Logo Radio Łódź

17 marca - kolejny dzień zmagań z koronawirusem w kraju i w regionie [RELACJA]

Wzrasta liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. W szpitalu w Wałbrzychu zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest około 800 osób, kwarantanną objęto ponad 10 tysięcy, a nadzorem służb sanitarnych ponad 30 tysięcy. Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim wzrosła do 42.

Godzina 22.00

Spółka PKP Intercity w kolejnych dniach zawiesi kilkadziesiąt połączeń. Ograniczenie podjęto z uwagi na na zmniejszające się zainteresowanie przejazdami. Sieć połączeń będzie zredukowana, jednak wciąż pociągami PKP Intercity dojedziemy do głównych miast w Polsce. Czytaj więcej:

Godzina 21.45

Na 30 dni Unia Europejska zamyka zewnętrzne granice w związku z koronawirusem. Decyzje w tej sprawie podjęli szefowie 27 państw podczas wideokonferencji. Granice mają być zamknięte na 30 dni, z możliwością przedłużenia. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała natychmiastowe wprowadzenie ograniczeń dla obywateli spoza Unii w podróży do wspólnoty. Okres zamknięcia granic może zostać przedłużony.

Godzina 21.30

Wojewoda łódzki podsumował sytuację epidemiologiczną w regionie. W województwie łódzkim jest 8 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch młodych kobiet, nastoletniej dziewczyny, dwóch młodych mężczyzn, dwóch nastoletnich chłopców, mężczyzny w sile wieku. To osoby od 13 do 45 roku życia. Wszyscy mieli bezpośrednie kontakty z osobami zakażonymi. Stan zdrowia tych osób jest dobry.
Próby do badań zostały pobrane przez personel karetki WSRM w Łodzi w miejscach odbywania kwarantanny.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim wygląda tak: 42 osoby z potwierdzonym zakażeniem, 26 hospitalizowanych z podejrzeniem, 1699 objętych kwarantanną, 2522 objęte nadzorem epidemiologicznym.

Godzina 21.20

Uczniowie jednej z klas oraz nauczyciele z I LO im. Kopernika w Łodzi zostali poddani domowej kwarantannie. U jednego z uczniów zdiagnozowano koronawirusa. Uczeń czuje się dobrze. 

Godzina 21.15

Szpital w Zielonej Górze poinformował na swoim profilu o tym, że pacjent "zero" jutro opuści szpital

Godzina 21.00

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że jest 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj. łódzkiego, 5 z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 238/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Jednocześnie podano, że pierwszy w Polsce pacjent zakażony koronawirusem jutro (18.03) kończy hospitalizację.

Godzina 20.30

Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa łódzkiego uruchomiła 6 nowych numerów kontaktowych obsługujących infolinię dla mieszkańców, dedykowaną kwestiom związanym z koronawirusem SARS CoV-2.

+48 695422338, +48 663114439, +48 782236442, +48 782277228, +48 663154463, +48 665386932

Telefony będą czynne codziennie również w sobotę i niedzielę od 8:00 do 22:00.

Godzina 20.15

Do 27 marca nie podejdziemy do egzaminu na prawo jazdy. Zarówno praktyczne jak i teoretyczne testy w całym regionie, zostały zawieszone ze względu na zagrożenie koronawirusem. Dotychczasowe rezerwacje nie przepadają i będzie można podejść do egzaminu w późniejszym terminie - mówi dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Piotr Romek. Czytaj więcej:

Godzina 20.00

Wielomiliardowy zastrzyk finansowy otrzymają od francuskiego rządu tamtejsze firmy, które ucierpiały w wyniku epidemii koronawirusa. Minister ekonomii i finansów Bruno Le Maire poinformował, iż przedsiębiorstwa, których finanse cierpią w wyniku kryzysu spowodowanego przez koronawirusa, otrzymają od rządu pomoc w wysokości 45 miliardów euro. Szef resortu wyjaśnił, że konsekwencje związane z epidemią spowodują w 2020 roku we Francji recesję. Bruno Le Maire dodał, że według wstępnych, a zatem prowizorycznych szacunków dochód będzie ujemny, na poziomie minus jednego procenta.

Godzina 19:50

Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Konrada Vietha zwraca się z prośbą do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddawanie krwi. 

Godzina 19:40

Do szpitala im. Biegańskiego trafiła kobieta pracująca w firmie BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Znalazła się w placówce w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Zgodnie z wytycznymi sanepidu, osoby mające z nią kontakt zostały poddane domowej kwarantannie, do momentu otrzymania wyników testu. Prewencyjnie odwołano popołudniową zmianę w fabryce. Przeczytaj jeszcze:

Godzina 19:20

Służby wojewody łódzkiego zapewniają, że nie ma zagrożenia przerwania dostaw podstawowych środków ochrony do szpitali zakaźnych. O takie środki występują też placówki, które nie przyjmują zarażonych koronawirusem pacjentów. Obecnie w województwie są dwa szpitala, które przyjmują pacjentów zakażonych koronawirusem - szpital im. Biegańskiego w Łodzi i szpital w Zgierzu. Jak mówi rzecznik wojewody Dagmara Zalewska, dostarczane są tam zarówno maski ochronne, jak i kombinezony. Z prośbą do Ministerstwa Zdrowia o dodatkowy sprzęt ochronny, wystąpił dyrektor instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. W szpitalu pojawiło się już kilku pacjentów zakażonych wirusem, albo z podejrzeniem zakażenia. Czytaj więcej:

Godzina 18:55

Belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines poinformowały, że wstrzymują wszystkie loty od 21 marca do 19 kwietnia.

- W związku z nadzwyczajnymi okolicznościami spowodowanymi kryzysem koronawirusa, zdecydowaliśmy o czasowym wstrzymaniu wszystkich operacji od najbliższej soboty - głosi oświadczenie narodowego przewoźnika. Spółka zapewniła jednocześnie, że dołoży wszelkich starań, by wznowić loty 20 kwietnia jeśli będzie taka możliwość. Zaproponowała też klientom ułatwienia przy zmianach rezerwacji. Poprosiła na razie o kontakt tych, którzy muszą lecieć w najbliższych czterech dniach.

Godzina 18:50

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że Andrzej Duda na jutro (17 marca) zwołał Radę Gabinetową. To organ składający się z członków rządu i obradujący pod przewodnictwem głowy państwa.

Godzina 18:44

Ponad 300 miliardów funtów - tyle brytyjski rząd przeznaczy na pomoc firmom, w które uderzy kryzys związany z koronawirusem. Mają one przyjąć formę pożyczek gwarantowanych przez gabinet Borisa Johnsona. "Brytyjski rząd będzie interweniował w gospodarkę na skalę niewyobrażalną jeszcze parę tygodni temu" - zapowiedział minister finansów. - To nie czas na ideologiczną ortodoksję - dodał Rish Sunak.

Godzina 18:35

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport dot. koronawirusa.

Godzina 18:34

Otwarte zostało polsko-litewskie przejście graniczne w Ogrodnikach - poinformowało Polskie Radio litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Do tej pory do Polski można było się dostać jedynie przez przejście w Budzisku, do którego tworzyły się ponad 50-kilometrowe kolejki ciężarówek.

Premier Litwy Saulius Skvernelis poinformował dziś, że oba państwa porozumiały się w sprawie otwarcie przejścia w Ogrodnikach. Jak mówi Polskiemu Radiu Rita Tamaszuniene, litewska minister spraw wewnętrznych, Litwa zwróciła się z prośbą o jego otwarcie i wpuszczenie przynajmniej ciężarówek z polską rejestracją. To one stanowią połowę oczekujących samochodów.

- Procedury jednak pozostaną takie same, bo kwarantanna obowiązuje. Staramy się maksymalnie ulżyć naszym przewoźnikom" - powiedziała. Przejście ruszyło po 16.30. "Nie jest tak sprawnie jeszcze, ale pierwsze pojazdy trafiły na terytorium Polski - potwierdziła szefowa resortu.

Przejście graniczne w Budzisku było jedynym punktem kontrolnym, przez który można przekroczyć granicę. Kontrole przywrócono tam w związku z działaniami zmierzającymi do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Na Litwie potwierdzono do tej pory 22 przypadki koronawirusa.

Godzina 18:30

Kilkudziesięciu pracowników 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia jest izolowanych z powodu podejrzenia u jednego z nich koronawirusa. Mężczyzna został zabrany do szpitala zakaźnego. Czytaj więcej

Godzina 18:25

Wyniki testów na koronawirusa u przebadanych do tej pory członków rządu, którzy kontaktowali się z ministrem środowiska Michałem Wosiem, są negatywne. Poinformował o tym minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Powiedział on dziennikarzom, że posiedzenie rządu, na którym był minister Woś, odbyło się siedem dni temu. Członkowie rządu i pracownicy kancelarii premiera, u których nie wykryto wirusa, mogą więc zostać decyzją inspekcji sanitarnej zwolnieni z kwarantanny. Taką procedurę stosuje się między innymi wobec lekarzy i pracownicy służby zdrowia. Jak powiedział minister zdrowia, ma to na celu jak najszybszy powrót do działań osób, które nie będą zarażać innych, a są szczególnie ważne przy walce z epidemią. Dotyczy to także członków rządu.

Godzina 17:47

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwa wideokonferencja ministrów z kuratorami oświaty. 

Godzina 17:45

Minister edukacji powiedział, że nauczycielom i pracownikom oświaty należy się wynagrodzenie za okres, w którym szkoły są zamknięte. W nagraniu zamieszczonym na kanale ministerstwa na Youtubie minister Dariusz Piontkowski podkreślił, że wypłata za czas pozostawania w gotowości do pracy przysługuje pracownikom obsługi szkół i nauczycielom, o ile nie pracują zdalnie i nie wykonują innych zadań, zleconych przez dyrektora szkoły.

Minister edukacji zaapelował do nauczycieli, aby nie zadawali zbyt dużo uczniom korzystającym ze zdalnego nauczania.

W nagraniu zamieszczonym na kanale ministerstwa na Youtubie minister Dariusz Piontkowski podkreślił, że każdy uczeń ma ograniczone możliwości i czas na opanowanie materiału. - Nie przesadzajmy z liczbą materiałów, które przekazujemy uczniom do odrobienia w domu, zadań, które miałby wykonać - powiedział Dariusz Piontkowski. - Pomóżmy mu, ale też nie zniechęcajmy zbyt dużą ilością obowiązków, które chcielibyśmy na niego nałożyć. Wtedy ta praca zdalna nie przyniesie efektów - dodał minister edukacji.

Zajęcia w szkołach zostały przerwane w czwartek 12 marca na dwa tygodnie. Minister Piontkowski powiedział w Telewizji Polskiej, że przerwa może zostać przedłużona do Świąt Wielkanocnych. Jak wyjaśnił, planowany termin otwarcia szkół zbiega się z prognozowanym przez ministra zdrowia szczytem zachorowań. - Wydaje się, że absurdem byłoby otwieranie szkół, więc to jest kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia - powiedział Dariusz Piontkowski.

Godzina 17:27

Podczas jednego z porannym kursów w Łodzi, pasażerka założyła maseczkę i powiedziała, że może być zarażona koronawirusem. Doszło do paniki w jednym z tramwajów linii nr 15. Czytaj więcej

Godzina 17:11

Spadnie oprocentowanie kredytów i lokat w złotych. Rada Polityki Pieniężnej w trybie nadzwyczajnym obniżyła stopy procentowe. Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego została obniżona z 1,5 procent do poziomu 1 procenta. RPP postanowiła tak podczas jednodniowego posiedzenia, na którym zwyczajowo nie są podejmowane decyzje o wysokości stóp.

Godzina 16:40

Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Iranie zbliża się do tysiąca. To jedno z państw, najpoważniej na świecie dotkniętych rozprzestrzeniającym się wirusem. Miejscowe władze wypuściły na wolność kolejną grupę więźniów, w obawie, by za kratkami nie doszło do masowych zakażeń.

Godzina 16:30

Klienci Powiatowego Urzędu Pracy - nie przychodźcie - mówią urzędnicy. Urząd Pracy działa online i sprawy można załatwić bez bezpośredniego kontaktu. Czytaj więcej

Godzina 15:55

Prof. Michał Bijak, ekspert z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, przygotował zwięzły pakiet najważniejszych informacji dotyczących koronawirusa. Artykuł dostępny jest tutaj.

Godzina 15:52

Do 114 wzrosła w Rosji liczba osób zarażonych koronawirusem - poinformowała wicepremier rosyjskiego rządu Tatiana Golikowa. 104 osoby, to zarażeni poza granicami Federacji Rosyjskiej, a 10 przypadków, to tak zwane zarażenia kontaktowe - wewnątrzkrajowe. W związku z pandemią nowego patogenu, Rosja od północy ogranicza możliwość wjazdu dla obcokrajowców.

Przekraczać granice będą mogli dyplomaci, oficjalne delegacje, akredytowani dziennikarze, załogi i pasażerowie statków morskich i powietrznych oraz osoby jadące na pogrzeb krewnych. Władze Moskwy wprowadziły ograniczenia dotyczące zakazu organizowania jakichkolwiek przedsięwzięć, których liczebność przekracza 50 osób. Zamykane są placówki kulturalne, sportowe i oświatowe. Szkoły i uczelnie mają przejść na system zdalnego nauczania. Natomiast przedszkola i żłobki wciąż będą działać.

Godzina 15:15

Wyniki testów na koroanwirusa u przebadanych do tej pory członków rządu, którzy kontaktowali się z ministrem środowiska Michałem Wosiem, są negatywne. Poinformował o tym minister zdrowia.

Godzina 15:10

Nawet w czasie walki z koronawirusem policjanci mają mnóstwo pracy. Zawsze tam, gdzie pojawia się kryzysowa sytuacja, znajdzie się ktoś, kto będzie próbował to wykorzystać. O oszustwach przy okazji zagrożenia koronawirusem słyszeliśmy jeszcze w lutym - we Włoszech krążyły opowieści o ludziach, którzy chcą pobierać wymazy pod kątem testów - a w między czasie okradali domy. W Polsce też można się już natknąć na oszustów. Czytaj więcej

Godzina 14:43

Pomoc w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, czy wyrzuceniu śmieci - mieszkańcy w regionie solidaryzują się w dobie walki z koronawirusem. Na klatkach schodowych pojawiają się ogłoszenia z propozycją pomocy dla osób samotnych i starszych. W bezinteresowne i oddolne akcje angażują się też najmłodsi. Czytaj więcej

Godzina 14:35

Każda osoba, która trafi do szpitala z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, będzie leczona bezpłatnie. Poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Nikt, kto może być dotknięty zarażeniem koronawirusem lub podejrzewa u siebie zakażenie, nie musi się obawiać, że będzie ponosić odpłatności za leczenie. Każdy zostanie objęty nieodpłatną opieką - wyjaśnił rzecznik.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych leczenie osób nieubezpieczonych jest finansowane z budżetu państwa.

Godzina 14:32

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zwrócił się do dyrektorów szkół o przygotowanie ich do organizacji zajęć edukacyjnych na odległość. Jak informuje ministerstwo, w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację zdalnego nauczania.

W piśmie do dyrektorów szkół minister zwrócił się o przeprowadzenie w najbliższych dwóch dniach działań przygotowawczych. Chodzi między innymi o sprawdzenie, czy szkoła ma kontakt internetowy ze wszystkimi nauczycielami, uczniami i ich rodzicami, przygotowanie możliwości zdalnego nauczania z wykorzystaniem między innymi komunikatorów internetowych czy grup społecznościowych, i analizę możliwości zdalnej realizacji programów nauczania w poszczególnych klasach. Dyrektorzy mają też przygotować możliwości zdalnego monitorowania i oceniania postępów uczniów, a także informacje dla nauczycieli, uczniów i rodziców o kształceniu na odległość, o tym, jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu i jak je motywować i wspierać w systematycznej nauce.

Ministerstwo ma w najbliższych dniach przekazać dyrektorom szkół materiały informacyjne, dotyczące zdalnego nauczania.

Godzina 14:30

Jak wynika z nieoficjalnych informacji po wideokonferencji UEFA, turniej o mistrzostwo Europy, w którym zagwarantowany udział ma także reprezentacja Polski, zostanie rozegrany dopiero latem przyszłego roku. Czytaj więcej

Godzina 14:08

Harcerze, społecznicy, urzędnicy i łódzcy radni będą pomagać seniorom w drobnych zakupach spożywczych i w dostarczaniu lekarstw do domów. Dla najstarszych mieszkańców Łodzi uruchomiono specjalną infolinię, przez którą mogą prosić m.in. o zrobienie zakupów. Czytaj więcej

Godzina 13:46

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażonych potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród nich są trzy osoby z województwa łódzkiego.

Godzina 13:42

Dziś polski Minister Spraw Zagranicznych przeprowadził rozmowę telefoniczną z niemieckim Ministrem Spraw Zagranicznych. Politycy omawiali aktualną sytuację na granicach.

Godzina 13:21

W Mediolanie w związku z pandemią koronawirusa najpóźniej w ciągu 10 dni powstanie szpital na 400 miejsc dla ciężkich przypadków choroby. Wczoraj w regionie Lombardii na oddziałach intensywnej terapii nie było żadnego wolnego miejsca.

Zaimprowizowany szpital powstaje w pawilonach Targów Mediolańskich w dzielnicy Portello na peryferiach miasta. Będzie przeznaczony wyłącznie dla chorych na koronawirusa. Znajdą się w nim oddziały intensywnej i półintensywnej terapii.

Godzina 13:15

Rośnie liczba wykonywanych testów w kierunku koronawiursa - mówi rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodaje, że laboratoria w Polsce mają możliwość wykonywania ponad 3 tysięcy badań dziennie, w ciągu ostatniej doby przeprowadzono ich 1200.

- Ponad 3 tysiące, to są nasze dotychczasowe możliwości. Testów robimy obecnie w granicach 1000-1500. Jeszcze tydzień temu było to 100-200, widać więc bardzo duży przyrost. Testy są wykonywane ze wskazania, jeżeli pacjent ma objawy i mógł zetknąć się z osobą zakażoną. Druga grupa - to osoby z bezpośredniego kontaktu z osoba zakażoną, objęte kwarantanną.

W sumie od początku epidemii koronawirusa w Polsce przebadano 7899 próbek, 205 dało wynik pozytywny.

Godzina 13:10

Ze względu na zagrożenie związane z koronawirusem Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadza kolejne zawieszenia połączeń między 19 a 25 marca. Nadal obowiązują też wprowadzone wcześniej ograniczenia między 17 a 25 marca.

Godzina 12:54

Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej z Sejmiku Województwa Łódzkiego przekazał dokument do Marszałka Województwa Łódzkiego. Radni deklarują swoje wsparcie dla uchwał, które będą dot. przekazywania finansów na służbę zdrowia. Według radnych "takie przedsięwzięcie pozwoli wesprzeć regionalne służby medyczne w ich najtrudniejszej od wielu dekad próbie". Poniżej cała treść listu otwartego

Godzina 12:29

Infolinia dla seniorów 42 638 55 00 przyjmuje zgłoszenia i udziela informacji seniorom całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Codziennie z usług infolinii korzysta około 100 seniorów. Łącznie do tej pory skorzystało z niej ok. 900 osób.

Godzina 12:21

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju postanowiła przenieść dzień tegorocznego Generalnego Pomiaru Ruchu 2020 na inny termin.

Godzina 12:18

Członkowie rządu, którzy mieli kontakt z zakażonym koronawirusem szefem resortu środowiska Michałem Wosiem są objęci kwarantanną i czekają na wyniki badań. Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że wobec ministrów podjęto standardowe postępowanie.

- Ten standard postępowania dotyczy zarówno przeciętnego Kowalskiego, jak i osoby sprawującej najwyższe funkcje publiczne. Wszyscy są traktowani tek samo. Każdy więc, kto miał bezpośredni kontakt z panem ministrem Wosiem, jest w tej chwili na kwarantannie i ma przeprowadzone testy. O wynikach będą informowały poszczególne resorty, których ministrowie mieli kontakt z panem ministrem. Wszelkie procedury zostały tutaj dochowane - dodał rzecznik resortu zdrowia.

Wyniki testów powinny być znane jeszcze dzisiaj. W ostatnim posiedzeniu rządu nie brało udziału 9 jego członków, w tym między innymi premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Godzina 12:03

W Hiszpanii liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 11 tysięcy 178, a ofiar śmiertelnych do 491. W Hiszpanii obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Mieszkańcy mają pozostawać w domach, a opuścić mogą je jedynie, gdy wychodzą do pracy, czy na zakupy. Zamknięte są uczelnie i szkoły.

Rząd wprowadził kontrole na granicach z Francją, Marokiem i Portugalią z powodu pandemii koronawirusa. Możliwość wjazdu na terytorium Hiszpanii mają jedynie jej obywatele, zagraniczni rezydenci, czy pracownicy przygraniczni. Zakaz nie dotyczy pojazdów towarowych. Patrole na ulicach, oprócz policjantów, przeprowadzają żołnierze.

Największą liczbę zakażeń odnotowano we Wspólnocie Madrytu, Katalonii i Baskonii.

Godzina 11:50

W ciągu doby wykonano ponad 1,2 tys. testów na obecność koronawirusa. 

Godzina 11:35

Prawdopodobnie przerwa w szkołach zostanie przedłużona. Minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił o tym w TVP1.

Od czwartku w szkołach nie ma zajęć, a od poniedziałku wszystkie żłobki, przedszkola i szkoły są zamknięte. Minister Dariusz Piontkowski przypomniał, że planowany na połowę przyszłego tygodnia termin otwarcia szkół zbiega się z prognozowanym przez ministra zdrowia szczytem zachorowań. - Wydaje się, że absurdem byłoby otwieranie szkół, więc to jest kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia - powiedział Dariusz Piontkowski.

Minister mówił, że przerwa może być przedłużona do Świąt Wielkanocnych. Nie jest to jednak jeszcze powód do zmiany terminu egzaminów i końca roku szkolnego. "Nawet taki okres wydłużenia przerwy w zajęciach w szkole - tych standardowych - jeszcze nie powodowałby chociażby potrzeby zmiany terminów egzaminów" - powiedział Dariusz Piontkowski. Dodał, że jeżeli zdalne nauczanie będzie wprowadzone na dużą skalę, to prawdopodobnie nie będzie też potrzeby zmiany terminu zakończenia roku szkolnego.

Minister Dariusz Piontkowski dodał, że jeżeli przerwa w szkole będzie się przedłużała, to specustawa daje ministrowi możliwość zmiany terminu egzaminów. Początek egzaminu ósmoklasisty 21 kwietnia. Pierwszy dzień matur 4 maja.

Godzina 11:33

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że dwóch jej pracowników jest zakażonych koronawirusem. W sumie na całym świecie notuje się 182 tysiące zachorowań. W wyniku powikłań zmarło ponad 7 tysięcy osób.

Godzina 11:23

Na Ukrainie wprowadzone będą kary dla osób naruszających kwarantannę i zasady bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem. To część działań, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażeń. Odpowiednie
przepisy przyjął ukraiński parlament.

Zmiany prawne przegłosowane przez ukraińską Radę Najwyższą przewidują karę od 17 do 34 tysięcy hrywien, czyli do 5 tysięcy złotych dla osób, które nie przestrzegają nałożonego na nie obowiązku odosobnienia. Inny przepis przewiduje wysokie kary pieniężne, oraz pozbawienie wolności za umyślne zakażenie koronawirusem. Najwyższa kara za takie działania to 8 lat pozbawienia wolności.

Od dziś na Ukrainie powinny być zamknięte restauracje, kluby fitness i centra handlowo-rozrywkowe. Otwarte będą
sklepy spożywcze, apteki i banki. Dziś też w Kijowie, Dnieprze i Charkowie zamknięte ma być metro. Od jutra zawieszone będą pasażerskie połączenia krajowe. Dotychczas na Ukrainie wykryto 7 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

Godzina 11:20

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że służby podejmują działania mające na celu dotarcie do osób, które rozpowszechniają fake newsy w sprawie koronawirusa. Minister Michał Dworczyk w Programie 1 Polskiego Radia wyjaśnił, że poszukiwania są utrudnione, gdyż chodzi o osoby, które tymi działaniami zajmują się profesjonalnie.

- Pojawiają się SMSy z dziwnymi informacjami na temat zamykania poszczególnych miast, czy też przejmowania środków z kont indywidualnych przez państwo. To oczywiście jest element jakiejś wojny informacyjnej. Stosowne służby zajmują się poszukiwaniem osób, które są za to odpowiedzialne, ale to nie jest łatwe, to są działania prowadzone w sposób profesjonalny - powiedział minister.

Godzina 11:10

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia powiedział, że akcja Lot do domu będzie prowadzona, dopóki będzie taka potrzeba. Do tej pory na stronie zarejestrowało się 30 tysięcy osób, a 5 tysięcy już wróciło do kraju.

Godzina 10:55

28 nowych zakażeń, a w Polsce potwierdzono już 205 przypadków COVID-19. Jak powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz większość nowych pacjentów z wykrytym patogenem jest w dobrym stanie. Jak informuje ministerstwo zdrowia, najwięcej nowych pacjentów trafia do placówek z domowej kwarantanny.

Godzina 10:50 

Urząd Miasta Łodzi informuje, że infolinia dla seniorów 42 638 55 00 przyjmuje zgłoszenia i udziela informacji seniorom całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Godzina 10:30

Przypominamy: W okresie od 17 marca 2020 r. do 31 marca 2020 r. urzędowanie wszystkich jednostek Sądu Okręgowego w Łodzi następuje w godzinach od 7.30 do 13.00 z wyłączeniem ruchomego czasu pracy, za wyjątkiem pracowników, którzy będą wykonywać czynności w sprawach, o których mowa w zarządzeniu nr 19/2020 z dnia 12 marca 2020 r.

Godzina 9:00

Posiedzenie Rady Gabinetowej w sprawie pakietu pomocowego dla gospodarki dotkniętej epidemią koronawirusa odbędzie się prawdopodobnie jutro. Spotkanie zaplanowane na dziś na 10.00 zostało odwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę w związku z zakażeniem koronawirusem ministra Michała Wosia. Szef resortu środowiska zakaził się koronawirusem od jednego z pracowników Lasów Państwowych. W mediach społecznościowych minister podziękował pracownikom służby zdrowia i wyraził solidarność z chorymi.

Godzina 9:00 

Godzina 8:45

Godzina 8:45

Godzina 8:30

Członkowie rządu, którzy mieli kontakt z zakażonym koronawirusem ministrem środowiska, pozostają w kwarantannie. Dzisiaj mają być znane wyniki ich testów. Na antenie Programu 1. Polskiego Radia szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że na posiedzeniu rządu, w którym uczestniczył Michał Woś, nie było premiera, ministrów zdrowia, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji:

Godzina 8:15

Łódzki Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o dodatkowy sprzęt ochronny na wypadek nagłej potrzeby ratowania życia pacjentom zakażonym koronawirusem. Dyrektor szpitala profesor Maciej Banach powiedział nam w porannej rozmowie, że chce w ten sposób uniknąć paraliżu pracy lekarzy i personelu medycznego

 

Godzina 8:00

O godzinie 9.00 prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie. Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta.

Godzina 7:00

Godzina 7:00

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ponieważ epidemia koronawirusa będzie miała poważne konsekwencje gospodarcze, dlatego zwołał na godzinę 10 Radę Gabinetową.

Dziś wykonywane będą także kolejne kursy w ramach akcji „LOT do domu”. Specjalne samoloty czarterowe odbierają Polaków, które utknęli za granicą po tym jak wprowadzono restrykcje w związku z koronawirusem. 

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia powiedział, że akcja Lot do domu będzie prowadzona dopóki będzie taka potrzeba. Do tej pory na stronie lotdodomu.com zarejestrowało się 30 tysięcy osób, a 5 tysięcy wróciło do kraju.

34-kilometrowy sznur aut na polsko-niemieckiej granicy w Świecku. Wczoraj wieczorem kierowcy z Litwy i Estonii zablokowali przejazd, domagając się transportu tranzytowego do ich kraju. Taki przejazd, pod eskortą policji, został zorganizowany. Na razie nie wiadomo, co wydarzyło się i dlaczego kierowcy uniemożliwiają przejazd. Na miejsce tego zdarzenia próbuje dostać się niemiecka policja, niestety korki uniemożliwiają dojazd. W Lubuskiem granicę z Niemcami można przekroczyć na dwóch przejściach: w Świecku i Olszynie. Pieszo jest to możliwe w Gubinie, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą. Także tutaj tworzą się kolejki, bo każda osoba musi zostać zbadana i wypełnić kartę lokalizacyjną.

Godzina 7:00

W województwie łódzkim jest 10 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą 5 kobiet i 4 mężczyzn w wieku od 17 do ponad 60 lat oraz dziecka powyżej roku.Większość miała bezpośrednie kontakty z osobą zakażoną. Jedna z tych osób wróciła z Brazylii. Stan 9 osób dorosłych jest dobry.Większość pozostaje w domowej izolacji.

 Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

  • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 31
  • Liczba osób hospitalizowanych: 29
  • Liczba osób objętych kwarantanną: 1099
  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2038

Przypominamy: Wojewódzkie Centrum Zarządzanie Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego uruchomiło całodobową infolinię w sprawie koronawirusa dla mieszkańców województwa łódzkiego.

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies