Logo Radio Łódź

W Łodzi 15 osób zarażonych koronawirusem. Premier zapowiedział pomoc Polakom w powrocie do kraju [RELACJA]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś już o 25 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. 8 osób zdiagnozowano w Łodzi. W regionie jest już 13 zarażonych.

Strona wymaga odświeżania - wciśnij F5

Godzina 23:55

Na co najmniej 10 dni zostają wstrzymane pasażerskie loty międzynarodowe do i z Polski. Możliwe są przyloty czarterowe, m.in. PLL LOT-u, który będzie transportował, chcących wrócić do kraju Polaków. Z Łodzi ostatni samolot wyleciał do Londynu. Na pokład wsiadło 160 pasażerów. Wcześniej, tym samym samolotem ze stolicy Wielkiej Brytanii przyleciało 88 osób. Czytaj więcej

Godzina 23:50

Rozpoczęła się dwutygodniowa kwarantanna uczniów w Łęczycy. Młodzież powróciła z Hiszpanii ze szkolnych praktyk. Większość uczniów na czas kwarantanny pozostanie w szkole. Czytaj więcej

 

Godzina 23:47

Pozytywny wynik badania na koronawirusa otrzymał jeden z uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Jak informuje dyrektorka szkoły, Sanepid zdecydował o objęciu kwarantanną wszystkich uczniów i ich domowników, nauczycieli i pracowników szkoły.

Godzina 23.10 

Odwołane zostają w najbliższym tygodniu nabożeństwa w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej świętego Mateusza w Łodzi. Parafianie mogą w nich jednak uczestniczyć w domach, za pośrednictwem internetu, na nowoutworzonym kanale YouTube. Szczegóły - na stronie parafii

Modlitwy szabatowe odwołała także Gmina Żydowska w Łodzi. 

Godzina 22:45

Postawę łodzian w walce z koronawirusem chwali prezydent miasta Hanna Zdanowska, która napisała do mieszkańców na facebooku. - Drodzy łodzianie, serdecznie dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzialną postawę i zastosowanie się do apeli o pozostanie w domach. Łódzkie ulice były dziś praktycznie puste. Na tym etapie walki z wirusem - taka izolacja to najlepsze, co możemy zrobić - czytamy.

Hanna Zdanowska poinformowała też, że straż miejska i pracownicy MOPS rozwieźli dzisiaj 460 ciepłych posiłków dla potrzebujących seniorów. Jednocześnie prezydent przypomniała o osobach chorych i przekazała dalej apele Sanepidu, szukającego osób, które 6 marca były w Agrafce przy Piotrkowskiej 90, a 11 marca w Pop'n'Art na placu Wolności.

Godzina 22:38

Przypominamy też ważną informację. Wszyscy Polacy przebywający za granicami naszego kraju mają możliwość powrotu. PLL LOT zorganizuje odpowiednie przeloty. Zapotrzebowanie można zgłaszać na portalu LOTdoDomu.com. Trzeba pamiętać, że każdy, kto wróci, będzie musiał się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Godzina 22:32

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnym stwierdzonym przypadku koronawirusa. Łącznie w Polsce uzyskano do tej pory 104 pozytywne wyniki. Trzy z chorych osób zmarły - wszystkie leczyły się też na inne schorzenia. W województwie łódzkim stwierdzono dotychczas 15 przypadków koronawirusa. 

Przypomnijmy, że Główny Inspektor Sanitarny powiedział też, że 13 osób zostało wyleczonych.

Godzina 21:57

Dwa przypadki koronawirusa ujawniono także u osób z Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Dyrekcja poinformowała, że szkoła znalazła się pod nadzorem epidemiologicznym. Osoby z najbliższego otoczenia chorych objęto kwarantanną domową. Pozostałe osoby, które mogły mieć kontakt znajdują się pod nadzorem epidemiologicznym.

Godzina 21:50

Sanepid prosi o kontakt osoby, które 6 marca w godzinach 20.30-24 przebywały w łódzkim klubie Agrafka. W tym czasie były tam osoby, u których później wykryto zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 21:25

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) informuje, że zgodnie z aktualną wiedzą (na 9 marca) nie ma dowodów na to, iż żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2. Co więcej, dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60 st. C przez 30 min. - Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2 - czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju. Całą informację na ten temat znajdziecie tutaj

Godzina 21:15

Uczniowie XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi otrzymali informację od dyrekcji szkoły, że w placówce został wykryty potwierdzony przypadek koronawirusa. Oznacza to, że wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. W jej czasie należy się obserwować, mierzyć dwa razy dziennie temperaturę ciała. Jeśli wystąpią objawy chorobowe - gorączka, kaszel, duszności, należy powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną i skontaktować się ze szpitalem im. Biegańskiego w Łodzi.

Przypominamy, że przede wszystkim należy zachować spokój.

Godzina 20:58

Jeśli chodzi o ostatnie dane Ministerstwa Zdrowia odnośnie nowych przypadków zakażenia koronawirusem (z godziny 19:28), dwie osoby przebywające w łódzkim szpitalu im. Biegańskiego czują się dobrze. - Osoby miały bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi. To kobieta i mężczyzna w wieku 20-30 lat. Ich stan jest dobry - informuje Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody łódzkiego.

Godzina 20:53

- Wojska operacyjne, Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmeria będą wspierać Straż Graniczną w ochronie granicy,podczas patroli i w rozbudowie posterunków.Wojsko udostępni sprzęt i pojazdy - poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister przypomniał też, że Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach przeprowadza badania próbek na obecność koronowirus.

Od północy zostają zamknięte lądowe, morskie i powietrzne granice Polski dla cudzoziemców. Polacy, którzy będą wracać do kraju, będą musieli obowiązkowo poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Na polskich lotniskach będą lądować wyłącznie maszyny z lotów czarterowych.

Zamknięcie granic to jeden z elementów ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego.

Godzina 20:20

Dzisiaj (14 marca) do Łęczycy powróci grupa uczniów, którzy przed tygodniem wyjechała do Hiszpanii na szkolne praktyki. Młodzież zostanie objęta kwarantanną. Blisko 50-osobowa grupa uczniów zespołu szkół ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy wyjechała do Hiszpanii 8 marca. W Marbelli na południu kraju młodzież miała odbyć staże w ramach programu Erasmus+ "W drogę po nowe umiejętności II". Czytaj więcej tutaj

Godzina 19:48

Lek produkowany przez podłódzką firmę Adamed Pharma może być stosowany w leczeniu wspomagającym zakażenia koronawirusem. Tak zdecydował wczoraj (13 marca) Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Lek jest już stosowany w Polsce, ale urząd zgodził się, aby w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu pojawiło się nowe, dodatkowe wskazanie terapeutyczne. Arechin lek pierwotniakobójczy dotychczas jest stosowany m.in. w leczeniu tocznia rumieniowatego. Czytaj więcej tutaj

Godzina 19:28 

Ministerstwo Zdrowia podało, że u kolejnych 10 osób wykryto koronawirusa. Łącznie mamy takich przypadków 103 w całej Polsce. W Łódzkiem doszły dwie kolejne osoby, co razem daje 15 przypadków. Niestety zmarła trzecia osoba - to 66-letni mężczyzna z województwa lubelskiego, który "miał choroby współistniejące".

Jednocześnie, Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas poinformował, że 13 osób zostało wyleczonych. 

Godzina 19:20

Piłkarze Reprezentacji Polski, Bartosz Bereszyński poinformował, że jest zakażony koronawirusem. - Niestety uzyskałem pozytywny wynik testu na COVID-19. Czuję się dobrze. Pomimo zachowania odpowiednich środków ostrożności w ostatnim czasie, nie udało mi się uniknąć zakażenia wirusem. Dlatego proszę, abyście byli odpowiedzialni i w miarę możliwości pozostali w domu - poinformował Bereszyński za pomocą mediów społecznościowych.

Bereszyński to 22-krotny reprezentant Polski występujący na pozycji bocznego obrońcy. Obecnie jest piłkarzem włoskiej Sampdorii Genua, w której już siedmiu piłkarzy jest zakażonych koronawirusem. 

Godzina 19:07

Premier Mateusz Morawiecki poinformował po posiedzeniu sztabu kryzysowego, że polski rząd umożliwi powrót do kraju Polakom, którzy utknęli poza granicami w momencie ogłoszenia stanu epidemicznego. - Zaplanowane wcześniej powrotne loty czarterowe do Polski odbędą się zgodnie z wcześniejszymi harmonogramami - mówił premier.

Szef rządu powiedział też, że dla tych obywateli, którzy chcą wrócić do Polski, rząd oferuje specjalnie loty maszyn PLL LOT m.in. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, z Cypru i Stanów Zjednoczonych.

Na stronie LOT-u można będzie "zapisywać się" na powrót do kraju. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, cena biletów za te przeloty będzie zryczałtowana, jednakowa dla wszystkich. Dodatkowy koszt poniesie państwo.

Godzina 18:02

Porządek i dobra opieka w szpitalu im. Biegańskiego. Kadrę medyczną i higienę w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi zachwalają, leżący tam pacjenci. Jeden z nich wysłał nam zdjęcia z izolatki. Fotografie z izolatki w szpitalu im. Biegańskiego zobaczycie tutaj

Godzina 17:55

Na tę chwilę w całej Polsce hospitalizowanych jest 526 osób, 4 tys. 413 osób jest w kwarantannie, a 20 tys. 340 osób objęto nadzorem epidemiologicznym. Łącznie wykryto 93 przypadki koronawirusa, dwie z tych osób zmarły.

Godzina 17:50

Oświadczenie wydał wojewoda łódzki. Tobiasz Bocheński zwraca się w nim do przedsiębiorców handlujących środkami ochrony indywidualnej. Z informacji udostępnionej na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, dowiadujemy się, że jeśli ktoś chce wywieźć lub zbyć zagranicą m.in. gogle, rękawiczki lateksowe, czy środki do dezynfekcji, musi o tym fakcie poinformować wojewodę na co najmniej 24 godziny przed wykonaniem takiego działania.

Co więcej, nie wolno wywozić ani sprzedawać respiratorów ani kardiomonitorów.

Godzina 17:30

Specjalny list do wiernych i kapłanów z Archidiecezji Łódzkiej wystosował abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przypomina, że nie trzeba uczestniczyć we mszy świętej w kościele. Można to zrobić u siebie w domu, oglądając transmisję mszy świętych. Abp Ryś zapowiedział, że on sam będzie odprawiał takie "internetowe" nabożeństwa dopóki będzie taka potrzeba. Treść pełnego listu możecie posłuchać poniżej:

Godzina 17:17

Oszuści próbują wykorzystać koronawirusa. W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej fałszywych informacji w sprawie konronawirusa, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Oszuści próbują różnych sposobów. Podszywają się pod banki, oferują szczepionki. Policja przestrzega przed takimi "ofertami". Czytaj więcej

Godzina 16:50

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, swoje metody pracy i sposoby pomocy zmieniają organizacje pomocowe, takie jak Caritas, czy Polski Czerwony Krzyż. Nie rezygnują jednak w całości z niesienia bezpośredniej pomocy. PCK zawiesza wydawanie żywności, Caritas zamyka część placówek. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 16:45

Uczestnik Jam Session w łódzkim Pop'n'Art z koronawirusem. Lokal Pop'n'Art, mieszczący się przy placu Wolności w Łodzi, poinformował swoich gości, że u jednej z osób, które w środę (11 marca) obecne były na koncercie w lokalu, dzisiaj (14 marca) potwierdzono zarażenie koronawirusem. Mężczyzna, u którego wyszedł pozytywny wynik badania przebywał w lokalu w godzinach 18-24. Czytaj więcej tutaj

13.30

W Łodzi wykryto kolejnych 5 zarażonych wirusem SARS-CoV-2. 

To młody mężczyzna, który miał kontakt z osobą zakażoną, 3 młode kobiety, które miały kontakt z osobą zakażoną i kobieta w średnim wieku, która miała bezpośredni kontakt z nosicielem.

To osoby między 19 a 45 rokiem życia, a ich stan jest dobry. Wszyscy są mieszkańcami województwa łódzkiego.

W Polsce w ciągu ostatniej doby wykonano 1,5 tys. z ponad 4 tys. zrobionych do tej pory testów na obecność koronawirusa.  

9:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 nowych, zdiagnozowanych chorych. To następni zarażeni po ogłoszonych już dzisiaj 13 przypadkach, z których 3 dotyczą Łodzi. Wśród kolejnych zarażonych dzisiaj nie ma mieszańców Łodzi. W Polsce pozytywny wynik na obecność koronawirusa wykazały testy u 84 osób. 

9:21

Rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska poinformowała, że potwierdzone wyniki testów w Łodzi dotyczą młodego mężczyzny i dwóch nastoletnich chłopców - wszyscy mieli kontakt z osobą zakażoną. Chorzy to mieszkańcy województwa łódzkiego. Wszyscy przebywają w szpitalu zakaźnym w Łodzi, a ich stan jest dobry.

W Łodzi hospitalizowane są 44 osoby, 253 są objęte kwarantanną, a 1411 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym. 

8:35

Potwierdzone wyniki dotyczą 2 osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), 3 z woj. dolnośląskiego (2 Wrocław i 1 Bolesławiec), 5 z woj. lubelskiego (Lublin) oraz 3 z woj. łódzkiego (Łódź).

W Łodzi jest już 8 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. 

Na razie nie ma szczegółowych informacji o 3 nowych zarażonych. Do wczoraj koronawirusa wykryto u 5 osób: mężczyzny, który przebywał w ostatnim czasie na terenie Niemiec i Holandii, mężczyzny, który miał kontakt z osobą zakażoną, mężczyzny, który wrócił niedawno z Niemiec. Kobiety to obywatelka Hiszpanii, która miała kontakt z osobą z Azji i młoda kobieta, która miała kontakt z osobą zarażoną w Norwegii. Wszyscy przebywają w szpitalu zakaźnym w Łodzi. 

W sumie liczba osób zakażonych dotychczas koronawirusem to 81. Dwie osoby zmarły: 57 letnia mieszkanka Poznania i 73 letni pacjent z Wrocławia. Oboje mieli współistniejące choroby obniżające odporność organizmu.

W Polsce obowiązuje Stan zagrożenia epidemicznego w obronie przed koronawirusem

/Magdalena Dąbek, Dorota Matyjasik, Piotr Krzysztofiak, Robert Zwoliński/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

To zastanawiające, że w komunikacie do uczniów i rodziców XXVI LO nie ma słowa na temat poddaniu się kwarantannie. Tymczasem XII LO dostało jasny komunikat. W tej chwili rodzice uczniów z XXVI zastanawiają się co mają zrobić w poniedziałek. Iść do pracy? Na jakiej podstawie zwolnić się z pracy? Nie ma jasnego komunikatu, że jesteśmy objęci kwarantanną. Nasze dzieci mogły mieć kontakt z uczniem zarazonym. Zgodnie z komunikatem staram się zachować spokój ale nie mamy żadnych jednoznacznych instrukcji. W komunikacie ze szkoły informacja "ogranicz kontakty że znajomymi i dalszą rodziną". A co z wyjścem do sklepu i w inne miejsca? IIe bedzie ludzi, ktorzy wyjdą i bedą potencjalnymi roznosicielami? Do stacji nie mozna sie doddzwonic. Nikt nie odbiera. Moze ktos powinien sie tym zająć. Czy tak ma wyglądać ta kwarantanna. Dzieci siedzą w domach ale co z ich rodzicami?

Na stronie rządowej z mapą zarażeń koronawirusem https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2 liczba zakażonych z województwa łódzkiego wynosi 12 osób. Tymczasem media podają, Radio Łódź też, że w łódzkim szpitalu jest 15 zakażonych.

Czy to oznacza, że gdzieś jest błąd, czy też w Łodzi leżą osoby z innych województw? To drugie jest możliwe, bo z kolei w województwie mazowieckim jest więcej zakażonych niż przebywających tam w szpitalu. Dobrze by było jakby ktoś to sprawdził albo wyjaśnił. Dobra informacja w czasie epidemii jest bardzo ważna.

To ekspansja będzie więcej

Szkoda ludzi

kto wyjaśni różnicę między zakażeni a hospitalizowani, których jest znacznie więcej???. czy hospitalizowani to zakażeni???? i po co ta kategoria chorych jes wydzielona w rubryce "koronawirus". czy tu się coś ukrywa????

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies