Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uruchamia laboratorium wirusologiczne
Od poniedziałku (23.03) laboratorium będzie wykonywać badania niezbędne w diagnostyce koronawirusa. Kończą się właśnie prace proceduralne. Diagnostyka COVID-19 to teraz kwestia najważniejsza, dlatego potrzeba rozszerzenia zaplecza naukowego.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju, coraz większym zapotrzebowaniem na wykonywanie w trybie pilnym badań w kierunku koronawirusa SARS–CoV-2, Centralny Szpital Kliniczny wraz z jednostkami naukowo-badawczymi Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiej Akademii Nauk oraz BioNanoParku uruchamia laboratorium wirusologiczne. Jednostką kierować będzie prof. Maciej Borowiec.
- Laboratorium powstało trybie nadzwyczajnym, ponieważ tego wymaga sytuacja. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie liczne grono ekspertów - mówi Joanna Orłowska, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Sprawdź, co dzieje się w kraju i w regionie w związku z koronawirusem
Jednocześnie łódzcy lekarze i ratownicy medyczni apelują do pacjentów o przekazywanie im rzetelnych informacji. Zatajenie infekcji może mieć dramatyczne skutki.
- Wyobraźmy sobie taką sytuację, że pacjent nas okłamie o kontakcie z osobą zarażaną COVID-19 i my tego pacjenta przetransportujemy do szpitala innego niż zakaźny - Adam Stępka, mówi rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego.
Niedawno w Łęczycy kobieta nie poinformowała o swoich kontaktach z osobą zakażoną. Zespół ratowników na czas przeprowadzenia badań laboratoryjnych był wyłączony z pracy przez całą dobę.
Czytaj też: Maseczki ochronne dla mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |