Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje

Do 1 tys. 51 osób wzrosła liczba zarażeń koronawirusem w Polsce. Zmarła kolejna, czternasta osoba. Przybyło potwierdzonych zakażeń w województwie łódzkim - to 144 przypadki.

Strona wymaga odświeżania

W Polsce potwierdzono 1 tys. 51 przypadków zakażenia koronawirusem. 14 z tych osób zmarło. W województwie łódzkim mamy 144 przypadki, ale dwie osoby opuściły już szpital.

Deklaracje PIT i CIT będzie można zgłosić do końca maja.

Polska Liga Siatkówki przedwcześnie zakończyła sezonu w PlusLidze i Lidze Siatkówki Kobiet. U mężczyzn nie przyznano mistrzostwa. W Lidze Mistrzów będą mogli zagrać Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Orlen Paliwa VERVA Warszawa i PGE Skra Bełchatów. U kobiet mistrzem został Grupa Azoty Chemik Police. Brąz trafi do siatkarek ŁKS-u Commercecon Łódź.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z epidemią koronawirusa granice Polski nadal będą zamknięte. Szef MSWiA powiedział, że ograniczenie nie dotyczy transportu towarów.

To był też kolejny dzień ustaleń odnośnie "Tarczy antykryzysowej".

Godzina 22:55

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła światową zbiórkę pieniędzy na walkę z pandemią koronawirusa. ONZ ocenia, że do końca roku trzeba będzie zebrać co najmniej 2 miliardy dolarów. Pieniądze na specjalnie powołany fundusz mogą wpłacać zarówno kraje członkowskie jak i prywatne firmy czy osoby.

W czasie specjalnej wideokonferencji sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poinformował, że zebrane pieniądze zostaną w pierwszej kolejności przeznaczone na pomoc 40 biedniejszym krajom czy regionom, także tym, objętym wojnami i kryzysami humanitarnymi. - To miejsca, w których ludzie zostali zmuszeni do ucieczki z domów z powodu bomb, przemocy czy powodzi. Żyją teraz na plastikowych płachtach na środku pola lub w zatłoczonych obozach dla uchodźców. Nie mają domów w których mogą się izolować. Nie mają wody i mydła, by móc umyć ręce i chronić się przed wirusem. Gdy zachorują, nie mają szpitala, gdzie mogliby się położyć i dostać respirator - dodał Antonio Guterres.

Wiadomo, że są już pierwsi darczyńcy. Jedna z wiodących światowych firm farmaceutycznych wpłaciła na fundusz ONZ 10 milionów dolarów.

Wcześniej szef ONZ apelował też o globalne zawieszenie broni w konfliktach zbrojnych na czas pandemii. Antonio Guterres wysłał także list do krajów G20 czyli grupy skupiającej 20 najbogatszych gospodarek świata. Apeluje w nim o przekazanie środków na pomoc uboższym krajom.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebryesus mówił w czasie wideokonferencji, że to właśnie pomoc najsłabszym jest teraz głównym zadaniem wspólnoty międzynarodowej. -Historia osądzi nas po tym, co zrobiliśmy dla najuboższych w ich najczarniejszej godzinie. Działajmy razem i teraz - mówił.

Koronawirus jest już obecny w przeważającej większości krajów na świecie. Dotarł do ogarniętej wojną domową Syrii, gdzie zanotowano dotąd 5 przypadków, do Libii, gdzie wiadomo o co najmniej jednej osobie zainfekowanej, a także do Strefy Gazy czy do Afganistanu, gdzie zakażone są co najmniej 84 osoby.

W sumie na całym świecie liczba ofiar koronawirusa przekroczyła już 20 tysięcy. Liczba zakażonych osób to prawie 462 tysiące.

Godzina 22:50

Oddział wewnętrzny szpitala w Opocznie został czasowo zawieszony. Powodem jest wykrycie koronawirusa u jednego z lekarzy oddziału. To już kolejny oddział tego szpitala, który zostaje zawieszony w związku z koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 22:08

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław dokonał aktu zawierzenia Kościoła w Polsce Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Po modlitwie różańcowej transmitowanej on-line w kaplicy w arcybiskupów poznańskich arcybiskup Gądecki zwracał się do Boga słowami aktu zawierzenia, prosząc również o "oddalenie pandemii koronawirusa".

Także w Fatimie na prośbę arcybiskupa Stanisława Gądeckiego kardynał Manuel José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii, zawierzył dziś Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, Matce Bożej Fatimskiej. Akt zawierzenia został wypowiedziany w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie.

Godzina 22:05

Włoskie media poinformowały, że stwierdzono koronawirusa u mieszkańca Domu św. Marty, gdzie rezyduje papież Franciszek. Watykan do tej pory nie potwierdził tej wiadomości.

Informację podały m.in. pierwszy dziennik Włoch "Corriere della Sera", rzymski "Il Messaggero" i znany watykanista Marco Tosatti na swojej stronie internetowej. Według ich relacji, patogenem zaraził się szef włoskiego Sekretariatu Stanu, 58-letni prałat Gianluca Pezzoli. Obecnie ma znajdować się w jednym z rzymskich szpitali, a jego stan nie budzi niepokoju lekarzy. Włoskie media podkreślają, że papież z powodu epidemii koronawirusa spożywa posiłki w swoim apartamencie na najwyższym piętrze, a spotyka się z gośćmi wyłącznie w Pałacu Apostolskim przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.

Byłby to 5 przypadek koronawirusa w Watykanie. O poprzednich czterech informowało watykańskie biuro prasowe.

Godzina 21:27

Jak informuje dyrekcja Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi, 20 marca na oddział przyjęto osobę, u której później wykryto obecność koronawirusa. W tej sytuacji zdecydowano o izolacji oddziału i wprowadzeniu reżimu sanitarnego. Obecnie przebywa tam 39 pacjentów i 15-osobowy personel medyczny. Czytaj więcej

Godzina 21:12

Do 10 kwietnia zamknięty będzie dla petentów urząd miasta w Kutnie. Ma to związek z epidemią koronawirusa. Dostępne są usługi elektroniczne. - Czynny dla interesantów będzie Urząd Stanu Cywilnego, ale tylko w godzinach 9-12, wyłącznie w sprawach rejestracji urodzeń lub zgonów - poinformował prezydent Kutna na miejskiej stronie internetowej.

Urzędnicy zachęcają mieszkańców do załatwiania niezbędnych formalności drogą internetową.

Godzina 20:55

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z województwa śląskiego, 4 osób z województwa małopolskiego, 3 osób z województwa kujawsko-pomorskiego, 2 osób z województwa świętokrzyskiego, 2 osób z województwa wielkopolskiego, 2 osób z województwa lubelskiego oraz po 1 osobie z województwa podlaskiego i zachodniopomorskiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 1051, z czego 14 osób zmarło.

Godzina 20:13

Jak samorządy mogą pomagać w walce z epidemią koronawirusa? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w Debacie Samorządowej Radia Łódź. Gośćmi Macieja Trojanowskiego będą prezydent Sieradza Paweł Osiewała, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i burmistrz Łowicz Krzysztof Jan Kaliński. Początek o godzinie 20.30. Słuchajcie na naszej antenie. Możecie też oglądać tutaj

Godzina 19:52

We Włoszech 683 osoby zmarły minionej doby z powodu zakażenia koronawirusem, poinformowała Obrona Cywilna. Oznacza to spadek o kilkadziesiąt przypadków w porównaniu z dniem wczorajszym. Nowych przypadków zachorowań odnotowano ponad 5 tysięcy. Łączna liczba osób zakażonych nowym patogenem we Włoszech wzrosła do 74 386. Blisko 10 tysięcy z nich powróciło już do zdrowia.

W szpitalach przebywa ponad 23 tysiące osób, 3 i pół tysiąca - znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Najwięcej zakażeń odnotowano dotąd w północnych regionach państwa: Lombardii, Emilia Romania, Piemoncie i Veneto.

Dzisiejszej konferencji prasowej Obrony Cywilnej po raz pierwszy nie przewodniczył jej szef Angelo Borrelli, u którego nad ranem zdiagnozowano gorączkę i możliwe objawy zakażenia koronawirusem.

Włochy pozostają krajem z największym odsetkiem śmiertelności w wyniku zakażenia. Jeśli chodzi o nowe zakażenia minionej doby wyprzedziły je Stany Zjednoczone i Hiszpania.

Godzina 19:45

A to jedno z założeń "Tarczy antykryzysowej", którą jeszcze dzisiaj ma przyjąć rząd:

Godzina 19:28

Ministerstwo Zdrowia dementuje doniesienia mówiące o blokowaniu przez polskie służby tranzytu przez Polskę produktów zaopatrzenia medycznego. - Stanowczo podkreślamy, że doniesienia te są nieprawdziwe - czytamy w komunikacie resortu.

Ministerstwo przypomniało, że kwestie wywozu z Polski określonych produktów medycznych reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 20 marca w sprawie ogłoszenia na obszarze naszego kraju stanu epidemii. Zgodnie z treścią tego rozporządzenia ograniczenia wywozowe dotyczą wyłącznie produktów produkowanych w Polsce lub zakupionych przez polskiego przedsiębiorcę w celu dalszej redystrybucji. Resort podkreśla, że w tym przypadku przedsiębiorca ma obowiązek powiadomić wojewodę właściwego dla siedziby albo miejsca swojego zamieszkania zamiarem wywozu lub zbycia poza terytorium Polski. Takie zgłoszenie wojewoda przekazuje ministrowi zdrowia.

Ministerstwo podkreśla, że te regulacje mają na celu zagwarantowanie by rodzima produkcja w pierwszej kolejności zabezpieczała przed zagrożeniami epidemiologicznymi na terytorium Polski. Resort przekazał, że te restrykcje nie dotyczą produktów będących w tranzycie. Wobec tego produkty medyczne zamówione przez jedno państwo w innym państwie trzecim mogą bez przeszkód przejechać przez terytorium Polski - za okazaniem listu przewozowego i faktury wskazującej, że produkty nie pochodzą od polskiego przedsiębiorcy. - Apelujemy o uprzednie weryfikowanie u właściwych służb RP prawdziwości doniesień rozpowszechnianych przez źródła zagraniczne, co pozwoli na wyeliminowanie z przestrzeni publicznej fałszywych informacji, które w oczywisty sposób negatywnie wpływają na wizerunek Polski - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Godzina 19:20

W przyszłym tygodniu odbędzie się dodatkowe, pilne posiedzenie Senatu - zapowiedział marszałek izby wyższej Tomasz Grodzki. W wystąpieniu zamieszczonym na stronach Kancelarii Senatu marszałek Grodzki powiedział, że odbędzie się ono po tym, jak Sejm uchwali przepisy zawarte w tak zwanej tarczy antykryzysowej.

Marszałek Senatu powiedział, że chciałby aby posiedzenie plenarne było jak najkrótsze. Zapewnił, że odbędzie się ono z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarno-epidemiologicznych.

Jutro o godzinie 14 odbędzie się posiedzenie Sejmu podczas którego posłowie mają uchwalić zmianę regulaminu izby umożliwiającą przeprowadzenie kolejnych obrad w formie częściowo zdalnej.
W piątek, już w nowej formule posiedzenia, Sejm ma rozpatrzyć projekt tzw. tarczy antykryzysowej. Pakiet rozwiązań niwelujących negatywne skutki pandemii koronawirusa dla gospodarki opiewa na 212 miliardów złotych.

Godzina 18:54

W związku z pandemią koronawirusa, Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki zakończył rozgrywki PlusLigi, Ligi Siatkówki Kobiet i KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn. Mistrza Polski wśród panów nie wyłoniono, wśród pań został nim Grupa Azoty Chemik Police. Brąz zdobyły siatkarki ŁKS-u Commercecon Łódź Czytaj więcej

Godzina 18:50

Godzina 18:05

Tomasz Sajewicz z Polskiego Radia informuje, że Aliexpress i Alibaba wznawiają wysyłanie do Polski środków ochronnych.

Godzina 18:01

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 74 przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie w Polsce stwierdzono 1 tys. 31 zakażeń. Jednocześnie resort informuje też, że zmarła 14 osoba. To 80-latek ze Skarżyska-Kamiennej. Mężczyzna miał choroby współistniejące.

Z nowo potwierdzonych przypadków najwięcej jest z województwa mazowieckiego (39). Kolejne 15 to osoby z regionu łódzkiego. Tym samym liczba potwierdzonych zakażeń w Łódzkiem wzrosła do 144. Przypomnijmy jednak, że pierwsze dwie osoby wczoraj opuściły Szpital im. Biegańskiego.

Godzina 17:40

Czynności prowadzone przez policjantów w naszym regionie, którzy docierają do osób objętych kwarantanną, przebiegają póki co praktycznie bezproblemowo. 

Mieszkańcy naszego regionu są zdyscyplinowani i przestrzegają reguł kwarantanny - takie dobre wieści docierają z powiatowych komend policji w zachodniej części województwa łódzkiego.
Widok większej liczby funkcjonariuszy, głównie dzielnicowych, pukających do drzwi, okien lub dzwoniących do nas przez telefon - to nic dziwnego - przypomina rzecznik wieluńskich służb aspirant Katarzyna Grela. Czytaj więcej

Godzina 17:28

Trudna sytuacja lokali gastronomicznych. Działalność restauracji i lokali gastronomicznych będzie zawieszona co najmniej do 11 kwietnia. Jedyną szansą na zarobek są dostawy do klientów, ale i one nie wystarczają, aby pokryć straty. Czytaj więcej

Godzina 17:11

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniła, że jeśli będzie taka potrzeba, tzw. tarcza antykryzysowa zostanie rozszerzona. Rząd ma dziś przyjąć projekt ustawy, której celem jest zniwelowanie skutków gospodarczych wybuchu epidemii koronawirusa.

Jadwiga Emilewicz powiedziała na konferencji prasowej, że w obecnie proponowanym pakiecie wyliczenia dotyczą trzech miesięcy, ale może się to zmienić.

Minister rozwoju poinformowała też, że coraz więcej polskich zakładów produkcyjnych przestawia się na produkcję maseczek ochronnych i innego wyposażenia, pomocnego w walce z koronawirusem:

Godzina 17:07

Fundacja Polska Bezgotówkowa dołącza do działań wspierających polskich mikro i małych przedsiębiorców w obliczu pandemii koronawirusa. - Chodzi o te firmy, którym w marcu, kwietniu lub maju kończy się roczny okres bezpłatnego korzystania z terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Bez opłat będą mogły z nich korzystać do końca czerwca - powiedział Mieczysław Groszek,
prezes Fundacji.

Program Polska Bezgotówkowa umożliwia między innymi firmom, sklepom korzystanie przez rok z darmowego terminala do realizowania transakcji bezgotówkowych.

Liczba terminali w Polsce na tysiąc mieszkańców zbliża się do średniej unijnej, która wynosi 24-25.

Godzina 17:05

Gertruda Uścińska, prezes ZUS: - W tym tygodniu wprowadziliśmy uproszczony jednostronicowy formularz wniosku odroczenia terminu płatności. Jesteśmy do dyspozycji naszych przedsiębiorców, płatników składek. Okres zwolnienia ze składek będzie traktowany jako okres ubezpieczenia.

- W obecnym stanie prawnym, przed wejściem w życie tej ustawy, jest też szereg rozwiązań adresowanych dla płatników składek i przedsiębiorców w trudnej sytuacji - odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty długu i nawet umorzenie.

Godzina 16:53

Minister Kościński: - W kwestii deklaracji PIT nie będzie żadnych sankcji, gdy będą złożone po terminie, czyli do końca maja. Przesuwamy płatności zaliczek o 3 miesiące - czyli na 20 lipca. Organizacje pozarządowe będą mogły rozliczyć CIT do końca maja.

Godzina 16:52

Marlena Maląg, minister rodziny: - Podejmujemy odpowiedzialne działania, które mają wspomóc pracodawców i pracowników. To wsparcie dla firm, niezależnie od ich wielkości. Zależy nam na utrzymaniu miejsc pracy, państwo wesprze firmy i dofinansuje część wynagrodzeń pracowników. 

- Pracodawca oceni swoją sytuację, zobaczy czy w niektórych wydziałach nie musi zastosować przestoju ekonomicznego. Tu również będzie wsparcie.

Godzina 16:50

Tadeusz Kościński, minister finansów: Tworzy się fundusz przeciwdziałania COVID2019. Ma otwarty charakter i będzie mógł być zasilony z budżetu państwa lub wolnych środków z funduszy celowych po to, żeby zapewnić jak najlepszą płynność budżetu. Środki zgromadzone z funduszu będą mogły być przeznaczone na np. zasilenie funduszu pracy, świadczeń pracowniczych czy innych działań zwalczania COVID2019 oraz programów rządowych z programu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Godzina 16:45

Rząd będzie wspierał pracowników na tak zwanym "postojowym" w czasie koronawirusa. Ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego przedstawili założenia pakietu w wysokości 212 miliardów złotych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że nie zabraknie pieniędzy na dofinansowanie miejsc pracy. Ma temu sprzyjać rozwiązanie o elastycznym czasie pracy, dla tych, którzy wstrzymali aktywność w związku z koronawirusem.

Takie finansowanie ma być prowadzone przez trzy miesiące.

Rada Ministrów do końca dnia ma przyjąć, w trybie obiegowym, projekt tzw. tarczy antykryzysowej.

Godzina 16:43

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniła, że rząd zrobi wszystko, by w obliczu epidemii koronawirusa utrzymać jak najwięcej miejsc pracy. Rada Ministrów do końca dnia ma przyjąć, w trybie obiegowym, projekt tzw. tarczy antykryzysowej.

Jadwiga Emilewicz na wspólnej konferencji prasowej z ministrami rodziny i finansnów zapewniła, że rząd przedstawi rozwiązania, które pozwolą utrzymać miejsca pracy.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych. Na pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Godzina 16:29

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że tarcza antykryzysowa ma uchronić naszą gospodarkę od skutków koronawirusa. Dokument, który ma dziś przyjąć rząd, zakłada wsparcie w wysokości 212 miliardów złotych, w tym 60 miliardów z budżetu.

W nagraniu wyemitowanym w mediach społecznościowych premier zwrócił uwagę, że obecne czasy to gospodarcza próba dla Polski. - Tej burzy nie zdołamy całkowicie uniknąć - mówił Mateusz Morawiecki, zapewniając równocześnie, że zapisy tarczy mają nas chronić w czasie "bitwy". Jak wyjaśnił, czeka nas walka - o gospodarkę, firmy i miejsca pracy.

Premier powiedział, że zapisy tarczy będą się zmieniać, by dostosować się do aktualnej sytuacji. Przypomniał, że dotychczas ogłaszana wartość wsparcia to 10 procent naszego PKB, co sprawia, że będzie to najwyższa kwota wsparcia w historii Polski.

Premier w nagraniu przypominał, że w ramach tej pomocy państwo pokryje 40 procent wynagrodzeń pracownikom zmuszonym do wstrzymania pracy, będzie też wsparcie dla samozatrudnionych i osób na umowach cywilnoprawnych oraz dla przedsiębiorców.

Godzina 16:00

Godzina 15:48

Policjanci patrolujący polskie ulice koncentrują się w tej chwili na egzekwowaniu zakazu przemieszczania się więcej niż dwóch osób - poinformował komendant główny policji. Generalny inspektor Jarosław Szymczyk powiedział, że na razie działania mają charakter przede wszystkim informacyjno-edukacyjne. Wyjątkiem są grupy młodych ludzi, które gromadzą się w różnych miejscach i które w sposób lekceważący podchodzą do przepisów. W tych sytuacjach oczekuje się od policjantów zdecydowanej represji - powiedział komendant.

Jarosław Szymczyk zapowiedział, że od jutra równie stanowczo policjanci będą egzekwować nakaz ograniczenia liczby pasażerów podróżujących środkami transportu zbiorowego. Szef policji poinformował, że zobowiązał komendantów miejskich, powiatowych i rejonowych, aby skontaktowali się w tej sprawie z władzami samorządowymi.

Od dziś, zgodnie z zaostrzonymi przepisami środkiem transportu publicznego liczba osób podróżujących autobusem lub tramwajem nie może przekraczać połowy liczby miejsc siedzących.

Godzina 15:30

Gwałtownie wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Hiszpanii. Miejscowe ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 738 osób. Tym samym liczba ofiar w tym kraju wynosi 3434 i jest wyższa niż w Chinach, gdzie pojawił się pierwszy przypadek koronawirusa.

Najnowsze dane przekazał na konferencji prasowej w Madrycie szef hiszpańskich służb ratunkowych. Fernando Simon mówił, że w całym kraju rośnie liczba ofiar i liczba osób zakażonych. - Od początku epidemii zanotowaliśmy już 47,5 tysiąca przypadków zakażeń. Dzisiaj liczba takich osób wzrosła o 20 procent w stosunku do danych z wczoraj. To wzrost podobny do tego, jaki widzieliśmy wczoraj i przez ostatnie dni - powiedział Simon.

Niemal 3 i pół tysiąca ofiar oznacza, że osób zmarłych w wyniku COVID-19 w Hiszpanii jest już więcej niż w Chinach.

W ostatnich dniach hiszpańskie władze informowały, że zakupią 640 tysięcy szybkich testów na koronawirusa. Wobec przepełnienia szpitali władze chcą też zatrudnić 50 tysięcy studentów medycyny ostatnich lat i emerytowanych lekarzy.

W Hiszpanii do 11 kwietnia obowiązuje całkowity zakaz opuszczania domów.

Godzina 15:26 

Trwają rozmowy z branżą spożywczą w sprawie "Tarczy antykryzysowej".

Godzina 15:20

Do wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych powinien dzisiaj dojść SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Znajdziecie tam link do specjalnego serwisu z informacjami o nowych zasadach bezpieczeństwa.

Godzina 14:50

Od piątku osoby pracujące za granicą i przekraczające ją dotąd regularnie również będą poddawane kwarantannie. Przypomniał o tym na konferencji prasowej komendant główny Straży Granicznej. Generał Tomasz Praga zaapelował, aby najbliższy czas wykorzystać na dostosowanie się do zmienionych przepisów.

Godzina 14:45

Blisko 50 uczniów przebywających od półtora tygodnia na kwarantannie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy jest zdrowa. Wszystkie testy na koronawirusa są negatywne. Czytaj więcej tutaj

Godzina 14:30

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z epidemią koronawirusa granice Polski nadal będą zamknięte. Szef MSWiA powiedział, że ograniczenie nie dotyczy transportu towarów.

Wprowadziliśmy zamknięcie granic naszego kraju w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie od 15 marca na 10 dni. Zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego ta decyzja została przedłużona o 20 dni, także granice naszego kraju do 13 kwietnia pozostają zamknięte. Absolutnie nie ma żadnych ograniczeń i wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli dla naszego kraju płynnie przekraczają granice - poinformował w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Godzina 14:12

Od piątku Ukraina całkowicie zamyka swoje granice dla ruchu pasażerskiego. Taką decyzję podjęła ukraińska rada ministrów. Ponadto rząd ogłosił na terenie całego kraju stan sytuacji nadzwyczajnej.

Godzina 14:05

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło Alert RCB skierowany do mieszkańców Polski. Dotyczy on nowych obostrzeń wprowadzonych, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Godzina 14:01

Prezydent Andrzej Duda: Chcemy wspierać naszych sąsiadów w tym trudnym czasie. Wiem, że wprowadzone dziś zmiany są uciążliwe, sam to odczuwam, ale chciałbym, żebyśmy się do tego stosowali. Widać już, że liczba zakażeń w Polsce jest mniejsza niż w innych krajach Europy Zachodniej. Wydawało się, że nasze poprzednie środki były radykalne, ale teraz widać, że były potrzebne. Proszę pilnować dystansu między sobą na ulicy. To kwestia nie tylko naszego życia, ale także innych ludzi. Pamiętajmy, że specyfika takiego wirusa jest taka, że na początku jest on bezobjawowy. 

Godzina 13:59

Prezydent Andrzej Duda: Pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym dla Polski wyląduje w naszym kraju jutro.

Godzina 13:58

Prezydent Andrzej Duda: Do pakietu antykryzysowego zostaną wprowadzone przepisy dotyczące strażaków ochotników zwalniające ich czasowo z okresowych badań lekarskich oraz egzaminu, jeśli posiadają oni zaświadczenie ukończenia kursu.

Godzina 13:56

Prezydent Andrzej Duda: Wprowadzono na 3 miesiące zwolnienie z KRUS i z ZUS. Te same formy pomocy będą przysługiwały tym, którzy wykonują działalność rolniczą. Rodzice w rodzinach rolniczych będą mogli korzystać z zasiłku dot. opieki nad dzieckiem do 8. roku życia. 

Godzina 13:53

Trwa briefing prasowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Godzina 13:30

Ministerstwo Zdrowia podaje dane o 31 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wśród nich nie ma osób z województwa łódzkiego. 

Ministerstwo informuje jednocześnie, że w szpitalu w Bolesławcu z powodu koronawirusa zmarł 71-letni mężczyzna.

Godzina 13:17

Kończą się pierwsze kwarantanny domowe, nałożone przez Sanepid w związku z pandemia koronawirusa. Przebywają na nich wszyscy, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi lub potencjalnie zakażonymi COVID-19.Jest to środek zapobiegawczy, który ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych patogenów. Czytaj więcej

Godzina 13:15

Prezydium Sejmu podjęło decyzję o zwołaniu posiedzenia izby na czwartek. Odbędzie się ono w formie stacjonarnej. Posłowie zostaną rozlokowani w kilku salach parlamentu. Celem czwartkowego posiedzenia będzie zmiana regulaminu Sejmu po to, aby kolejne posiedzenie mogło odbyć się w formie zdalnej.

Zgodnie z ustaleniami poprzedniego Prezydium Sejmu, posiedzenie miało się odbyć w piątek.

Godzina 13:07

Uczniowie, nauczyciele i rodzice skarżą się na problemy z Librusem. To szeroko wykorzystywany dziennik elektroniczny. Służy do komunikacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami.

Poprzez platformę nauczyciele mogli przesłać uczniom na przykład zadania do rozwiązania. Dziś Librus nie wytrzymał obciążenia. Do platformy nie można się zalogować.

W komunikacie przesłanym Informacyjnej Agencji Radiowej przedstawiciel Librusa przyznał, że występują chwilowe problemy techniczne. Prezes Zarządu Librusa Marcin Kempka zwrócił uwagę na to, że z platformy korzysta blisko połowa Polski, a w ostatnich dniach Librus stał się głównym kanałem edukacji zdalnej. "Obciążenie z dnia na dzień rośnie. Wzrosty, z którymi się mierzymy, to nie kilkaset procent, a kilka tysięcy procent. Rozbudowy przepustowości trwają w sposób nieprzerwany od kilku tygodni bez żadnych dodatkowych kosztów dla szkół" - napisał prezes Librusa. Marcin Kempka zapewnił też, że jego zespół pracuje nad rozwiązaniem problemów technicznych.

Od dziś zdalne nauczanie jest obowiązkowe. Dziś weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji w tej sprawie.

Godzina 12:55

Pierwsi zarażeni koronawirusem pacjenci opuścili wczoraj (24 marca) łódzki szpital zakaźny. Jednym z nich jest mężczyzna, u którego jako drugiego w województwie wykryto zakażenie. Dziś w rozmowie z Radiem Łódź opowiada o przebiegu leczenia. Czytaj więcej

Godzina 12:20

Na wezwanie papieża Franciszka chrześcijanie wszystkich wyznań z całego świata modlili się w środę w południe o ustanie pandemii koronawirusa. W tej intencji odmówili razem z papieżem modlitwę "Ojcze Nasz". Z inicjatywą papież wystąpił w niedzielę.

Godzina 11:47

Znacznik kwarantanny w EWUŚ został uruchomiony.

Godzina 11:30

Ministerstwo Obrony Narodowej ostrzega przed kolejnymi nieprawdziwymi informacjami.

Godzina 11:26

Bank Pocztowy, w związku z pandemią koronawirusa, umożliwia swoim klientom zawieszenie rat kapitałowych kredytów i pożyczek gotówkowych oraz hipotecznych.

Prezes Banku Robert Kuraszkiewicz powiedział, że spłaty będzie można zawiesić do sześciu miesięcy. O długości zdecyduje klient banku, który w tym czasie będzie spłacać należne za ten okres odsetki.

We wniosku należy zamieścić informację, że prolongata związana jest z trudną sytuacją materialną związaną z panującą pandemią koronawirusa. Nie wymagane są jakiekolwiek zaświadczenia.
Wniosek o odroczenie należy złożyć na 5 dni przed terminem zapadalności raty kredytu kapitałowego. Można to zrobić zdalnie, za pośrednictwem systemu bankowości internetowej lub przez infolinię.

Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych w Banku Pocztowym dostępna jest do odwołania.

Godzina 10:25

Na Białorusi do 86 wzrosła liczba osób zakażonych COVID-19. To oznacza, że od poniedziałku, gdy podano ostatnie oficjalne dane liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 5 osób. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 29 osób już wyzdrowiało. Dotychczas wykonano około 23 tysięcy testów na obecność patogenu.

Godzina 9:55

Po godz. 10.30 rozpocznie się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Powiedział o tym Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak dodał, głównymi tematami posiedzenia będą: analiza stanu epidemicznego, wdrażanie wczorajszego rozporządzenia ministra zdrowia, dotyczącego ograniczeń w przemieszczaniu się, oraz przestrzeganie zasad tego rozporządzenia w transporcie publicznym.

Posiedzenie, w którym weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, odbędzie się w formie wideokonferencji.

Godzina 9:51

Liczba ofiar koronawirusa na świecie zbliża się do 19 tysięcy, a ponad 423 tysiące to osoby zakażone. To najnowsze informacje podawane przez amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa, który monitoruje rozwój pandemii. Ponad 108 tysięcy osób udało się wyleczyć. Najgorsza sytuacja jest teraz w Europie, ale Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że w najbliższych godzinach to Stany Zjednoczone mogą stać się epicentrum pandemii.

We Włoszech liczba ofiar to ponad 6800, a w Hiszpanii prawie 3 tysiące.

Systematycznie poprawia się natomiast sytuacja w Chinach, gdzie po raz pierwszy wykryto koronawirusa Sars-CoV-2. W prowincji Hubei zniesiono zakaz wyjazdów, a w kraju nie stwierdzono żadnych nowych przypadków lokalnego zakażenia patogenem.

Godzina 9:41

Powiat Łęczycki w związku z pandemią koronawirusa zakupi nowoczesną karetkę z respiratorem. Pieniądze na zakup wyłożą wszystkie miasta i gminy z terenu powiatu. Czytaj tutaj

Godzina 9:16

Rząd przyjmie dziś, w trybie obiegowym, tzw. tarczę antykryzysową. Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wcześniej odbędzie się robocze posiedzenie Rady Ministrów w formule telekonferencji, zaplanowane na godz. 12.

Rzecznik rządu dodał, że trwają konsultacje w sprawie kształtu projektu ustawy, między innymi z ugrupowaniami politycznymi reprezentowanymi w parlamencie. - Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju uwagi, ale chcielibyśmy dzisiaj ten projekt przyjąć. Nie wyklucza to oczywiście tego, że w trakcie zbliżającego się posiedzenia Sejmu dokonamy jeszcze korekt, które będą uzgodnione w ramach działalności parlamentarnej - powiedział Piotr Muller.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych. Na pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Godzina 8:57

Ministerstwo Zdrowia podaje dane o 26 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wśród nich nie ma osób z województwa łódzkiego.

Jednocześnie ministerstwo informuje, że w szpitalu we Wrocławiu zmarły dwie osoby - 41-letni oraz 71-letni mężczyźni zakażeni koronawirusem, którzy mieli choroby towarzyszące. 

Godzina 8:30

11 tysięcy nowych przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, ponad 200 nowych ofiar śmiertelnych. Walka z czasem trwa przede wszystkim w Nowym Jorku, który jest największym ogniskiem epidemii.

Godzina 8:20

We Francji zmarł, z powodu choroby wywołanej koronawirusem, Manu Dibango, światowej sławy saksofonista i jazzman. Miał 86 lat.

Jak poinformowała rodzina artysty, Manu Dibango zmarł w szpitalu na paryskich przedmieściach, w którym został umieszczony sześć dni wcześniej. Przywieziono go tam w związku z inną chorobą, na którą cierpiał. Koronawirusem muzyk zaraził się w czasie pobytu w szpitalu, w trakcie rekonwalescencji po wyleczeniu z pierwszego schorzenia. Informację na ten temat przekazała jego siostrzenica nie precyzując o jaką chorobę chodziło. Wiadomo tylko, że cierpiał na nią od miesiąca leczony ambulatoryjnie.

Godzina 8:03

Gościem Rozmowy Dnia był łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o konieczności realizacji online podstawy programowej przez szkoły, a także o możliwości przesunięcia terminu egzaminów.

Godzina 7:46

Zdalne nauczania będzie obowiązkowe. Dziś w życie wchodzą nowe przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące tej kwestii. Zamiast tradycyjnych metod, klasy, ławek i dzwonków w szkole. Własny pokój, komputer, tablet lub smartfon i lekcje przez internet.

Tam, gdzie nie będzie to możliwe, ministerstwo zaleca przekazanie uczniom drukowanych pakietów edukacyjnych. Minister apeluje, żeby dyrektorzy i nauczyciele przy planowaniu zajęć rozsądnie podchodzili do możliwości uczniów i nie przeciążali ich nauką.

Godzina 7:38

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że dziś mają rozpocząć się konsultacje tarczy antykryzysowej z liderami wszystkich klubów parlamentarnych. Wieczorem pakiet przepisów mający chronić firmy i pracowników przed skutkami epidemii koronawirusa był omawiany między innymi podczas wieczornego posiedzenia gospodarczego sztabu kryzysowego w KPRM.

Godzina 7:30

Przypominamy dobre wieści. Pierwsi pacjenci zakażeni koronawirusem w Łodzi opuścili szpital zakaźny. Po prawie dwutygodniowym leczeniu zostali wypisani do domu. 33-latek, z którym rozmawialiśmy, czuje się dobrze i jest wdzięczny lekarzom za kurację. Czytaj więcej

Godzina 7:15

Zakaz zgromadzeń i nieuzasadnionego wychodzenia z domu - weszły w życie nowe ograniczenia, wprowadzone przez rząd, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dom opuścić możemy tylko w konkretnym celu. Z domu możemy wyjść, by dojechać do pracy, pomóc osobom potrzebującym w czasie walki z epidemią, lub załatwić sprawy niezbędne do życia codziennego. Wśród nich są między innymi: zakupy, wizyta w aptece lub przychodni albo wyjście z psem. Możemy też pójść na krótki spacer, albo nawet pobiegać, pod warunkiem, że zachowamy dystans od innych i nie będziemy się gromadzić w grupach powyżej dwóch osób. Nie dotyczy to rodzin. 

Zakazane są wszelkie formy zgromadzeń, zebrań, spotkań czy imprez. Wyjątkiem są spotkania w gronie rodziny. Można uczestniczyć też w uroczystościach religijnych, w których bierze udział nie więcej niż pięć osób, nie licząc osób sprawujących posługę.

Nadal kursuje komunikacja publiczna, ale w tramwajach czy autobusach może być zajęta maksymalnie połowa miejsc siedzących. Otwarte pozostają sklepy, pralnie, drogerie, banki i apteki. Restauracje nadal mogą dostarczać dania wyłącznie na wynos.

Zakaz zgromadzeń nie dotyczy zakładów pracy - przestrzegane muszą być jedna zalecenia Inspekcji Sanitarnej.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies