Czy ASF zagrozi zagłębiu trzody chlewnej w powiecie piotrkowskim?
Na granicy województw mazowieckiego i łódzkiego znaleziono martwego dzika, u którego stwierdzono wirus Afrykańskiego Pomoru Świń. Prawdopodobnie zwierzę było ofiarą wypadku komunikacyjnego. Potwierdzenie obecności groźnego wirusa może oznaczać przesunięcia w strefach ASF w stronę powiatu piotrkowskiego, którego część nazywana jest zagłębiem trzody chlewnej.
Ewentualność zbliżania się wirusa ASF do powiatu piotrkowskiego, bierze pod uwagę powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim Paweł Śpiewak. - Istnieje realna szansa, iż wokół tego przypadku zostanie wyznaczona strefa czerwona, a tym samym strefa żółta może wejść w granice powiatu piotrkowskiego. Jeśli strefa żółta ASF wejdzie na teren powiatu piotrkowskiego, prawdopodobnie, ale to są na razie tylko domniemania i nic jeszcze nie jest pewne, to obejmie część miasta i gminy Sulejów i gminę Aleksandrów - mówi powiatowy lekarz weterynarii.
Oznaczałoby to znaczne zbliżenie się granicy żółtej strefy do tzw. zagłębia trzody chlewnej, które znajduje się nieco dalej, w zachodnio-północnej części powiatu piotrkowskiego. Tam powstaje 5 procent krajowej produkcji trzody chlewnej. Hodowcy są tym zaniepokojeni. Obawiają się też o swoją przyszłość i wskazują, że widmo rozszerzenia żółtej strefy, już dziś daje im się we znaki. - Przedsiębiorcy już wykorzystują sytuację i obniżają ceny. Na rolników już padł jakiś tam strach. Wypychają wszystkie zapasy, bo nie wiedzą, co się może z tym wiązać. - Jeszcze nie mamy strefy, a już jesteśmy pod naciskiem. Mówią nam - sprzedawajcie, bo już będziecie w żółtej i będzie jeszcze taniej. A w strefie żółtej nie ma mowy o obniżaniu cen i oni teraz chcą nas naciągać - denerwują się hodowcy.
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego obradował dziś (31.01) w tej sprawie w piotrkowskim starostwie. Powiatowy lekarz weterynarii tłumaczył, że służby są przygotowane do wprowadzenia żółtej strefy. Czy rzeczywiście zacznie ona obowiązywać, dowiemy się wkrótce.
Zgodnie z wytycznymi, na terenach, gdzie stwierdzono przypadki zakażonych dzików, wprowadzana jest strefa czerwona. Na terenach graniczących z nią żółta. Tę drugą eksperci nazywają dmuchaniem na zimne. Wiąże się ona ze zwiększeniem bezpieczeństwa nie tylko w obrębie gospodarstw, ale też w obrębie działalności myśliwych. Niedawno żółta strefa ASF rozszerzyła się na kolejną część województwa łódzkiego. Objęto nią część powiatów opoczyńskiego i tomaszowskiego. Wcześniej obowiązywała już w powiatach łowickim, sieradzkim i rawskim.
Posłuchaj także:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |