Logo Radio Łódź

16 marca - kolejny dzień zmagań z koronawirusem w kraju i w regionie [RELACJA]

Do 177 wzrosła w Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że hospitalizowanych jest ponad 800 osób. Około 26 tysięcy osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym, a kwarantanną objęto 7,5 tysiąca osób. Cztery osoby zakażone koronawirusem zmarły. Wszystkie miały choroby współtowarzyszące. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że musimy przygotować się na to, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrowy wyniki liczby osób zakażonych koronawirusem.

Godzina 22:00

Wojewódzkie Centrum Zarządzanie Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego uruchomiło całodobową infolinię w sprawie koronawirusa dla mieszkańców województwa łódzkiego

 

Godzina 21:45

W dniu 15.03 do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki zostało przyjęte półtoraroczne dziecko z urazem wielonarządowym. Było operowane w trybie pilnym ze względu na stan zagrożenia życia. Ze względu na przeprowadzony wywiad, od pacjenta pobrano test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Wynik był dodatni. Dziecko wskutek przebytego urazu jest w stanie ogólnym bardzo ciężkim. Wszelkie procedury związane z bezpieczeństwem pacjentów i personelu ICZMP, zgodnie z obowiązującymi standardami, zostały zachowane. Informację przekazał Adam Czerwiński, rzecznik prasowy Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki 

Godzina 21:30 

W województwie łódzkim jest 10 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą 5 kobiet i 4 mężczyzn w wieku od 17 do ponad 60 lat oraz dziecka powyżej roku.Większość miała bezpośrednie kontakty z osobą zakażoną. Jedna z tych osób wróciła z Brazylii. Stan 9 osób dorosłych jest dobry.Większość pozostaje w domowej izolacji.

 Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

  • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 31
  • Liczba osób hospitalizowanych: 29
  • Liczba osób objętych kwarantanną: 1099
  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2038

Godzina 21:22

Zmarł czwarty pacjent z koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Mężczyzna miał 67 lat. Był w szpitalu w Łańcucie. Jak podaje MZ, od początku jego stan był ciężki i miał choroby współistniejące.

 Godzina  21:00

Minister środowiska Michał Woś poinformował, że jest zakażony koronawirusem.
"Po stwierdzeniu wczoraj koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miałem kontakt, poddałem się kwarantannie i wykonałem badanie. Test dał wynik pozytywny"- napisał na Twitterze minister środowiska Michał Woś.
"Czuję się dobrze. Dziękuję pracownikom służby zdrowia i wyrażam solidarność z wszystkimi chorymi"- dodał.
Na swoim profilu na Facebooku minister napisał też, że dostosował się do wszystkich procedur, jakie są wymagane są w takiej sytuacji przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Godzina 18:45

Najbliższa sesja łódzkiej Rady Miejskiej, którą zaplanowano na środę 18 marca, odbędzie się, ale w wersji maksymalnie skróconej, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny. Taką decyzję podjął dziś, 16 marca, przewodniczący Rady Marcin Gołaszewski. Czytaj więcej

Godzina 18:42

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu zawiesza swoją działalność w związku z epidemią koronawirusa. Sieradzki Szpital Wojewódzki, największy w zachodniej części województwa, również wprowadza kolejne ograniczenia. Czytaj więcej

Godzina 18:38

Polskie placówki konsularne na Białorusi ograniczają swoją działalność w okresie pandemii koronawirusa. Jak dowiedziało się Polskie Radio w służbie prasowej Ambasady Polski w Mińsku na razie ograniczenia mają obowiązywać od wtorku (17 marca)  przez 10 najbliższe dni do 27 marca 2020 roku.

Wydział konsularny Ambasady Polski w Mińsku oraz konsulaty generalne w Grodnie i Brześciu w sprawach obywatelskich i prawnych będą przyjmować wyłącznie w sytuacjach nagłych wymagających interwencji lub pomocy konsula. Jednocześnie zawieszają przyjmowanie wniosków o wydanie wiz oraz wniosków o ponowne rozpatrzenie zarówno w urzędzie konsularnym, jak i w Punktach Przyjmowania Wniosków Wizowych w Mińskim, Brzeskim i Grodzieńskim Okręgu Konsularnym. Wyjątek stanowią sytuacje losowe.

Z powodu zagrożenia epidemicznego koronawirusem zostają także zawieszone przyjęcia osób wnioskujących o wydanie Karty Polaka, a także przyjmowanie i wydawanie wszelkich dokumentów w sprawach Karty Polaka.

Białoruskie media poinformowały, że od wczoraj (15 marca) do końca miesiąca przyjmowanie wniosków wizowych wstrzymały również służby konsularne Litwy w Mińsku oraz litewskie centra wizowe na Białorusi.

Godzina 18:35

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęto testy na ludziach szczepionki na koronawirusa. Pierwszą dawkę otrzymał wolontariusz w stanie Waszyngton, gdzie występuje jedno z ognisk epidemii. Eksperci uprzedzają jednak, że opracowanie i pełne przetestowanie skuteczności szczepionki zajmie co najmniej rok.

Godzina 18:29

Komisja Europejska zakłada możliwość zmian w przepisach unijnych, by ułatwić wykorzystanie środków unijnych na walkę z koronawirusem i jego skutkami. 

Godzina 18:01

Prezydent Ukrainy, wobec zagrożenia koronawirusem, polecił zamknięcie restauracji, centrów handlowych, wstrzymanie regularnych połączeń wewnątrz kraju oraz zamknięcie kolejek metra. Zwrócił się do rządu o wprowadzenie w życie odpowiednich decyzji.

Rząd ma podjąć odpowiednie decyzje na dzisiejszym posiedzeniu. Zgodnie z wytycznymi, które ogłosił prezydent - od jutra w całym kraju zamknięte dla odwiedzających mają być kawiarnie i restauracje, centra handlowe, salony fitness, oraz placówki kultury. Zakazane mają też być zgromadzenia powyżej 10 osób, w tym obrzędy religijne. Od 18 marca skasowane będą krajowe pasażerskie połączenia autobusowe, kolejowe i lotnicze, a także zamknięte będzie metro.

Godzina 17:50

Ministerstwo Zdrowia podało na swoim Twitterze raport z dzisiejszego dnia.

Godzina 17:22

Prezydent Andrzej Duda podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Włoch Sergio Matarellą przekazał mu wyrazy solidarności dla narodu włoskiego, który znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa. Na Półwyspie Apenińskim do wczoraj odnotowano prawie 25 tysięcy zachorowań na COVID-19, a zmarło ponad 1800 osób, u których wykryto wirusa z Wuhan.

- Prezydenci Duda i Mattarella rozmawiali o konkretnych działaniach, jakie powinny być podjęte na poziomie europejskim zarówno jeśli chodzi o bieżącą walkę z chorobą jak i zaradzenie kryzysowi gospodarczemu, który może być konsekwencją pandemii - powiedział Polskiemu Radiu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, prezydenci podkreślili, że jest to wielki test dla Unii Europejskiej, europejskiej empatii i wzajemnych relacji między narodami.

O sytuacji w regionie prezydent Andrzej Duda rozmawiał wcześniej z prezydent Estonii i prezydentem Węgier.

Godzina 16:54

Rośnie liczba chorych i zmarłych z powodu koronawirusa we włoskiej Lombardii. Od wczoraj w epicentrum epidemii na Półwyspie Apenińskim zmarły 202 osoby. Łącznie liczba zgonów w regionie wynosi 1420.

W ciągu ostatnich 24 godzin lokalne władze odnotowały też 1377 kolejnych zakażeń, podnosząc oficjalną liczbę chorych do 14 649.

Jak informuje agencja ANSA, w całych Włoszech z powodu epidemii choroby COVID-19 zmarło 1809 zakażonych. Od wczoraj liczba ta wzrosła o 368 zgonów.

Godzina 16:45

Premier Mateusz Morawiecki zachęca do ograniczenia do minimum obecności w urzędach publicznych w związku z koronawirusem. Jak podkreślił, już dzisiaj działalność tych instytucji to tylko niezbędne czynności, odraczane są również obowiązki administracyjne.

- Przesuwamy możliwość zapłaty podatków od nieruchomości, od użytkowania wieczystego. Tam, gdzie tylko ludzie sobie tego życzą mogą płacić elektronicznie i przesuwamy ten obowiązek dla tych, którzy nie mogą płacić elektronicznie na koniec drugiego kwartału, po to, żeby nie tworzyć sytuacji zagrożenia tam, gdzie nie jest ona konieczna - poinformował Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że urzędy skarbowe zachęcają do zatwierdzenia PIT-ów na stronie podatki.gov.pl. - Dzięki temu w ogóle nie musimy udawać się do urzędu skarbowego, ani do urzędu pocztowego. We wszystkich możliwych urzędach wydałem zalecenie, żeby po pierwsze wprowadzić procedury, które ograniczą do absolutnego minimum konieczność pojawiania się naszych obywateli. A po drugie, żeby zwiększyć możliwość realizacji wszelkich zleceń kanałami elektronicznymi - powiedział.

Rząd zachęca również do skorzystania z innych urzędowych usług cyfrowych dostępnych na platformie ePUAP.

Godzina 16:28

W łódzkich szpitalach pojawiają się pacjenci, którzy są przyjmowani z innych powodów niż zakażenie koronawirusem. W trakcie hospitalizacji wyniki badań potwierdzają jednak infekcję COVID-19. Taka sytuacja wydarzyła się miedzy innymi Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Czytaj więcej

Godzina 16:08

Ministerstwo Zdrowia informuje o sześciu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 156. Trzy zakażone osoby zmarły. Wszystkie miały choroby współistniejące.

Godzina 15:46

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obecnie nie ma planów przełożenia wyborów prezydenckich. Termin pierwszej tury głosowania to 10 maja. - Wiemy, że we Francji na przykład odbyły się wybory samorządowe i Francja dzisiaj jest w innym stanie niż Polska. A więc nie mamy takich planów na chwilę obecną - oświadczył szef rządu, pytany o przełożenie głosowania.

O zmianę terminu wyborów prezydenckich apeluje część kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w państwie. Decyzja o przełożeniu głosowania wymagałaby wprowadzenia w kraju stanu wyjątkowego albo stanu klęski żywiołowej.

Godzina 15:30

Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej postanowił przekazać 5 milionów złotych na wsparcie działań, związanych z powstrzymaniem rozprzestrzeniania koronawirusa.

Godzina 15:15

Na profilu Gminy Wieruszów w mediach społecznościowych pojawił się apel dotyczący, wciąż otwartych sklepów wielkopowierzchniowych. Czytamy w nim, że wieruszowskie ekspedientki wprost krzyczą, prosząc o opamiętanie a przede wszystkim o bezzwłoczne decyzje władz państwowych. Czytaj więcej

Godzina 15:11

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że na stronie PLL LOT zarejestrowało się około 30 tysięcy Polaków, którzy chcą wrócić do kraju. Po zamknięciu granic rząd organizuje powroty Polaków z zagranicy drogą lotniczą.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego minister Czaputowicz powiedział, że władze koncentrują się na organizacji powrotów z takich krajów, jak Norwegia, Wietnam, Tajlandia, Grecja, Dominikana. Wczoraj wróciło do kraju 1400 Polaków. Dziś, jak się szacuje, wróci około czterech tysięcy z Larnaki na Cyprze, Malty, Tbilisi, Londynu, Dublinu, Barcelony i Reykjavíku. Jutro przylecą samoloty z Kolombo w Sri Lance, Londynu, Malagi, Tbilisi, Malty, Dublina i Larnaki. Minister Czaputowicz powiedział, że w kolejnych dniach zarezerwowano loty dla Polaków chcących wrócić z Delhi, Bangkoku, Toronto, Nowego Jorku, Phuket w Tajlandii, Chicago i Hanoi.

Szef MSZ podkreślił, że Polakom pomagają służby konsularne. Minister podziękował polskim dyplomatom za zaangażowanie w tych działaniach.

Godzina 15:03

Na czas zagrożenia epidemicznego targowiska miejskie w Piotrkowie Trybunalskim zmieniają zasady funkcjonowania. Czytaj więcej

Godzina 14:47

Władze włoskie w obawie przed dalszym rozwojem pandemii koronawirusa wstrzymały ruch osób między Sycylią a resztą Włoch. Na Sycylii stwierdzono do tej pory blisko dwieście zakażeń koronawirusem. Włoski rząd podjął tę decyzję na wniosek autonomicznych władz Sycylii. Przewóz towarów odbywa się bez przeszkód.

Włoscy eksperci bardzo obawiają się skutków rozwoju epidemii w południowych regionach Włoch, które są ubogie i o wiele gorzej zorganizowane niż bogata północ. Dotyczy to również systemu służby zdrowia, który nie posiada odpowiedniej liczby szpitali i personelu medycznego.

W Kampanii otoczono kordonem sanitarnym 5 gmin, w których zanotowano wiele zakażeń koronawirusem. W niedzielę 8 marca mimo zakazu z powodu braku kontroli setki osób wyjechało z Mediolanu na południe Włoch. W ostatnich dniach zanotowano 20 tysięcy przypadków nieprzestrzegania wprowadzonych środków bezpieczeństwa. Najczęściej łamany był zakaz podróży.

Godzina 14:37

Od dziś działa serwis www.gov.pl/zdalnelekcje. Nauczyciele i uczniowie mogą w nim znaleźć materiały do nauki przez internet. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleciło, żeby nauczyciele w przerwie od zajęć w szkołach wykorzystali do nauki zasoby on-line.

Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska mówi, że przerwa to dobry czas na powtórkę i na nadrobienie zaległości. W serwisie można znaleźć przykładowe plany lekcji i materiały do zajęć dla szkół podstawowych i średnich.

Godzina 14:34

Już blisko tysiąc osób w województwie łódzkim objętych jest oficjalną kwarantanną domową. Część z nich ma już także za sobą doświadczenie przebywania w szpitalnej izolatce. Czytaj więcej

Godzina 14:15

Mateusz Morawiecki prosi Polaków, żeby trzymali się określonych reguł i zasad. - Solidarność jest bardzo ważna, bo tylko tak możemy uratować drugiego człowieka i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Trzymajmy się reguł zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Światową Organizację Zdrowia, które mogą najszybciej przyczynić się do zatrzymania choroby - dodaje premier. 

- Obecnie w Polsce 25 tys. osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym, a 8 tys. przebywa w kwarantannie - poinformował premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej. 

Premier Mateusz Morawiecki mówi, że sytuacja w kraju to wielki test solidarności Polaków. - Wszyscy odpowiadamy za ograniczenie skutków koronawirusa dla gospodarki i zdrowia publicznego. Robimy wszystko, żeby rozprzestrzenianie się koronawirusa było jak najwolniejsze.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska robi wszystko aby zapobiec szarzeniu się choroby. Wiele kroków przedsięwzięła jako pierwsza w Europie, co jest bardzo dobrze oceniane przez ekspertów na świecie. Zastrzegł, że nie można jednak wykluczyć dużego wzrostu zachorowań. - Widzimy, co dzieje się w krajach zachodniej Europy i z pokorą podchodzimy do rzeczywistości - dodał szef rządu.

Godzina 14:14 

Trwa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego.

Godzina 14:12

Prezes Zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował na Twitterze o obniżeniu cen paliw na stacjach Orlen. 

Godzina 14:07

Łódzcy restauratorzy i przedsiębiorcy zapewnią catering i dostawy jedzenia na specjalnych warunkach.

Od dzisiaj do odwołania firmy zajmujące się dostawą posiłków mogą swobodnie wjechać na ulicę Piotrkowską, dotychczas catering mógł być realizowany przez dostawców używających pojazdów jednośladowych.

Na stronie UMŁ można zobaczyć, które restauracje i firmy cateringowe dowożą posiłki w poszczególnych dzielnicach.

Dzięki zaangażowaniu łódzkich restauracji istnieje możliwość dostarczenia bezpłatnych posiłków dla służb medycznych i mundurowych. Osoby zainteresowane mogą za pośrednictwem portalu „Jemy w Łodzi”, który koordynuje akcję zgłaszać swoje zapotrzebowanie.

Godzina 13:37

Rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego poinformował o zamknięciu książkomatu ze względu na sytuację epidemiologiczną.

Godzina 13:30

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że w Polsce nie zwolniono do domu jeszcze żadnego pacjenta, u którego wykryto koronawirusa. Na konferencji prasowej w resorcie zdrowia minister odniósł się do podanej przez Główny Inspektorat Sanitarny informacji o 13 ozdrowieńcach.

Jak wyjaśniał Łukasz Szumowski, to nie są osoby w pełni zdrowe. - Ozdrowieniec to jest osoba, u której objawy choroby ustępują, czyli człowiek, który po prostu zaczyna zdrowieć. Zanim on będzie wolny, musimy to potwierdzić i chory musi przejść pełen cykl choroby. Także ozdrowieńcy nie oznaczają ludzi zdrowych, których wypuszczamy do domów. Jeszcze takiego pacjenta nie wypuściliśmy - poinformował minister zdrowia.

Godzina 13:27

We Włoszech już od tygodnia z powodu epidemii koronawirusa zamknięte są wszystkie muzea, galerie, kina i teatry. Odwołane wszystkie koncerty. W związku z tym kultura i sztuka wraz z artystami przeniosła się do internetu.

Godzina 12:52

Egzaminy na razie zgodnie z harmonogramem, chyba, że do końca kwietnia przedłuży się przerwa w szkołach - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Od dzisiaj do 25 marca szkoły są zamknięte.

- Jeżeli czasowe zawieszenie zajęć będzie przedłużone, to będziemy odpowiednio reagować - mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. - Jeżeli okazałoby się, że to przedłużenie zawieszenia zajęć w szkołach zahaczy o koniec kwietnia, to wtedy ten egzamin będzie trzeba przesunąć - dodaje. Dyrektor CKE zapewnia, że na razie nie ma planów zmiany terminu zarówno egzaminu ósmoklasisty jak i matury.

Egzaminy ósmoklasisty mają się odbyć od 21 do 23 kwietnia. Matury od 4 do 22 maja.

Godzina 12:47

Ponad 30 tysięcy Polaków przebywających poza granicami kraju deklaruje chęć powrotu do Polski - poinformowało rano Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Niektórzy jednak pozostają zagranicą i tam śledzą sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa. Dotarliśmy do łodzian, którzy są teraz poza granicami Polski. Czytaj więcej

Godzina 12:42

Należąca do GK PGNiG Polska Spółka Gazownictwa - Narodowy Operator Systemu Dystrybucji Gazu Ziemnego wprowadziła w swoim funkcjonowaniu pewne zmiany w czasie walki Polski z koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 12:20

Prezydent Hanna Zdanowska napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych do mieszkańców Łodzi. Podziękowała m.in. załodze szpitala im. Biegańskiego i poprosiła o rygorystyczne przestrzeganie zasad sanitarnych.

Godzina 12:16

Władze Szczercowa apelują do wszystkich osób, które były 8 marca na koncercie w miejscowej hali sportowej, by obserwowały się pod kątem wystąpienia koronawirusa. W ostatnich dniach u jednej z osób będących tam stwierdzono zakażenie. Nie wiadomo czy w trakcie koncertu ta osoba była już chora. Czytaj więcej

Godzina 12:04

Wczoraj (15 marca) zamieszczona została informacja o podejrzeniu zakażenia koronawirusem w sortowni Poczty Polskiej przy ul. Włókniarzy 227. Wynik badania pracownika okazał się ujemny, w związku z tym sortownia wznowiła pracę. Czytaj więcej

Godzina 11:20

- Mamy w tej chwili 150 osób z potwierdzonymi wynikami koronawirusa, 800 hospitalizacji i 8 tys. osób w kwarantannie oraz kilkadziesiąt tysięcy osób w kwarantannie, które wracają do kraju. Liczba na pewno będzie rosła. Spodziewam się czterocyfrowej liczby. Mam nadzieję, że będziemy mieli czas na reakcję. Dziękuję za dużą odpowiedzialność, którą wykazują Polacy. To budujące. Dziękuję za akcję #ZostańWDomu, bo ona daje efekty - mówi Szumowski.

Minister zdrowia dodaje, że ograniczenie kontaktu między ludźmi powinno spowodować, że tempo wzrostu choroby spadnie. - Da nam to szansę na leczenie pacjentów, którzy tego potrzebują - mówi Minister Zdrowia. 

W każdym województwie jest jeden szpital zakaźny. Sieć została zatwierdzona. - Dziś do każdego ze szpitali zostanie dostarczony ubiór ochronny. Zabezpieczamy w pierwszej kolejności te szpitale - wyjaśnia Szumowski. 

Dziś (16 marca) zostanie także uruchomiony dodatek za gotowość, który będzie przeliczany na każdy szpital. - To są szpitale w pierwszej linii walki. Musimy mieć je działające, z załogą, sprzętem.

Minister Zdrowia zapewnia, że wszyscy, którzy potrzebują hospitalizacji, będą mieli opiekę oraz informuje, że od dziś będzie działało 19 laboratoriów w Polsce. - Testy wykonywane są również w domach w kwarantannie. Mamy w tej chwili ponad 70 karetek, które pobierają wymazy od pacjentach w miejscu, w którym przebywają. Dzięki temu nie muszą przychodzić na izbę przyjęć.

Minister Zdrowia podziękował także personelowi medycznemu, służbom sanitarnym, policji oraz służbie granicznej.  

Godzina 11:10

Rozpoczyna się konferencja prasowa Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Godzina 11:02

Za chwilę konferencja Ministra Zdrowia.

Godzina 9:45

Godzina 9:25

Komunikat Biura Wojewody Łódzkiego:

W województwie łódzkim są 2 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą mężczyzny i kobiety w średnim wieku. Oboje mieli bezpośrednie kontakty z osobami zakażonymi. Wszyscy są mieszkańcami województwa łódzkiego. To osoby po 40 roku życia. Ich stan jest dobry.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

  • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 21
  • Liczba osób hospitalizowanych: 36
  • Liczba osób objętych kwarantanną: 930
  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1885

Godzina 9:00

Wiceszef resortu zdrowia zapewnił, że zapasy środków ochrony dla szpitali są na bieżąco uzupełniane. W Programie III Polskiego Radia Waldemar Kraska mówił, że dotyczy to nie tylko jednoimiennych szpitali zakaźnych - których w Polsce przewidziano co najmniej 19 - lecz także innych placówek. Dodał, że środki ochrony trafiają w dużych ilościach do Europy - w tym do Polski - z Chin, które odblokowały swoje granice gospodarcze.
Wiceminister zdrowia mówił też o przygotowaniu sprzętu wspomagającego oddychanie dla pacjentów, którzy będą hospitalizowani z powodu zakażenia COVID-19. Podkreślił, że w 19 przygotowanych szpitalach 10 procent łóżek zostanie wyposażone w respiratory, w sumie takich urządzeń w placówkach będzie ponad osiemset. Ponadto - jak dodał - jeśli będzie potrzeba więcej miejsc dla chorych z niewydolnością oddechową spowodowaną koronawirusem, respiratory będą przesuwane z innych szpitali.

- Wiele szpitali wstrzymuje zabiegi planowe, dlatego zwolni się więcej tych urządzeń. Jesteśmy na to przygotowani, jesteśmy w trakcie zakupów nowych respiratorów" - dodał. 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr3/wcześn./d hm/w dw

Godzina 8:45

Ministerstwo zdrowia informuje o nowych 25 przypadkach zakażenia koronawirusem:

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce pod koniec tygodnia może być czterocyfrowa. Zaznaczył przy tym, że działania rządu zmierzają do ograniczenia liczby zakażeń, ale na skutki tego należy poczekać.

- Dopiero teraz, w piątek, wdrożyliśmy takie obostrzenia, które zatrzymują transmisję między ludźmi, a przynajmniej częściowo ją zatrzymują. W związku z tym dynamika wzrostu będzie nieco mniejsza i nie będziemy mieli modelu włoskiego" - powiedział minister.

Łukasz Szumowski zapewnił, że jego resort kupuje respiratory i, że w placówkach medycznych nie zabraknie sprzętu potrzebnego do opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Minister zaapelował także po raz kolejny o przestrzeganie zasad kwarantanny.  -Tylko w ten sposób bowiem można zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - dodał. 

Godzina 8.30

- Nie obciążajmy dzisiaj służby zdrowia rzeczami, które mogą poczekać. Musimy utworzyć coś na kształt korytarzy życia na drogach -korytarze życia „ludzkie” - powiedział prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dla TVP Info.

Godzina 8:30

Wypowiedź rzecznika rządu Piotra Mullera dla Radia Gdańsk: 

Godzina 8:00

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był politolog Uniwersytetu Łódzkiego - dr Maciej Onasz. Maciej Trojanowski pytał o konsekwencje polityczne pandemii.

Godzina 8:00

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział w Polskim Radiu 24, że z akcji "Lot do domu" chciałoby skorzystać 30 tysięcy osób. W jej ramach obywatelom polskim przebywającymi za granicą jest umożliwiony powrót do kraju. Wiceminister dodał, że z szacunków MSZ wynika, iż poza granicami kraju może przebywać kilkaset tysięcy obywali Polski.

W ramach programu "Lot do domu" wczoraj z Londynu przyleciało do Warszawy 1300 osób. Dziś na lotnisku Chopina w Warszawie wyląduje 11 samolotów z Polakami na pokładach.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/d mk/w wk 

Godzina 8:00

W związku z zarządzeniem Ministra Zdrowia o wprowadzeniu stanu zagrożenia  epidemicznego od poniedziałku 16 marca 2020 r. wyłączona zostaje bezpośrednia obsługa Urzędu Miasta Łodzi:

Zarządzenie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej 56 KB

Kontakt z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi: 

Godzina 7:00

Żłobki, przedszkola i szkoły są zamknięte. Zarówno placówki publiczne i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć. W środę rząd zdecydował o zamknięciu szkół w związku z rozszerzaniem się koronawirusa. Do szkoły nie idą ani uczniowie, ani nauczyciele, choć ci drudzy mają pozostać w gotowości.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zalecił, aby szkoły skorzystały z możliwości nauki on-line. Nauczyciele i uczniowie mogą skorzystać m.in. z działającej już od dawna strony e-podręczniki.pl. W zdalnej nauce mają pomóc materiały edukacyjne w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśla, że rozgłośnia oferuje nauczycielom i uczniom programy naukowe i edukacyjne. - Odświeżamy te, które już były, ale są w trakcie powstawania, tworzenia i nagrywania nowe, o których będziemy słuchaczy informować - mówi Agnieszka Kamińska.

Na razie minister edukacji mówi powiedział, że terminy końca roku szkolnego oraz egzaminów pozostają bez zmian.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Ingram/w kry

O godz. 11:30 odbędzie się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, poświęcone ocenie działań służb państwowych podejmowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa w stanie zagrożenia epidemicznego

Godzina 6:00

Przewodniczący Episkopatu Polski podziękował wszystkim wiernym za ich dyscyplinę. Arcybiskup Stanisław Gądecki skierował podziękowania do tych, którzy skorzystali z dyspensy od uczestnictwa w mszy świętej. Wydano ją w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

- Ta dyspensa, która została udzielona sprawiła, że możemy partycypować we mszy świętej transmitowanej przez media. Jednocześnie doświadczamy też z pewnością dyskomfortu, który płynie i z niemożności nieraz kontaktowania się ze swoją rodziną, ze swoimi wnukami, ale także z niemożności pójścia na mszę świętą do kościoła, co było naszym normalnym zwyczajem - powiedział przewodniczący Episkopatu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies