Rozszerzenie kryteriów do wykonania testów na koronawirusa
Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował się rozszerzyć kryteria do wykonywania badań na obecność koronawirusa. Testy będą przechodzić wszystkie osoby z personelu medycznego, które będą miały jakiekolwiek objawy.
Osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej - są traktowane jako podejrzane o zakażenie koronawirusem - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby takie będą miały wykonywane badania, bez konieczności spełnia kryteriów epidemiologicznych. - Kiedy ktoś ma już poważne objawy niewydolności oddechowej, a z wywiadu wynika, że nie miał styczności, nie miał kontaktu z nikim podejrzanym zakażeniem, te badania też będą robione - powiedział IAR Jan Bondar, rzecznik GIS.
Jan Bondar dodał, że najważniejszą grupą w walce z epidemią koronawirusa jest personel medyczny: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. W przypadku czynnej pracy zawodowej i możliwości kontaktu z pacjentami samo rozwinięcie objawów choroby, jak gorączka czy niewydolność oddechowa, jest kryterium do wykonania testu. - Chodzi o to, aby po pierwsze eliminować możliwość transmisji wirusa wśród personelu medycznego, szybko wychwytywać te przypadki. Trzeba też zapewnić lekarzom takie częściowe bezpieczeństwo, że ta ścieżka diagnostyczna jest dla nich uruchomiona - wyjaśnił Bondar.
Do tej pory personel medyczny miał przeprowadzane testy tylko w przypadku kontaktu z osobami zakażonymi. Najpierw pracownicy medyczni musieli przejść 7-dniową kwarantannę.
/IAR
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |