Logo Radio Łódź

19 marca - kolejny dzień zmagań z koronawirusem w kraju i w regionie [RELACJA]

Wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W Polsce stwierdzono dotychczas 355 zarażeń, pięć osób zmarło. W województwie łódzkim stwierdzono dziś kolejne 6 przypadków zakażenia. Chorzy lub osoby z podejrzeniem zarażenia leżą już nie tylko w łódzkim szpitalu im. Biegańskiego, ale także w zgierskiej placówce.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 23:33

Dzisiaj potwierdzono 68 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie w Polsce wyszło 355 pozytywnych wyników badań. Pięć z tych osób zmarło.

W województwie łódzkim mamy 48 przypadków zarażenia koronawirusem. Pacjenci chorzy i z podejrzeniem zakażenia leżą w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi oraz w zgierskiej placówce, która została zamieniona w szpital zakaźny.

Dzisiaj ze zgierskiego szpitala uciekł też jeden mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa. Po kilku godzinach policjanci złapali uciekiniera w jednym z łódzkich kamienic. Jak się okazało, 54-latek był poszukiwany listem gończym.

We Włoszech liczba ofiar śmiertelnych jest już większa niż do tej pory w Chinach, w których dzisiaj po raz pierwszy nie odnotowano zakażenia wśród miejscowej ludności, a jedynie wśród turystów.

Zakażenie potwierdzono u księcia Monako - Alberta II.

Godzina 22:50

Z powodu pandemii koronawirusa w zaplanowanym terminie 13-23 maja nie odbędzie się festiwal filmowy w Cannes. Organizatorzy poinformowali, że rozważane są różne inny terminy, w których może się odbyć.

Godzina 22:25

Z powodu pandemii koronawirusa, zamknięte są szkoły, restauracje, puby, kina, teatry, czy galerie. Ministerstwo Zdrowia zachęca, aby kto nie musiał, nie wychodził z domu. Co jednak można robić przez kilkanaście dni w domowym zaciszu?

Radio Łódź proponuje czytanie, a w zasadzie to słuchanie książek. Na naszej liście audiobooków znajdziecie i lektury szkolne, i kryminały, i autobiografie. Poznacie też sekrety Łodzi, Sieradza i Zduńskiej Woli. Czytaj więcej

Godzina 22:17

Od początku tygodnia mieszkańcy województwa łódzkiego mogą korzystać ze specjalnej, całodobowej infolinii poświęconej koronawirusowi. Pod numerem 42 664 19 04 można uzyskać szereg porad i informacji. Czytaj więcej

Godzina 22:10

Policja skierowała do prokuratury 21 spraw dotyczących najbardziej bulwersujących przypadków "ostentacyjnego wyłamywania się z kwarantanny". Poinformował o tym w TVP Info minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. - Zdecydowana większość osób objętych kwarantanną zachowuje się bardzo odpowiedzialnie i nie łamie jej zasad.

W TVP Info Mariusz Kamiński podkreślił, że od przestrzegania zaleceń i nakazów służb zależy nasze wspólne bezpieczeństwo i to, na jaką skalę rozprzestrzeni się epidemia. Poinformował, że poniżej 1 procenta osób objętych kwarantanną wyłamuje się z rygoru. - Przystąpiliśmy do działań związanych z - niestety - karaniem tych osób. One mogą stanowić zagrożenie dla innych i nie możemy takiej sytuacji tolerować. Wobec osób ostentacyjnie łamiących kwarantannę będą prowadzone konsekwentne działania przez policję i inspektorów sanitarnych - zapowiedział szef MSWiA.

Mariusz Kamiński przestrzegał także przed rozprzestrzenianiem nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa. Jak mówił, do nich należą między innymi fałszywe pogłoski o zamykaniu miast. Minister zdementował te doniesienia. Podkreślił, że rząd i służby na bieżąco i w sposób przejrzysty informują obywateli o planowanych działaniach w ramach walki z epidemią i to jest wiarygodne źródło informacji. - Chcemy zachować spokój społeczny, dyscyplinę społeczną i akceptację społeczną dla często twardych działań, które musimy podejmować, żeby ograniczyć zakres epidemii w naszym kraju.

Szef MSWiA poinformował, że policja i służby specjalne monitorują to, co się dzieje w sieci, namierzają osoby, które rozpowszechniają nieprawdziwe informacje i w odpowiednim momencie będą wobec nich "wyciągane daleko idące konsekwencje".

Godzina 21:20

Z uwagi na zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa, czasowo zawieszone zostają odwiedziny więźniów w zakładach karnych. Mówi o tym zarządzenie Służby Więziennej wydane w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną.

Wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreśla, że zawieszenie wizyt wprowadzono w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wielu osób. -Wszystkie jednostki penitencjarne maja wprowadzone zarządzenia, zgodnie z którymi nie wolno odwiedzać zakładów. Ma to związek z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Robimy to na potrzebę zabezpieczenia osadzonych oraz funkcjonariuszy. Proszę pamiętać o tym, że w wielu krajach ograniczono już wizyty zewnętrzne, jak i pracę więźniów na zewnątrz. Są to środki nadzwyczajne wprowadzane w nadzwyczajnej sytuacji - uzasadniał Michał Wójcik.

Zarządzenie ogranicza czasowo także pracę osadzonych poza aresztami. Od tej zasady są jednak wyjątki - dodał wiceminister sprawiedliwości. - Na przykład, kiedy więźniowie szyją na zewnątrz maseczki w przedsiębiorstwach lub pracują w branży spożywczej. Zależy nam na tym, aby żywności było cały czas pod dostatkiem. Musimy jeszcze poczekać, zobaczymy przez ile czasu te zarządzania będą obowiązywać - dodał Michał Wójcik.

Obecnie w 172 więzieniach, zakładach karnych i aresztach śledczych przebywa ponad 75 tysięcy osób .

Godzina 21:00

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powiedział, że zdecydowana większość osób objętych kwarantanną zachowuje się bardzo odpowiedzialnie i nie łamie jej zasad.
W TVP Info Mariusz Kamiński podkreślił, że od przestrzegania zaleceń i nakazów służb zależy nasze wspólne bezpieczeństwo i to, na jaką skalę rozprzestrzeni się epidemia. Poinformował, że poniżej 1 procenta osób objętych kwarantanną łamie jej zasady.

Szef MSWiA przestrzegał także przed rozprzestrzenianiem nieprawdziwych informacji w związku z koronawirusem. Zdementował doniesienia o zamykaniu miast. Mariusz Kamiński podkreślił, że rząd i służby na bieżąco informują obywateli o planowanych działaniach w ramach walki z epidemią i jest to jedyne wiarygodne źródło informacji.

Godzina 20:35

Łódzki Urząd Wojewódzki informuje o sytuacji w naszym regionie w związku z koronawirusem: 

- liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 48;
- liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 28;
- liczba osób objętych kwarantanną: 2872;
- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 3035.

Godzina 20:29

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, aby na razie przekładać spotkania towarzyskie, nawet te w gronie przyjaciół czy rodziny.

Godzina 20:24

Dziś we Włoszech zmarło 427 osób zarażonych koronawirusem. Liczba wszystkich ofiar od początku epidemii przekroczyła 3400 osób. Oznacza to, że Włoszech z powodu koronawirusa zmarło więcej osób niż w Chinach.

Podczas wieczornej konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że w ciągu ostatniej doby wykryto największą liczbę nowych zarażeń - ponad cztery i pół tysiąca. W tej chwili na koronawirusa leczy się ponad 33 tysiące osób. Ponad 18 tysięcy przebywa w szpitalu, z czego dwa i pół tysiąca na odziałach intensywnej terapii.

Na konferencji obecny był również profesor Alberto Villani, szef stowarzyszenia pediatrów. Poinformował, że koronawirusa stwierdzono w sumie u 300 dzieci. - Nie zanotowano żadnych przypadków śmiertelnych ani ciężkich. Powinno to uspokoić rodziców i dziadków - mówił lekarz.

Poinformowano również, że dziś 415 osób uznano za wyleczone, a całkowita liczba wyzdrowień od początku epidemii przekracza liczbę ofiar śmiertelnych.

Godzina 20:22

Doradcy prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych rozmawiali o sytuacji związanej z epidemią koronawirusa oraz o wspólnych militarnych inicjatywach.

W rozmowie telefonicznej z doradcą prezydenta Donalda Trumpa Robertem O'Brienem uczestniczyli szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski.

Dyskusja telefoniczna dotyczyła polsko-amerykańskich relacji z zakresu bezpieczeństwa, a także obecnej sytuacji epidemiologicznej w obu państwach, związanej z rozprzestrzenianiem sie koronawirusa.

Z komunikatu Biura Bezpieczeństwa Narodowego wynika, że doradca prezydenta USA wyraził uznanie dla podejmowanych przez nasz kraj działań, które mają przeciwdziałać kryzysowi epidemicznemu.

W trakcie rozmowy poruszono też sprawę trwających od kilku tygodni między innymi w Polsce ćwiczeń Defender Europe 2020. Z powodu koronawirusa manewry zostały ograniczone, choć żołnierze nadal wykonują część zadań. Wstrzymano natomiast przejazdy wojskowych kolumn ze sprzętem oraz ćwiczenia, które wymagały udziału w jednym czasie dużych oddziałów wojskowych.

Godzina 20:10

Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej podjął decyzję o przeznaczeniu środków z rezerwy finansowej 2020 na walkę z koronawirusem - przekazało biuro prasowe fundacji. Zarząd PFN uznał za kwestię priorytetową udzielenie wsparcia i pomocy obywatelom Polski.

W komunikacie czytamy, że w kryzysowej sytuacji wymagającej mobilizacji zasobów i aktywizacji ogólnospołecznej solidarności, Polska Fundacja Narodowa, jako organizacja trzeciego sektora, natychmiast włączyła się w działania związane z walką z koronawirusem, wstrzymując decyzję o rozpoczęciu niektórych projektów lub ograniczając już realizowane. - To czas powszechnej redefinicji priorytetów - powiedział Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Członek zarządu PFN Michał Góras powiedział, że fundacja ma świadomość trudnej sytuacji wywołanej koronawirusem, dlatego działa w sposób skoordynowany z Ministerstwem Zdrowia. - Udzieliliśmy niezbędnego wsparcia wskazanym szpitalom, poprzez przekazanie środków finansowych na zakup niezbędnego asortymentu do zwalczania COVID-19. Pozwolą one na zakup zarówno sprzętu diagnostycznego, jak i środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej dla lekarzy, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem - podkreślił Góras.

Godzina 19:39

Łódzcy policjanci zatrzymali mężczyznę z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, który ok. godziny 15 uciekł ze zgierskiego szpitala. Do zatrzymania doszło w jednej z łódzkich kamienic przy ul. Narutowicza w Łodzi. - Wszystkie jednostki policji zostały zaangażowane w poszukiwania. Ok. godziny 18 mężczyzna został namierzony. Później, przy zastosowaniu wszelkich środków ostrożności, m.in. użyciu specjalnych kombinezonów, został zatrzymany - relacjonuje Joanna Kącka z łódzkiej policji.

Mężczyzna zostanie teraz przewieziony na badania. - Później trafi do specjalnego policyjnego aresztu, przeznaczonego na terenie województwa łódzkiego do osadzania osób zakażonych koronawirusem - wyjaśnia Joanna Kącka.

Cały czas trwa oczekiwanie na wyniki badań 54-latka. Mężczyźnie grozi kara za naruszenie przepisów Kodeksu Karnego związanych z narażeniem wielu osób w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Czytaj więcej

Godzina 19:04

Sprzęt medyczny oraz środki ochronne przekazują krajowym szpitalom ratownicy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Mowa między innymi o namiotach medycznych używanych dotąd podczas misji poza Polską. Grupy ratowników będą również pomagać w opiece nad badanymi pacjentami.

Pierwsza partia sprzętu trafiła na Podkarpacie. Tam grupę lekarzy i pielęgniarek wspiera również grupa ratowników - poinformował koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, Michał Madeyski. - Wysłaliśmy z magazynu, co mogliśmy, pozostając w gotowości na wezwanie WHO. Do Łańcuta wysłaliśmy środki dezynfekcyjne, zestawy ubrań jednorazowych oraz rękawiczki. Dbamy o to, aby członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego byli bezpieczni w miejscu swojej pracy. Dziś są potrzebni w kraju - tłumaczył Madeyski.

Tomasz Lipert, koordynator wielu akcji PCPM w Afryce dodał, że jeden z namiotów trafił do Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Namiot ma powierzchnię 26 metrów kwadratowych i używany jest niezależnie od panujących warunków klimatycznych. Wewnątrz wyposażony jest w przegrody zapewniające swobodę podczas badań, siatki sufitowe do podłączania aparatury, a także rękawy nadmuchowe do zachowania odpowiedniej temperatury wewnątrz.

Medyczny Zespół Ratunkowy to jedyna w Polsce grupa szybkiego reagowania certyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia.

Godzina 19:00

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 32 przypadkach zakażenia koronawirusem. To dane dotyczące całej Polski. Nie ma w tym gronie osób z województwa łódzkiego. Jednocześnie, zweryfikowano dwa wcześniejsze badania. - Z uwagi na powtórzone badania w Białymstoku i Wałbrzychu, które okazały się ujemne, jedna osoba z Białegostoku i jedna z Wałbrzycha zostają wyłączone z dotychczasowych potwierdzonych wyników - czytamy w komunikacie MZ.

Godzina 18:45

Policjanci ze Zgierza poszukują mężczyzny, który dzisiaj (19 marca) uciekł z tamtejszego szpitala. Jak ustalił reporter Radia Łódź, 54-latek miał wrócić do Polski z Niemiec. Niewykluczone, że jest zarażony koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 18:05

Ministerstwo Zdrowia przekazało kolejne dane o walce z koronawirusem. Liczba osób hospitalizowanych to 871, kwarantanną objęto z kolei 28 tys. 440 osób. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju - 48 tys. 324. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 48 tys. 660 osób.

Godzina 17:50 

Ponad 9,3 tys. ofiar śmiertelnych i 227 tysięcy zakażonych - to najnowsze dane dotyczące pandemii koronawirusa na świecie. Po raz pierwszy od trzech miesięcy w Chinach nie zanotowano żadnego przypadku nowych zakażeń pochodzących z kraju. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega jednak, że krajom azjatyckim może grozić nawrót epidemii.

Według najnowszych danych, najwięcej osób zmarło w Chinach, gdzie rozpoczęła się epidemia. Jednak liczba ofiar we Włoszech to obecnie prawie 3 tysiące osób, czyli jedynie o 100 mniej niż w Chinach. W Iranie zmarło już ponad 1,2 tys. osób, a w Hiszpanii ponad 800.

Liczba zakażonych na świecie przekroczyła 227 tysięcy. Dzisiaj poinformowano, że testy na obecność koronawirusa dały pozytywny wynik m.in. u unijnego negocjatora do spraw brexitu Michela Barnier oraz u księcia Alberta z Monako. Według Światowej Organizacji Zdrowia, najgorsza sytuacja panuje teraz w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Stanach Zjednoczonych.

W Chinach po raz pierwszy od początku epidemii nie zanotowano dzisiaj nowego zakażenia, pochodzącego z tego kraju, a jedynie 34 nowe przypadki wirusa przywiezionego z innych krajów. WHO ostrzega, że takie właśnie sytuacje mogą spowodować nawrót epidemii do Chin, Korei Południowej czy Singapuru.

Najnowsze dane pokazują, że na całym świecie z koronawirusa udało się wyleczyć 84,5 tysiąca osób.

Godzina 17:40

Minister finansów pozwala bankom na wykorzystanie pieniędzy trzymanych w ramach bufora ryzyka systemowego. Dzięki temu banki będą mogły udzielić małym i średnim przedsiębiorstwom kredytów o wartości około 40 miliardów złotych.

Minister finansów podpisał rozporządzenie umożliwiające rozwiązanie bufora ryzyka systemowego. Są to dodatkowe pieniądze, które banki muszą trzymać na wypadek takich sytuacji jak spowolnienie gospodarcze. Zniesienie bufora zostało zarekomendowane przez Komitet Stabilności Finansowej.

W przesłanym przez resort finansów komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński podkreśla, że "rozwiązanie bufora ryzyka systemowego ograniczy negatywny wpływ koronawirusa na krajowy sektor bankowy i w efekcie na polską gospodarkę". Dodaje, że ten krok ma pozwolić na podniesienie Produktu Krajowego Brutto Polski o 0,5 procent w ciągu 2 i pół roku.

Godzina 17:33

GKS Bełchatów jest kolejnym klubem w województwie łódzkim, który aktywnie włącza się w kampanię #zostańwdomu. Bełchatowianie stoczą jutro pojedynki ze swoimi rywalami z Fortuna 1. Ligi. Rywalizacja będzie się toczyć w popularną grę - Państwa-Miasta. Oczywiście nie zabraknie wątków sportowych. A więcej o wirtualnych rozgrywkach drużyn z naszego regionu znajdziecie tutaj

Godzina 16:55

- Podczas pobytu na kwarantannie przysługuje nam świadczenie pieniężne. Jego wysokość zależy od naszych średnich zarobków, a także od tego czy jesteśmy ubezpieczeni - tłumaczy rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Monika Kiełczyńska. Dowiedz się więcej o świadczeniach podczas kwarantanny

Godzina 16:45

Na stronie pacjent.gov.pl uruchomiona specjalny chat, na którym czatbot odpowie na pytania związane z koronawirusem. Z kolei pod numerem 800-190-590 można uzyskać odpowiedzi ze strony voicebota.

Godzina 16:43

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się spadku produkcji przemysłowej w marcu o blisko 5 procent w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lutym wskaźnik ten, liczony rok do roku, wzrósł o 4,9 procent. To lepszy odczyt niż spodziewał się rynek.

W komunikacie resortu napisano, że "dynamika produkcji sprzedanej w przemyśle w lutym wyraźnie sugerowała postępującą poprawę aktywności sektora. Niemniej jednak obecna sytuacja związana z zaburzeniami wywołanymi epidemią wirusa, zarówno w Polsce jak i jej otoczeniu gospodarczym negatywnie ciążyć będzie na wynikach przemysłu w kolejnych miesiącach. Tym samym w marcu oczekujemy spadku sprzedaży produkcji przemysłowej o ok. 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku".

Dodano, że prognoza jest obciążona in minus w zależności od rozwoju sytuacji związanej z koronawirusem.

Godzina 16:40

- W związku z tym, że wczoraj liczba osób oczekujących na możliwość wjazdu do naszego kraju była rzeczywiście duża, podjęliśmy przemyślane i skuteczne działania, aby przeorganizować pracę punktów sanitarnych i otworzyć nowe przejścia graniczne. Dziś korki uległy redukcji. Granice z Litwą, Czechami i Słowacją są już w pełni przejezdne. W sposób zdecydowany ograniczyliśmy korki na granicy polsko-niemieckiej. - powiedział minister Mariusz Kamiński.

Godzina 16:30

Schronisko w Bełchatowie dla bezdomnych zwierząt kilka dni temu zamknęło się na odwiedziny i wstrzymało adopcje. W zamian ruszyło z akcją "PSIOmoc sąsiedzka". W związku z tym, poszukiwani są wolontariusze, którzy będą się opiekowali zwierzętami ewentualnych osób zakażonych koronawirusem lub przebywających z powodu podejrzenia na kwarantannie. Czytaj więcej

Godzina 16:28

Parlament Europejski odwołuje do lipca sesje plenarne w Strasburgu z powodu koronawirusa. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że takie są ustalenia grup politycznych. Mają je jeszcze zatwierdzić przewodniczący frakcji. Zamiast sesji w maju, czerwcu i lipcu w Strasburgu odbędą się mini-sesje plenarne w Brukseli.

Godzina 16:23

Książę Albert II zakażony koronawirusem. To pierwsza głowa państwa na świecie, która zachorowała na nowy typ patogenu. - Albert II, książę Monako, który na początku tygodnia pozytywnie przeszedł test na obecność Covid-19 - ujawnia komunikat Pałacu Książęcego.

Jego stan zdrowia nie budzi żadnych obaw. Suweren jest pod stałą opieką swojego lekarza prowadzącego i specjalistów z Centrum Szpitala Księżniczki Grace. - Książę Albert kontynuuje pracę w swoim biurze w prywatnych apartamentach. Jest w stałym kontakcie z członkami swojego gabinetu, rządem i najbliższymi współpracownikami - czytamy w wydanym komunikacie.

Został opublikowany cztery dni po tym, jak opinia publiczna dowiedziała się, że zakażony jest minister stanu Serge Telle.

Dwa dni temu książę Albert zwrócił się do rodaków z apelem, by unikali niepotrzebnego przemieszczania się, gdyż jest to - jak to ujął "główna przyczyna rozprzestrzeniania się wirusa" .

Godzina 16:20

Łódzcy strażnicy miejscy nie przestają też patrolować miasta. Sekcja konna sprawdzała dzisiaj m.in. okolice Arturówka. Jak się okazuje, łodzianie tłumnie korzystali z ładnej pogody.

Strażnicy apelują, aby - korzystając z ładnej pogody - zachować rozsądek. - Spacery i inne aktywności- ok, ale utrzymujcie zalecaną odległość od siebie. Nie korzystajcie z placu zabaw czy innych urządzeń, które mogły mieć kontakt z innymi ludźmi... Lepiej dmuchać na zimne, niż potem leżeć w szpitalu czy na prawdziwej kwarantannie - czytamy na profilu facebookowym sekcji konnej.

Godzina 16:15

Strażnicy miejscy z Łodzi włączają się w pomoc osobom starszym, którym epidemia koronawirusa utrudnia samodzielne funkcjonowanie. Podczas patroli funkcjonariusze rozwożą jedzenie z miejskich DPS-ów do najbardziej potrzebujących. Czytaj więcej i zobacz fotorelację

Godzina 16:00

Prawie wszystkie firmy wprowadziły nowe procedury bezpieczeństwa mające na celu ochronę swoich pracowników i klientów przed koronawirusem - wynika z raportu Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Dyrektor generalna Izby Monika Constant powiedziała, że wiele z nich wdrożono przed zaleceniami rządu i Głównego Inspektora Sanitarnego. Dodała, że wiele z nich wykracza często poza te zalecenia.

Ponad 90 procent przeszło na tryb pracy zdalnej, przynajmniej tam, gdzie było to możliwe. Oprócz tego anulowano wszelkie bezpośrednie spotkania zastępując je telekonferencjami.
75 proc. firm wprowadziło zakaz odbywania podróży służbowych, udziału w otwartych szkoleniach i konferencjach. Dodała, że 10 procent firm zdecydowało się na ograniczenie czasu pracy pracowników lub wysyłanie ich na płatny obowiązkowy urlop.

Z raportu wynika poza tym, że skutki pandemii COVID 19 odczuwają w zasadzie wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce.

90 proc. firm wdraża procedury przeciw COVID 19. Tyle samo spodziewa się pogorszenia wyników finansowych na koniec roku.

Udział w badaniu Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej wzięło udział 118 przedsiębiorstw, z czego 35 proc. to firmy polskie, 58 proc. francuskie, a 7 proc, z kapitałem pochodzącym z innych krajów. Ankietę przeprowadzano od 13 do 17 marca. Połowa respondentów reprezentowała firmy zatrudniające do 50 osób, 29 proc. to średnie przedsiębiorstwa (51-500 pracowników), a 23 proc. to firmy zatrudniające powyżej 500 osób.

Godzina 15:58

Koło Zduńskiej Woli mieści się Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, dysponująca tak potrzebnymi teraz środkami dezynfekcyjnymi. Na miejscu był nasz reporter. Tutaj posłuchacie jego relacji

Godzina 15:40

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi i Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi dołączyli do akcji, która ma uświadomić społeczeństwo, aby przekazywać ratownikom informacje o swoim zdrowiu. Zarówno strażacy, policjanci, jak i ratownicy medyczni powinni wiedzieć, jeśli osoba potrzebująca pomocy ma gorączkę, kaszel, ból głowy, duszności lub osłabienie. Ważne jest też poinformowanie, czy przebywało się ostatnio zagranicą lub czy jest się poddanym kwarantanną z powodu koronawirusa.

Wszystkie te informacje powinny być przekazane już podczas rozmowy z dyspozytorem numeru alarmowego.

Godzina 14:51

Przed SOR-em piotrkowskiego szpitala wojewódzkiego stanął namiot, w którym odbywa się wstępna segregacja medyczna. Pacjenci są tam pytani, czy byli za granicą, czy mogli mieć kontakt z kimś zakażonym. Mają też mierzoną temperaturę. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko wystąpienia koronawirusa w szpitalu. Czytaj więcej

Godzina 14:20

Do jednego z poznańskich komisariatów w środę zgłosiła się kobieta, która uciekła z dwutygodniowej kwarantanny w Słubicach (woj. lubuskie). Tłumaczyła funkcjonariuszom, że jest wegetarianką, a w miejscu odizolowania podano jej do jedzenia mięso. 

Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak przekazał, że kobieta pojawiła się na komisariacie na poznańskich Jeżycach w środę wieczorem. - Z rozbrajającą szczerością powiedziała, że wróciła z Niemiec, na granicy sprawdzono jej temperaturę, nie miała podwyższonej, ale nakazano jej odbyć prewencyjnie kwarantannę - powiedział policjant.

Borowiak dodał, że kobieta nie ma stałego zameldowania, więc skierowano ją do wyznaczonego miejsca kwarantanny w Słubicach. - Spędziła tam tylko jedną noc, bo, jak powiedziała policjantom, obsługa była tam dla niej niemiła. Dodatkowo kobieta jest wegetarianką, a do jedzenia dano jej chleb i kiełbasę. Uznała, że nie chce mieć nic wspólnego z tymi ludźmi. Opuściła miejsce kwarantanny, wsiadła do autobusu, potem do pociągu, i dojechała do Poznania. Na komisariat zwróciła się z prośbą o pomoc - przekazał.

Kobieta spędziła noc na komisariacie odizolowana od policjantów oraz osób odwiedzających komendę. Dziś miała zostać przewieziona z powrotem do Słubic przez firmę wynajętą przez urząd wojewódzki, ale ostatecznie przedsiębiorstwo nie wywiązało się z umowy. Borowiak poinformował, że uciekinierka zostanie przewieziona do Słubic przez poznańskich policjantów ze służby konwojowej. - Skierujemy przeciwko tej kobiecie sprawę do sądu - zaznaczył Borowiak.

Godzina 14:09

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że szpitale, laboratoria i ratownicy medyczni otrzymają sprzęt ochrony osobistej. Do wojewodów zostały wydane dyspozycje zaopatrzenia ratowników w kolejny sprzęt ochrony osobistej - 13,5 tysiąca masek oraz 6 tysięcy kombinezonów. Dla diagnostów, którzy są na pierwszej linii frontu 4 tysiące kombinezonów, 6,5 tysiąca masek oraz 25 tysięcy rękawic do laboratoriów.

Minister Szumowski dodał, że do szpitali zakaźnych zostanie przekazana substancja Arechin, która może wspomagać leczenie koronawirusa.- Dzisiaj rozdysponowaliśmy 6,5 tysiąca opakowań Arechinu do szpitali zakaźnych, do szpitali jednoimiennych, po to by personel wykorzystywał ten potencjał, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą. Jest on dopuszczony, można go stosować tam gdzie jest potrzeba - dodał Szumowski.

W Polsce zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u 325 osób, pięciu chorych zmarło.

Godzina 13:54

Pacjent, który rozpoczął leczenie uzdrowiskowe przed 14 marca 2020 roku, może kontynuować leczenie do czasu przewidzianego programem turnusu uzdrowiskowego.

Godzina 13:40

Część samorządów w województwie łódzkim chce pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu się podczas kwarantanny. W trudnej sytuacji są szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa - na przykład bary i restauracje, zamknięte niemal od tygodnia. Czytaj więcej

Godzina 13:38

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy w mediach społecznościowych jak rozumieć pojęcie "objęty kwarantanną".

Godzina 13:36

Brytyjska królowa Elżbieta II opuściła Londyn i pojechała do Windsoru. W tamtejszej posiadłości miała spędzać Wielkanoc. Ze względu na obawy związane z
koronawirusem wyjazd przyśpieszono o tydzień.

Londyn to największe ognisko koronawirusa. Zjednoczone Królestwo wchodzi w fazę szczytową zakażeń.

Godzina 13:15

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zostanie poddana testom na obecność koronawirusa - poinformował rzecznik Komisji Eric Mamer. Ta decyzja jest związana z wykryciem patogenu u unijnego negocjatora do spraw brexitu Michela Barniera.

Przewodnicząca Komisji spotkała się z nim w czasie, kiedy teoretycznie mógł być już zakażony, czyli około dwóch tygodni temu.

Godzina 13:06

Skutki pandemii COVID 19 odczuwają w zasadzie wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce. Z raportu Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej wynika, że spadek sprzedaży dotknął do tej pory ponad 80 procent firm.

Godzina 12:43

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwa wideokonferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych. Tematem są działania w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a wśród nich zaproponowany przez rząd pakiet ustaw ograniczających skutki epidemii, tzw. tarcza antykryzysowa.

W wideokonferencji biorą udział, obok szefa rządu, także niektórzy ministrowie, a także m.in. szef klubu PiS Ryszard Terlecki, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, Stanisław Tyszka z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Godzina 12:33

W Irlandii Północnej zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Liczba zmarłych z tego powodu w Zjednoczonym Królestwie sięgnęła 105.

Godzina 12:25

W okresie epidemii koronawirusa policja dostrzega mniejszą liczbę przestępstw i interwencji. Ma to oczywiście związek z nałożoną na wiele osób kwarantanną domową. Czytaj więcej 

Policja Województwa Łódzkiego informuje w mediach społecznościowych jak zgłosić przestępstwo bez przychodzenia do komendy.

Godzina 12:22

Pracownicy zakładów BSH w Łodzi mogą wrócić do pracy. U jednej z pracownic podejrzewano zakażenie koronawirusem. Wynik testu okazał się negatywny. Czytaj więcej

Godzina 12:06

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 nowych przypadkach zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma osób z województwa łódzkiego.

Godzina 11:50

W ciągu doby wykonano ponad 1,6 tys. testów na obecność koronawirusa.

Godzina 11:47

Szpital Powiatowy w Opocznie do odwołania zawiesił pracę oddziału ortopedyczno-chirurgicznego i OIOMu. To nadzwyczajne środki, podjęte po wykryciu zakażenia koronawirusem u dwóch pielęgniarek. Czytaj więcej

Godzina 11:44

Obecna sytuacja epidemiologiczna wychodzi na dobre ziemi - mniej jeździmy, mniej latamy. Przed nami kolejne wyzwania. Brak zimy, wysokie temperatury to środowisko dla nowych chorób, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższym czasie. Co dobrego możemy wyciągnąć z obecnej sytuacji dla siebie? Jakie zachowania powinny zostać z nami na dobre? Czytaj więcej

Godzina 11:16

Głos zabiera premier Mateusz Morawiecki. 

- Z bieżących tematów trzeba podkreślić to, że od wczoraj udało nam się rozładować kolejki na granicy zachodniej i południowej. Będziemy robić wszystko, żeby w najbliższych kilkunastu godzinach ruch odbywał się bez przeszkód.

Mateusz Morawiecki dziękuje wszystkim nauczycielom, dyrekcji szkół, rodzicom za zdalną naukę. - Musimy sobie radzić w tych warunkach. Dziękuję, że działamy w tak niespodziewanej sytuacji. 

Według premiera "Tarcza antykryzysowa" ma być rozwiązaniem przejściowym. - W tej epidemii niezwykle ważna jest higiena osobista, odległość.

- Poprzez "tarczę antykryzysową" chcemy, żeby w kolejnych kilku tygodniach, kiedy "wygładzi" się krzywa przypadku nowych zachorowań, i kiedy będzie trzeba wracać do pracy, wprowadzono inne warunki higieniczne i sanitarne. Należy wtedy zorganizować się na nowo, ale na to przyjdzie jeszcze czas. Dziś nadal potrzebujemy narodowej kwarantanny - dodaje Morawiecki.

Premier dziękuje wszystkim za dyscyplinę w trzymaniu kwarantanny i ma nadzieję, że sytuacja umocni kraj i poprawi warunki sanitarne. 

Godzina 11:07

Rozpoczyna się konferencja prasowa prezydenta i premiera po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

- Zostanie wprowadzona niebawem aplikacja, która pomoże ludziom przebywającym na kwarantannach. Uruchamiamy możliwości produkcyjne odzieży ochronnej w naszym kraju - mówi prezydent Andrzej Duda. - Sytuacja jest trudna, nie wiadomo, jak długo potrwa ten stan, z którym się teraz borykamy. Chcę podziękować tym, którzy walczą z epidemią i pomagają sobie wzajemnie.

Prezydent prosi także seniorów, żeby zachowali szczególne środki ostrożności, bo dla nich wirus jest najbardziej niebezpieczny i może zagrażać życiu. - Proszę przekazywać sobie zakupy w należny sposób, dbać o odległość między osobami, realizujmy higienę osobistą. Apeluję o to, żeby zachowywać się w sposób ostrożny. Proszę o szczerość, jeśli lekarz pyta, gdzie przebywaliśmy. To bardzo ważne, roztropność ma znaczenie, żebyśmy mogli realizować zabezpieczenie dla dobra społeczeństwa - dodaje prezydent.

Prezydent zapewnia, że zespół kryzysowy działa prężnie, żeby w jak największym stopniu ochronić społeczeństwo przed zakażeniami. - Zachowanie odpowiedzialności ma fundamentalne znaczenie. 

Andrzej Duda mówi, że Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się ustawami dot. pakietu pomocowego - Program "tarczy antykryzysowej" jest potrzebny i głęboko wierzę, że zda egzamin, a my uczynimy wszystko, aby ochronić naszych rodaków, miejsca pracy. Musimy się liczyć z każdą sytuacją i tak działamy. 

Godzina 10:53

W będącym epicentrum zakażeń koronawirusem, chińskim mieście Wuhan, w ciągu ostatniej doby nie odnotowano żadnego nowego przypadku zakażenia patogenem. Chińskie media informują, że do końca marca sytuacja epidemiczna w tym mieście ustabilizuje się.

Godzina 10:39

Znacznie zmniejszył się czas oczekiwanie na przejściach granicznych. Kolejki zmniejszyły się po zmianie decyzji Ministerstwa Zdrowia dotyczącej obowiązku wypełniania kart lokalizacyjnych.

Godzina 10:29

Wiceminister finansów Leszek Skiba zapewnia, że żadne wydatki socjalne zaplanowane w budżecie na ten rok nie są zagrożone. Zaprezentowany wczoraj pakiet antykryzysowy wart 212 miliardów złotych nie wpłynie na politykę prospołeczną rządu.

Zarówno 13. emerytura jak i Program 500+ to wydatki, które są potrzebne i stanowią bufor bezpieczeństwa dla Polaków, mówił gość Polskiego Radia 24. - Trzynasta emerytura, 500 złotych na pierwsze dziecko, 500 złotych na drugie i kolejne dzieci to są programy, które dzisiaj działają, w takim znaczeniu, że wspierają te osoby w tym trudnym momencie. W związku z tym są niezmiernie ważne, żeby przejść jak najlepiej przez światowy kryzys i pandemię - podkreślał wiceminister finansów Leszek Skiba.

Zaprezentowana wczoraj przez rząd Tarcza Antykryzysowa będzie miała szacunkową wartość 212 miliardów złotych, z czego ponad 60 miliardów ma pochodzić bezpośrednio z budżetu.

Godzina 10:11

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego trwa posiedzenie posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w formie wideokonferencji. W posiedzeniu uczestniczą stacjonarnie, m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef BBN Paweł Soloch, minister zdrowia Łukasz Szumowski, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef KPRM Michał Dworczyk.
Spotkanie odbywa się w formie wideokonferencji. Jego tematem są działania podejmowane w związku z epidemią koronawirusa.

Godzina 10:02

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że w Polsce testy na koronawirusa są wykonywane zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. W rozmowie z TVP Info Wojciech Andrusiewicz podkreślał, że testy muszą być wykonywane 7 dni od momentu kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Rzecznik resortu powiedział, że polskie laboratoria mają możliwość wykonywania trzech tysięcy testów dziennie. Dodał, że te możliwości nie są jeszcze w pełni wykorzystywane.

Godzina 10:00

Gościem czwartkowej (19 marca) Rozmowy Dnia był adwokat prof. Adam Mariański. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o ekonomicznych skutkach koronawirusa.

Godzina 9:42

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dokładnie znaczenie słowa "hospitalizowany".

Godzina 9:21

Minister zdrowia Łukasz Szumowski po raz kolejny zaapelował o pozostanie w domach i przestrzeganie zasad kwarantanny. Gość Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że bo tylko w taki sposób można ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Pozostańmy w domach, mimo ładnej pogody, nie wychodźmy na spotkania przy grillu, bo po to mamy „narodową kwarantannę”, żebyśmy spowolnili tempo wzrostu zachorowań.

Godzina 9:19

W moskiewskim szpitalu zmarła 79-letnia kobieta zakażona koronawirusem. To pierwsza ofiara śmiertelna zarejestrowana w Rosji. Według ostatnich danych, opublikowanych wczoraj - w Federacji Rosyjskiej stwierdzono 147 przypadków zakażenia nowym patogenem.

Moskiewski sztab służb sanitarnych poinformował, że kobieta, która zmarła w związku z zakażeniem koronawirusem miała zdiagnozowane choroby współtowarzyszące. Wszystkie osoby z jej najbliższego otoczenia zostały poddane kwarantannie.

Godzina 9:14

Z granicy polsko-litewskiej zniknęły kolejki samochodów ciężarowych. Wczoraj jeszcze miały 35 kilometrów długości.

Kolejki na granicy zaczęły się tworzyć tuż po wprowadzeniu przez Polskę stanu zagrożenia epidemicznego. Do naszego kraju można było wjechać tylko przez punkt kontrolny w Budzisku. Przedwczoraj otwarte zostało również przejście w Ogrodnikach. Obecnie ciężarówki są tam odprawiane na bieżąco.

Godzina 8:44

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 18 nowych przypadkach zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Sześć osób jest z województwa łódzkiego. Dotychczas w Polsce zmarło pięć osób zakażonych koronawirusem. 923 osoby są hospitalizowane. 21 993 osób jest objętych kwarantanną, a 40 110 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Godzina 8:42

Minister rolnictwa zapewnia, że w Polsce nie zabraknie żywności. Jan Krzysztof Ardanowski, który był gościem Sygnałów Dnia w Programie 1 Polskiego Radia, mówił, że brak niektórych towarów na półkach sklepowych w ostatnich dniach był problemem chwilowym. Wynikał on z faktu, że ludzie gwałtownie wykupywali część produktów.

- Te chwilowe braki w sklepach już zostały uzupełnione. Towar wrócił na półki" - mówił Jan Krzysztof Ardanowski. Minister dodał, że na rynku wewnętrznym produkcja żywności pokrywa bieżące zapotrzebowanie handlu. "Jeżeli gwałtownie ze sklepów zniknęły produkty, to potrzeba było kilku dni, a czasem nawet kilkunastu, żeby te braki uzupełnić i produkty dostarczyć z magazynów lub je wyprodukować - powiedział szef resortu.

Minister Ardanowski dodał, że Polska może mieć problemy z eksportem żywności. - Polskie rolnictwo eksportuje bardzo duże ilości żywności. Z powodu epidemii mogą tu pojawić się problemy, ponieważ kraje borykające się z koronawirusem zamykają swoje granice, pojawiają się problemy z transportem, odwoływane są loty itp. - mówił gość Polskiego Radia.

Minister rolnictwa zapewnił, że nie brakuje w Polsce surowców do produkcji żywności, a polski przemysł przetwórczy ciągle ma jeszcze dużo większe moce przerobowe niż te, które obecnie wykorzystuje.

Godzina 8:34

Do laboratoriów trafiło już ok. 50 tys. testów. Jak poinformował minister zdrowia, dziennie jest możliwość testowania ponad 3 tys. próbek.

Godzina 8:20

Od 31 grudnia 2019 roku do 18 marca 2020 roku zarejestrowano na świecie 194 909 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 7 876 zgonów - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 37 państwach w Europe dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny nadal zaleca powstrzymanie się od jakichkolwiek podróży.

Godzina 8:03

Wielu pracowników w Łodzi i regionie decyduje się w ostatnich dniach na "home office" czyli pracę zdalną z domu. Inni - pozostają na zasiłkach związanych z opieką nad dziećmi. Jak wygląda organizacja pracy i czasu w naszych domach? Czytaj więcej

Godzina 7:34

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wezmą dziś udział w posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzenie odbędzie się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w formule telekonferencji, część uczestników będzie się łączyła zdalnie.

Godzina 7:29

Pabianicka firma Adamed zobowiązała się bezpłatnie zorganizować transport i dostarczyć do szpitali produkowany przez siebie lek wspomagający leczenie zakażenia koronawirusem. Już dziś wskazane przez ministerstwo zdrowia placówki otrzymają partie leków. Czytaj więcej

Godzina 7:19

Ministerstwo Zdrowia przypomina jakie są zasady kwarantanny. Przypomnijmy: według dostępnych danych izolacja i unikanie kontaktu są najlepsze na spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Godzina 7:17

Podsumowanie wczorajszego dnia w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje, że - jak na razie - hospitalizowane są 923 osoby.

Godzina 7:03

Trwa dramat w domach spokojnej starości na północy Włoch, które stały się ogniskami koronawirusa. Każdego dnia umierają tam kolejne starsze, zakażone osoby. Liczba zakażeń i zgonów będzie rosnąć- ostrzegają lekarze i opiekuni.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies