Logo Radio Łódź

15 marca - kolejny dzień zmagań z koronawirusem w kraju i w regionie [RELACJA]

Kolejny dzień zmagań z koronawirusem w kraju. W Polsce liczba pozytywnych wyników na zakażenie koronawirusem wynosi 125. Trzy z tych osób zmarły. W województwie łódzkim wykryto łącznie 19 przypadków koronawirusa.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 23:25

Hanna Zdanowska znów zwróciła się do łodzian. Prezydent miasta podziękowała mieszkańcom, że stosują się do zaleceń i zostają w domach. - Za nami weekend, który z pewnością przejdzie do historii. Zamknięte kluby, restauracje, kina, teatry, dyskoteki i puste ulice. Paradoksalnie nie robiąc nic, robicie Państwo bardzo dużo - powiedziała Hanna Zdanowska.

Prezydent podziękowała też pracownikom służby zdrowia, a przede wszystkim personelowi szpitala im. Biegańskiego. - Jednocześnie w tym samym czasie tysiące osób wykonują ciężką pracę, dzięki której staramy się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa oaz pomóc osobom już zarażonym. Gorąco dziękuję wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, całemu personelowi szczególnie szpitala im. Biegańskiego który jest na pierwszej linii frontu walki z pandemią.

Jednocześnie Hanna Zdanowska przyznaje, że przybędzie osób, które będą musiały odbyć kwarantannę domową. Sprawa dotyczy przede wszystkim uczniów z trzech szkół i ich rodziców. - W najbliższych dniach możemy natomiast spodziewać się wzrostu liczby osób objętych domową kwarantanną. Jutro takie decyzje zostaną dostarczone ponad 100 osobom - rodzicom i uczniom trzech klas z łódzkich liceów nr 26, 15, 12 . Pragnę państwa uspokoić, że wszystkie te osoby już otrzymały powiadomienia drogą elektroniczną. Gorąco apeluję do wszystkich osób, które otrzymają takie zalecenie, aby stosować się rygorystycznie do wszystkich zaleceń służb medycznych.

Prezydent Łodzi przyznała też, że jest w stałym kontakcie z Łódzkim Urzędem Wojewódzkim. - Miasto jest w ciągłym kontakcie z urzędem wojewódzkim, aby włączyć się w akcje udzielania pomocy wszystkim, którzy przez najbliższe 2 tygodnie będą musiały pozostać w domu.

Godzina 22.05

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak apelował w TVP Info, aby czerpać informacje dotyczące koronawirusa z rzetelnych, oficjalnych źródeł. Szef MON w ten sposób odniósł się do pojawiających się w mediach i w przestrzeni publicznej tak zwanych fake newsów.

Minister Mariusz Błaszczak mówił, że media społecznościowe są obecnie bardzo rozwinięte i to z jednej strony szansa, bo przyśpiesza dotarcie informacji, a z drugiej zagrożenie, bo w sieci pojawiają się fake newsy zamieszczane z niewiedzy i być może także ze złej woli. - Zawsze proszę sprawdzać takie informacje, proszę zasięgać informacji w źródłach rządowych, instytucji państwowych, chodzi o polski rząd, chodzi o urząd prezydenta - mówił minister.

Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę na media publiczne, które - jak powiedział - w tych dniach odgrywają niezwykle ważną rolę.

Godzina 21:37

Kolejne dwa pozytywne wyniki badań na zakażenie koronawirusem. Jedna osoba jest z województwa dolnośląskiego, a druga z zachodniopomorskiego. Łącznie w Polsce odnotowano 125 przypadków zakażeń. Trzy osoby zmarły.

Godzina 21:35

Pracownik centralnej sortowni Poczty Polski w Łodzi z podejrzeniem koronawirusa. W związku z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem u jednego z pracowników, centralna sortownia Poczty Polskiej przy ul. Włókniarzy w Łodzi została czasowo zamknięta. Osoba ta nie miała kontaktu z klientami. Czytaj więcej

Godzina 21:12

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnia, że w Polsce mimo ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i obowiązywania stanu epidemicznego, nie zabraknie żywności. Szef MON podkreślał w TVP Info, że robienie zakupów na zapas nie ma żadnego uzasadnienia.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że podczas posiedzenia zespołu pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego omówiono zdolności produkcyjne polskiego przemysłu spożywczego. - Nie ma zagrożeń, nie zabraknie jedzenia - powiedział Mariusz Błaszczak.

Godzina 21:10

W Hiszpanii z powodu epidemii koronawirusa odwołano słynne procesje Wielkiego Tygodnia.

Tradycyjne procesje pokutne, w których uczestniczą setki osób w historycznych strojach, nie odbędą się między innymi w Sewilli, Madrycie, Walencja i Alicante. W Sewilli po raz ostatni odwołano procesję w 1933 roku, z powodu narastającego konfliktu politycznego, który trzy lata później doprowadził do wybuchu wojny domowej.

W Hiszpanii stwierdzono dotąd 7 tys. 753 przypadki koronawirusa, 288 osób zmarło.

Godzina 20.45

Ministerstwa Cyfryzacji i Edukacji Narodowej zapraszają na lekcje do Internetu. Na uruchomionym dziś portalu www.gov.pl/zdalnelekcje nauczyciele znajdą tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiot oraz propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne.

Treści są zgodne z podstawą programową. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreśla, że dla wygody korzystania zostały one ułożone w formie planu lekcji na każdy dzień dla wszystkich klas. Jednak nie trzeba korzystać z tego klucza. - Zostawiamy nauczycielom pełną dowolność w wyborze i wykorzystaniu opublikowanych lekcji i tematów - zaznaczył minister.

Materiały można wyszukiwać także po przedmiotach. Ministerstwo zachęca do zgłaszania wartościowych treści, które mogłyby się znaleźć na platformie, gdyż portal będzie regularnie uzupełniany.

Do odwiedzania strony www.gov.pl/zdalnelekcje Marek Zagórski zachęca także uczniów i rodziców.

Ministerstwo wspiera także nauczycieli pokazując i doradzając, jak prowadzić zajęcia przez Internet. Wspólnie z NASK przygotowało proste poradniki, w których krok po kroku tłumaczy np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym albo jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.

Do korzystania ze strony epodreczniki.pl zachęca z kolei MEN. Znajdują się tam materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół uwzględnione w przykładowych planach lekcji. - Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji - podkreśla Dariusz Piontkowski, minister edukacji, dodając, że warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł.

Godzina 20.30

Restauratorzy w Piotrkowie obawiają się kłopotów finansowych. W całym kraju obowiązuje zakaz działalności restauracji, pubów i klubów. Mogą prowadzić jedynie działalność na wynos. Choć rozumieją ograniczenia, obawiają się o swoją przyszłość. Czytaj więcej

Godzina 20.28

Na Słowacji ogłoszono stan wyjątkowy w celu powstrzymania epidemii koronawirusa.

Od jutra (16 marca) od szóstej rano będą zamknięte wszystkie sklepy za wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, stacji benzynowych, banków i urzędów pocztowych. Premier Peter Pellegrini zapowiedział, że jutro zbierze się rządowy komitet kryzysowy, aby omówić dalsze kroki, w tym środki mające złagodzić wpływ epidemii na gospodarkę. Dodał, że bardzo prawdopodobne jest wstrzymanie na kilka dni produkcji w zakładach Volkswagena koło Bratysławy. Słowacja zamknęła dziś granice dla obcokrajowców.

Na Słowacji zanotowano dotąd 61 przypadków koronawirusa, nikt nie zmarł z powodu zakażenia.

Godzina 20:25

We Włoszech zmarła największa liczba zakażonych koronawirusem w ciągu doby - 368 osób. To niemal o dwieście więcej niż wczoraj. W sumie epidemia pociągnęła za sobą ponad 1,8 tys. zgonów.

Na wieczornej konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono również największą liczbę zakażeń: ponad 2,8 tys. W sumie liczba chorych przekracza obecnie 20 tysięcy 600. Z 11 tysięcy hospitalizowanych ponad 1,6 tys. przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Szef Państwowego Instytutu Zdrowia, profesor Silvio Brusaferro zaapelował do Włochów, by skrupulatnie stosowali się do wszystkich wprowadzonych środków bezpieczeństwa. - Nasze zachowania mogą wpłynąć na zmianę dynamiki rozwoju tej pandemii - podkreślił profesor. Włoscy eksperci liczą, że wprowadzone w środę (11 marca) drastyczne środki bezpieczeństwa przyniosą za kilka dni owoce w postaci systematycznej redukcji liczby zakażeń i zgonów.

Z kolei Papież Franciszek po południu modlił się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej o ustanie pandemii koronawirusa. Poinformował o tym dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, Matteo Bruni.

W komunikacie czytamy, że wizyta papieża miała charakter prywatny. Franciszek modlił się do patronki Rzymu, Matki Boskiej Śnieżnej, której czczony wizerunek znajduje się w bazylice. Prosił o uzdrowienie chorych. Modlił się o pocieszenie i umocnienie dla rodzin i przyjaciół zmarłych. Swoimi modlitwami Franciszek objął również pracowników służby zdrowia i wszystkich, którzy obecnie w tych trudnych warunkach zapewniają społeczeństwu funkcjonowanie. Dyrektor Bruni poinformował również, że papież szedł pieszo Via del Corso - jedną z głównych ulic historycznego centrum miasta - i zatrzymał się w kościele San Marcello, gdzie znajduje się cudowny krucyfiks, który w 1522 roku niesiono w procesji prosząc Boga o położenie kresu zarazie.

Godzina 20.15

Filharmonia Łódzka informuje, że u jednej z osób obsługi bileterskiej wykryto zakażenie koronawirusem. Jak czytamy w komunikacie na profilu facebookowym placówki, "informujemy, że 8 marca (niedziela) jedna z osób obsługi bileterskiej była osobą zakażoną koronawirusem, choć nie miała jeszcze tej świadomości".

FŁ zwraca się jednocześnie z apelem do słuchaczy, którzy byli na koncercie "12 Tenorów & Diva", aby ci zachowali szczególną ostrożność, a w przypadku pojawienia się symptomów choroby, niezwłocznie skontaktowali się z Sanepidem i szpitalem im. Biegańskiego.

Jednocześnie przedstawiciele Filharmonii Łódzkiej podkreślają, że "największe, istotnie realne ryzyko zakażenia dotyczy osób, które podjęły bliski kontakt z osobą zakażoną np. poprzez podanie ręki, utrzymały dłuższy fizyczny kontakt podczas przywitania, dłuższą rozmowę w zamkniętym, niewielkim pomieszczeniu." Czytaj więcej

Godzina 19.50

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa planowane jest wyłączenie wewnątrzkrajowego ruchu lotniczego. Szef rządu podczas rozmowy z blogerem Blowkiem powiedział, że rządowy zespół zarządzania kryzysowego stwierdził, że ze względu na niewielkie zainteresowanie nie warto, by loty odbywały się wewnątrz kraju.

Premier Mateusz Morawiecki zaprzeczył, by było planowane zamykanie miast i wysłanie wojska na ulice. Podkreślił, że w walce z koronawirusem istotne jest ograniczenie przemieszczania się.

Szef rządu nie nie wykluczył także przedłużenia przerwy w działalności szkół. - Może się przedłużyć. Nie wiemy tego dzisiaj. Podejmiemy decyzję w stosownym czasie - podkreślił.

Premier dodał, że nie ma planów przełożenia terminów matur.

Godzina 19.05

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych przypadkach osób zarażonych na koronawirusa. Pozytywne wyniki badań otrzymano u czterech osób, z czego jedna znajduje się w łódzkim szpitalu im. Biegańskiego, dwie są z województwa śląskiego, a czwarta z lubelskiego. Łącznie w Łodzi potwierdzono 19 przypadków zarażonych koronawirusem. W całej Polsce to 123 osoby. Trzy z nich zmarły, a 13 ozdrowiało.

Godzina 19.00

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przewiduje, że za 7-10 dni zakażonych koronawirusem może być w Polsce około 1 tys.-1,5 tys. osób. W wywiadzie dla Wirtualnej Polski zwrócił uwagę, że śmiertelność w wyniku COVID-19 na świecie wynosi 4-6 proc., a w Polsce wskaźnik ten wynosi dotąd 2-3 proc.

Dotychczas w Polsce stwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem, dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 nowych przypadkach. Trzy zakażone osoby zmarły. Łukasz Szumowski powiedział, że żadna z osób, u których stwierdzono obecność wirusa, nie jest w stanie ciężkim.

Minister zdrowia dodał, że dopiero po tygodniu-dziesięciu dniach będą widoczne efekty restrykcji, które zostały wprowadzone w tym tygodniu.

Godzina 18:54

W Łodzi z okna na trzecim piętrze w kamienicy przy ul. 6 Sierpnia wypadło 18-miesięczne dziecko. Dziewczynka trafiła do Centrum Zdrowia Matki Polki i - według nieoficjalnych informacji - jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Matka dziewczynki miała znajdować się pod wpływem alkoholu, a ojciec, który w trakcie zdarzenia prawdopodobnie spał, powiedział później śledczym, że... miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Z tego względu funkcjonariusze opuścili mieszkanie i z dalszymi czynnościami czekają na przyjazd specjalnej grupy ratowników. Czytaj więcej

Godzina 18:52

Wierni kościoła katolickiego w Łodzi zareagowali na apel arcybiskupa Grzegorza Rysia i w większości zrezygnowali z bezpośredniego uczestnictwa we mszy świętej. W Kościele pw. Świętej Rodziny na Retkini na sumie o 12.30 pojawiło się kilka osób. W skierniewickim kościele Św. Stanisława z wizytą duszpasterską przebywał biskup łowicki Andrzej Dziuba. Czytaj więcej

Godzina 18:26 

Komisja Europejska wprowadza ograniczenia w eksporcie wyposażenia medycznego poza Unię. Teraz do tego będzie potrzebna zgoda państw członkowskich.

Bruksela podjęła tę decyzję w trybie pilnym w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i brakami w sprzęcie. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest we Włoszech, które potrzebują maseczek, rękawic i odzieży ochronnej. - To słuszna decyzja. Potrzebujemy sprzętu dla naszych systemów ochrony zdrowia - powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE.

Wcześniej decyzję o wstrzymaniu eksportu wyposażenia medycznego podjęły Francja, Niemcy i Czechy. Tłumaczyły, że chcą zapobiec eksportowi sprzętu poza Unię Europejską, ale wzbudziły gniew wśród pozostałych państw członkowskich. Pod wpływem presji Brukseli te kraje zdecydowały się złagodzić ograniczenia. - Musimy sobie pomagać. Dziś Włochy potrzebują pomocy, a w przyszłości mogą to być inne kraje - dodała szefowa Komisji Europejskiej.

Godzina 18.16

Komunikacja miejska w aglomeracji łódzkiej walczy z koronawirusem. W autobusach i tramwajach MPK Łódź pojawiły się strefy buforowe, a kontrolerzy sprawdzają bilety w rękawiczkach. Z małym opóźnieniem o bezpieczeństwo zadbał też nowy przewoźnik w Łódzkiem - BP Tour. Czytaj więcej

Godzina 18.15

Prezydent Andrzej Duda prosi, by w związku z zaleceniem ograniczenia wychodzenia z domu spowodowanym koronawirusem pamiętać o seniorach i osobach samotnych. Apel w tej sprawie prezydent zamieścił na swoim profilu na Twitterze.

"Wszystkich, którzy w tym trudnym czasie nie opuszczają swoich domów odpowiedzialnie odpowiadając na apel #zostańwdomu, proszę o pamięć o starszych i samotnych" - napisał Andrzej Duda.

Wykrzyknikiem zaznaczył znaczenie kontaktu telefonicznego.

Akcja #zostańwdomu polega na dobrowolnym ograniczeniu wychodzenia z domu i kontaktu z innymi po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Godzina 17.38

Władze północnych Włoch alarmują, że w szpitalach zaczyna brakować łóżek i respiratorów dla ratowania życia osób zakażonych koronawirusem.

Szef władz Lombardii Attilio Fontana powiedział, że szpitale zbliżają się do punktu, w którym nie będzie można ratować ciężko chorych, gdyż brakuje miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Dodał, że brakuje też respiratorów, które mają zostać sprowadzone z zagranicy. Burmistrz Mediolanu Beppe Sala poinformował, że stara się sprowadzić maski chirurgiczne z Chin, wykorzystując w tym celu swe osobiste kontakty z władzami największych chińskich miast. Pierwszy transport masek przybył przedwczoraj, są one teraz rozdzielane wśród lekarzy.

Liczba chorych na koronawirusa we Włoszech wynosi około 18 tysięcy, 1907 osób zmarło. W samej Lombardii stwierdzono 11 tysięcy 685 przypadków zakażeń, zmarło 966 osób.

Godzina 17.34

Stan zdrowia uczniów przebywających od wczoraj na kwarantannie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy jest dobry. Dwa tygodnie pozostaną na terenie placówki. - Żadne z dzieci nie ma żadnych objawów grypopodobnych - poinformował starosta łęczycki Janusz Mielczarek. Czytaj więcej

Godzina 17.28

Dzwonisz do Sanepidu? Musisz uzbroić się w cierpliwość. W Łodzi przybywa przypadków zakażenia koronawirusem, a mieszkańcy mają problem z dodzwonieniem się do Sanepidu. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przyznaje, że połączeń jest bardzo dużo, ale wszystkie telefony są odbierane. Czytaj więcej

Godzina 17:12

W tej chwili w Polsce z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 768 osób. Z kolei 7 tys. 535 osób pozostaje w kwarantannie, a 25 tys. 816 objęto nadzorem epidemiologicznym.

Liczba pozytywnych wyników w Polsce pozostaje na poziomie 119. Z tego trzy osoby zmarły, a 13 zostało już wyleczonych.

Godzina 16:45

Niemcy postanowiły od jutra (16 marca) zamknąć granice z Włochami, Francją i Szwajcarią.

Niemiecka kolej ogranicza liczbę pociągów w ruchu podmiejskim i regionalnym. Czasowo w pociągach nie będzie kontroli biletów. W niemieckim Internecie w ostatnich godzinach pojawia się coraz więcej fake newsów, które potęgują w społeczeństwie panikę.

W związku z zagrożeniem wybuchem epidemii granice z Włochami, Francją i Szwajcarią zostaną zamknięte od jutra od godziny ósmej rano. Jest to wspólna decyzja kanclerz Angeli Merkel i premierów landów graniczących z tymi państwami. Przez granicę będą przepuszczane osoby pracujące w obszarze przygranicznym, zostanie też utrzymany transport towarowy. Za uszczelnienie granic są odpowiedzialne policja federalna oraz lokalne oddziały policji.

Federalna minister rolnictwa Julia Kloeckner ostrzega tymczasem Niemców przed pojawiającymi się masowo fałszywymi internetowymi informacjami o zamykaniu wszystkich sklepów. "Nie wierzcie w te bzdury, które tylko powodują niepotrzebną panikę - napisała na Twitterze Julia Kloeckner.

Według danych pochodzących z ministerstw zdrowia w poszczególnych landach, obecnie koronawirusem zakażonych jest w Niemczech prawie 4500 osób. W Bawarii zmarł drugi zakażony tym patogenem pacjent. Tym samym liczba śmiertelnych ofiar wzrosła do dziesięciu.

Godzina 16:38

Ukraina wstrzymała kolejowe połączenia pasażerskie z Polską. Nad Dnieprem wprowadzane są w życie ograniczenia, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronowirusa.

Nie kursują pociągi relacji: Kijów-Warszawa, Lwów-Przemyśl, Lwów-Wrocław i Kijów-Wrocław. Z kolei pociągi relacji Kijów-Przemyśl oraz Odessa-Przemyśl kończą trasy we Lwowie. Ukraińskie Koleje Państwowe zapowiedziały, że zwrócą pieniądze za wcześniej kupione i niewykorzystane bilety na te połączenia.

Do tej pory w związku z koronawirusem Ukraina zawiesiła również kolejowe pasażerskie połączenia ze Słowacją. Od jutra (16 marca) Ukraina zamyka granice dla cudzoziemców, a od wtorku (17 marca) zostaną zawieszone wszelkie pasażerskie kolejowe, autobusowe i lotnicze połączenia międzynarodowe.

Do tej pory na Ukrainie wykryto trzy przypadki zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

Godzina 16:30

Na wtorek (17 marca) na godz. 13 zaplanowano wideokonferencję z przedstawicielami federacji sportowych i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Tematem będzie organizacja Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio - poinformowała francuska agencja AFP. Według planu Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 mają odbyć się w dniach 24 lipca-9 sierpnia, coraz częściej pojawiają się informacje, że organizacja imprezy jest jednak bardzo poważnie zagrożona.

We wtorek odbędzie się również wideokonferencja Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) z udziałem 55 krajowych federacji zrzeszonych w strukturach. Tematami będzie organizacja Mistrzostw Europy w dobie koronawirusa oraz sposób dokończenia rywalizacji w krajowych ligach, a także w Lidze Mistrzów i Lidze Europy.

Godzina 15:50 

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa na świecie przekroczyła sześć tysięcy. Do tej pory zanotowano 6 tysięcy 36 zgonów, spowodowanych patogenem, i 159 tysięcy 844 przypadki zakażenia. Najwięcej, bo 3 tysiące 199 zgonów stwierdzono w Chinach. W Europie najwięcej przypadków śmiertelnych stwierdzono we Włoszech - 1907. Liczba chorych w tym kraju wynosi około 18 tysięcy. Pierwszy zgon stwierdzono na Węgrzech. W Polsce zmarły trzy osoby. U wszystkich występowały także inne schorzenia.

Godzina 15:15

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. To trzy osoby z Łodzi, cztery z Warszawy i jedna z Zielonej Góry. Wszyscy czują się dobrze. Łącznie mamy w całej Polsce 119 pozytywnych wyników, z czego 18 w województwie łódzkim. Trzy osoby zmarły - we Wrocławiu, Poznaniu i Lublinie. U wszystkich występowały inne schorzenia.

Aktualizacja godzina 14:54

Łódzkie instytucje kultury proponują online przedstawienia teatralne, koncerty, wykłady, zajęcia edukacyjne. Bez wychodzenia z domu będzie można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 14:51

Na Węgrzech stwierdzono pierwszy przypadek zgonu osoby z koronawirusem. Był to 75-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Budapeszcie. Bezpośrednią przyczyną zgonu było zapalenie płuc. Na Węgrzech stwierdzono do tej pory 32 przypadki koronawirusa.

Aktualizacja godzina 14:48

Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Rozmowa dotyczyła sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i działaniami obydwu krajów w celu jej powstrzymywania i walki z jej skutkami.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, politycy uznali, że dla obu krajów sytuacja ta jest poważna i wymaga wielkiej odpowiedzialności i dyscypliny w działaniu. Prezydenci zaapelowali o solidarność narodów europejskich w tej sytuacji oraz o większą aktywność instytucji Unii Europejskiej.

Prezydenci omówili również sytuację na polsko-litewskich przejściach granicznych związaną z wprowadzonymi zakazami przepływu osób. W najbliższych dniach prezydent Andrzej Duda planuje podobne rozmowy także z innymi przywódcami państw regionu.

Aktualizacja godzina 14:41

W Hiszpanii zanotowano w ciągu ostatniej doby około dwóch tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Przeszło sto osób zmarło.

Hiszpania jest drugim po Włoszech krajem Europy, w którym stwierdzono najwięcej przypadków COVID-19. Ogółem jest ich 7 tysięcy 753. 288 osób zmarło.

W Hiszpanii obowiązuje ścisła kwarantanna: ludzie mogą wychodzić z domów tylko do pracy, do sklepów spożywczych lub do lekarza. Wszystkie sklepy zostaną zamknięte, oprócz aptek oraz sprzedających jedzenie i środki pierwszej potrzeby. Ograniczone jest kursowanie pociągów. Obostrzenia mają obowiązywać 15 dni.

Aktualizacja godzina 14:17

Społecznicy ze Zduńskiej Woli wystosowali apel o wsparcie i pomoc osobom starszym i samotnym, które z obawy przed zakażeniem koronawirusem, nie powinni wychodzić do sklepów, czy barów, w których na co dzień bywali. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 14:12

Na warszawskim Okęciu wylądował pierwszy samolot, wiozący do kraju obywateli Polski w ramach programu "Lot do domu". Maszyna Polskich Linii Lotniczych LOT przybyła z Londynu z ponad 230 osobami na pokładzie.

Rządowy program "Lot do domu" został ogłoszony wczoraj przez premiera Mateusz Morawieckiego. W jego ramach obywatelom polskim przebywającymi tymczasowo za granicą, umożliwiono powrót do kraju specjalnymi lotami czarterowymi. Zapisy do programu otworzono wczoraj wieczorem na stronie LOT-u.

Jak powiedział dziś szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, do tej pory chęć powrotu do Polski z pomocą rządu wyraziło ponad 12 tysięcy osób. Minister poinformował również, że dziś "pierwsze samoloty wylecą do Stanów Zjednoczonych", a "dwa czartery zostaną zrealizowane z Londynu".

Jak mówił wczoraj premier Mateusz Morawiecki, loty czarterowe dla obywateli Polski zostaną zorganizowanie między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Malty czy Cypru.

Aktualizacja godzina 14:06

Burmistrz Konstantynowa poinformował w mediach społecznościowych, że obecnie w Konstantynowie Łódzkim jest 27 osób objętych kwarantanną (stan na godz. 13). Dodał również jak pracują odpowiednie służby w mieście i apelował do mieszkańców o wyrozumiałość i zachowanie odpowiedzialnej postawy.

Aktualizacja godzina 13:32

Ministerstwo Zdrowia podkreśliło na swoim Twitterze kolejnego fake newsa i powiedziało, że nie planuje masowych szczepień w związku z koronawirusem.

Aktualizacja godzina 13:30

Obowiązkowa kwarantanna dla wracających dla Polski.

Aktualizacja godzina 13:17

W ramach walki z koronawirusem 19 szpitali w Polsce zostało przekształconych w szpitale zakaźne. Wśród nich jest szpital wojewódzki w Zgierzu. Od jutra zgierska placówka w 100 procentach będzie gotowa na przyjmowanie pacjentów z koronawirusem. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 12:22

Na Twitterze Kancelaria Premiera informuje, co należy robić podczas kwarantanny. 

Aktualizacja godzina 12:18

Władze Ukrainy apelują o powstrzymanie się od podróżowania i w miarę możliwości pozostawanie w domach. W związku z koronawirusem od poniedziałku będą obowiązywać ograniczenia wjazdu na terytorium tego kraju.

Zwracając się do Ukraińców szef rządu Denys Szmyhal przypomniał, że od poniedziałku będą zamknięte granice dla cudzoziemców, a od wtorku zawieszone wszystkie pasażerskie międzynarodowe połączenia lotnicze.

Denys Szmyhal zaapelował do obywateli Ukrainy, którzy przebywają za granicą, aby jak najszybciej wrócili do domu. Poprosił o zrezygnowanie z wyjazdów zagranicznych i powstrzymanie się od podróży wewnątrz kraju. Na Ukrainie do końca marca zamknięto szkoły, zakazano też organizowania imprez masowych.

Aktualizacja godzina 11:58

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że władze spodziewają się dziś wyraźnego przyrostu liczby osób zakażonych koronawirusem. Jak podkreślił podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, ma to związek z ilością wykonanych testów. Im ich więcej - tym więcej ujawnionych przypadków.

Minister Dworczyk zapewnił również, że państwo dysponuje wystarczającą liczbą takich testów. 

Na dzisiejszym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, które rozpoczęło się o godz. 11, poruszone zostaną kwestie pomocy osobom objętym kwarantanną i wprowadzaniem w życie decyzji rządu z ostatnich dni. Minister Michał Dworczyk dodał, że w ciągu dnia rząd będzie informował opinię publiczną o dalszych działaniach rządu w związku z epidemią koronawirusa.

Aktualizacja godzina 11:56

Opustoszały białoruskie przejścia graniczne dla aut osobowych i autobusów. Kraj ten nie zamknął granic z powodu koronawirusa. Zrobili to jednak niemal wszyscy sąsiedzi Białorusi.
Wczoraj przez cały dzień na przejściach granicznych z Polską na wyjazd z Białorusi utrzymywały się kolejki, w których stało po kilkadziesiąt aut osobowych. Byli to ostatni podróżni, którzy chcieli wjechać do Polski przed zamknięciem granic.

Z danych białoruskiej straży granicznej wynika, że nie ma również kolejek samochodów osobowych na przejściach granicznych z Litwą, Łotwą i Ukrainą. Kraje te także zamknęły swoje granice.
Tymczasem pojazdy ciężarowe nadal stoją w kolejkach oczekując na wyjazd z Białorusi na większości przejść granicznych z państwami Unii Europejskiej, w tym z Polską.

Aktualizacja godzina 11:53

Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu doby wykonano ponad tysiąc testów na obecność koronawirusa.

Aktualizacja godzina 11:37

Wojsko pomoże policji w kontroli i pomocy osobom objętym kwarantanną z powodu zagrożenia koronawirusem. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że oddziały wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej będą do dyspozycji samorządów. 

Jak podkreślił szef KPRM, w najbliższych dniach spodziewany jest znaczący wzrost liczby osób objętych czternastodniową kwarantanną.

Aktualizacja godzina 11:32

Blisko 12 tysięcy osób zgłosiło dotąd chęć powrotu do Polski specjalnymi lotami organizowanymi przez rząd, a realizowanymi przez PLL LOT. Wieczorem na stronie internetowej przewoźnika uruchomiono specjalny formularz zgłoszeniowy. Dziś należy spodziewać się pierwszych przylotów - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Czytaj też: Polska walczy z koronawirusem. Ostatnie loty na łódzkim Lublinku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku ze wstrzymaniem rejsowych lotów międzynarodowych, rząd oferuje Polakom, którzy przebywają za granicą, możliwość powrotu specjalnymi lotami czarterowymi. Wśród krajów, z których zostaną podjęci Polacy, szef rządu wymienił Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Maltę i Cypr.

Aktualizacja godzina 11:30

Policja przypomina o procedurze dot. omawiania zasad kwarantanny.

Aktualizacja godzina 11:02

Zamknięcie granic o północy przebiegło bez większych problemów - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Od dziś w związku z epidemią koronawirusa obowiązują specjalne obostrzenia.

Aktualizacja godzina 10:02

Ministerstwo Zdrowia na swoim Twitterze informuje o fake newsie o nierozsyłaniu żadnych wiadomości dot. wsparcia żywieniowego.  

Aktualizacja godzina 9:57

Poczta Polska wprowadza zmiany w świadczeniu swoich usług w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 9:15

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 nowych zakażeniach, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą osoby z woj. podkarpackiego (Leżajsk), 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 osoby z woj. świętokrzyskiego (Kielce), 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda), 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław),1 osoby z woj.lubelskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 111, w tym 3 osoby zmarłe.

Aktualizacja godzina 8:45

Z powodu pandemii koronawirusa uroczystości Wielkiego Tygodnia z udziałem papieża Franciszka odbędą się bez obecności wiernych. Poinformowała o tym Prefektura Domu Papieskiego. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy w historii.

W krótkiej nocie Prefektury jest mowa o fizycznej nieobecności wiernych podczas uroczystości z powodu wyjątkowej sytuacji epidemiologicznej na świecie. Ponadto w komunikacie znajduje się informacja, że do 12 kwietnia, czyli do dnia Wielkiej Nocy włącznie, niedzielne południowe modlitwy Anioł Pański pod przewodnictwem papieża i środowe audiencje generalne będzie można śledzić wyłącznie w streamingu na stronie internetowej watykańskiej agencji informacyjnej.

Nie jest jasne jaki przebieg będzie miała msza święta w Niedzielę Palmową i czy, a jeżeli tak, to w jakiej formie, odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Koloseum, któremu tradycyjnie od 1750 roku przewodniczy papież.

Aktualizacja godzina 7:50

W regionie jest już 15 zarażonych koronawirusem. Wśród nich m.in. przebywający w łódzkich lokalach Pop'n'Art i Agrafka, a także uczeń XII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Dwa przypadki koronawirusa ujawniono także u osób z Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 8:03

W związku z zagrożeniem epidemicznym i rozprzestrzenianiem się koronawirusa od północy w niedzielę na 10 dni przywrócona została kontrola na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Jej przekraczanie będzie możliwe tylko na 58 wyznaczonych przejściach.  Polacy, powracający do kraju muszą odbyć 2-tygodniową kwarantannę domową. Wśród nich jest Paweł. Mężczyzna przyznaje, że spodziewał się zamknięcia granic. Czytaj więcej

Ograniczony został też ruch na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą. 

Aktualizacja godzina 7:45

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym orędziu zachęcił do skorzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Jednocześnie poprosił o przeżywanie jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu. 

Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś udzielił dyspensy wiernym od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Metropolita zawiesił też odprawianie w kościołach archidiecezji Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Wierni mogą podejmować te formy modlitwie w domach lub prywatnie w kościołach.

/Magdalena Dąbek, Monika Gosławska, Katarzyna Grabowska, Piotr Krysztofiak, Wiktoria Makowska, Anna Barańska, Robert Zwoliński/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies