Powstanie dokument o historii obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi
Tragiczna historia niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży polskiej przy ul. Przemysłowej w Łodzi będzie tematem filmu dokumentalnego, który powstaje przy współpracy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi i TVP3 Łódź.

Niebawem rozpocząć się mają prace nad scenariuszem filmu, dlatego realizatorzy apelują do wszystkich świadków historii i ich rodzin o podzielenie się swoimi wspomnieniami. - Szukamy ludzi, którzy w jakikolwiek sposób byli związani z tym obozem. Mamy listę takich osób, ale zwracamy się do wszystkich, którzy mogliby pomóc w odszukaniu osadzonych w tym obozie lub członków ich rodzin, żeby się z nami skontaktowali. Szukamy ludzi, którzy zdaliby nam relację na ten temat. Najłatwiej skontaktować się z nami poprzez stronę Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi - zachęca do kontaktu Sławomir Kalwinek, wiceprezes WFO w Łodzi.
Na razie nie wiadomo, kto wyreżyseruje film. Według założeń dokument ma powstać także w angielskiej wersji językowej - tak, by mógł być swobodnie pokazywany za granicą. - Ta tragedia polskich dzieci w niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej jest niestety takim odzwierciedleniem tego, co spotkało polskie dzieci w czasie okupacji niemieckiej. Ta historia polskich dzieci w ścisłej kontroli przez okupanta niemieckiego wydaje nam się niezmiernie ważna do tego, aby zrobić film dokumentalny, który pokaże ten tragizm, traumę - wyjaśnia Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN.
Obóz przy ul. Przemysłowej funkcjonował od 1 grudnia 1942 roku do 19 stycznia 1945 roku. Trafiały do niego dzieci i młodzież w wieku od trzech do 16 lat. Liczba dzieci, które znalazły się w obozie do dzisiaj nie jest dokładnie znana.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |