Logo Radio Łódź

21 marca - kolejny dzień zmagań z koronawirusem w kraju i w regionie [RELACJA]

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili w Polsce stan epidemii. Do 425 wzrosła liczba zarażeń koronawirusem w Polsce. W województwie łódzkim mamy 57 przypadków zakażenia.Wczoraj (20 marca) szpital w Zielonej Górze opuścił polski pacjent "zero".

Godzina 8:23


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 3379 żołnierzy i pracowników wojska oraz 545 jednostek sprzętu. Na Twitterze podał, że prawie 1,5 tysięcy żołnierzy będzie wspierać straż graniczną i policję w ochronie granic. Zgodnie z wcześniejszą decyzją szefa MON żołnierze wspierają między innymi służby podległe MSWiA w ochronie granic oraz w transporcie medykamentów do szpitali.

Godzina 8:00 

Kształcenie z wykorzystaniem technik na odległość, które ma ruszyć 25 marca, będzie obejmowało m.in. naukę z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej - wynika z rozporządzenia MEN. Praca uczniów będzie oceniana; nad przebiegiem zajęć mają czuwać dyrektorzy placówek. Szkoły nie będą bowiem działać, aż do Wielkanocy, która wypada w tym roku 12.04

Podsumujmy dzień. 20 marca został ogłoszony w Polsce stan epidemii. Oznacza to m.in., że minister zdrowia i każdy z wojewodów mogą oddelegować do pracy w walce z epidemią personel medyczny, ale również inne osoby. Rozporządzenie precyzuje też ograniczenia dotyczące transportu i handlu.

Przedłużono zamknięcie szkół do Wielkanocy. Od nowego tygodnia zajęcia online będą prowadzone obowiązkowo, a nie - jak do tej pory - fakultatywnie. Zdalnie będzie realizowana podstawa programowa.

Orędzie ws. koronawirus wygłosił Andrzej Duda. Prezydent podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z pandemią koronawirusa. Dodał też, że w poniedziałek będą dalsze prace nad "Tarczą Antykryzysową".

Z 5 do 30 tysięcy zł powiększono karę za złamanie kwarantanny.

Pojawiły się nowe zakażenia w regionie łódzkim. Pozytywne wyniki badań dotychczas uzyskało 57 osób. W całej Polsce to 425 osób. Pięć z nich zmarło. Dzisiaj zmarła szósta, ale za główną przyczynę śmierci uznano sepsę. Jednocześnie, szpital opuścił pacjent "zero".

Godzina 22:50

Przypomnijmy, że z powodu koronawirusa przełożone są rozgrywki sportowe w Polsce. W wielu ligach kluby rywalizują ze sobą w Internecie. Więcej pisaliśmy o tym tutaj

Dzisiaj kolejny "mecz" rozegrali piłkarze ŁKS-u, którzy w pojedynku w... Scrabble pokonali 2:0 Raków Częstochowa.

Godzina 22:20

We wtorek (24 marca) zostanie podjęta decyzja dotycząca organizacji najbliższego posiedzenia Sejmu. Tak ustaliło prezydium izby. Podczas posiedzenia prezydium omówione zostały różne warianty przebiegu obrad.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka powiedział, że przedstawione rozwiązania zostaną skonsultowane w ramach klubów poselskich.

Najbliższe posiedzenie Sejmu było zaplanowane na 25 i 26 marca. Podczas posiedzenia prezydium wstępnie ustalono, że odbędzie się ono w piątek 27 marca. Ostateczna decyzja w sprawie daty i sposobu organizacji obrad zapadnie na wtorkowym posiedzeniu prezydium.

Ze względu na zagrożenie epidemią obowiązuje w Polsce zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Ponieważ Sejm składa się z 460 posłów konieczne jest wprowadzenie zmian organizacyjnych dotyczących przebiegu obrad. Na najbliższym posiedzeniu posłowie zajmą się m.in. proponowanymi przez rząd rozwiązaniami, które mają wesprzeć przedsiębiorców w związku z pandemią.

Godzina 21:48

Koncern BSH podjął decyzję o zawieszeniu produkcji we wszystkich fabrykach w Europie, Turcji i Stanach Zjednoczonych. Decyzja ma związek z rozprzestrzenianiem się koronowirusa na świecie.

W Polsce zawieszenie produkcji dotyczy trzech fabryk w Łodzi, dwóch we Wrocławiu i jednej w Rzeszowie. Czytaj więcej

Godzina 21:25

W Tomaszowie Mazowieckim potwierdzono dwa kolejne przypadki koronawirusa. Poinformował o tym dziś (20.03) starosta tomaszowski. Zakażeni to personel medyczny. Czytaj więcej

Godzina 21:08

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 627 osób zakażonych koronawirusem. Liczba wszystkich śmiertelnych ofiar od początku epidemii w tym kraju przekroczyła cztery tysiące.

Wzrost liczby zgonów w tym kraju jest największy od początku epidemii. Obecnie zakażonych jest blisko 38 tysięcy osób, a łącznie z przypadkami wyleczonymi suma wszystkich zakażeń przekroczyła 47 tysięcy.

Podczas wieczornej konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że w ciągu ostatniej doby wykryto nowych zarażeń - sześć tysięcy.

W tej chwili ponad 16 tysięcy pacjentów przebywa w szpitalu, z czego 2655 na oddziałach intensywnej terapii.

Angelo Borrelli poinformowano również, że dziś ponad pięć tysięcy osób uznano za wyleczone.

Godzina 21:00

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że rządowe wsparcie realizowane w ramach Tarczy Antykryzysowej obejmie również organizacje pozarządowe. - Społecznicy mogą nam pomóc w walce z epidemią, a państwo wspiera ich działania i dba o kondycję najbardziej zaangażowanych obywateli - mówił Piotr Gliński.

Organizacje prowadzące działalność odpłatną oraz działalność gospodarczą zostaną objęte taką samą osłoną jak wszyscy przedsiębiorcy. Ponadto organizacje pozarządowe będą mogły korzystać z programu wsparcia o wartości 10 milionów złotych w ramach zaangażowania w zwalczanie epidemii. - To będzie program, który umożliwi finansowanie organizacji zaangażowanych w różne działania związane z obecnym stanem epidemicznym. Projektowane rozwiązania zakładają także możliwość zlecania organizacjom pozarządowym zadań publicznych w ramach zwalczania epidemii z pominięciem konkursu ofert - tłumaczył minister Gliński.

Wsparcie zakłada również wprowadzenie bardziej elastycznego trybu rozliczania wykonania zadań publicznych. - Chodzi o przesunięcie terminów, chodzi także o samą ocenę rozliczenia zadania publicznego. Jednostki administracji publicznej będą miały możliwość bardziej liberalnej oceny tego, czy dane zadanie zostało wykonane czy nie, czy też musiało być wykonane w ograniczonym zakresie w inny sposób w związku ze stanem epidemii - powiedział wicepremier.

Przesunięty będzie również termin sprawozdania CIT 8 z 31 marca na 31 lipca. Wicepremier podkreślił, że zaproponowane rozwiązania zintensyfikują działania organizacji pożytku publicznego oraz umożliwią im efektywne zaangażowanie się w pracę na rzecz walki z epidemią.

Godzina 20:50

Łódzki Urząd Wojewódzki potwierdza dziewięć kolejnych zakażeń w naszym regionie. - Potwierdzone wyniki dotyczą dwóch mężczyzn i pięciu kobiet w średnim wieku oraz dwóch kobiet ok. 70 lat. To osoby od 36 do 71 roku życia. Wszyscy mieli bezpośrednie kontakty z osobami zakażonymi - informuje Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody łódzkiego.

Jedna z kobiet w średnim wieku jest w stanie ciężkim. Stan pozostałych osób jest dobry.

Łącznie w województwie łódzkim mamy 57 osób zakażonych. 14 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem. Kwarantanną objęto 3 tys. 571 osób, a nadzorem epidemiologicznym 3 tys. 91 osób.

Godzina 20:25

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 14 przypadkach zakażenia koronawirusem. Dziewięć osób jest z regionu łódzkiego, co daje w naszym województwie łącznie 57 przypadków. W całej Polsce stwierdzono 425 zachorowań.

Godzina 20:13

- Przed nami decydujący czas. Zostańmy w domach, stosujmy się do zaleceń. Nie ryzykujmy zdrowiem własnym i innych - powiedział w specjalnym orędziu prezydent Andrzej Duda. 

Prezydent zauważył, że szybki wzrost zachorowań w innych państwach jest wynikiem niepodporządkowania się zaleceniom władz. 

Andrzej Duda odniósł się też do projektu "Tarczy Antykryzysowej". - To zabezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Z uwagi na rangę tego aktu prawnego, w poniedziałek dołączą liderzy ugrupowań parlamentarnych. Omówimy założenia tego projektu. Jestem przekonany, że wyjdziemy z tej próby obronną ręką. Udowodnimy jak wielką siłę i umiejętności ma nasza wspólnota.

Prezydent przyznał, że oprócz zdrowia musimy chronić gospodarkę. Podziękował też pracownikom służby medycznej, wojsku, funkcjonariuszom, ale również pracownikom otwartych sklepów, czy restauratorom, dowożącym jedzenie do szpitali.

Andrzej Duda pochwalił też akcję "Lot do Domu". Dzięki pracownikom LOT-u do rodzin i bliskich w kraju powróciło już kilkanaście tysięcy osób. To dowód, że każdy może liczyć na wsparcie państwa. Zobacz orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

Godzina 19:57 

Już za chwilę orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

Godzina 19:08

Dariusz Piontkowski: - Nie ma zmiany kalendarza szkolnego. Egzaminy odbędą się w wyznaczonych terminach.

Godzina 19:07

Mateusz Morawiecki: - Stan epidemii nie oznacza przesunięcia wyborów prezydenckich.

Godzina 19:06

Minister Szumowski: - Odgórne regulowanie cen produktów jest bardzo delikatną sprawą. Czekamy na analizy i opublikujemy takie ceny regulowane odgórnie.

W najbliższym dniach będziemy mieli 1-2 tysiące chorych. W ciągu tygodnia to może być 10 tysięcy. Przygotowujemy się na wysokie liczby, na to, co nas czeka w najbliższych dwóch tygodniach, gdzie tych pacjentów będzie bardzo dużo. Później będziemy oceniali jak to wygląda, i ile to potrwa.

Godzina 19:04

Minister Szumowski: - Na dobę możemy wykonywać już testy u ponad czterech tysięcy osób. U wszystkich na raz się nie da, bo to byłby wielki chaos. Na tym etapie liczby zakażonych, wykonujemy więcej testów, niż robili to choćby Francuzi.

Godzina 19:00

Dariusz Piontkowski:
- Apelujemy do nauczycieli, aby zważali jak dużą porcję wiedzy chcą przekazać. Trzeba brać pod uwagę, że nie każdy uczeń ma dostęp do szybkiego Internetu i dobry komputer. Trzeba brać pod uwagę, że z tego sprzętu mogą korzystać siostry i bracia, a także - pracujący zdalnie - rodzice. Od 25 marca robimy podstawę programową zdalnie.

18:58

Minister Szumowski: - W systemach zdrowia będzie wiadomo, który pacjent powinien być w kwarantannie.

To trudna decyzja, ale jeśli popatrzymy na wzrosty we Francji, Hiszpanii, Włoszech, popatrzymy ile tam osób umiera, to te decyzje mogą uratować życie.

99,5 procent osób w kwarantannie zachowuje ją, to pokazuje, że Polacy potrafią reagować w sytuacji bardzo poważnego kryzysu.

Godzina 18:56

Minister zdrowia Łukasz Szumowski:

- Na dzisiaj mamy ponad 400 osób zarażonych koronawirusem. 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt w kwarantannie.

To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia oznaczającego stan epidemii.

To oznacza, że wojewodowie i minister zdrowia mogą wyznaczyć role w zwalczaniu epidemii. Oznacza to m.in. możliwość delegowania do pracy w walce z epidemią personelu medycznego, ale również innych osób. Rozporządzenie precyzuje też ograniczenia dotyczące transportu i handlu.

Trudno funkcjonować w okresie kwarantanny. Dzięki tej dyscyplinie i, że nie wychodzimy na ulice, możemy uratować komuś życie.

Godzina 18:52

Mateusz Morawiecki: - Codziennie pojawia się kilka-kilkanaście tysięcy osób w kwarantannie. Jak widzimy, że Koreańczycy, Japończycy, Chińczycy z powrotem wracają do pracy, to dzieje się tak dlatego, że bardzo surowo traktowali kwarantannę. Wprowadzamy bardziej surowe kary - z 5 tysięcy zł na 30 tysięcy zł, ale także mechanizmy śledzenia, czy dany człowiek przebywa tam, gdzie powinien. Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Godzina 18:50

Premier Morawiecki: - Cała ta okoliczność, to egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy. Robimy to dla nas samych, ale w szczególności dla seniorów. W Europie Zachodniej zwłaszcza po 75. roku życia jest duże zagrożenie. Nasza kwarantanna narodowa nie może oznaczać, że będziemy luzowali nasze reguły. Najbliższe tygodnie muszą być tygodniami największej dyscypliny. Społeczna izolacja bardzo pomaga, ale nie może oznaczać samotności. Samotność jest groźna.

Godzina 18:48

Mateusz Morawiecki: - Wprowadzamy stan epidemii, który nakłada na nas nowe obowiązki. Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Wielkanocy. To trudna, ale ważna decyzja. Dziękuję nauczycielom, rodzicom, dzieciom, młodzieży, którzy uczestniczycie w lekcjach zdalnych. Ponad 90 proc. szkół korzysta już z e-learningu. To czas pewnego wyciszenia narodowego, nie wakacje. 

Godzina 17:57

Funkcjonariusze Biura Prewencji Komendy Głównej Policji apelują o zachowanie ostrożności i rozsądku w obliczu pandemii koronawirusa. Tę sytuację próbują bowiem wykorzystać przestępcy. Czytaj więcej

Godzina 17:55

Na godzinę 18:30 zaplanowano konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego.

Godzina 17:40

Mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa, który wczoraj uciekł ze szpitala w Zgierzu chciał uciec także przed więzieniem. Okazało się, że jest także poszukiwany listem gończym bo musi odbyć karę pozbawienia wolności. Sprawą zajęła się prokuratura. Czytaj więcej

Godzina 17:14

O godzinie 20 prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie telewizyjne. Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta.

Godzina 16:29

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 33 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wśród nich nie ma osób z województwa łódzkiego. Łącznie stwierdzono w Polsce 411 przypadków koronawirusa. Pięć osób z tego powodu nie żyje. Przyczyną śmierci kobiety, która była zakażona koronawirusem i leżała w szpitalu w Łańcucie była sepsa. 

Godzina 15.55

Sytuacja na granicach i wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce - o tych tematach dyskutował dziś rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

Zespół zakończył obrady po południu. Jak poinformował Polskie Radio rzecznik rządu, Piotr Mueller, mowa była również o specustawie w sprawie Tarczy Antykryzysowej, która ma pomóc przedsiębiorcom notującym straty w czasie walki z koronawirusem. Projekt ten ma dziś trafić do prezydenta i Rady Dialogu Społecznego, w przyszłym tygodniu prace nad dokument ma rozpocząć rząd.

Późnym popołudniem kolejne informacje o walce z pandemią rząd ma przekazać na konferencji prasowej.

Godzina 15:45

Mieczysław Opałka, pacjent zero zakażony koranawirusem, opuścił szpital. Objawy wirusa ujawniły się u 66-latka tuż po powrocie z Niemiec. Trzy dni temu Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował, że pacjent wyzdrowiał. - Chciałbym mieć teraz trochę spokoju - powiedział dziennikarzom Mieczysław Opałka.

Pacjent "zero", że czuje się szczęśliwy. - Dziękuję opatrzności za dostałem dar życia. Dziękuję również wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że wyzdrowiałem, całemu personelowi - powiedział pacjent "zero".

Opałka jest pierwszym w Polsce pacjentem, który zaraził się koronawirusem. W szpitalu spędził 18 dni.

Godzina 15:07

Mieszkańcy gminy Koluszki dostaną od urzędu płyny do dezynfekcji. Każde z 8 tys. gospodarstw domowych dostanie pół litra płynu wyprodukowanego na specjalnie do tego celu utworzonej linii produkcyjnej w jednym z koluszkowskich przedsiębiorstw. Czytaj więcej

Godzina 15:00

Z powodu epidemii koronawirusa polska Ekstraklasa piłkarska, a także I i III liga zawiesiły rozgrywki co najmniej do 26 kwietnia. Taką informację podano w dzisiejszych komunikatach. Początkowo mecze były odwołane do końca marca. Czytaj więcej

Godzina 14:50

Liczba ofiar śmiertelnych w Hiszpanii przekroczyła tysiąc osób. Poinformował o tym szef miejscowych służb ratunkowych. Liczba zakażonych w tym kraju zbliża się do 20 tysięcy.

Godzina 14:46

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że wstrzymanie pracy laboratorium Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie nie wpłynie na liczbę wykonanych testów. Referencyjne laboratorium zamknięto po tym, jak u jednego z pracowników NIZP - PZH wykryto zakażenie koronawirusem.

Godzina 14:19

Rzecznik ministerstwa zdrowia poinformował, że bezpośrednią przyczyną śmierci pacjentki z Łańcuta była sepsa, a nie koronawirus. Jak wcześniej napisano na profilu społecznościowym ministerstwa, w szpitalu w Łańcucie zmarła 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim.

Godzina 13:54

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na swoim profilu na Twitterze obiecuje przedsiębiorcom, że nie zostaną bez pomocy. 

Godzina 13:30

Władze Iranu apelują, aby mieszkańcy pozostali w domach. Dzisiaj rozpoczyna się perski nowy rok, który zazwyczaj oznacza wzmożone podróże Irańczyków po całym kraju. Istnieje obawa, że może to doprowadzić do jeszcze większego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Iran jest jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie. Według podanych właśnie przez miejscowe ministerstwo zdrowia danych, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1433, a zakażonych jest niemal 20 tysięcy.

Godzina 13:27

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1800 testów. W sumie od początku epidemii przebadano 13 072 próbki, w tym 367 dały wynik pozytywny, a 12 705 - negatywny.

Godzina 13:20

Potwierdzono zakażenie koronawirusem u osoby, która była w dniach 6-8 marca 2020 roku w hotelu Magellan w Bronisławowie. Sanepid prosi osoby, które przebywały w tym czasie w hotelu o obserwacje swojego stanu zdrowia. Czytaj więcej 

Godzina 13:16

Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uruchamia laboratorium wirusologiczne. Od poniedziałku (23.03) laboratorium będzie wykonywać badania niezbędne w diagnostyce koronawirusa. Kończą się właśnie prace proceduralne. Diagnostyka COVID-19 to teraz kwestia najważniejsza, dlatego potrzeba rozszerzenia zaplecza naukowego. Czytaj więcej

Godzina 13:00

Ruch kołowy na wszystkich przejściach granicznych odbywa się na bieżąco - informuje w Polskim Radiu 24 rzeczniczka Straży Granicznej. Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 porucznik Agnieszka Golias, jest to możliwe dzięki decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który postanowił odstąpić od kontroli kierowców pojazdów realizujących międzynarodowy transport towarów. Dotyczy to zarówno kontroli granicznej, jak i sanitarnej - za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego. Rzeczniczka straży mówiła, że decyzja ministra wynika z konieczności zapewnienia płynności dostaw towarów.

Po zamknięciu części polskich granic dla ruchu kołowego, z początku czas oczekiwania na odprawę sięgał nawet kilkudziesięciu godzin. Dotyczyło to zwłaszcza przejść z Niemcami.

Godzina 12:55

W ramach akcji Lot do Domu od 15 marca do kraju sprowadzono ponad 18 tysięcy polskich obywateli, wykonując 121 operacji lotniczych.

Dzisiaj samoloty polecą po pasażerów między innymi do Bangkoku, Dublina, Amsterdamu. A to nie koniec sprowadzania do kraju osób, które z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa i wstrzymania ruchu lotniczego i kolejowego nie mogły w normalnym trybie wrócić do kraju.

W kolejnych dniach planowane są rejsy z Dohy, Miami, Wiednia, Trondheim, Edynburga, Belgradu, Kijowa, Kiszyniowa i Podgoricy, a także z Zagrzebia, Brukseli, Londynu, Zurychu i Dublina.
Połączenia czarterowe planowane są na kilka dni do przodu, na podstawie zgłoszeń polskich obywateli, chcących wrócić do kraju. Aktualne listy kierunków, z których możliwy jest powrót w ramach operacji LOTdoDomu, dostępne są na stronie internetowej przewoźnika.

Godzina 12:15

Rozdawanie mieszkańcom maseczek ochronnych to jedno z działań profilaktycznych Aleksandrowa Łódzkiego w walce z koronawirusem. Maseczki są szyte na bieżąco przez jeden z tamtejszych zakładów krawieckich. Czytaj więcej

Godzina 11:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród nich nie ma osób z województwa łódzkiego. Jednocześnie ministerstwo informuje, że dziś w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim.

Profesor Jacek Regina Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że dydaktyka przez internet jest wyzwaniem dla uczelni. Uczelnie podobnie jak szkoły, kina, muzea i instytucje kultury od kilku dni są zamknięte.

Profesor zaznacza, że uczelnie już wcześniej korzystały z narzędzi internetowych, ale teraz to wszystko się dociera. - Myślę, że od przyszłego tygodnia, to już ruszy. Może nie na 100 proc., ale ten procent będzie wysoki - mówi Jacek Regina Zacharski. Profesor zaznacza, że studenci zdecydowanie lepiej radzą sobie z nauką przez internet. Zdaniem profesora łatwiej przez internet zrealizować ćwiczenia niż wykłady. - To zależy też od osobowości, od wdrożenia i od pomysłu nauczyciela akademickiego i jego porozumienia ze studentami - mówi wykładowca.

Uczelnie podobnie jak szkoły mimo zamknięcia mają kontynuować naukę zdalnie.

Godzina 10:55

Rząd federalny postawił społeczeństwu ultimatum - albo zaczną stosować się do zaleceń związanych z koronawirusem, albo zostaną zaostrzone środki bezpieczeństwa w całym kraju. Niemieckie media od wczoraj tłumaczą, że dla obywateli oznacza to wprowadzenie godziny policyjnej.

Szef Urzędu Kanclerskiego Helge Braun w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel" powiedział wprost, że w najbliższą sobotę zadecyduje, czy zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domów. Braun poinformował, że rząd federalny przyjrzy się zachowaniu obywateli. Jeżeli obywatele pomimo zaleceń i ostrzeżeń nie zrezygnują z tradycyjnych sobotnich spotkań, a nawet z organizowania imprez, to rząd we wszystkich krajach związkowych zaostrzy środki bezpieczeństwa. Kanclerz Angela Merkel w niedzielę wieczorem przeprowadzi telekonferencję z premierami wszystkich landów, na której będzie omawiana kwestia ewentualnego wprowadzenia w całym kraju godziny policyjnej.

Z najnowszych sondaży wynika, że obecnie 48 proc. Niemców obawia się zarażenia koronawirusem, 31 proc. wcale się tym nie przejmuje, a 20 proc. o tym nie myśli. Według najnowszych danych z ministerstw zdrowia poszczególnych landów, w Niemczech obecnie stwierdzono już ponad 15.000 przypadków koronawirusa. Zmarły 44 zakażone nim osoby.

Godzina 10:34

Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, eurodeputowany Adam Jarubas, zaraził się koronawirusem.

Jak napisał na Twitterze, test na obecność COVID-19 dał wynik pozytywny. "Jestem w szpitalu i czuję się dobrze. Wyjdę z tego i wszyscy z tego wyjdziemy. Musimy!" - napisał Adam Jarubas na Twitterze. "Dziękuję lekarzom i pielęgniarkom i wszystkim za wyrazy wsparcia. Pamiętajcie: #zostańwdomu." - dodał polityk PSL.

Godzina 10:10

Liczba ofiar śmiertelnych koonawirusa na świecie przekroczyła 10 tysięcy osób. Informują o tym Światowa Organizacja Zdrowia oraz naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w amerykańskim Maryland, którzy zajmują się danymi dotyczącymi pandemii. Na całym świecie liczba osób zakażonych przekroczyła z kolei 250 tysięcy.

Godzina 9:56

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że liczba zakażonych koronawirusem się zwiększy. Mueller wyjaśnił w Programie 1 Polskiego Radia, że chorych będzie więcej, gdyż wirus ujawni się u części osób pozostających w kwarantannie. Przyznał jednocześnie, że do tej pory liczba zakażeń jest mniejsza, niż przypuszczano na początku tygodnia.\

Rzecznik podkreślił, że trzeba zachowywać obowiązujące zasady bezpieczeństwa, gdyż przynoszą one pozytywne efekty. - W szczególności apelujemy tutaj oczywiście o pozostawanie w domach osób starszych, bo te są najbardziej narażone, ale również młodzieży, bo to, że mamy wolne w szkole nie oznacza, że możemy teraz w skupiskach gromadzić się w różnych miejscach - powiedział rzecznik rządu.

Piotr Mueller dodał, że, dzięki przestrzeganiu wprowadzonych ograniczeń, sytuacja w Polsce jest lepsza niż w innych krajach Europy.

Godzina 9:52

Jeden z wiceministrów rolnictwa jest zakażony koronawirusem - potwierdził w radiowej Trójce szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Dziś rząd miał w planie przekazać rozwiązania z tak zwanej tarczy antykryzysowej prezydentowi i stronie społecznej.

Łukasz Schreiber mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że mimo tych trudności, Rada Ministrów pracuje i będzie sobie radziła. - Jak widać, wirus nie robi rozróżnienia i dosięga także członków rządu - komentował gość Programu 3.

W związku z przypadkiem koronawirusa kwarantanną objęte zostało całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa - poinformował wcześniej szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. Kilka dni temu patogen potwierdzono także u ministra środowiska Michała Wosia.

W Polsce mamy dotąd 367 przypadków koronawirusa. Zmarło 5 osób.

Godzina 9:21

Cały czas działa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla Polaków przebywających za granicą. 

Godzina 9:17

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że prawie 92 proc. szkół już prowadzi albo jest przygotowana do zdalnego nauczania. Minister zaznaczył, że to dane od kuratorów. Od poniedziałku szkoły są zamknięte, a zajęcia mają się odbywać przez internet.

Dariusz Piontkowski mówi, że na razie nie ma podstawy prawnej, by uczniowie na podstawie nauki zdalnej mogli otrzymywać oceny. Dodaje, że jego resort pracuje nad odpowiednim rozporządzeniem. - Jesteśmy gotowi, żeby opublikować rozporządzenie, w którym bardziej szczegółowo mówimy o zdalnym nauczaniu - mówi minister.

Piontkowski już wcześniej zapowiedział, że niewykluczone jest przedłużenie przerwy w szkole. Na antenie radiowej Jedynki Dariusz Piontkowski powiedział, że decyzja w tej sprawie będzie należała do premiera. - Wydaje się logiczne, że niedługo pan premiera będzie ogłaszał czy i na jak długo, ta przerwa zostanie wydłużona - mówi minister.

Dariusz Piontkowski powiedział, że przesunięcie przerwy nawet do Świąt Wielkanocnych nie powoduje konieczności przełożenia terminów egzaminu ósmoklasisty ani matur. - Wiemy, od którego momentu mniej więcej, trzeba będzie podjąć decyzję o przełożeniu egzaminów i wtedy z pewnym wyprzedzeniem będziemy informowali wszystkich - mówi minister. Dodaje, że ta decyzja nie będzie podjęta z dnia na dzień.

Egzamin ósmoklasisty zaplanowany jest na 21-23 kwietnia. Początek matur 4 maja.

Godzina 8:44

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma osób z województwa łódzkiego. 

Godzina 8:26

Czekające chrześcijan za trzy tygodnie Triduum Paschalne i Wielkanoc prawdopodobnie - z uwagi na epidemię koronawirusa - odbędą się w parafiach Archidiecezji Łódzkiej przy ograniczonej liczbie wiernych. Metropolita Łódzki, ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział w porannej rozmowie Radia Łódź, że liczy tutaj na zrozumienie katolików i pomoc ze strony mediów.

Godzina 8:11

Na Białorusi do 69 wzrosła liczba osob zakażonych COVID-19. Tym samym od środy, gdy podawano ostatnią statystykę, liczba zachorowań zwiększyła się o 18 przypadków zarażonych koronawirusem.

Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 12 osób choruje na koronawirusa. U 42 osób testy pokazały obecność patogenu ale oznak choroby nie zaobserwowano. 15 osób wyzdrowiało i zostało wypisanych do domów. Od końca stycznia na Białorusi przebadano 19 tysięcy osób na obecność koronawirusa.

Władze w Mińsku na razie stosują dosyć łagodne środki walki z patogenem. Nie zamknęły granic ani uczelni. Normalnie odbywają się rozgrywki piłki nożnej. Praca lekarzy koncentruje się na wczesnym wykryciu osób zakażonych i izolacji ludzi mających kontakt z chorymi.

Godzina 7:30

Kolejny dzień w Chinach nie stwierdzono żadnego lokalnego zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarły tam 3 osoby. To najniższa liczba zgonów z powodu zakażenia patogenem w Chinach od dwóch miesięcy.

Od środy w całych Chinach nie stwierdzono nowych przypadków lokalnego zakażenia koronawirusem. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała jednak, że w ostatniej dobie patogen wykryto u 39 podróżnych. Pośród zakażonych jest 3 chińskich szermierzy, którzy w poniedziałek wrócili do Chin z zawodów rozgrywanych na Węgrzech.

W Chinach rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem u podróżnych. W związku z tym osoby przybywające do Chin poddawane są dwutygodniowej kwarantannie. Ze względu na coraz większą liczbę podróżnych w miejscach odosobnienia w Pekinie, podjęto decyzję o przekierowaniu części samolotów zmierzających do chińskiej stolicy, do innych miast. Samoloty Air China z Moskwy i Paryża będą lądować w Tianjinie, gdzie podróżni najpierw przejdą badania pod kątem koronawirusa.

Godzina 7:28

Dziś rząd ma zakończyć pracę nad specustawą w sprawie Tarczy Antykryzysowej. Ma ona pomóc przedsiębiorcom ponoszącym straty przez koronawirusa. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że dziś projekt zostanie przekazany prezydentowi i Radzie Dialogu Społecznego. W ramach Tarczy Antykryzysowej 212 miliardów złotych zostanie przekazane między innymi drobnym przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty w walce z epidemią. Państwo zapłaci za 40 procent pensji ich pracowników do średniej krajowej. 80 procent minimalnej pensji krajowej mają otrzymać odcięte od dochodów osoby samozatrudnione lub pracujące na tak zwaną umowę śmieciową.

Oprócz tego przewidziano mikropożyczki dla firm, odroczenia w płaceniu rachunków i inwestycje w gospodarkę. W czwartek prezydent Andrzej Duda mówił, że liczy na jak najszybsze wdrożenie tych rozwiązań.

Projekt był także konsultowany z przedstawicielami opozycji. "Każdej z tych propozycji będziemy się przyglądać pod kątem ewentualnego wprowadzenia" - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller. Specustawa trafi do Sejmu w przyszłym tygodniu.

Godzina 7:12

W związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa od poniedziałku szkoły są zamknięte. Zajęcia mają się odbywać przez internet. Nauczyciele i uczniowie mogą korzystać z serwisu "Zdalne lekcje" na stronie gov.pl, z zestawów zadań publikowanych codziennie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i platform do nauki przez internet. Mogą też zrobić lekcję przez Skype'a, albo rozesłać zadania przy pomocy Messengera.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki mówił, że ze zdalnego nauczania korzysta już prawie 80 procent szkół. - Chciałem bardzo podziękować, nauczycielom, dyrekcji, rodzicom, także młodzieży, którzy są otwarci na tego typu naukę - powiedział premier.

MEN przygotowuje rozporządzenie, które wprowadzi możliwość realizacji podstawy programowej poprzez zdalne nauczanie. Przerwa w szkole ma potrwać do 25 marca, ale w tym tygodniu minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział, że prawdopodobnie zostanie wydłużona. - Czy zostanie ona przedłużona i na jaki okres będzie zależało od rozwoju sytuacji i od tego, jakie decyzje podejmie rząd - powiedział minister.

Jeśli przerwa będzie trwała dalej niż do Świat Wielkanocnych, to MEN nie wyklucza zmiany dat egzaminu ósmoklasisty i matur.

 

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies