Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje

Do 901 wzrosła liczba zarażeń koronawirusem w Polsce. Zmarła też 10 osoba. W województwie łódzkim mamy 129 przypadków zakażenia. Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się.

Strona wymaga odświeżania

Pierwsi pacjenci zakażeni koronawirusem w Łodzi opuścili szpital zakaźny. Po prawie dwutygodniowym leczeniu zostali wypisani do domu. 33-latek, z którym rozmawialiśmy, czuje się dobrze i jest wdzięczny lekarzom za kurację. Czytaj więcej

Łącznie w Polsce stwierdzono 901 przypadków zakażenia, z czego 10 osób zmarło. W województwie łódzkim pozytywne wyniki testów otrzymano dla 129 osób.

Od 25 marca do 11 kwietnia jest zakaz zgromadzeń. Można spotykać się tylko w gronie najbliższej rodziny lub maksymalnie w dwie osoby. Nie należy wychodzić z domów, poza wyjściami do sklepów spożywczych, aptek, wizyt u lekarzy. Można jeździć do pracy, choć wskazana jest zdalna forma, jeśli to możliwe. Dopuszcza się spacery i rekreację sportową, ale w pojedynkę. Do pojazdów komunikacji miejskiej może wsiadać ograniczona liczba osób, która nie może przekraczać połowy miejsc siedzących.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił przesunięcie Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 na 2021 rok. Decyzję pochwalił m.in. łodzianin Adam Kszczot.

Godzina 22:35

Polskie Linie Lotnicze LOT odwołują loty zaplanowane na 29 marca-11 kwietnia.

Jak informuje przewoźnik, ten ruch jest związany z decyzją polskiego rządu o przedłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych do dnia 11 kwietnia 2020 roku włącznie, podyktowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie.

LOT dodaje, że do 11 kwietnia linie realizują tylko loty czarterowe w ramach operacji #LOTdoDomu. - W tej trudnej sytuacji bezpieczeństwo i komfort naszych pasażerów stawiamy na pierwszym miejscu, dlatego zmodyfikowaliśmy naszą politykę zmian biletów. Szczegóły i wykaz połączeń w ramach operacji #LOTdoDomu dostępne są na stronie lot.com - informują Polskie Linie Lotnicze LOT.

Godzina 21:57

Maseczki ochronne, żele antybakteryjne czy okulary ochronne są od teraz w Belgii dostępne, ale tylko na receptę. Dekret w tej sprawie został opublikowany w Dzienniku Urzędowym. Na liście produktów tylko na receptę - oprócz maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych - są także między innymi fartuchy, okulary ochronne, rękawice nitrylowe z długim rękawem czy nebulizatory.

W Belgii zaczyna brakować środków dezynfekujących, ochrony osobistej i środków medycznych niezbędnych w walce z koronawirusem, stąd decyzja rządu o sprzedaży ich wyłącznie na recepty.

Godzina 21:34

Łódzkie służby od jutra (25 marca) wzmagają kontrole miejskich autobusów i tramwajów.To reakcja na nowe ograniczenia wprowadzone dziś przez rząd. W pojeździe może przebywać maksymalnie jeden pasażer na dwa miejsca. Czytaj więcej

Godzina 21:24

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 17 przypadkach zakażenia koronawirusem. Wszystkie osoby są z województwa dolnośląskiego. Tym samym liczba wszystkich stwierdzonych w Polsce przypadków wzrosła do 901. Z tego grona zmarło 10 osób.

Godzina 20:57

Godzina 20:55

Stany Zjednoczone mogą być kolejnym epicentrum pandemii koronawirusa - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Obecnie najwięcej nowych przypadków zakażeń oraz zgonów notuje się w Europie, przede wszystkim we Włoszech i w Hiszpanii. Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa, liczba ofiar na świecie wynosi ponad 18 tysięcy, a liczba zakażonych 410 tysięcy.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 743 osoby, a liczba śmiertelnych ofiar wynosi już ponad 6800. W Hiszpanii zanotowano ponad pół tysiąca zgonów, a w sumie, w kraju jest 2800 ofiar śmiertelnych. Przybywa też ofiar we Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Rzeczniczka WHO mówiła dziennikarzom, że choć teraz najgorzej jest w Europie, to wkrótce epicentrum pandemii mogą stać się Stany Zjednoczone. W USA w ciągu ostatniej doby zmarło ponad 100 osób, a w całym kraju jest już ponad 650 ofiar.

Kolejne kraje wydają nakazy pozostania w domach. Całkowity zakaz wychodzenia, a także zamknięcie wszystkich sklepów, biur czy szkół zaczyna właśnie obowiązywać w liczących niemal półtora miliarda osób Indiach. W Turcji przestrzegania zakazów będzie pilnować wojsko, a w Jordanii zapanował chaos po tym, jak tłumy stanęły w kolejkach do mobilnych punktów sprzedaży pieczywa. Wcześniej zamknięto wszystkie sklepy.

Godzina 20:23

We Włoszech po dwóch dniach spadków w ciągu ostatniej doby znów wzrosła zgonów spowodowanych koronawirusem. Zmarły 743 osoby.

Dziś zanotowano blisko 150 zgonów więcej niż wczoraj. W sumie liczba zmarłych od początku epidemii wzrosła do ponad 6800. Podczas wieczornej konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli podkreślił, że wzrostowi zgonów towarzyszył dziś lekki spadek stwierdzonych zarażeń. Stwierdzono ponad 3600 nowych przypadków, o ponad 150 mniej niż wczoraj. Od początku epidemii patogenem zaraziło się blisko 70 tysięcy osób.

Obecnie w leczeniu przebywa 54 tysiące osób. Połowa przechodzi chorobę lekko we własnych domach. Reszta przebywa w szpitalach, z czego niemal 3400 na oddziałach intensywnej terapii. Za wyleczone uznano dziś blisko 900 osób. W sumie od początku epidemii z choroby wyleczyło się ponad 8 tysięcy osób.

Godzina 20:15

Od jutra (25 marca) nauczyciele będą mieli obowiązek zdalnej realizacji podstawy programowej, a także wystawiania ocen. 

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej wprowadzające nowe przepisy jest efektem przedłużającej się przerwy w szkole, wprowadzonej z powodu pandemii koronawirusa. Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski jest w stałym kontakcie z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami. Kuratorium udziela wszelkich informacji i porad jak organizować nauczanie na odległość. Czytaj więcej

Jutro o godzinie 7:45 gościem naszej Rozmowy Dnia będzie łódzki kurator oświaty - Grzegorz Zwierzchowski. Zapraszamy na nasz fanpage. O godzinie 8.02 rozmowa także na antenie Radia Łódź.

Godzina 19:50

W Londynie powstanie nowy, tymczasowy szpital. Urządzony zostanie w wielkiej hali wystawowej Excel, we wschodnim Londynie, a drzwi otworzy w przyszłym tygodniu. Ogłosił to minister zdrowia Matt Hancock. - Szpital imienia Florence Nightingale będzie się składać z dwóch oddziałów. Na każdy przyjąć będzie można dwa tysiące ludzi. Dzięki współpracy armii i specjalistów ze służby zdrowia, upewnimy się, że osiągniemy wydajność pozwalającą na to, by każdy otrzymał pomoc - zadeklarował minister.

Tymczasem do pracy wróciło niemal 12 tysięcy emerytowanych pracowników medycznych, w tym ponad 2,5 tysiąca lekarzy i ponad sześć tysięcy pielęgniarek. Odpowiedzieli w ten sposób na zeszłotygodniowy apel rządu. - Przed każdym z osobna chylę czoło. Wracają do Narodowej Służby Zdrowia, w godzinie potrzeby - powiedział Matt Hancock.

Godzina 19:37

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 40 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie odnotowano 884 takie przypadki. 

Resort informuje też o dziesiątej ofierze. To 71-letni mężczyzna, który zmarł w Cieszynie. Miał choroby współistniejące.

Godzina 19:10

Związki zawodowe pracowników Amazon z Pawlikowic domagają się zawieszenia pracy magazynów wysyłkowych na czas pandemii koronawirusa. Firma odpowiada, że wprowadza regulacje, mające zapewnić bezpieczeństwo.

U jednego z pracowników magazynu w Pawlikowicach wykryto wcześniej zakażenie koronawirusem. Trzech innych skierowano na kwarantannę. Czytaj więcej

Godzina 18:51

Środki ochrony osobistej i wyposażenia medycznego, zamówione w ramach unijnego przetargu, trafią w ciągu kilkunastu dni do państw członkowskich. Komisja Europejska poinformowała, że chodzi o maseczki, rękawice, okulary ochronne i kombinezony.

W unijnym zamówieniu wzięło udział 25 krajów, nie ma wśród nich Polski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski, który był na początku tego miesiąca w Brukseli informował, że w tym pierwszym przetargu Polska nie weźmie udziału. Później potwierdził to także resort zdrowia. Dopiero po rozpisaniu pierwszego przetargu Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu wspólnych zakupów. Rząd w Warszawie wziął udział w drugim przetargu na testy na koronawirusa i respiratory.

Godzina 18:49

W systemie eWUŚ, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych, pojawi się informacja o kwarantannie - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki temu lekarze będą wiedzieć, czy pacjent, który zgłosił się na wizytę, podlega aktualnie kwarantannie, czy nie. Rozwiązanie to zwiększy bezpieczeństwo zarówno personelu medycznego, jak i innych pacjentów - powiedziała rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk-Bularz.

Do tej pory medycy opierali się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta. Teraz dane o objęciu kwarantanną oraz terminie jej zakończenia będą dostępne również w eWUŚ. Nowa funkcjonalność znacznie zwiększy bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów. Zdarzało się bowiem, że pacjenci nie mówili prawdy o swoim stanie zdrowia, narażając na ryzyko zarażenia nie tylko lekarzy, lecz także osoby oczekujące wraz z nimi na wizytę. Przez takie zachowanie zamykane były całe poradnie czy oddziały szpitalne.

Informacje w systemie eWUŚ będą aktualizowane.

Godzina 18:42

Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Rozmowa trwała 45 minut. Prezydenci rozmawiali przede wszystkim o sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i możliwościami współpracy obu państw w jej zwalczaniu.Prezydent Polski przekazał na ręce Xi Jinpinga kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom oraz bliskim ofiar koronawirusa w Chinach. Jednocześnie wyraził uznanie dla działania chińskich władz i służb medycznych w zwalczaniu pandemii. Przedstawił także aktualną sytuację związaną z rozwojem koronawirusa w Polsce oraz działania polskich władz mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Prezydenci uzgodnili, że władze Chin będą pozytywnie odnosić się do polskich wniosków o zakup środków ochrony osobistej, materiałów, maszyn i sprzętu medycznego potrzebnych do zwalczania epidemii.

Andrzej Duda wyraził także zainteresowanie chińską propozycją realizacji wideokonferencji z udziałem ekspertów medycznych z Polski, Chin oraz zainteresowanych państw dotyczącą chińskich doświadczeń w zwalczaniu koronawirusa. Prezydenci rozmawiali także o perspektywach przyszłej współpracy polsko-chińskiej i wielostronnej, niezbędnej do powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego po ustąpieniu pandemii.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska jest gotowa do niesienia pomocy, w tym przekazywaniu dostaw z Chin dla państw naszego regionu.

Dziś z Warszawy do Pekinu wylecieć ma samolot specjalny. Powróci do Warszawy 26 marca - z wyposażeniem medycznym przekazanym przez stronę chińską. Kolejne loty po zaopatrzenie potrzebne do walki z koronawirusem będą realizowane po dalszych uzgodnieniach.

Godzina 18:19 

Półtoraroczna dziewczynka która 15 marca wypadła z okna kamienicy przy ulicy 6 sierpnia może być nadal zarażona koronawirusem - powiedział Adam Czerwiński, rzecznik Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. 

Pierwszy test wykazał, że dziecko jest zarażone patogenem. Drugi test okazał się negatywny. Adam Czerwiński powiedział, że za tydzień zostanie pobrana trzecia próbka, która da pewność czy dziewczyna jest już zdrowa czy nadal zarażona. - Zgodnie z obowiązującymi standardami wciąż musimy je traktować jako potencjalnie zakażone. O tym, czy to dziecko ma koronawirusa, czy nie, zadecyduje kolejny test, którego wynik poznamy mniej więcej za tydzień. Trzecią próbkę pobiera się po 14 dniach, czyli będzie ją można pobrać w najbliższą niedzielę - wyjaśnia Czerwiński. Czytaj więcej

Godzina 17:50

W grupie 18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest sześć kobiet, siedmiu mężczyzn, czworo nastolatków i jedno dziecko. Są to osoby od siódmego do 75. roku życia. Wszystkie miały bezpośrednie kontakty z osobami zakażonymi.

Godzina 17:17

Ministerstwo Zdrowia informuje o 45 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. W tej grupie jest 18 osób z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce odnotowano 844 przypadki zakażenia. Dziewięć z tych osób zmarło.

Godzina 16:57 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wzywa wiernych oraz duchownych do dostosowania się do nowych ograniczeń, związanych z koronawirusem. W komunikacie zaapelował o to, by zgodnie z decyzja rządu, we wszelkich obrzędach religijnych nie brało udziału więcej niż 5 osób. Limit nie dotyczy duchownych, sprawujących posługę.

Arcybiskup Gądecki prosi również w komunikacie, by w związku z zagrożeniem zdrowia Polaków, zalecenia zostały wypełnione podczas nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęca jednocześnie do uczestnictwa w nabożeństwach i modlitwie za pomocą środków masowego przekazu. - Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach - apeluje arcybiskup Stanisław Gądecki.

Duchowny w komunikacie poinformował, że poprosił przewodniczącego episkopatu Portugalii, by "włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku".

Arcybiskup Stanisław Gądecki napisał także, iż modli się za wszystkich, w szczególności osoby starsze, chore i samotne. Zachęcił również do "solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących".

Godzina 16:55

Stacje pogotowia ratunkowego odnotowują więcej interwencji. W związku z pandemią koronawirusa ratownicy medyczni do wszystkich wezwań zakładają sprzęt ochronny, czyli maseczki, rękawiczki czy gogle.

Jak mówi Robert Judek rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, to są normalne w obecnym czasie procedury. - Proszę się nie bać i nie wzbudzać takiej informacji strachu, że gdzieś jest osoba chora, bo przyjechała karetka i wchodzili panowie w maskach i okularach. Do wszystkich wchodzimy zabezpieczeni.

Jak mówi Elżbieta Weinzieher, koordynatorka Zespołów Ratownictwa Medycznego w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, w sytuacji gdy ratownicy jadą do osoby, u której podejrzewana jest obecność koronawirusa procedury są jeszcze bardziej restrykcyjne. Po zbadaniu pacjenta i przewiezieniu go do szpitala zakaźnego, w wyznaczonym punkcie ratownicy medyczni rozbierają się ze strojów ochronnych, które są utylizowane a karetka jest dezynfekowana.

Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym tygodniu przekazało wojewodom 13,5 tysiąca masek oraz 6 tysięcy kombinezonów ochronnych dla szpitali i ratowników medycznych. Jak informuje resort - doraźnie będą wysyłane kolejne partie sprzętu ochronnego.

Godzina 16:25

Porodówka w skierniewickim szpitalu niedostępna dla pacjentek. Rodzące kobiety kierowane są do innych szpitali w regionie.

Od minionej niedzieli trzy oddziały skierniewickiego szpitala, w tym oddział ginekologiczno-położniczy, objęte zostały tak zwanym reżimem sanitarnym. W praktyce oznacza to, że wstrzymane zostały przyjęcia na porodówkę. O porodach wymagających szybkiej interwencji, decyduje lekarz dyżurny. Czytaj więcej

Godzina 16:10

Po informacji o przełożeniu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 na 2021 rok, Adam Kszczot przyznał, że w obliczu pandemii koronawirusa nie mogło być innej decyzji. Czytaj więcej

Godzina 15:50

Setki harcerzy z całej Polski włączyły się w akcję szycia maseczek na twarz i innych środków ochrony osobistej dla medyków. Druhny i druhowie z ZHP usiedli do maszyn, żeby odpowiedzieć na apele szpitali o pomoc. - Wcześniej jednak dokładnie konsultujemy ze szpitalami i lekarzami zapotrzebowanie - mówi Matylda Hojnor z Hufca ZHP Kraków-Nowa Huta. 

Maseczki wykonywane przez harcerzy w domach nie mają odpowiednich atestów, dlatego ich wykorzystanie przez personel medyczny, czy pacjentów zakaźnych może być ograniczone lub czasami nawet niemożliwe. Ale również takie maseczki mogą znaleźć swoje zastosowanie w placówkach ochrony zdrowia.

Godzina 14:59

Każdy mieszkaniec Wieruszowa otrzyma maseczkę i wspomoże chorego Wojtusia. Lokalne firmy i wolontariusze ruszają z ich produkcją. Pierwsze już trafiły do sklepów, a do akcji cały czas przyłączają się kolejni wolontariusze i przedsiębiorcy. Czytaj więcej tutaj

Godzina 14:56

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował o przełożeniu Igrzysk Olimpijskich 2020 na przyszły rok. Ma to związek z pandemią koronawirusa. Czytaj więcej

Godzina 14:50

Wieluńska Rada Powiatu przeznaczyła 70 tys. złotych na zakup respiratora i łóżek do miejscowego szpitala. W przyjętej jednogłośnie uchwale radni rezygnują z remontu budynku starostwa. Decyzję podjęto dziś, na sesji Rady Powiatu. Czytaj więcej tutaj

Godzina 14:43

Jeszcze około dziesięciu tysięcy Polaków czeka na "Lot do domu" - poinformował Polskie Radio wiceszef resortu spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Minister zaznaczył jednak, że liczba ta może się zmieniać, bo do programu nadal zapisują się kolejne osoby.

W ramach akcji organizowanej przez Polskie Linie Lotnicze LOT w ciągu ostatnich dziesięciu dni zorganizowano 250 specjalnych przelotów dla polskich obywateli, którzy utknęli za granicą po wybuchu pandemii koronawirusa. Do kraju udało się w ten sposób przewieźć 32 tysiące osób.

Godzina 14:31

Ministerstwo Zdrowia informuje o 25 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród nich nie ma osób z województwa łódzkiego.

Godzina 14:20

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że w związki z epidemią koronawirusa uchwałą zmieniono regulamin Izby.

- Musimy mieć na uwadze zdrowie parlamentarzystów, pracowników Sejmu, a także dziennikarzy. W wyniku konsultacji, podjęliśmy uchwałę o zmianie regulaminu Sejmu na czas epidemii - mówiła Elżbieta Witek.

W sprawie piątkowego posiedzenia Sejmu obradowało dziś prezydium i Konwent Seniorów Izby, by uzgodnić formułę, w jakiej będą obradować posłowie.

Godzina 14:15

Służby sanitarne i laboratoria mają obecnie około stu tysięcy testów, które służą do badań na obecność koronawirusa - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Dziennie jest wykonywanych około trzech tysięcy testów - mówił minister zdrowia. Dodatkowo do szpitali zakaźnych przekazano tysiące "szybkich testów", tak zwanych kasetkowych, paskowych. Jednocześnie ministerstwo zdrowia zamówiło kolejne testy w dużych ilościach. - Tych testów w Polsce nie zabraknie - powiedział szef resortu zdrowia.

Minister Łukasz Szumowski dodał, że tak zwane szybkie testy nie są do końca wiarygodne. Zapewnił jednak, że będą wykorzystywane do wstępnej weryfikacji ewentualnych zakażonych.

Godzina 14:13

Od wczoraj (23 marca) Łódź zamyka i zakazuje wstępu na wszystkie place zabaw i siłownie plenerowe podległe jednostkom miejskim. Czytaj więcej

Godzina 13:50

Ministerstwo Zdrowia informuje, że do tej pory przeprowadzono w całym kraju 22898 testów. 774 z nich dały wynik pozytywny. Szef resortu profesor Łukasz Szumowski poinformował, że ok. 100 tysięcy testów jest w laboratoriach. Dziennie wykonuje się ich ok. 3 tys.

Godzina 13:15

Łukasz Szumowski: Umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może doprowadzić jedynie do późniejszej fali zachorowań. Wiem, że jest trudno i jesteście zmęczeni, ale proszę Was o jeszcze większy wysiłek we wspólnym działaniu. Bądźmy rozsądni i ratujmy życie seniorów oraz wszystkich medyków, którzy są na pierwszej linii. Im szybciej reagujemy, tym ochrona życia jest lepsza. 

Godzina 13:12

Mateusz Morawiecki: Wszystkie ograniczenia dot. galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej nadal obowiązują. 

Godzina 13:11

Mateusz Morawiecki: Musimy ograniczać możliwe zgromadzenia do absolutnego minimum. Od jutra obowiązuje zakaz zgromadzeń. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny. 

Godzina 13:09

Mateusz Morawiecki: Są również ograniczenia, które będą dotyczyć komunikacji miejskiej i liczby pasażerów w transporcie zbiorowym. Zostawmy go tylko tym, którzy muszą udać się do pracy, do apteki, do sklepu. 

Godzina 13:07

Mateusz Morawiecki: Codziennie musimy zmieniać propozycje, analizować sytuację. Nie można spocząć na laurach, spodziewamy się sporego wzrostu zachorowań. Wierzę, że pokonamy wirusa. Od 25 marca wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Przed nami trudna faza, ponieważ ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, żeby ograniczyć naszą aktywność. 

Godzina 13:05

Mateusz Morawiecki: - Jest dziś więcej zrozumienia dla naszych działań. Chcemy przez kolejne obostrzenia nie dopuścić do takich sytuacji, które dzieją się np. we Włoszech czy w Hiszpanii. Chcemy, żeby solidarność międzypokoleniowa i spójność społeczna doprowadzi do powrotu normalności. Jestem przekonany, że za kilka tygodni będziemy mogli w tej nowej dyscyplinie sanitarnej wrócić do życia zawodowego i gospodarka się będzie odradzać. 

Godzina 13:03

Mateusz Morawiecki: Musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Jestem pełen podziwu dla rodzin i rodziców, którzy opiekują się dziećmi i kontaktują się z nauczycielami. Wiemy, że nie jest łatwo, ale robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków, żeby przygotować się na zwiększoną falę zachorowań. Chcemy ją "wypłaszczyć". 

Godzina 13:02

Mateusz Morawiecki: Obserwujemy wzrost liczby zachorowań, który jest znaczący. Potrzebne są kolejne kroki, które ograniczą zakażenia w Polsce. 

Godzina 13:00

Mateusz Morawiecki: Dziś będziemy przedstawiać kolejne obostrzenia, które są niezbędne. 

Godzina 12:58

Mateusz Morawiecki: Chcę podziękować wszystkim, którzy dają nam dostęp do produktów spożywczych, aptek, pomagają, leczą, dbają o bezpieczeństwo i przestrzeganie kwarantanny. Dzięki temu mamy dobre wskaźniki. Dziękuję także wszystkim wolontariuszom.

Godzina 12:48

Za chwilę konferencja premiera Mateusza Morawieckiego.

Godzina 12:32

341 przypadków naruszenia kwarantanny odnotowali policjanci. W ostatniej dobie funkcjonariusze policji sprawdzili prawie 88 tysięcy osób, które przebywają na kwarantannie.

Godzina 12:27

W Chinach rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem wśród osób wracających do tego kraju. Wczoraj stwierdzono 74 zachorowania, dzień wcześniej - 39. Osoby przyjeżdżające do Chin obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Wśród 74 nowych przypadków zakażeń wśród podróżnych, najwięcej, bo 31 wykryto w Pekinie. Wszystkie samoloty podczas międzynarodowych rejsów do chińskiej stolicy mają teraz międzylądowanie w jednym z 12 portów lotniczych na terytorium Chin. Tam wstępnie dokonywana jest ocena stanu zdrowia pasażerów.

Władze poinformowały, że do tej pory wykryto obecność patogenu u 427 podróżnych, którzy przybyli głównie z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Iranu i Stanów Zjednoczonych. Chińskie władze - w związku ze zniesieniem ograniczeń w przemieszczaniu się i rosnącą liczba przywleczeń patogenu - ostrzegają przed druga falą zakażeń.

Godzina 12:21

Archidiecezja Łódzka uruchomiła specjalny numer, pod którym wierni mogą uzyskać wsparcie duchowe. Czytaj więcej tutaj

Godzina 11:56

Zebrało się Prezydium Sejmu, na którym mają zapaść decyzje o czasie i formie najbliższego posiedzenia Sejmu. Posłowie mieliby na nim przyjąć tzw. tarczę antykryzysową.

Godzina 11:53

Liczba zakażeń koronawirusem na Ukrainie wzrosła do 84. W ciągu doby wykryto 11 nowych zachorowań. Najwięcej przypadków odnotowano w stolicy.

W Kijowie i w obwodzie kijowskim zakażenie koronawirusem zdiagnozowano dotychczas u 44 osób. Drugi pod względem zachorowań jest obwód czerniowiecki w południowo-zachodniej części kraju. W stolicy, ze względu na zagrożenie koronawirusem, z transportu miejskiego mogą korzystać tylko lekarze, policjanci i pracownicy strategicznie ważnych przedsiębiorstw. W całym kraju są zamknięte szkoły, restauracje i centra handlowe.

Ukraińskie władze obiecują zwiększenie dostępności testów na koronawirusa. Wczoraj z Chin przyleciała ich pierwsza partia.

Godzina 11:44

Godzina 11:30

W Belgii po spadku liczby zakażeń koronawirusem, dziś ogłoszono ponowny, znaczny wzrost tej liczby. Od wczoraj potwierdzono 526 nowych przypadków. Zmarły 34 osoby, u których wykryto patogen. W sumie w Belgii zakażonych jest 4269 osób, zmarły 122 osoby.

Wczoraj wyrażano nadzieję, że sytuacja się stabilizuje, bo po raz pierwszy od kilku dni odnotowano mniejszą liczbę zakażeń. Dzisiejsze dane sugerują jednak ponowy wzrost krzywej zakażeń.

Godzina 11:15

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę na kolejne nieprawdziwe informacje w sieci.

Godzina 11:11

Poczta Polska wstrzymuje doręczanie korespondencji pod adresy, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną. Do czasu zakończenia przymusowej izolacji, przesyłki będą przechowywane w placówkach pocztowych. Czytaj więcej tutaj

Godzina 10:27

Ministerstwo Zdrowia mówi o 8 nowych przypadkach zakażenia. Wśród nich nie ma osób z województwa łódzkiego.

Jednocześnie ministerstwo informuje, że zmarła zmarła dziewiąta osoba zakażona koronawirusem. To 68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące.

Godzina 10:07

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że resort dofinansuje tworzenie laboratoriów w szpitalach, które będą wykonywać testy w kierunku koronawirusa. Andrusiewicz powiedział w TVP Info, że resort wystosował w tej sprawie pismo do szpitali z informacją, jeżeli mają możliwość uruchomienia laboratorium i szybkiej diagnostyki, to otrzymają dofinansowanie takiego projektu.

Zgłosiło się 14 placówek. - Będziemy rozmawiać ze szpitalami, w jak szybkim czasie są w stanie uruchomić laboratoria i będziemy je dofinansowywać. Tutaj nie chodzi o możliwość drastycznego wzrostu liczby przeprowadzanych testów, ale o możliwość dostępu do szybkiej diagnostyki przez szpitale działające w kraju  - dodał rzecznik.

Obecnie w naszym kraju są 32 laboratoria, które wykonują w ciągu doby około 2, 5 tysiąca testów w kierunku koronawirusa, a mogą robić nawet 4 tysiące badań na dobę.

Godzina 9:34

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego rozmawia z operatorami sieci komórkowych na temat umożliwienia studentom korzystania z bezpłatnego transferu danych. Wicepremier Jarosław Gowin w Programie 3. Polskiego Radia wyraził nadzieję na to, że uda się osiągnąć porozumienie w tej sprawie. Dzięki temu zaś wszyscy będą mieli równe szanse w nauczaniu online.

- W sytuacji bardzo głębokiego kryzysu, w jakim znalazł się świat, musimy być solidarni - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - To oznacza, że również te wielkie koncerny - w tym przypadku telekomunikacyjne - powinny się kierować społeczną odpowiedzialnością biznesu. Zdaję sobie sprawę z tego, że to są koszty i pewne straty, ale myślę, że warto, żeby sieci telekomunikacyjne poniosły ten ciężar dla dobra całego społeczeństwa - stwierdził Jarosław Gowin.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział też, że na razie skala opóźnienia w realizacji toku studiów nie jest na tyle duża, aby rozważać skrócenie wakacji. -Najmniej obawiam się o kwestię egzaminów. Rok akademicki trwa do 30 września i z całą pewnością uda się wszystkie zajęcia i egzaminy przeprowadzić - powiedział Jarosław Gowin.

Godzina 9:20

Rzecznik rządu Piotr Muller w rozmowie z TVP Info powiedział, że w tym tygodniu trafią do polski kolejne dostawy sprzętu medycznego niezbędnego w walce z koronawirusem. Rzecznik Muller dodał, że sprzęt medyczne jest niezbędny, aby zagwarantować wydolność służby zdrowia w sytuacji epidemii.

Jednak, jak podkreślił Piotr Muller,  najważniejsze jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie. - To daje nam bezpieczeństwo i gwarantuje, że nie przekroczymy granicy wydolność służby zdrowia - mówił Muller.

Godzina 9:11

Minister Obrony Narodowej informuje, że dziś żołnierze oraz pracownicy cywilni wojska będą pomagać w walce z koronawirusem.

Godzina 9:02

Rzecznik rządu Piotr Muller w rozmowie z TVP Info powiedział, że rząd rozważa różne dalsze metody walki z koronawirusem. Piotr Muller wskazał, że wśród rozważanych możliwości rządzący biorą pod uwagę ograniczenia w liczbie osób podróżujących komunikacją miejską czy ograniczenia ruchu w miejscach publicznych. Na godzinę 10 zaplanowane jest posiedzenie Rządowe Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Rzecznik rządu zapowiedział, że ewentualne decyzje o kolejnych ograniczeniach zostaną ogłoszone po spotkaniu.

Godzina 8:37

Ministerstwo Zdrowia informuje o 17 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma osób z województwa łódzkiego.

Godzina 8:35

Gościem Rozmowy Dnia był ppłk. Marcin Siudziński z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, który mówił o pomocy seniorom i policji w związku epidemią koronawirusa oraz o innych zadaniach Brygady w tym czasie. Czytaj więcej tutaj

Godzina 8:19

Prezydium Sejmie podejmie dziś decyzję w sprawie organizacji najbliższego posiedzenia. Dowiemy się, kiedy i w jakiej formule zostanie przeprowadzone. W związku ze stanem epidemii w Polsce konieczne jest zastosowanie nadzwyczajnych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego.

Godzina 7:53

Godzina 7:30

Instytut Roberta Kocha informuje, że w ciągu ostatniej doby w Niemczech liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 4 764 przypadki. W sumie za Odrą jest już 27 436 chorych. Instytut dodaje, że wczoraj zmarło kolejnych 28 pacjentów. W sumie w Niemczech zmarło 86 osób.

Godzina 7:23

Po każdej trasie w ramach #LotDoDomu pociągi PKP Intercity są czyszczone i dezynfekowane.

Godzina 7:12

Szpital w Grójcu został sparaliżowany, gdyż w ciągu kilku dni popełniono tam wszelkie możliwe błędy dot. procedur bezpieczeństwa w czasie epidemii. Błędy doprowadziły m.in. do zakażenia siedmiorga medyków, izolacji kilkudziesięciu innych oraz zakażenia 10 pacjentów. Chaos sprawił, że na kwarantannie pozostają zdrowe osoby.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies