Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje

Liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do 1221 osób. Nie żyją dwie kolejne, co daje 16 ofiar. W województwie łódzkim mamy 158 przypadków zakażenia, ale siedem osób jest już zdrowych. W Warszawie wylądował dziś pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym.

Strona wymaga odświeżania

W Polsce do tej pory potwierdzono 1221 zakażeń koronawirusem. 16 z tych osób zmarło w wyniku COVID-19.

W województwie łódzkim stwierdzono 158 zakażeń. Z tej grupy siedem osób już wyzdrowiało.

Z Chin przyleciał pierwszy transport maseczek i środków ochrony dla lekarzy. Planowany jest jeszcze jeden taki transport.

Sejm zdecydował, że będzie mógł obradować częściowo zdalnie.

Łowicki Sanepid poszukuje konkretnie uczestników nauk przedmałżeńskich, które odbyły się w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym w niedzielę 15 marca. 

Godzina 23:05

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki do odwołania wstrzymał odwiedziny na oddziałach, w których są najmniejsi pacjenci, czyli w Klinice Neonatologii oraz w klinice Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt. Czytaj więcej

Godzina 22:46

Jest zgoda Parlamentu Europejskiego na fundusz w wysokości 37 miliardów euro na walkę z koronawirusem. Europosłowie w głosowaniu na odległość, pocztą elektroniczną, zaakceptowali plan działań łagodzących negatywne skutki kryzysu, który przygotowała Komisja Europejska. Za głosowało 683 europosłów, czterech się wstrzymało, był jeden głos przeciwny.

Zgodnie z propozycją Komisji, z unijnego funduszu inwestycyjnego, Polska może wykorzystać prawie 7 miliardów 400 milionów euro na walkę z koronawirusem. To pieniądze już przyznane Polsce, ale może ona zmienić cel ich przeznaczenia. Przy czym nowością jest miliard 125 milionów euro - to niewykorzystane pieniądze, które Polska musiałaby zwrócić do unijnego budżetu, ale Komisja Europejska zaproponowała, by państwa nie zwracały niewykorzystanych funduszy, lecz przeznaczyły je na walkę z koronawirusem.

Chodzi o wsparcie systemów służby zdrowia, małych i średnich firm, oraz pobudzenie rynku pracy. Fundusz na walkę z koronawirusem zatwierdzili już unijni ambasadorowie. Teraz, po akceptacji Parlamentu Europejskiego, do zakończenia oficjalnej procedury potrzebna jest jeszcze zgoda państw członkowskich. Będzie to już tylko formalność.

Godzina 22:40

Tomaszowscy radni na nadzwyczajnej sesji zadecydowali o przekazaniu 130 tysięcy złotych na zakup respiratorów dla tomaszowskiego szpitala powiatowego. Radni jednomyślnie podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie przekazania pieniędzy na respiratory dla Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Prezydent miasta Marcin Witko poinformował radnych, że skonsultował ze starostą potrzeby tomaszowskiej lecznicy.  Czytaj więcej

Godzina 22:30

Starosta tomaszowski informuje, że wyniki badań na obecność koronawirusa u ośmiu pacjentów i 15 osób z personelu medycznego okazały się ujemne. - Osoby te miały prawdopodobny kontakt w dniu 17.03.2020 r. z pielęgniarką, pracującą na Oddziale Chorób Wewnętrznych tomaszowskiego szpitala, u której potwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - czytamy w komunikacie.

Godzina 22:10

Pandemia koronawirusa sparaliżowała setki albo i tysiące imprez sportowych, kulturalnych, czy muzycznych. Jak się okazuje, epidemia zagraża też przeprowadzeniu w tradycyjnych terminach pierwszych komunii świętych. Czy w archidiecezji łódzkiej zostaną one przełożone? Czytaj więcej

Godzina 22:03

Prezydent Andrzej Duda na Jasnej Górze modli się na Apelu Jasnogórskim za Ojczyznę. - Wobec wciąż szalejącej” pandemii koronawirusa z modlitwą za Ojczyznę i Rodaków rozsianych na świecie na Jasną Górę przybył prezydent Andrzej Duda - poinformowano w mediach społecznościowych Sanktuarium. Zamieszczono także zdjęcia modlącego się prezydenta.

Prezydent uczestniczy w wieczornej modlitwie Apel Jasnogórski w kaplicy Matki Bożej, podczas którego śpiewne są też Suplikacje.

Godzina 21:15

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła pół miliona - informuje amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Liczba zgonów przekroczyła 23 tysiące, a epicentrum pandemii to teraz Europa. Coraz gorsza sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych.

Najgorsza sytuacja od wielu dni panuje we Włoszech. Liczba ofiar przekroczyła tam 8 tysięcy, rośnie też liczba zainfekowanych. “Mamy 4,5 tysiąca nowych zakażeń, w sumie już ponad 62 tysiące" - informował Agostino Miozzi z włoskiej obrony cywilnej. Dodał, że "33 tysiące osób są w izolacji w swoich domach, ponad 3 i pół tysiąca osób znajduje się na oddziałach intensywnej terapii”.

W Hiszpanii liczba zmarłych przekroczyła 4 tysiące. W Stanach Zjednoczonych zmarło już 1150 osób, a liczba zakażonych to 80 tysięcy, czyli prawie tyle, co wszystkich przypadków infekcji w Chinach. Szybko rosną też statystyki w Turcji, gdzie zmarło już 75 osób, a zainfekowanych jest ponad 3 i pół tysiąca.

Koronawirus jest już we wszystkich krajach świata na wszystkich kontynentach. Nakaz pozostania w domach obejmuje w tej chwili ponad jedną czwartą populacji na całym świecie. W Argentynie, Egipcie czy Indiach obowiązuje godzina policyjna. Wiele krajów zamknęło też swoje granice.

ONZ zaapelowała wczoraj do krajów członkowskich oraz do przedsiębiorców o wpłaty na nowy fundusz Narodów Zjednoczonych, przeznaczony na walkę z pandemią. Pieniądze mają trafić przede wszystkim do krajów najbiedniejszych. ONZ chce do końca roku zebrać 2 miliardy złotych.

Godzina 20:36

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 58 zakażeniach koronawirusem. W całej Polsce stwierdzono ich 1 tys. 221. W Łódzkiem pozostaje 158 takich przypadków.

Jednocześnie resort zawiadamia, że zmarły kolejne dwie osoby - 78-latek i 84-latka z Warszawy. Oboje mieli choroby towarzyszące. Bilans ofiar koronawirusa w Polsce wzrósł zatem do 16.

Godzina 19:44

Sejm uchwalił zmiany w regulaminie Izby wprowadzające m.in. możliwość organizacji posiedzeń w formie częściowo zdalnej. Projekt uchwały w tej sprawie poparło 250 posłów, 104 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z przyjętymi przepisami, w przypadku wprowadzenia stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego: wyjątkowego, wojennego lub klęski żywiołowej, posiedzenia Sejmu, a także sejmowych komisji i podkomisji będą mogły odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość. W praktyce oznacza to, że na sali plenarnej będzie przebywać ograniczona liczba posłów reprezentujących każdy z klubów. Natomiast pozostali będą mogli uczestniczyć w obradach w formie zdalnej. Posłowie będą zabierać głos i głosować za pomocą specjalnego komunikatora.

- Celem wprowadzonych zmian jest umożliwienie Sejmowi procedowania, mimo epidemii i stanowienie prawa w celu przeciwdziałania jej rozwojowi - napisano w uzasadnieniu projektu.

Za zmianami w regulaminie Sejmu było 250 posłów, przeciw -104, 14 wstrzymało się od głosu.

Jutro Sejm będzie obradował w nowej formule. Posłowie zajmą się m.in. rządowym pakietem tzw. tarczy antykryzysowej.

Godzina 19:12

Zdezynfekowana Poradnia Ochrony Zdrowia przy sieradzkim szpitalu jest już czynna. Niestety dwoje pracowników personelu trzeba było odizolować, po tym jak do przychodni zgłosiła się pacjentka, która zataiła informację, że miała kontakt z osobą o podwyższonym stopniu ryzyka zakażenia koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 19:10

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wnioskuje o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miejskiej. Twierdzi, że potrzebne jest podjęcie uchwał w dwóch pilnych sprawach.

Prezydent zapowiada, że chodzi o zawieszenie opłat za żłobki, w których teraz nie ma dzieci. Druga sprawa to zgoda na dodatkowe zasilenie finansowe Funduszu Poręczeń, którym dysponuje Bionanopark, a który po okresie epidemii ma pomóc lokalnym przedsiębiorcom.

Sesja miałaby się odbyć w trybie online, dlatego przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski, wystąpił do wojewody łódzkiego o zgodę na taki sposób procedowania uchwał. Czytaj więcej

Godzina 18:53

Godzina 18:36

Międzynarodowy Czerwony Krzyż zaapelował o przeszło 800 milionów dolarów na ochronę grup najbardziej zagrożonych pandemią koronawirusa. To migranci, bezdomni i ludzie żyjący na obszarach zniszczonych przez katastrofy naturalne.

Władze Czerwonego Krzyża oświadczyły, że choć mamy do czynienia z globalną pandemią, to ciągle można ograniczyć jego rozprzestrzenianie i uratować wielu ludzi. Organizacja zaapelowała o 800 milionów franków szwajcarskich, czyli 823 miliony dolarów. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Francesco Rocca oświadczył, że pandemia zagraża całemu systemowi ochrony zdrowia, ale sytuacja jest najgorsza tam, gdzie taki system jest słaby albo nie ma go w ogóle.

Koronawirus jest już obecny w 196 krajach i regionach na świecie - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Według danych naukowców amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa, liczba ofiar śmiertelnych pandemii przekroczyła 21,5 tysiąca, a zakażonych jest około 475 tysięcy osób.

Godzina 18:32

W Stanach Zjednoczonych liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 68 tysięcy 440. 994 osoby zmarły - poinformowało Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC.
W ciągu doby liczba przypadków wzrosła o 13 tysięcy 987, liczba ofiar śmiertelnych o 257.

Przypadki koronawirusa zostały odnotowane we wszystkich 50 amerykańskich stanach stanach i w stołecznym Dystrykcie Kolumbii.

Godzina 18:24

Na jutrzejszym posiedzeniu posłowie bedą mogli głosować w Sejmie - jeśli taka będzie ich wola- poinformowała marszałek izby Elżbieta Witek, przechodząc do trzeciego czytania zmian w regulaminie Sejmu. Wprowadzają one możliwość zdalnych obrad w związku z koronawirusem. - To nie oznacza jednak obowiązku zdalnej pracy - mówiła Elżbieta Witek.

Posłowie, którzy będą chcieli wziąć udział w obradach w parlamencie, będą mieli do tego prawo. - Głosowanie zdalne to nie jest obowiązek, tylko prawo. Jeśli posłowie będą chcieli być w Sejmie, zostaną rozmieszczeni na różnych salach, jak podczas dzisiejszego posiedzenia. Ci, którzy nie będą mogli wziąć udział w posiedzeniu, będą mogli głosować zdalnie - mówiła marszałek.

Około 17:00 posłowie wznowili prace po prawie dwugodzinnej przerwie. Teraz rozpatrują kilkanaście poprawek opozycji do regulaminu. Głosowanie nad nimi jest skomplikowane, ponieważ posłowie są rozmieszczeni na sali plenarnej i w ponad dziesięciu innych salach. W pierwszych głosowaniach nad poprawkami brało udział łącznie około 370 posłów.

Godzina 18:22

Godzina 18:20

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 43 pozytywnych przypadkach badań na obecność koronawirusa. Wśród tych osób nie ma nikogo z województwa łódzkiego.

Łącznie w Polsce odnotowano 1163 zakażenia koronawirusem. 14 osób zmarło. Są jednak pierwsze wyzdrowienia. W Łódzkiem szpital opuściło siedem osób.

Godzina 18:00

Łowicki Sanepid poszukuje konkretnie uczestników nauk przedmałżeńskich, które odbyły się w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym w niedzielę 15 marca. 

Osoby te proszone są o kontakt pod numerami: (46) 837-64-94 i (46) 837-35-00 lub pod całodobowym numerem alarmowym 604-691-091.

Godzina 17:48

Dwa nowe respiratory trafią do szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Pieniądze na zakup sprzętu decyzją abpa Grzegorza Rysia przeznaczyła łódzka kuria. Czytaj więcej

Godzina 17:28

Chiny zabronią wjazdu na swoje terytorium prawie wszystkim cudzoziemcom. Ma to zapobiec przenoszeniu z zagranicy koronawirusa.

Zakaz, który wejdzie w życie w sobotę o północy, ma dotyczyć także osób mających ważne wizy lub prawo pobytu na terytorium Chin. Jak oświadczyło chińskie ministerstwo spraw zagranicznych, będzie to czasowy środek, który ma rzucić światło na rozprzestrzenianie się wirusa. Wczoraj zanotowano w Chinach 67 nowych przypadków. Wszystkie dotyczyły osób, które przyjechały z zagranicy.

Chińskie władze ograniczyły też liczbę zagranicznych połączeń lotniczych. Tamtejsze linie lotnicze będą mogły odbywać tylko jeden lot do danego kraju w tygodniu. Takie same zasady będą obowiązywać zagraniczne linie latające do Chin.

Godzina 17:18

Godzina 16:50

Przywódcy państw grupy G20 zobowiązali się stworzyć jednolity front walki z pandemią koronawirusa. Zapowiedzieli też wprowadzenie do światowej gospodarki pięciu bilionów dolarów, aby zapobiec kryzysowi.

Grupa G20 zrzesza 20 najważniejszych gospodarek świata. W czasie wideokonferencji przywódcy tych państw oświadczyli, że walka ze zdrowotnymi, społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii jest ich absolutnym priorytetem. Walka z pandemią wymaga przejrzystej, silnej, skoordynowanej i bazującej na wiedzy globalnej reakcji w duchu solidarności - głosi oświadczenie przywódców państw grupy G20. Dodali oni, że skala planowanego wsparcia finansowego "postawi światową gospodarkę na nogi i stworzy silną bazę dla ochrony miejsc pracy i odbudowy wzrostu".

Politycy zobowiązali się też do przywrócenia zaufania i zabezpieczenia stabilności finansowej. Zapowiedzieli, że będą likwidować zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw. Przywódcy państw grupy G20 zwrócą się do szefów swoich banków centralnych i ministrów finansów, aby wspólnie koordynowali plany gospodarczej odpowiedzi na skutki pandemii.

Godzina 16:34

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zagłosuje za zmianami w regulaminie Sejmu - zapowiedział poseł tej partii Krzysztof Sobolewski. W parlamencie po 14.00 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie rozpoczęli pracę nad zmianami w regulaminie, które mają umożliwić jutro zdalne głosowanie nad pakietem antykryzysowym opracowanym w związku a pandemią koronawirusa.

Poseł Krzysztof Sobolewski powiedział z sejmowej mównicy, że zmiany w regulaminie są potrzebne, bo od sposobu organizacji pracy zależy teraz zdrowie i życie wielu Polaków. Podkreślił, że dla PiS życie i zdrowie Polaków jest ważniejsze niż "sztywne normy prawa".

Posłowie pracują w parlamencie z zachowaniem środków ostrożności. Są rozdzieleni tak, żeby zachować od siebie bezpieczną odległość. Na sali plenarnej większość miejsc w ławach poselskich jest pusta. Posłowie są usadzeni w różnych innych pomieszczeniach Sejmu.

Zmiany w regulaminie Sejmu mają pozwolić przeprowadzić jutrzejszą debatę i głosowanie nad tak zwaną tarczą antykryzysową zdalnie. Głosowanie miałoby się odbyć z wykorzystaniem internetu.

Godzina 16:33

Po 16.00 rozpoczęła się wideokonferencja europejskich przywódców na temat koronawirusa.

To trzeci szczyt na odległość, poświęcony kryzysowi epidemiologicznemu. Unijni liderzy mają podsumować dotychczasowe działania w walce z koronawirusem. Zastanowią się też, czy można wykorzystać fundusz ratunkowy eurolandu, by wesprzeć gospodarki dotknięte przez kryzys. Zabiegają o to Włochy, ale niechętne są Niemcy i Holandia. Uważają one, że nie nadszedł jeszcze czas, by sięgać po najcięższe działa, i że fundusz to ostatnia deska ratunku, a nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa kryzys.

Godzina 16:28

Przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski przypomniał, że podczas rozpoczętego dzisiaj, dwudniowego posiedzenia Sejmu parlamentarzyści mają przegłosować pakiet pomocowy dla polskich przedsiębiorców.

Posłowie mają przyjąć przede wszystkim zmiany w regulaminie Sejmu, dzięki którym możliwe będą częściowo "zdalne obrady" za pośrednictwem internetu. Ze względów bezpieczeństwa, posłowie obradują w mniejszych grupach, zasiadających w kilku salach.

Krzysztof Gawkowski powiedział, że posłowie zebrali się w poczuciu odpowiedzialności z Polskę i przedstawili projekty ustaw, które pomogą w walce z epidemią koronawirusa.

Przewodniczący PO Borys Budka powiedział, że w Sejmie znajdują się ważne dla Polaków ustawy, na przykład wydłużające świadczenia na ubezpieczenia społeczne dla rodziców opiekujących się dziećmi. Dodał, że projekty zawierają także zapis mówiący o świadczeniu dla każdego kto nie może pracować.

Jedyny punkt czwartkowych obrad to praca nad zmianami w regulaminie Sejmu. Przepisy mają zostać tak zmienione, żeby jutro debata i głosowanie nad "Tarczą Antykryzysową" było możliwe online dla większości parlamentarzystów. Dzięki temu w budynku parlamentu będą tylko przedstawiciele klubów. Reszta posłów będzie głosować za pomocą internetu.

Pierwotnie marszałek Sejmu Elżbieta Witek proponowała, żeby już dzisiejsze obrady odbyły się w mocno okrojonym składzie. Nie zgodziła się na to opozycja, która obawiała się o techniczne możliwości i przebieg tak zorganizowanych obrad. Dlatego dziś posłowie będą pracować jeszcze w "tradycyjny" sposób, a dopiero jutro większość parlamentarzystów zagłosuje zdalnie.

Przyjęte dziś zmiany mają obowiązywać nie tylko na jedno posiedzenie Sejmu. Jak zapowiadała marszałek Elżbieta Witek zmiany w trybie pracy posłów będą obowiązywać tak długo, jak długo będą obowiązywać obostrzenia wprowadzone w całym kraju w związku z epidemią koronawirusa.

Godzina 16:20

Pięć kolejnych osób z Łodzi zakażonych koronawirusem jest już zdrowych - poinformował o tym Łódzki Urząd Wojewódzki. Czytaj więcej

Godzina 15:55

Minister zdrowia, profesor Łukasz Szumowski mówił w Sejmie, że zamiast dyskusji partyjnej i politycznej, czas jest na dyskusję o tym, jak usprawnić działania państwa w walce z pandemią.

W Sejmie trwa posiedzenie, na którym posłowie mają zdecydować o zmianach w regulaminie, pozwalających na pracę zdalną. Dzięki temu jutro posłowie mają przystąpić do prac na pakietem antykryzysowym.

Profesor Szumowski wyraził żal, że nie udało się dojść do porozumienia wśród klubów, które pozwoliłoby już dziś przeprowadzić posiedzenie na nowych zasadach:

Ze względów bezpieczeństwa, posłowie obradują w mniejszych grupach, zasiadających w kilku salach. Jedyny punkt czwartkowych obrad to praca nad zmianami w regulaminie Sejmu. Przepisy mają zostać tak zmienione, żeby jutro debata i głosowanie nad "tarczą antykryzysową" było możliwe on line dla większości parlamentarzystów. Dzięki temu w budynku parlamentu będą tylko przedstawiciele klubów. Reszta posłów będzie głosować za pomocą internetu.

Pierwotnie marszałek Sejmu Elżbieta Witek proponowała, żeby już dzisiejsze obrady odbyły się w mocno okrojonym składzie. Nie zgodziła się na to opozycja, która obawiała się o techniczne możliwości i przebieg tak zorganizowanych obrad. Dlatego dziś posłowie będą pracować jeszcze w "tradycyjny" sposób, a dopiero jutro większość parlamentarzystów zagłosuje zdalnie.

Przyjęte dziś zmiany mają obowiązywać nie tylko na jedno posiedzenie Sejmu. Jak zapowiadała marszałek Elżbieta Witek zmiany w trybie pracy posłów będą obowiązywać tak długo, jak długo będą obowiązywać obostrzenia wprowadzone w całym kraju w związku z pandemią koronawirusa.

Godzina 15:48

Szef ukraińskiego resortu zdrowia ocenił, że liczba ofiar koronawirusa w jego kraju może być bardzo duża. Stać się tak może, ponieważ, według jego słów, ukraińska służba zdrowia jest nieprzygotowana do leczenia osób zakażonych.

W komunikacie opublikowanym przez resort zdrowia jego szef Illia Jemeć napisał, że są trzy sposoby walki z wirusem. Pierwszy to nie dopuszczenie do jego pojawienia się w kraju, co Ukrainie i innym państwo europejskim się nie udało. Drugi sposób polega na zlokalizowaniu rozprzestrzeniania się infekcji. Jak dodał minister, Ukraina może to jeszcze uczynić, podejmując zdecydowane działania. Jeśli to się nie uda, to, jak zaznaczył ukraiński minister zdrowia, pozostanie leczenie przypadków koronawirusa. Z tym, wedle jego oceny, system ochrony zdrowia się nie upora. Illia Jemeć podkreślił, że ze względu niereformowaną i niszczoną latami państwową opiekę medyczną, liczba ofiar może być, jak to określił - katastrofalna.

Na Ukrainie do tej pory wykryto ponad 160 przypadków zakażenia koronawirusem. 5 osób zmarło.

Godzina 15:38

Wśród zmian zapisanych w projekcie tak zwanej tarczy antykryzysowej znalazło się opóźnienie wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. W rządowych projektach ustaw, którymi jutro ma się zająć Sejm, jest też zniesienie części przepisów wynikających z zakazu handlu w niedziele.

Projekt przesuwa o pół roku obowiązek utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w średnich przedsiębiorstwach. Zamiast do 24 kwietnia, umowy o zarządzanie PPK będą musiały zostać podpisane do 27 października.

Ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej Jarosław Janecki podkreśla, że takie rozwiązanie oznacza ulgę dla przedsiębiorców, którzy ponoszą część kosztów związanych z PPK.

Jarosław Janecki pozytywnie ocenia też umożliwienie pracownikom sklepów przyjmowanie towaru, rozładowywanie go oraz wykładanie produktów na półkach także w niedziele objęte zakazem handlu. Ekspert wskazuje, że ma to znaczenie, bo obecnie właściciele dużych sklepów borykają się z brakiem pracowników.

Przyjęte przez rząd projekty zakładają też między innymi obniżenie o 90 procent czynszów najemców lokali i wysp w galeriach handlowych. Ma to obowiązywać dopóki te obiekty będą objęte zakazem normalnego funkcjonowania.

Godzina 15:30

Do godziny 15:40 mamy przerwę w obradach Sejmu.

Godzina 14:58

Ochotnicy z Wieruszowa apelują przez megafony o pozostanie w domach. Niestety w mieście wciąż są osoby, które nie stosują się do zaleceń służb i między innymi ściągają taśmy, którymi pozamykane są place zabaw. Czytaj więcej

Godzina 14:52

W Belgii w ciągu ostatniej doby odnotowano 1298 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To ponad dwukrotnie więcej niż poprzedniego dnia. W sumie obecnie patogen wykryto u 6235 osób. Liczba zgonów zakażonych osób wzrosła do 220. Hospitalizowanych jest 2652 pacjentów, ponad 600 jest na intensywnej terapii.

Godzina 14:50

Seniorzy to grupa największego ryzyka zachorowania i powikłań z powodu koronawirusa. Samorządy i różne organizację oferują pomoc osobom starszym w zrobieniu zakupów spożywczych, czy też leków. Jednak dlaczego seniorzy nie proszą o pomoc? Czytaj więcej

Godzina 14:40

Próbny egzamin ósmoklasisty i próbne matury online. Szkoły same zdecydują, czy przeprowadzą takie próbne egzaminy. Materiały będzie można pobrać ze stron Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i MEN, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkołach wesprzeć dyrektorów w ich zadaniach.

Godzina 14:35

W Łodzi zmienił się termin rekrutacji do miejskich przedszkoli i szkół podstawowych. Nabór rozpocznie się 4 maja i potrwa do 29 maja. Czytaj więcej

Godzina 14:15

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, który ma zająć się zmianami w regulaminie Izby, związanymi z pracami parlamentarzystów w warunkach epidemii koronawirusa.

Jedyny punkt czwartkowych obrad to praca nad zmianami w regulaminie Sejmu. Przepisy mają zostać tak zmienione, żeby jutro debata i głosowanie nad "tarczą antykryzysową" było możliwe online dla większości parlamentarzystów. Dzięki temu w budynku parlamentu będą tylko przedstawiciele klubów. Reszta posłów będzie głosować za pomocą internetu.

Pierwotnie marszałek Sejmu Elżbieta Witek proponowała, żeby już dzisiejsze obrady odbyły się w mocno okrojonym składzie. Nie zgodziła się na to opozycja, która obawiała się o techniczne możliwości i przebieg tak zorganizowanych obrad. Dlatego dziś posłowie będą pracować jeszcze w "tradycyjny" sposób, a dopiero jutro większość parlamentarzystów zagłosuje zdalnie.

Przyjęte dziś zmiany mają obowiązywać nie tylko na jedno posiedzenie Sejmu. Jak zapowiadała marszałek Elżbieta Witek zmiany w trybie pracy posłów będą obowiązywać tak długo, jak długo będą obowiązywać obostrzenia wprowadzone w całym kraju w związku z pandemią koronawirusa.

Godzina 14:11

Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa z optymizmem przyjęła zaakceptowane przez rząd projekty tarczy antykryzysowej. Priorytetem są działania na rzecz utrzymania miejsc pracy. Czytaj więcej

Godzina 14:02

Ministerstwo Zdrowia informuje o 35 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie jest 14 osób z województwa łódzkiego. 

Godzina 13:36

Michał Dworczyk: Utrzymany zostanie most powietrzny do transportu materiałów ochrony medycznej, przede wszystkim z Chin, ale też z innych kierunków. Z tych lotów będą mogły też skorzystać firmy komercyjne, które zabiegają o sprowadzenie materiałów medycznych do Polski.

Godzina 13:21

Rząd przyjął pakiet dotyczący tarczy antykryzysowej. Zakłada on między innymi ochronę zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Godzina 13:06

Pierwszy samolot ze środkami ochronnymi z Chin jest już w Polsce. Przed południem na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował pierwszy samolot, którym do kraju przetransportowano pierwszą partię materiałów wspomagających walkę z pandemią koronawirusa.

Godzina 13:05

Ministerstwo Zdrowia przypomina o ograniczeniach w poruszaniu się, które obowiązują w Polsce od wczoraj.

Godzina 12:58

Przeprowadzenie majowych wyborów prezydenckich będzie wymagało podjęcia najwyższych środków bezpieczeństwa. Nic nie wskazuje na to, by nie dało się ich przeprowadzić - powiedział na antenie Polskiego Radia wiceszef klubu PiS Marek Suski.

Poseł podkreślił, że głosowanie przy urnach można przeprowadzić, tak samo jak uda się przeprowadzić planowane na dziś i jutro posiedzenie Sejmu.

Godzina 12:45

Rząd nie zawiesza reformy dotyczącej Otwartych Funduszy Emerytalnych - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na wideokonferencji. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys dodał, że nie podjęto ostatecznej decyzji, czy zostanie ona wprowadzona w tym roku.

Godzina 12:40

Lekarze z Poznania przeprowadzili dziś wideokonferencję ze swoimi kolegami z chińskiego miasta Shenzhen na temat praktycznych doświadczeń w walce z koronawirusem.

Chińskie władze zapowiedziały zwiększenie liczby seminariów on-line z udziałem lekarzy i specjalistów, którzy brali udział w leczeniu epidemii. Doświadczeniem w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem z Polakami podzielili się lekarze 3 Szpitala Ludowego w Shenzhen, w którym przeprowadzono szereg badań dotyczących przebiegu choroby u zakażonych koronawirusem. To właśnie oni prowadzili badania dotyczące powiązań między grupą krwi, a zapadalnością na nowy rodzaj infekcji.

Chińskie władze wcześniej zorganizowały też dla ekspertów z państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym i Polski, wideokonferencję, podczas której przedstawiono doświadczenia chińskich lekarzy w walce z koronawirusem. Zapowiedziały w najbliższej przyszłości kolejne tego typu spotkania on-line.

Godzina 12:34

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przysługującego w związku z zamknięciem placówek oświatowych. Przyjęta w marcu specustawa przyznała rodzicom 14-dniowy zasiłek. Teraz mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Czytaj więcej

Godzina 12:24

Powiat piotrkowski i bełchatowski wspierają finansowo służby zmagające się z pandemią. Władze najbogatszej gminy w kraju - gminy Kleszczów chcą przekazać na walkę z koronawirusem dwa miliony złotych. Czytaj więcej

Godzina 12:06

Rządowy projekt ustaw dotyczących tarczy antykryzysowej i działań w obliczu pandemii znalazł się w wykazie wniesionych do Sejmu projektów ustaw. -"Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19" oraz "Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw" zostały skierowane do oceny przez sejmowe biuro legislacji. Jutro mają trafić pod obrady Sejmu.

Rząd przyjął zapisy projektu w godzinach nocnych. Dziś mają być one konsultowane z klubami opozycyjnymi w Sejmie. Na posiedzeniu założenia ustawy o tarczy antykryzysowej ma prezentować minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Tarcza zakłada udogodnienia dla pracodawców i pracowników w związku z gospodarczymi skutkami koronawirusa. Chodzi między innymi o trzymiesięczne zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne - na przykład dla mikrofirm i samozatrudnionych, ułatwienia w braniu kredytów przez przedsiębiorców oraz odroczenia terminów składania zeznań podatkowych.

W drugim projekcie - o zmianach w ochronie zdrowia w związku z pandemią koronawirusa, wprowadzono zmiany w kilkunastu ustawach. Chodzi między innymi o prawo farmaceutyczne, ustawę o zawodach lekarza i dentysty, o Państwowym Ratownictwie Medycznym, o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a także w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Posłowie dziś zdecydują o zmianach w regulaminie Izby, by jutrzejsze obrady mogły odbyć się półzdalnie.

Godzina 11:54

Ministerstwo Zdrowia informuje o sprostowaniu informacji dot. zgonów w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem. Jeden ze zmarłych wczoraj mężczyzn nie jest klasyfikowany w statystykach - przyczyną jego śmierci była niewydolność krążeniowo-oddechowa, niezwiązana z koronawirusem. Pacjent okazał się ostatecznie niezakażony. W związku z tym liczba zmarłych z powodu zakażenia wynosi 14. 

Godzina 11:35

W ciągu doby wykonano ponad 3,3 tys. testów na obecność koronawirusa. Łącznie w Polsce przebadano na razie 29 564 próbek.

Godzina 11:31

Koronawirus jest obecny w 196 krajach i regionach na świecie - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Według danych naukowców amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa, liczba ofiar śmiertelnych pandemii przekroczyła 21,5 tysiąca, a zakażonych jest około 475 tysięcy osób.

Godzina 11:20

Epidemia koronawirusa powoduje straty w wielu branżach a jedną z tych, o których słyszymy rzadziej, jest ogrodnictwo. W regionie łódzkim kwiaty uprawia ok. 300 gospodarstw, a wiosna była dla nich zawsze najlepszym sezonem. Teraz, żeby się utrzymać, zapraszają klientów do siebie i sprzedają towar po kosztach. Czytaj więcej

Godzina 10:27

W Rosji do 840 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Jak poinformowały rosyjskie służby sanitarne, w ciągu ostatniej doby stwierdzono 182 nowe przypadki w 56 regionach Federacji Rosyjskiej.

Godzina 10:04

Pierwsza osoba w Warmińsko-Mazurskiem wyzdrowiała z koronawirusa. To kobieta w średnim wieku, mieszkanka powiatu olsztyńskiego, która wróciła do Polski autokarem z Niemiec. Jechała wtedy z tzw. pacjentem zero. Była pierwszą osobą z Warmii i Mazur, u której 6 marca stwierdzono zakażenie nowym patogenem. Przed nią jeszcze siedmiodniowa kwarantanna w domu.

Godzina 9:54

Dwa samoloty z kupionym przez Polskę sprzętem ochronnym dla służby zdrowia wystartowały z Chin do Polski. Jedna maszyna leci z Pekinu - druga z Szanghaju. Lądowanie w kraju przewidziane jest dziś w godzinach popołudniowych.

Godzina 9:32

Co powinniśmy wiedzieć o nowych zasadach ochrony przed koronawirusem? Kancelaria Premiera opublikowała specjalne wideo.

Godzina 9:20

Ministerstwo Zdrowia informuje o 34 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. 

Jednocześnie ministerstwo podaje informacje, że w szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące. Natomiast w szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem, ale bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. Dlatego pacjent ten nie zostaje włączony do statystyk osób zmarłych z powodu COVID-19.

Godzina 9:18

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że rząd będzie kontynuował prace nad pakietem pomocowym dla przedsiębiorstw. Podczas najbliższego posiedzenia Sejm ma się zająć proponowaną przez rząd tarczą antykryzysową.

Godzina 8:38

Stany Zjednoczone zbliżają się do Chin pod względem liczby stwierdzonych przypadków koronawirusa. Wczoraj zmarło tam ponad 200 osób. W Nowym Jorku i innych częściach USA trwa wyścig z czasem przed nadejściem szczytu epidemii. Prezydent Donald Trump przyznaje, że zdobycie masek i sprzętu medycznego jest bardzo trudne.

Godzina 8:21

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że w tej chwili trudno jest przewidzieć tendencję dotyczącą liczby zakażeń koronawirusem. Zachorowań jest bowiem stosunkowo niewiele. Dlatego nie można na razie zbudować wiarygodnego modelu matematycznego.

Godzina 8:03

Dwa nowe szpitale z oddziałami zakaźnymi będą przyjmowały chorych na koronawirusa z regionu łódzkiego. To decyzja wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, która jest wynikiem coraz większej liczby zachorowań.

Godzina 7:36

Ministerstwo Zdrowia przypomina o ograniczeniach.

Godzina 7:30

Godzina 7:14

W Warszawie wyląduje dziś ok. godz. 13.40 pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym. Kolejne spodziewane są w najbliższych dniach. 

Na ładunek o wartości pięciu i pół miliona dolarów, zakupiony przez KGHM Polska Miedź, składają się między innymi kombinezony ochronne, gogle medyczne, maseczki oraz respiratory.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies