie zawiasy tej kraty oraz mechanizm, który uniemożliwiał jej przesuwanie w kanale. Postanowiliśmy je wyciągnąć - mówi Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Historyk z Muzeum Tradycji Andrzej Grzegorczyk jest przekonany, że odnalezione elementy kraty mogą świadczyć o tym, że Niemcy zamontowali ją w podziemnym kanale rzecznym aby odciąć drogę ucieczki Żydom z getta.
- Do tej pory nie mieliśmy informacji, że w kanale rzeki Łódki znajdują się zawiasy i kraty. Jako historycy nie mieliśmy źródeł, że pod ziemią również przygotowano zabezpieczenie przed ucieczką z getta - dodaje historyk.
Rzecznik Zakładu Wodociągów zapewnił, że po odkryciu części zabytkowej kraty pracownicy ZWiK będą prowadzić kolejne poszukiwania w innych kanałach rzecznych na terenie żydowskiego getta, które Niemcy założyli w Łodzi na początku 1940 roku.
Posłuchaj:
Film: Zakład Wodociągów i Kanalizacji
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |