Logo Radio Łódź

18 marca - kolejny dzień zmagań z koronawirusem w kraju i w regionie [RELACJA]

Wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W Polsce stwierdzono dotychczas 287 zarażeń, pięć osób zmarło. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy powstał projekt "Tarcza antykryzysowa". Zobaczcie pełną relację.

(Fot. Igor Smirnow/KPRP)

Strona wymaga odświeżania

Godzina 23.22

Najważniejsze informacje z 18 marca:

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 49 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie w Polsce jest 287 pozytywnych wyników badań. Pięć osób z tej grupy zmarło. W województwie łódzkim stwierdzono 42 przypadki zarażenia. Od dzisiaj chorzy lub osoby z podejrzeniem zarażenia leżą już nie tylko w łódzkim szpitalu im. Biegańskiego, ale także w zgierskiej placówce.

Podczas posiedzenia Rady Gabinetowej podjęto decyzję o utworzeniu tzw. "Tarczy antykryzysowej", która ma wspomóc małe i średnie przedsiębiorstwa.

Z kolei od jutra we wskazanych szpitalach przez Ministerstwo Zdrowia mają się znaleźć specjalnie dowiezione partie leku Arechin. Jeden z jego składników wspomaga leczenie Covid-19. Lek produkuje pabianicka firma Adamed.

Mimo wczorajszych informacji o wyzdrowieniu pacjenta "zero", nie opuścił on dzisiaj szpitala w Zielonej Górze.

W kilku województwach, w tym w łódzkim, zaczyna brakować krwi. Przez pandemię koronawirusa liczba dawców spadła prawie czterokrotnie.

USA i Kanada zamknęły granicę. Odwołano tegoroczną Eurowizję, a Wielka Brytania postanowiła zamknąć szkoły.

Poniżej znajdziecie relację z dzisiejszej walki z koronawirusem w Polsce i na świecie.

Godzina 23.20

Zaopatrzenie banków w złotówki przebiega sprawnie w całym kraju, pomimo zwiększonych wypłat klientów - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Jak podano, wartość banknotów w zapasie NBP umożliwia realizację w całości zamówień banków, a zapasy oddziałów okręgowych banku centralnego są uzupełniane na bieżąco. Poinformowano też, że Narodowy Bank Polski prowadzi standardowo codzienny monitoring operacji pobierania i odprowadzania waluty polskiej przez banki i dostosowuje zarządzanie zapasem gotówki do zmieniającej się sytuacji. "Z bieżących danych wynika, że sytuacja na rynku obrotu gotówkowego w walucie polskiej jest stabilna" - napisano w komunikacie.

W piątek Narodowy Bank Polski poinformował w komunikacie, że gotówki wystarczy dla wszystkich klientów banków. "W skarbcach oddziałów okręgowych przechowywane są znaczne zasoby gotówki. Składają się na nie: zapas logistyczny, który znacznie przekracza zwiększone zamówienia banków oraz dodatkowo zapas strategiczny wysokich nominałów banknotów, który w każdej chwili może zostać uruchomiony i postawiony do dyspozycji klientów banków" - napisał NBP.

Godzina 23.10

Caritas Archidiecezji Łódzkiej tworzy kryzysowe centrum wolontariatu. Jak wyjaśnia rzecznik Tomasz Kopytowski, wolontariusze będą pomagać osobom zagrożonym zakażeniem. - Serdecznie zachęcamy i zapraszamy osoby dorosłe, zdrowe, które dysponują swoim czasem i mogłyby się włączyć w pomoc osobom potrzebującym. Trzeba robić dla nich podstawowe zakupy - żywności czy leków. Każdy kto może pomóc, kto jest gotowy do takiej pomocy, proszony jest o zgłoszenie do biura wolontariatu Caritas pod numerem telefonu (42) 632-24-20.

Zgłoszenia przyjmowane są także mailowo.

Godzina 23.00

Pomoc psychologiczna w związku z pandemią koronawirusa. Łódzka Fundacja Vis Salutis uruchomiła dwa numery telefonów, pod które można dzwonić z całej Polski żeby uzyskać wsparcie psychologiczne w obliczu pandemii koronawirusa. Czytaj więcej

Godzina 22.35

Piotrkowski samorząd przekaże wsparcie finansowe dwóm działającym w mieście szpitalom na pomoc w walce z koronawirusem. Na nadzwyczajnej sesji piotrkowscy radni zagłosowali za przyjęciem zmian w budżecie, które w części wspomogą szpitale. Prezydent miasta Krzysztof Chojniak tłumaczył, że jest w stałym kontakcie z dyrektorami obu lecznic. Poinformował, że obaj złożyli zapotrzebowanie na wsparcie zakupu środków ochronnych, typu maski czy kombinezony. Czytaj więcej

Godzina 22:05

Jeśli nie mogliście oglądać transmisji naszej Debaty Samorządowej poświęconej walce z koronawirusem, zróbcie to teraz: 

Godzina 21:45

Prokurator Generalny powołał zespół do spraw koordynacji walki z przestępczością gospodarczą w związku z epidemią koronawirusa. Zespół ma pilnować, aby nikt, bez uzasadnienia ekonomicznego, nie zawyżał cen m.in. artykułów spożywczy, leków i środków do dezynfekcji. Innym z zadań będzie także walka z oszustwami związanymi z wyłudzaniem pieniędzy przy wykorzystaniu strachu przed koronawirusem. 

Godzina 20:45

Premier Mateusz Morawiecki na antenie TVP Info podziękował za pracę lekarzom, pielęgniarkom, służbie sanitarnej oraz służbie zdrowia.

Godzina 20.34

Ministerstwo Zdrowia publikuje statystyki walki z koronawirusem. Jak sytuacja przedstawia się na chwilę obecną? Zobaczcie:

Godzina 20.20

Tysiące Rosjan utknęło za granicą i czeka na pomoc władz swojego kraju. Według wstępnych szacunków, ponad 100 tysięcy osób wyjechało w ostatnim okresie na zorganizowane przez biura turystyczne wczasy i wycieczki, a kilkanaście tysięcy podróżuje na własną rękę.

Rosjanie, podobnie jak Polacy i obywatele wielu innych państw nie mogą wrócić do domów, ponieważ zostały zamknięte granice, a w związku z tym odwołano rejsy samolotów. Z oficjalnych komunikatów rosyjskich władz wynika, że część Rosjan zostanie przywieziona samolotami wyczarterowanymi od linii lotniczych, a po osoby przebywające w krajach wysokiego ryzyka polecą specjalistyczne maszyny służb ratowniczych. Jak podało radio Echo Moskwy, najtrudniejszą sytuację mają turyści, którzy czekają na ewakuację z Czarnogóry, Maroko, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznaje, że udzielenie pomocy wszystkim potrzebującym zajmie wiele dni, ale jednocześnie zapewnia, iż taka pomoc zostanie udzielona.

Warto dodać, że ponad 8 tysięcy Polaków dotarło do kraju w ramach programu "LOTdoDomu". Krzysztof Moczulski z PLL LOT powiedział IAR, że w uzgodnieniu z MSZ plany lotów dostosowane są do potrzeb i możliwości lądowania w konkretnych krajach. - Niewykluczone są tak zwane rejsy "tramwajowe", czyli takie, gdzie samolot na lotniskach w kolejnych krajach zabierałby następnych pasażerów, aby za każdym razem nie wracać do Polski. Większość zaplanowanych na jutro lotów dotyczy krajów europejskich, ale też planowany jest lot do Azji - podkreśla Krzysztof Moczulski.

Jutro (19 marca) LOT zabierze Polaków z Bangkoku i Hanoi. Planowane są też rejsy między innymi do Edynburga, Dublina, Oslo, Paryż, Madryt czy na Teneryfę. Warto sprawdzać też połączenia LOT-u z obu lotnisk z Londynu: City i Heathrow.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział rano w TVP, że kolejni Polacy zgłaszają potrzebę powrotu specjalnymi rejsami. Wiceszef MSZ zaznaczył, że wciąż można się zgłaszać do tej akcji i nie jest planowany termin jej zakończenia.

Godzina 20.10

Samorządach w czasie epidemii będą tematem dzisiejszej Debaty Radia Łódź. Gośćmi Macieja Trojanowskiego będą łódzcy radni: Marta Grzeszczyk (PiS), Damian Raczkowski (KO) i Sylwester Pawłowski (SLD).

Politycy porozmawiają o tym jak samorządy mogą pomóc mieszkańcom oraz lokalnym przedsiębiorcom w czasie pandemii koronawirusa, a także o tym, jak w tym okresie przebiegają sesje.

Początek debaty o godzinie 20.30. Transmisja na naszej antenie, a także portalu. Oglądaj tutaj

Godzina 19.40

W cieniu walki z koronawirusem pojawiło się inne zagrożenie związane z leczeniem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi alarmuje o ogromnych brakach krwi w województwie. Z uwagi na epidemię koronawirusa, liczba dawców spadła prawie czterokrotnie. Czytaj więcej

Godzina 19.38

Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o współdziałaniu obu państw w sytuacji epidemii koronawirusa. Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski uznali, że właściwym jest utworzenie stałego mechanizmu konsultacji ministerialnej między Polską a krajami regionu spoza Unii Europejskiej - przekazał Polskiemu Radiu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Ponadto, rozmowa prezydentów dotyczyła sytuacji na granicy oraz wspomagania tranzytu obywateli Polski i Ukrainy w powrocie do domu. Przywódcy rozmawiali także o konsekwencjach ekonomicznych pandemii i sposobach zapobiegania negatywnemu wpływowi na gospodarki obu krajów.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś również z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. W poprzednich dnia sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 była przedmiotem telefonicznych konsultacji polskiego prezydenta z przywódcami krajów naszego regionu.

Dziś Andrzej Duda zapowiedział też, że zwróci się do przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w sprawie zakupu środków ochrony osobistej dla polskiego personelu medycznego.

Godzina 19.30

Zjednoczone Królestwo zamyka szkoły w związku z koronawirusem. Decyzję ogłosił premier Boris Johnson. Wejdzie ona w życie w piątek. Będzie obowiązywała do odwołania. Majowe i czerwcowe egzaminy szkolne zostały odwołane. 

Godzina 19.08

Z powodu pandemii koronawirusa nie odbędzie się Eurowizja 2020. Decyzję taką podjęli Europejska Unia Nadawców oraz holenderscy nadawcy Avrotros, NOS oraz NPO. 65. Konkurs Piosenki Eurowizji był zaplanowany na 12, 14 i 16 maja. Miał się odbyć w Rotterdamie.

W przesłaniu opublikowanym na stronie internetowej Eurowizji Jon Ola Sand, producent wykonawczy konkursu podkreślał, że decyzję o odwołaniu wymusiła na organizatorach sytuacja. - Z wielkim żalem musimy ogłosić odwołanie Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Rosnące rozprzestrzenianie się koronawirusa w całej Europie i ograniczenia wprowadzone przez wiele rządów oraz holenderskie władze uniemożliwiają nam zorganizowanie wydarzenia na żywo jak było to planowane. Jesteśmy bardzo dumni z Konkursu Piosenki Eurowizji, który od 64 lat, jednoczy ludzi w całej Europie. Jesteśmy głęboko rozczarowani tą sytuacją - czytamy.

Jon Ola Sand dodał, że nowy termin konkursu nie jest na razie znany. - Europejska Unia Nadawców oraz gospodarze - holenderscy nadawcy NPO, NOS oraz Avrotros wraz z miastem Rotterdam będą nadal rozmawiać, czy uda się zorganizować Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie w 2021 roku. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w proces przygotowania i uświetniana tegorocznej Eurowizji. Niestety jej przeprowadzenie nie było możliwe z przyczyn od nas niezależnych. Bardzo tego żałujemy, ale obiecuję, że Konkurs Piosenki Eurowizji powróci silniejszy niż kiedykolwiek.

W marcu odwołano wszystkie imprezy przedkonkursowe - Eurovision in Concert w Amsterdamie, Londynie, Tel Awiwie i Madrycie. W Królestwie Niderlandów każdy z uczestników miał nakręcić swoją pocztówkę eurowizyjną. Zdążyli tylko niektórzy - wśród nich reprezentantka Polski, Alicja Szemplińska.

Tegoroczną Eurowizję mieli poprowadzić Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. W konkursie zadeklarowało udział 41 państw. Polska też potwierdziła swój udział . Po rocznej przerwie do konkursu wróciły Bułgaria i Ukraina, natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Eurowizja 2020 miała się odbyć pod hasłem "Open Up!". Nawiązywało do niego logo oraz projekt sceny.

Godzina 19.05

Dostawy żywności oraz stabilność banków nie są zagrożone - zaznaczyli na konferencji prasowej w Warszawie członkowie rządu.

Ministrowie pracowali dziś nad rozwiązaniami, które mają wesprzeć małych przedsiębiorców w kryzysie spowodowanym koronawirusem. Zapewniali równocześnie, że Polska na takie spowolnienie gospodarcze jest przygotowana.

Godzina 18.52

Kolejne potwierdzone przypadki koronawirusa. Pozytywne wyniki uzyskano u 36 kolejnych pacjentów w całej Polsce. Nie ma w tym gronie osób z województwa łódzkiego. Łącznie stwierdzono 287 zakażeń koronawirusa w całej Polsce, z czego pięć osób zmarło. W województwie łódzkim pozytywne wyniki wystąpiły u 42 osób.

Godzina 18.30

Chiny pomagają unijnym krajom i wysyłają maski oraz testy na koronawirusa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że rozmawiała na ten temat z premierem Chin.

Władze w Pekinie wyślą do Unii 2 miliony masek chirurgicznych, 200 tysięcy masek z filtrem N95 oraz 50 tysięcy testów na koronawirusa. - W styczniu, kiedy Chiny walczyły z koronawirusem, Unia przesłała 50 ton sprzętu ochronnego, teraz władze w Pekinie spieszą z pomocą. "Chiny nie zapomniały tego wsparcia. Teraz my jesteśmy w środku pandemii i potrzebujemy sprzętu ochronnego dla siebie - powiedziała szefowa Komisji.

Ursula von der Leyen dodała, że Europa zwiększyła produkcję sprzętu i wyposażenia medycznego, unijne kraje stanęły do wspólnych przetargów, ale to jeszcze zajmie kilka tygodni. Sprzęt z Chin zostanie wysłany do Europy natychmiast.

Godzina 18.23

Łódzcy radni przychyli się dzisiaj do wniosku prezydent Hanny Zdanowskiej i przekazali 6 mln zł na walkę z koronawirusem oraz 3 mln zł na pomoc społeczną. Na jutro (19 marca) na godzinę 18 prezydent Łodzi zapowiedziała też "rozmowę LIVE", podczas której odpowie na pytania mieszkańców, opowie o obecnej sytuacji w walce z koronawirusem w Łodzi.

Godzina 18.12

Pabianicka firma Adamed zobowiązała się bezpłatnie zorganizować transport i dostarczyć do szpitali produkowany przez siebie lek wspomagający leczenie zakażenia koronawirusem. Wskazane przez Ministerstwo Zdrowia placówki otrzymają partie leków 19 marca. Czytaj więcej

Godzina 18.08

Od dzisiaj (18 marca) w województwie łódzkim działa pięć specjalnych mobilnych zespołów medycznych. Pobierają one próbki do badań na zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 18.02

Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnośnie pandemii koronawirusa:

- Na całym świecie w wyniku pandemii koronawirusa zmarło ponad 8 tysięcy osób. Ponad 200 tysięcy osób pozostaje zakażonych - poinformował o tym na konferencji prasowej Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia.

Jak powiedział Ghebreyesus, 80 procent przypadków zakażeń występuje obecnie w Europie oraz w rejonie Zachodniego Pacyfiku w Azji.

Szef WHO zaapelował do władz poszczególnych krajów, by systematycznie wdrażały niezbędne restrykcje. Chodzi przede wszystkim o wykonywanie testów wszystkim osobom podejrzewanym o zakażenie. - Zakażonych powinno się natychmiast izolować i leczyć w specjalnych ośrodkach, nie w szpitalach i nie w domach - nie ukrywał Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca też odwoływanie imprez masowych takich jak koncerty czy zawody sportowe, a każdej osobie utrzymywanie dystansu fizycznego. Szef WHO po raz kolejny podał przykład Korei Południowej, która szybko wdrożyła bardzo restrykcyjne procedury. - Miesiąc temu w Korei notowano 8 tysięcy przypadków zakażeń, a wczoraj jedynie 90 nowych przypadków - zauważył.

Godzina 17:53

Minister finansów Tadeusz Kościński zapewnił, że rząd robi wszystko, aby ułatwić życie przedsiębiorcom w sytuacji spowodowanej przez koronawirus. Na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, prezesem NBP Adamem Glapińskim i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, Tadeusz Kościński podkreślał, że ministerstwo finansów, ale również ministerstwo rozwoju prowadzą bezpośredni dialog z rynkami i przedsiębiorcami.

Szef resortu finansów zachęcał przedsiębiorców do bezpośredniego dialogu. - Propozycje dla rządu, jak jeszcze mógłby ułatwić funkcjonowanie firmom zwłaszcza w tym trudnym czasie, można zgłaszać na stronie internetowej www.podatki.gov.pl/glos-podatnika/ - zachęcał minister Kościński.

Minister finansów podkreślił, że 80 procent potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na ten rok jest już sfinansowanych, a sytuacja finansów publicznych jest stabilna.

Godzina 17:40

Do zgierskiego szpitala wojewódzkiego trafiły dzisiaj pierwsze osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Placówka od tego tygodnia działa jako szpital zakaźny.

Informacje o pojawieniu się pierwszych pacjentów, potwierdza rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. Czytaj więcej

Godzina 17.35

Polska Agencja Prasowa informuje, że u pracownika jednego z zakładów naukowych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, niezaangażowanego w proces diagnostyki COVID-19, potwierdzono koronawirusa. Laboratorium zawiesiło czasowo prace.

Pracownik, u którego wykryto zakażenie koronawirusem nie brał udziału w badaniu próbek pod kątem COVID-19. Mimo to, w trosce o zdrowie pozostałego personelu, zawieszono działanie laboratorium.

To laboratorium do tej pory wykonywało najwięcej badań. Cały czas próbki są sprawdzane w innych miejscach w Warszawie.

Godzina 17:30

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o uruchomieniu specjalnej infolinii z pomocą psychologiczną dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem po zakażeniu koronawirusem. - Wsparcia udzielają psycholodzy z Wojsk Obrony Terytorialnej. Bezpłatna pomoc pod infolinią 800 100 102. Wszystkich potrzebujących zachęcam do kontaktu!

Godzina 17:20

Osoby, u których wykryto koronawirusa były na spektaklach 8 i 11 marca w Teatrze Jaracza, 8 marca na seansach "Sala Samobójców. Hejter" w kinach Helios i Cinema City. Wynik pozytywny na obecność koronawirusa wykryto też u ucznia 33. LO w Łodzi. Czytaj więcej tutaj

Godzina 16.58

Koronawirus w kolejnych placówkach kultury i oświaty w Łodzi. Za chwilę więcej informacji

Godzina 16.45

Będący na kwarantannie dr Wojciech Szendzikowski z SOR-u szpitala Barlickiego w Łodzi apeluje o jak najszybsze dostawy sprzętu ochronnego dla lekarzy i personelu medycznego, którzy na co dzień spotykają się z chorymi. Sam jest na przymusowej przerwie w pracy z powodu kontaktu z zakażoną pacjentką.

Maseczki dotrą też do domów i ośrodków pomocy społecznej w Łodzi. To zasługa miejscowych przedsiębiorców. Czytaj więcej

Godzina 16.35

Minister finansów Tadeusz Kościński: - Finanse publiczne są stabilne. Wspólnie z NBP i UKNF dbamy o jak najlepszą płynność sektora finansowego.

Godzina 16.29

Stany Zjednoczone i Kanada zamykają granicę. Pomiędzy oboma krajami zostanie utrzymany ruch towarowy. Prezydent Donald Trump poinformował, że decyzja została uzgodniona pomiędzy Waszyngtonem a Ottawą.

O decyzji o zamknięciu granicy z sąsiadem z północy prezydent Donald Trump poinformował na Twitterze. - Za obopólną zgodą czasowo zamkniemy północną granicę z Kanadą dla ruchu, który nie jest niezbędny. Handel nie będzie dotknięty - oznajmił amerykański prezydent.

Restrykcje obejmą zarówno przejścia lądowe, jak i ruch lotniczy. Z zakazu zostaną wyłączeni między innymi Kanadyjczycy, którzy przez część roku mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Ciężarówki będą mogły przejeżdżać przez granicę w obie strony. Wstrzymanie ruchu towarowego byłoby niszczące dla gospodarki obu krajów. Trzy czwarte kanadyjskiego eksportu idzie bowiem do Stanów Zjednoczonych, a 18 proc. amerykańskiego do Kanady.

W Stanach Zjednoczonych stwierdzono ponad 7,3 tys. przypadków koronawirusa, w tym 116 ofiar śmiertelnych. W Kanadzie zanotowano 600 infekcji, osiem osób zmarło. Władze w Ottawie zamknęły wcześniej granice dla obywateli wszystkich krajów z wyjątkiem USA. Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz dla przyjezdnych z Chin, Iranu oraz Europy.

Godzina 16:25

Co robić, żeby się nie nudzić w domu? Z odsieczą przybywają łódzkie instytucje kulturalne. W internecie można słuchać koncertów, zwiedzać Łódź, słuchać poezji i po prostu czytać książki. Szczegóły znajdziecie tutaj

Godzina 15:53

Minister rozwoju: zrobimy wszystko, aby wyhamować wirusa i nie wyhamować polskiej gospodarki. 

Godzina 15:37

Godzina 15:23

Kolejny raz gwałtownie wzrosła liczba ofiar i zakażeń koronawirusem w Iranie. Miejscowe władze poinformowały, że z powodu powikłań zmarło już ponad 1100 osób, a liczba zakażonych to ponad 17 tysięcy. Specjaliści alarmują, że jeśli władze nie wprowadzą restrykcyjnych środków ostrożności, to z powodu koronawirusa w Iranie mogą umrzeć miliony osób.

Iran jest krajem po Chinach i Włoszech najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa. Zarówno liczba zabitych jak i samych zakażonych rośnie lawinowo. Państwowa telewizja poinformowała, że zmarło już 1135 osób. Równocześnie jednak ponad 5 tysięcy osób w Iranie wróciło do zdrowia, a jak poinformowały miejscowe media, wśród wyleczonych jest 103-letnia kobieta.

Godzina 15:05

Państwowa Komisja Wyborcza zapewnia, że wybory odbędą się bez przeszkód. W najbliższą niedzielę zaplanowano wybory uzupełniające do dziesięciu samorządów w kraju, do końca miesiąca - w dwudziestu.

Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski powiedział IAR, że nie ma formalnych powodów do odwołania tych wyborów, bo jedynym taką sytuacją upoważniającą do tego jest wprowadzenie przez prezydenta stanu nadzwyczajnego. - Inne sytuacje nie wchodzą w grę - dodał.

Rzecznik zaznaczył, że także w minioną niedzielę odbywały się w kilku samorządach wybory uzupełniające. Komisje informują, że są przygotowane na okoliczność specjalnych zasad bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem zarażeniem koronawirusem. Komisje posiadają maski, jednorazowe rękawiczki i długopisy, a także płyny dezynfekujące.

Według PKW nie ma problemu z osobami, które zgłosiły się do pracy w obwodowych komisji wyborczych. Przedstawiciele obwodowych komisji informują, że nawet, gdyby członkowie komisji z powodu koronawirusa wycofywali się z pracy, na ich miejsce pojawią się nowi członkowie.

Jednak nowy termin wyborów uzupełniających będzie w Stryszowie koło Wadowic. Mieszkańcy w jednym z okręgów w najbliższą niedzielę mieli wybierać nowego przedstawiciela do rady gminy. O przesunięcie głosowania poprosiła krakowska delegatura Państwowej Komisji Wyborczej, a decyzję w tej sprawie podjął wojewoda małopolski.

Godzina 14:49

Szef MSWiA zobowiązał wojewodów do wsparcia podróżnych oczekujących na polsko - niemieckiej granicy. Mariusz Kamiński nakazał przedstawicielom rządu w przygranicznych regionach organizowanie napojów i pożywienia dla oczekujących w wielogodzinnych kolejkach.

Do podróżnych, którzy oczekują na odprawę na granicy z Niemcami skierowano prowiant przez służby wojewodów przy współpracy samorządów. W akcję rozdawania jedzenia i wody włączać się będą funkcjonariusze straży granicznej, policji, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na miejscu mają być rozstawione przenośne toalety. Wczoraj przed przejściami w Jędrzychowicach i Świecku pracownicy Orlen Deutschland przekazywali podróżnym prowiant, a dziś podobną akcję kontynuują pracownicy stacji Orlenu po polskiej stronie granicy.

Godzina 14:42

W Kancelarii Premiera na robocznym posiedzeniu obraduje Rada Ministrów pod przewodnictwem szefa rządu. W spotkaniu stacjonarnie uczestniczą m.in.
minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, szef KPRM Michał Dworczyk oraz rzecznik rządu Piotr Mueller.

Godzina 14:39

9 mln zł trafi do rezerw w budżecie miasta Łodzi na walkę z epidemią koronawirusa. Łódzcy radni podczas zwołanej dzisiaj sesji zgodzili się przesunąć 3 miliony złotych. Czytaj więcej

Godzina 14:12

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 nowych przypadkach zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Nie ma w tym gronie nikogo z województwa łódzkiego.

Godzina 13:59

- Polscy żołnierze wracający z misji zagranicznych nie będą mieli obowiązku poddania się kwarantannie - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po wideokonferencji z dowódcami polskich kontyngentów wojskowych.

Szef resortu powiedział żołnierzom przebywającym na zagranicznych misjach, że utrzymana zostanie rotacyjna wymiana kontyngentów. Zasady i terminy będą takie same jak wcześniej. Wojskowi wracający do kraju nie będą mieli przymusowej przerwy w służbie. - Nie ma potrzeby, by żołnierze odbywali kwarantannę. To dlatego, że są pod opieką lekarską wtedy, gdy pełnią swoją misję" - powiedział Mariusz Błaszczak. "Żołnierze będą w gotowości, by służyć Polsce na miejscu, po powrocie z misji. Oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba - powiedział szef MON.

W odprawie on-line wzięło udział dziewięciu dowódców kontyngentów wojskowych. Minister Mariusz Błaszczak odebrał od nich meldunki związane z epidemią koronawirusa. Szef resortu obrony zapewnił, że do tej pory u żadnego z polskich żołnierzy przebywających na zagranicznych misjach nie stwierdzono obecności nowego wirusa.

Godzina 13:48

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że mobilne laboratorium wojskowe będzie wykonywało badania na obecność koronawirusa. W skali kraju będzie to już dwudzieste laboratorium prowadzące takie badania.

Szef resortu obrony podkreślił, że uruchomienie mobilnego laboratorium ma zwiększyć możliwości służby zdrowia w walce z koronawirusem. - Wojskowe mobilne laboratorium zacznie działać już dziś. To odpowiedź na potrzeby całego systemu bezpieczeństwa w tej dziedzinie. Rozmawiałem na ten temat z generałem Owczarkiem, dowódcą rodzajów wojsk, a także z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem. Jako wojsko włączamy się w ten system, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa - mówił Mariusz Błaszczak.

Minister obrony zaznaczył, że już od kilku dni badania próbek wykonuje wojskowe laboratorium w Puławach.

Godzina 13:43

W ukraińskiej stolicy z powodu zagrożenia koronawirusem zawieszono funkcjonowanie metra. Powoduje to przepełnienie w innych środkach komunikacji miejskiej, co potęguje ryzyko zakażenia. Do tej pory w Kijowie wykryto 2 przypadki Covid-19.

Mimo apelu władz - niewielu kijowian pozostaje w domach. Kijowski ratusz obiecał zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów - zwłaszcza na trasach obsługiwanych przez 3 nitki kijowskiego metra. Zawieszenie pracy kolejki podziemnej spowodowało jednak, że autobusy i tramwaje, których liczba i stan techniczny pozostawiają wiele do życzenia, są przepełnione. Więcej osób korzysta też z popularnych na Ukrainie ta zwanych marszrutek, czyli mini-busów pasażerskich.

Władze Kijowa zapowiadały, że do środków komunikacji miejskiej nie będzie wpuszczanych więcej niż po 10 osób. Podjęto odpowiednie decyzje, jednak wciąż pozostają one jedynie na papierze, podobnie jak zakaz wstępu do środków komunikacji miejskiej osób bez maseczek ochronnych.

Godzina 13:36

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik nie wyklucza przesunięcia terminów egzaminów. Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24, jeżeli przerwa w szkole będzie przedłużona dalej niż do Świat Wielkanocnych. to trzeba będzie zmienić termin egzaminów.

Marcin Smolik podkreśla, że nie będzie konieczności zmiany tych terminów, jeżeli szkoły w trybie zdalnym będą pracowały do końca marca lub nawet do świąt. - Jeżeli okaże się jednak, że to zawieszenie, praca zdalna i niechodzenie uczniów do szkoły przedłuży się do okresu poświątecznego, to wtedy tak jak to zapowiada minister Piontkowski, trzeba będzie przesunąć termin egzaminów - mówi Marcin Smolik.

Marcin Smolik zaznacza, że kwestia zmiany terminu egzaminów nie jest skomplikowana technicznie. Dyrektor CKE wyjaśnia, że harmonogramy egzaminów są wyznaczone, wyznaczona jest także jak egzamin przebiega, kiedy jest sprawdzany, kiedy są przekazywane dokumenty uczniom. - W zależności od tego, o ile to przesunięcie byłoby konieczne - jeżeli byłoby konieczne - to wówczas trzeba by było modyfikować całą ścieżkę. Albo skracając pewne terminy - o ile jest to możliwe. Albo skracając rok szkolny - mówi Marcin Smolik.

Egzamin ósmoklasisty wyznaczony jest na dni od 21 do 23 kwietnia. Matury rozpoczynają się 4 maja. Prawo do zmiany harmonogramu roku szkolnego, a co za tym idzie terminów egzaminów daje ministrowi edukacji specustawa.

Godzina 13:19

Edukacja przez internet nie jest niczym nowym. Nauczyciele od wielu lat sięgają w trakcie lekcji po komputer czy tablet, a dodatkowe zadania do rozwiązania umieszczają na internetowych platformach edukacyjnych. Jednak teraz, kiedy szkoły są zamknięte, e-learning stał się podstawowym narzędziem edukacji. Jak z prowadzeniem lekcji, w tej sytuacji radzą sobie placówki publiczne, językowe, korepetytorzy i uczniowie? Czytaj więcej

Godzina 12:09

Głos zabiera premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że powstał projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS CoV-2. Program powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. - W takim czasie ważne jest to, by dbać o zdrowie publiczne, organizować pracę, aby służba zdrowia pracowała w sposób efektywny. Musimy się troszczyć też o zdrowie gospodarki, bo zostanie ona mocno uderzona, co najmniej tak mocno, jak paręnaście lat temu. Dziś reakcja wielu rządów świata, w tym naszego kraju, jest reakcją szybką - mówi premier. - Od paru tygodni pracowaliśmy z panem prezydentem nad problemami, które dotyczą życia także gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa. 

Premier dziękuje prezydentowi za osobiste zaangażowanie w gospodarkę, służbę zdrowia i w całą sytuację kryzysową. - Szacunkowa wartość całego pakietu to około 212 miliardów złotych. Pakiet został podzielony na pięć głównych części.

Pierwszym z nich jest filar obrony pracowników - działania osłonowe dla rynków pracy. - Dla osób o umowach o dzieło będziemy mieli możliwość wypłaty co najmniej 80 procent wynagrodzenia. Jeśli będzie decyzja o dalszym zamknięciu szkół, przedłużymy zasiłek opiekuńczy. W tym filarze mamy rozwiązania, które mają na celu osłonę ludzi. 

Mateusz Morawiecki dodał, że zasiłek dla rodziców to koszt 3-4 miliardów złotych z budżetu państwa, poprzez wypłaty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W pakiet wchodzi ustawa antylichwiarska, czyli zapobieganie wzrostu cen, które są wynikiem pandemii. - Urzędy regulujące ceny będą czuwały nad rynkiem od strony cen przedsiębiorców. 

Trzecim filarem jest wsparcie dla służby zdrowia - materiały ochronne, aparaturę medyczną, modernizację bazy szpitalnej i podstawowych jednostek opieki zdrowotnej. - Czwarty filar to zabezpieczenie środków wpłat, opłat, sektora finansowego. Chcemy, żeby Polacy czuli się bezpiecznie, żeby pieniądze w bankomatach były, bo na tę chwilę są i nic się nie zmieni. Mogę zapewnić.

Czwarty filar to wzmocnienie systemu finansowego, a piątym  jest wzmocnienie inwestycji publicznych.

 - Nasza wspólna praca doprowadziła do tego, że prezentujemy kompleksową odpowiedź na zagrożenia dot. gospodarki - dodaje premier.

Godzina 11:50

Rozpoczyna się konferencja prasowa prezydenta i premiera.

- Tematem rady było to, jak poradzić sobie z kryzysem gospodarczym i z tym, co dzieje się w przestrzeni naszego kraju, Europy i świata - mówi Andrzej Duda. - Należy liczyć się z tym, że przyrost zachorowań będzie dynamiczny - dodaje prezydent.

Dziś rada gabinetowa mówiła głównie o małych przedsiębiorcach. - Wiem, że jest potrzebna pomoc przedsiębiorcom. Z tymi wielkimi można rozmawiać, negocjować, ale w najtrudniejszej sytuacji są te najmniejsze przedsiębiorstwa i ich pracownicy. Uznałem, że jest potrzeba wsparcia przedsiębiorców i ich pracowników - informuje Andrzej Duda.

Prezydent mówi, że powstał pakiet, który będzie przekładany na teksty projekty ustaw. - Mam nadzieję, że uda się go wprowadzić. Jest ukierunkowany dla tych w trudnej sytuacji. Nikt nie jest przewidzieć, ile potrwa ta sytuacja kryzysowa. Apeluję do sektora bankowego, żeby odroczyć obciążenia przedsiębiorców do sześciu miesięcy - dodaje Duda. - To pakiet, w którym będzie możliwość rozłożenia płatności ZUS w czasie i na raty. Będzie wprowadzony system wypłaty wynagrodzeń dla tych, którzy nie mogą teraz świadczyć pracy. W ramach projektu kredyty i pożyczki będą udzielane na bardzo korzystnych warunkach.

Prezydent apeluje, żeby założyć z góry, że okres kryzysowy może potrwać nawet do sześciu miesięcy. - Trzeba pamiętać, że kryzys, który nas dotyka ma wymiar ogólnoświatowy. Wszyscy są w kłopocie, ale to program, w którym radzimy sobie sami, bez zewnętrznej pomocy.

Prezydent podziękował wszystkim lekarzom, harcerzom, straży pożarnej i granicznej, odpowiedzialnym Polakom, sprzedawcom oraz tym, którzy pomagają służbie zdrowia. - To wszystko świadczy o solidarności. Ogromnie za to dziękuję. Pokazujemy, że potrafimy zdać egzamin z odpowiedzialności, służby i dzielności. Jestem ogromnie wdzięczny i proszę o jeszcze większą ostrożność. Jeśli ktoś widzi u siebie objawy grypowe, proszę nie przychodzić do punktów medycznych, tylko dzwonić na infolinię, do lekarzy, pod numer 112 i dowiedzieć się, co zrobić. Musimy uniknąć sytuacji, w której dojdzie do zakażenia personelu medycznego. 

Andrzej Duda na konferencji prasowej podkreślił, że zwiększenie finansowania służby zdrowia ma jeszcze lepiej zabezpieczyć jej pracowników. Dodał, że z pomocą zwróci się m.in. do prezydenta Chin - Mamy trudną sytuację z środkami ochrony osobistej. Szukamy ich gdzie się tylko da, na całym świecie. Skontaktuję się z władzami Chin, żeby udostępnili nam więcej tego typu wyposażenia. Zwrócę się o to osobiście do prezydenta Chin, ponieważ sytuacja jest bardzo trudna. Proszę o wyrozumiałość i ostrożność.

Godzina 11:49

Godzina 11:29

1486 osób jest zakażonych w Belgii koronawirusem, 14 osób zmarło. Ministerstwo zdrowia przedstawiło najnowszy bilans pandemii. Od wczoraj potwierdzono 243 nowe przypadki zakażeń. W szpitalach przebywa obecnie prawie 500 zakażonych pacjentów, 100 osób jest na oddziałach intensywnej terapii. Osoby, które zmarły miały w większości powyżej 70 roku życia i długą historię chorób, a koronawirus osłabił ich odporność. Dziś poinformowano, że jedna z osób miała 59 lat.

Godzina 11:16

W ciągu doby wykonano ponad 1,6 tys. testów na obecność koronawirusa.

Godzina 11:04

Niebawem rozpocznie się konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Godzina 11:00

Niemal 8 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz prawie 200 tysięcy osób zakażonych - tak wygląda obecnie sytuacja związana z pandemią koronawirusa na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do krajów Europy, gdzie zachorowań jest teraz najwięcej, o zdecydowane działania. Szef WHO mówi też, że wzorem Chin i Korei Południowej, inne państwa powinny wykonywać jak najwięcej testów na obecność wirusa.

Najwięcej przypadków śmiertelnych zanotowano w Chinach, gdzie zaczęła się epidemia koronawirusa. Do poziomu trzech tysięcy ofiar niebezpiecznie zbliżają się jednak Włochy, gdzie zmarło dotąd 2,5 tysiąca osób. Liczba ofiar śmiertelnych w Iranie to prawie tysiąc osób, a w Hiszpanii ponad pół tysiąca. Spośród niemal 200 tysięcy zakażonych, najwięcej jest wciąż w Chinach, a także we Włoszech, Iranie i w Hiszpanii.

Według tych samych danych, na całym świecie wyleczonych zostało 81 tysięcy osób, w tym większość w Chinach. Epicentrum pandemii to teraz Europa. Wczoraj wieczorem przywódcy Unii Europejskiej na miesiąc zamknęli granice strefy Schengen dla podróżnych spoza strefy. Kolejne ograniczenia wprowadzane są także w Stanach Zjednoczonych. Wirus dotarł też do Afryki i Ameryki Południowej, a przymusowe kwarantanny przylatujących wprowadziły również Australia i Nowa Zelandia.

Godzina 10:55

Miasto Łódź przypomina na swoim Twitterze o zasadach, bezpieczeństwa, które mają ograniczyć zachorowalność na koronawirusa.

Godzina 10:53

Nadal około 30 tysięcy Polaków w różnych częściach świata oczekuje na powrót do kraju. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział w TVP, że dziennie w ramach akcji "LOTdoDomu" samoloty PLL LOT przewożą do Polski około pięciu tysięcy rodaków. Nadal jednak kolejni Polacy zgłaszają potrzebę powrotu tymi specjalnymi rejsami.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że nadal można się zgłaszać o pomoc w ramach tej akcji i nie jest planowany termin jej zakończenia. Dodał, że specjalne loty będą się odbywać tak długo, jak będzie istniała taka potrzeba, lub ustaną ograniczenia w międzynarodowym ruchu lotniczym.

Marcin Przydacz mówił, że plany ewakuacji Polaków są modyfikowane, bo część lotnisk w niektórych krajach zostaje wyłączonych. Jako przykład podał lotnisko w Doha w Katarze, które zostało zamknięte. Wcześniej MSZ planował, że z tego lotniska odbierze Polaków wracających z Azji. Wiceminister dodał, że w związku z tym LOT będzie musiał latać także w dalsze rejony świata.

Od niedzieli z oferty specjalnych rejsów skorzystało ponad 8 tysięcy pasażerów, którzy z zagranicy chcieli wrócić do kraju. Do tej pory przewoźnik zorganizował ponad 50 specjalnych rejsów. Dziś rano wystartował specjalny samolot z Polakami, którzy utknęli w Wietnamie. Nasz przewoźnik zabiera rano także pasażerów z Kairu.

Godzina 10:40

Rada Gabinetowa dyskutuje zdalnie o dalszych działaniach ws. pandemii koronawirusa i łagodzenia jej skutków. 

Godzina 10:28

O godz. 16 odbędzie się kolejna wideokonferencja unijnych ministrów zdrowia i spraw wewnętrznych poświęcona koronawirusowi - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów. Kolejną naradę na odległość organizuje Komisja Europejska. Kluczowe tematy do dyskusji to sytuacja na granicach wewnętrznych Unii, a także zapewnienie łańcucha dostaw leków do Europy.

Godzina 10:00

Stan starszego mężczyzny zakażonego koronawirusem, który jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Gromkowskiego, jest ciężki. Pacjent przebywa na OIOM-ie i jest niewydolny oddechowo.

Godzina 9:53

Pracownicy bełchatowskiej kopalni obawiają się o swoje bezpieczeństwo w związku z zagrożeniem koronawirusem. W ich imieniu głos zabrały dwa kopalniane związki zawodowe. Do władz bełchatowskiego giganta zaapelowali m.in. o środki ochronne i dezynfekcję pomieszczeń oraz sprzętu. Czytaj więcej

Godzina 9:50

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach zmarł dziś w nocy prof. Wojciech Rokita. Wybitny lekarz, świętokrzyski konsultant ds. ginekologii i położnictwa był zakażony koronawirusem. Podczas specjalnej konferencji władze szpitala podkreśliły jednak, że zakażenie nie było przyczyną śmierci prof. Rokity.

Godzina 9:29

W Rosji maseczki ochronne będą produkować żołnierze i więźniowie. W wielu rosyjskich miastach zaczynają działać wolontariusze, którzy będą pomagać seniorom i osobom przebywającym w kwarantannie. Ostatnie opublikowane wczoraj dane wskazują, że w Rosji zarejestrowano 114 przypadków zakażenia koronawirusem.

Maseczek ochronnych brakuje w rosyjskich aptekach już od kilku tygodni. Zamówienia internetowe są realizowane z kilkudniowym opóźnieniem, albo wcale. W związku z taką sytuacją rząd polecił uruchomienie dodatkowej produkcji. Mają w tym pomagać żołnierze, studenci i więźniowie.

Rząd ogłosił dla uczniów i studentów ferie od 23 marca do 12 kwietnia. W tym czasie nauczyciele powinni przygotować się do prowadzenia zajęć na odległość. Agencja Interfax podała, że rosyjskie władze są przygotowane na ewentualne rozpoczęcie budowy, w poszczególnych regionach, centrów dla zainfekowanych. Chodzi o wykorzystanie technologii gotowych elementów i modułów. Takie centrum powstaje już na przedmieściach Moskwy. Przeznaczone będzie dla 500 osób, w tym dla 250 wymagających intensywnej terapii.

Godzina 9:19

Kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że zaplanowane na maj wybory prezydenckie powinny zostać przełożone ze względu na epidemię koronawirusa. Polityk oświadczył w Programie 3 Polskiego Radia, że jeśli prezydent Andrzej Duda podejmie taką decyzję, on będzie ją popierał.

Godzina 9:05

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Polska wprowadza tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów w zakresie czasu pracy kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy. 

Godzina 9:02

Rzecznik prezydenta mówi, że nie ma na razie przesłanek do przełożenia zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Chce tego część polityków opozycji w związku z pandemią koronawirusa.

W opinii Błażeja Spychalskiego, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, opozycja, która często powołuje się na konstytucję. "nie bardzo zauważa" jaki jest sens zapisów konstytucyjnych w tej sprawie. Jak wskazał, jedynym powodem przesunięcia wyborów mogłoby być wprowadzenie któregoś ze stanów nadzwyczajnych. Błażej Spychalski mówił, że na razie nie ma ku temu przesłanek.

Polska konstytucja przewiduje 3 typy stanów nadzwyczajnych: stan wojenny, stan klęski żywiołowej i stan wyjątkowy. Wprowadzane one są w sytuacji szczególnego zagrożenia, kiedy nie wystarczają obowiązujące regulacje prawne.

Godzina 8:47

Rzecznik prezydenta zapowiada, że dzisiejsza Rada Gabinetowa będzie ważnym dniem dla polskiej gospodarki. Podczas posiedzenia zaplanowanego na godz. 10, rząd pod wodzą prezydenta ma zająć się pakietem pomocowym dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z koronawirusem.

Spotkanie jest wynikiem wielu rozmów prezydenta z premierem i ministrami jego rządu - mówił w radiowej Jedynce Błażej Spychalski. Przypomniał, że w ostatnich dniach Andrzej Duda spotykał się również przedsiębiorcami, z którymi konsultował rozwiązania dotyczące trudnej sytuacji w związku z koronawirusem. Rzecznik prezydenta zapowiedział, że na Radzie Gabinetowej będzie omawiany "konkretny pakiet wsparcia" dla biznesu.

W związku z potwierdzeniem koronawirusa u ministra środowiska Michała Wosia, obrady odbędą się w formie telekonferencji.

Godzina 8:32

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 nowych przypadkach zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Nie ma w tym gronie nikogo z województwa łódzkiego.

Godzina 8:20

- Unia Europejska powinna przeznaczyć dodatkowe pieniądze ze swojego budżetu na walkę z pandemią koronawirusa - przekonuje europoseł Joanna Kopcińska, która była gościem Radia Łódź.

Godzina 8:14

W ramach akcji #LotDoDomu przewidziane są dziś (18 marca) kolejne rejsy do Warszawy.

Godzina 7:52

Od dziś na Ukrainie mają być zawieszone krajowe połączenia pasażerskie. Wcześniej, w związku z zagrożeniem koronawirusem, wprowadzono szereg innych ograniczeń. Nad Dnieprem do tej pory wykryto 14 przypadków zakażenia.

Decyzją Rady Ministrów od dziś między miastami i regionami Ukrainy przestają kursować pasażerskie pociągi i autobusy, zawieszono też pasażerskie krajowe połączenia lotnicze. Zagraniczne regularne połączenia pasażerskie wstrzymano już wcześniej. Ponadto od wczoraj na Ukrainie zamknięte powinny być kawiarnie, centra handlowo-rozrywkowe i placówki kultury. W Kijowie, Dnieprze i Charkowie nie kursuje metro. Od zeszłego tygodnia ukraińskie dzieci i młodzież, oraz studenci nie chodzą do szkół.

Dotychczas na Ukrainie, wykonano ponad 600 testów na obecność koronawirusa. Spośród czternastu zakażonych - dwie osoby zmarły.

Godzina 7:30

W krajach bałtyckich jest ponad trzysta osób, które zostały zakażone koronawirusem. W ciągu minionej doby najwięcej chorych przybyło na Łotwie. Z kolei na granicy polsko-litewskiej zostało uruchomione dodatkowe przejście graniczne dla ciężarówek.

Godzina 7:16

Ministerstwo Zdrowia przypomina jakie są zasady kwarantanny. Przypomnijmy: według dostępnych danych izolacja i unikanie kontaktu są najlepsze na spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Godzina 7:12

Wczoraj na Twitterze Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 nowych przypadkach koronawirusem. Są także dobre wieści. Dziś (18 marca) pacjent "zero" z Zielonej Góry opuści szpital. 

Godzina 7:00

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że w tej chwili w Polsce jest 238 osób zarażonych koronawirusem. Pięć osób zmarło. Są to pacjenci z Poznania, Lublina, Łańcuta i dwie osoby z Wrocławia. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przewiduje jednak, że liczba zainfekowanych koronawirusem będzie rosła.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies