Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje

W Polsce do tej pory potwierdzono 1389 zakażeń koronawirusem. 16 z tych osób zmarło w wyniku COVID-19. W województwie łódzkim stwierdzono 168 zakażeń. Z tej grupy siedem osób już wyzdrowiało.

Strona wymaga odświeżania

Podsumowanie dnia:

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w Polsce do 1389. 16 osób zmarło. W województwie łódzkim mamy 168 potwierdzonych przypadków.

To była tragiczna doba we Włoszech, gdzie z powodu COVID-19 zmarło ponad 900 osób - najwięcej jednego dnia od początku epiedemii.

Sejm obraduje po raz pierwszy w systemie częściowo zdalnym. Ok. godziny 23 powinny się rozpocząć głosowania m.in. nad "tarczą antykryzysową".

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, a także tamtejszego ministra zdrowia.

15-latka z prawie dwoma promilami trafiła do piotrkowskiego szpitala powiatowego. Została przywieziona z domowej imprezy, na której bawiło się kilka osób. Według władz szpitala, to skrajnie nieodpowiedzialne postępowanie w czasie zagrożenia koronawirusem. 

Reżimy sanitarne wprowadzono w kolejnych łódzkich szpitalach - przy Spornej oraz im. Madurowicza przy Wileńskiej.

Godzina 22:57

108 milionów dolarów zebrała dotąd Światowa Organizacja Zdrowia na specjalnym funduszu przeznaczonym na walkę z pandemią koronawirusa. Agenda ONZ cały czas wysyła też w świat sprzęt ochronny dla pracowników służby zdrowia i apeluje o zapewnienie im szczególnego bezpieczeństwa.

Światowa Organizacja Zdrowia od dwóch tygodni zbiera pieniądze na specjalnym funduszu. Środki te mają być przeznaczone przede wszystkim dla najuboższych krajów. Szef WHO Tedros Adhanos Ghebreyesus mówił w czasie wideokonferencji dla dziennikarzy, że wpłaty nadeszły z całego świata. - Fundusz Solidarności COVID-19 otrzymał już 108 milionów dolarów od 203 tysięcy osób i organizacji - dodał.

ONZ szacuje, że do końca roku na pomoc dla krajów najuboższych w walce z pandemią potrzeba będzie dwóch miliardów dolarów.

Szef WHO poinformował też, że do tej pory organizacja wysłała około dwóch milionów sztuk odzieży ochronnej dla pracowników służby zdrowia w 74 krajach na świecie. Podobnej wielkości transport ma wkrótce trafić do kolejnych 60 państw.

Tymczasem ministrowie zdrowia 50 krajów mieli wziąć udział w piątkowej wideokonferencji zorganizowanej przez ONZ na której doświadczeniami w walce z koronawirusem dzielili się ministrowie z Chin, Japonii, Korei Południowej i Singapuru czyli państw, które jako pierwsze zetknęły się z epidemią.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała też, że uruchomiła właśnie kolejne wersje językowe serwisu w komunikatorze WhatsApp. Do tej pory był on prowadzony jedynie po angielsku, a od teraz także po arabsku, francusku i hiszpańsku. Serwis ma teraz 12 milionów użytkowników, a WHO planuje kilkanaście kolejnych wersji językowych, w tym rosyjską, chińską, kurdyjską, urdu czy suahili.

Osoby, które zapisały się na listę otrzymują najnowsze informacje na temat pandemii a także porady specjalistów, jak uchronić się przed wirusem i co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia.

Godzina 22:55

Komenda Wojewódzka w Łodzi ma nową pomocnicę. To 8-letnia Sisi, pogromczyni nudy, która pomoże przetrwać trudny czas pandemii koronawirusa swoim rówieśnikom. Czytaj więcej

Godzina 22:40

- Kochani! Dziękuję Wam za to, że zostajecie w domu. Wasza postawa napawa mnie dumą i daje siłę do walki. Proszę o to, byśmy nie rozluźniali dyscypliny, bo do zwycięstwa wciąż daleka droga. Ale ono nadejdzie - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Na profilu premiera zamieszczono zdjęcia z pustych ulic Warszawy. - Tak wyglądała stolica naszego państwa w ciągu ostatnich kilku dni. Warszawa - na co dzień wielkie, europejskie, tętniące życiem miasto, które jest wizytówką naszego sukcesu gospodarczego, zamarło. Ale tym razem te puste ulice stały się czymś więcej. Symbolem polskiej woli walki, odpowiedzialności obywatelskiej, dyscypliny i nadziei. Wiary, że choć przed nami trudny czas, i do końca nie wiemy, co przyniesie kolejny dzień - to jednak jako społeczeństwo walczymy z całych sił o lepsze jutro dla naszych rodzin - napisał premier.

Poinformował też, że zakończyło się kolejne posiedzenie gospodarczego sztabu kryzysowego. - Polski rząd również walczy z całych sił o to, by ulice wszystkich polskich miast, miasteczek i wsi ponownie zapełniły się ludźmi, a zamknięte firmy z powrotem otworzyły się na klientów. Dziś czeka nas jeszcze praca do późna w nocy, bo najważniejsza ustawa o tarczy antykryzysowej wciąż jest procedowana w Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Ale nie spoczniemy, dopóki nie zostanie przyjęta, bo w walce z kryzysem liczy się każda godzina - podkreślił premier we wpisie na Facebooku.

- Głęboko w to wierzę i będę ciężko pracował, by przeprowadzić Polskę przez to wielkie pokoleniowe wyzwanie - dodał.

Godzina 22:12

Radio Łódź czynnie bierze udział w akcji #zostańwdomu. W ten weekend zapraszamy na archiwalne koncerty grup Hedone i Golden Life. Zaprezentujemy też nowy singiel Hedone. Czytaj więcej

Godzina 21:35

Sejm przesunął na 23.00 rozpoczęcie głosowań nad poprawkami do projektów ustaw tworzących Tarczę Antykryzysową. Pierwotnie przerwa w posiedzeniu miała potrwać do 21.00.

Podczas dzisiejszej dyskusji posłowie zgłosili do projektów ustaw ponad 250 poprawek.

Tarcza Antykryzysowa to pakiet pomocowy, który przewiduje między innymi zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące, świadczenie postojowe w kwocie do około 2 tysięcy złotych dla zleceniobiorców i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników do wysokości 40 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy dla firm w kłopotach.

W głosowaniu o 23.00 Sejm ma także rozpatrzyć uchwałę Senatu dotyczącą ustawy budżetowej na rok 2020. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała odrzucenie wszystkich 94 poprawek izby wyższej.

Godzina 21:26

Z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalu w Wielkiej Brytanii znalazła się córka Kasi Kowalskiej. Musiała zostać intubowana. Znana wokalistka zwróciła się z apelem, że COVID-19 może dotknąć każdego, i że lepiej zostać w domu.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

#bezkomentarza

Post udostępniony przez Kasia Kowalska_Official (@kasia_kowalskaofficial)

Godzina 21:23

W ramach akcji #zostańwdomu zapraszamy na słuchowisko "Zemsta" hrabiego Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Niemaszka. Usłyszycie znane aktorskie głosy, m.in. Adrianny Biedrzyńskiej, Jerzego Treli i Jana Frycza. Czytaj więcej

Godzina 21:15

Rada ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP omówiła sytuację gospodarczej w państwie oraz narzędzia wsparcia dla przedsiębiorców. Prezydent podczas posiedzenia- jak informuje jego Kancelaria- zapoznał się z analizami i scenariuszami rozwoju tej sytuacji oraz propozycjami konkretnych działań na rzecz przedsiębiorców i pracowników, przedstawianymi przez członków Rady.

- Zapoczątkowana na spotkaniu dyskusja ma pomóc wypracować rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie gospodarki w warunkach epidemii oraz takie, które pozwolą odbudować gospodarczy potencjał już po ustaniu zagrożenia - poinformowano.

W skład Rady do spraw Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP wchodzą reprezentanci biznesu i środowiska naukowego. Rada ma być miejscem
wymiany doświadczeń między środowiskiem naukowym - ekspertami z dziedziny gospodarki i zarządzania oraz praktykami biznesu.

Godzina 21:02

- W KPRM trwa kolejny gospodarczy sztab kryzysowy pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego - informuje na Twitterze Kancelaria Premiera.

Godzina 20:56

Kolejnych 49 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Nie ma w tym gronie osób z województwa łódzkiego. Łącznie w kraju odnotowano 1389 pozytywnych przypadków zakażenia. W wyniku COVID-19 zmarło 16 osób.

Godzina 20:30

Prezydent Włoch wezwał Unię Europejską do podjęcia zdecydowanych działań w walce z koronawirusem. Sergio Mattarella wyraził nadzieję, że Wspólnota zda sobie sprawę z zagrożenia jakim pandemia jest dla Europy, zanim będzie za późno.

Prezydent Sergio Mattarella wygłosił przemówienie do narodu. Ubolewał, że wczoraj, mimo powagi sytuacji, przywódcy państw unijnych nie zdołali się porozumieć w sprawie pomocy dla tych krajów członkowskich, których gospodarki są najbardziej narażone na skutki pandemii. - Niezbędne są nowe wspólne inicjatywy, które zastąpią przestarzałe mechanizmy, niezdolne stawić czoła dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się Europa.

Kraje południowej Europy, Włochy, Francja i Hiszpania domagają się emisji nowego rodzaju obligacji gwarantowanych przez Unię Europejską, na co nie chcą się zgodzić przywódcy innych państw strefy euro. Prezydent Sergio Mattarella powiedział, że solidarność i jedność Unii Europejskiej leży w interesie wszystkich.

Godzina 20:15

Drukarki 3D robią sprzęt dla lekarzy. Zduńskowolanin opowiada o produkcji. Zduńskowolanin Piotr Ślęzak dołączył do ogólnoświatowej akcji drukowania sprzętu dla lekarzy na drukarkach 3D i zachęca do tego innych. Czytaj więcej

Godzina 20:05

Rynek pracy, transport, kultura, turystyka i zobowiązania administracyjno-podatkowe - to obszary, które ma objąć osłoną tak zwana tarcza antykryzysowa. Założenia programu mającego łagodzić skutki epidemii koronawirusa przedstawiła w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Na dzisiejszym częściowo zdalnym posiedzeniu izby posłowie mają głosować nad rządowym pakietem pomocy dla przedsiębiorców i pracowników.

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd utworzy specjalny Fundusz COVID-19, który będzie zasilał inne fundusze rządowe. Ma on zapewnić elastyczność w walce ze skutkami epidemii koronawirusa. Dysponentem Funduszu będzie prezes rady ministrów. Środki z niego - jak mówiła minister - "będą mogły być dystrybuowane do innych funduszy - do Funduszu Świadczeń Gwarantowanych, Funduszu Pracy, tam gdzie w danym momencie będą potrzebne". Minister zapewniła, że nie zabraknie środków na dostarczanie pomocy tym wszystkim, którzy spełniają dzisiaj kryteria by tą pomocą zostać objęci.

Przedstawiając pakiet tworzący tak zwaną tarczę antykryzysową, minister powiedziała, że niesie ona ze sobą szereg ułatwień biurokratycznych - między innymi wydłużanie wielu terminów administracyjnych. Wydłużona będzie także ważność zaświadczeń - między innymi orzeczenia o niepełnosprawności, czy o niezdolności do pracy, ważność badań medycyny pracy, zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych. Samorządy będą miały możliwość odroczenia poboru podatków od nieruchomości.

Według zapowiedzi minister wprowadzone zostaną rozluźnienia w zakresie wymogów, które wynikają z prawa zamówień publicznych. Chodzi o kary za opóźnienia w realizacji umów. Minister poinformowała, że ponieważ wiele inwestycji nie będzie mogło być dokończone w terminach wynikających z umów, zniesione zostaną kary ustawowe wynikające z nieterminowej realizacją zleceń bądź usług.

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała też odroczenie bądź zniesienie części nałożonych na przedsiębiorców obowiązków, które miały wejść w życie w tym roku. "Przesuwamy czas wejścia w życie JPK VAT, które miało wejść w życie od 1 kwietnia na koniec lipca" - mówiła minister. Inne zmiany to przesunięcie wejście w życie Bazy Danych o Odpadach, przesunięcie na koniec roku nowych obowiązków administracyjnych dla wszystkich przedsiębiorców przesuwamy, wprowadzenie elastycznych form zmiany planów finansowych w instytucjach, które mierzą się dzisiaj z problemami związanymi z rozprzestrzenianiem się wirusa takimi jak Agencja Rezerw Materiałowych czy KOWR. Instytucje te będą mogły w sposób swobodny zmieniać plany finansowe.

Szefowa resortu rozwoju dodała, że Komisja Finansów Publicznych nie będzie musiała notyfikować zmian w planach finansowych, dokonywanych przez te instytucje.

Tarcza obejmie osłoną poszczególne rynki i branże.

Dla firm transportowych rozwiązania przewidują wsparcie poprzez utworzenie w Agencji Rezerw Materiałowych specjalnego funduszu finansującego spłacanie rat leasingowych. Jadwiga Emilewicz przypomniała, że Polska oferuje najwięcej usług transportowych w całej Europie. Zwróciła uwagę, że większość z 278 tysięcy naszych ciężarówek jest leasingowana. "Dzisiaj spłata rat leasingowych jest ogromnym wyzwaniem dla tych firm, dlatego utworzony zostaje specjalny fundusz wysokości miliardów siedemset milionów złotych, z którego będą finansowane przez 15 miesięcy raty leasingowe dla firm, które dzisiaj cierpią z powodu koronawirusa" - poinformowała minister.

Drugi proponowany instrument zakłada utworzenie nowego funduszu w ramach systemu instytucji rozwoju. Chodzi o fundusz, "który będzie dokapitalizowany kwotą 7 miliardów złotych i w który polski Fundusz Rozwoju będzie mógł sposób elastyczny wchodzić udziałowo, podnosić kapitały na warunkach innych niż te tradycyjne znane z prawa bankowego". Ocena ryzyka podmiotu ma być tam "znacznie inna" - będzie uwzględniała sytuację, w jakiej znajdują się firmy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirus.

Jeśli chodzi o rynek pracy, w ramach tarczy antykryzysowej przewidywane jest między innymi przedłużenie pozwolenia na pobytów cudzoziemców pracujących w Polsce. Jest ich na polskim rynku - jak przypomniała minister - ponad 2 miliony i stanowią "ważną jego tkankę". Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że w sposób automatyczny przedłużeniu ulegają ich wizy i pozwolenia na pobyt, pozwolenia na pracę do czasu trwania stanu epidemii oraz 60 dni po jego zakończeniu.

Minister dodała, że wprowadzone zostaną rozwiązania dla osób, które wynajmują powierzchnie w sklepach wielkopowierzchniowych, galeriach, czy obiektach handlowych. Na mocy proponowanych rozwiązań wynikających z sytuacji spowodowanej pandemią, najemcy będą zwolnieni z obowiązku płatność czynszu. - Dodajemy dodatkowo takie elementy, które sprawią że po zakończeniu tego stanu w sposób automatyczny będą wygasać podpisane dzisiaj umowy i najmujący będą podpisywać nowe umowy. Na ich mocy pierwsze miesiące będą obłożone niższym czynszem niż przed czasem wirusa - oświadczyła Jadwiga Emilewicz.

Szefowa resortu rozwoju powiedziała, że program zakłada zmiany w rozwiązaniach dotyczących pomocy de minimis. Wyjaśniła, że "dotychczas ten instrument był ograniczony do 60 procent - czyli Bank Gospodarstwa Krajowego gwarantował pożyczkę do wysokości 60 procent jej wielkości". - My podnosimy te gwarancję do 80 procent i zwiększamy wolumen, z którego może firma skorzystać z 200 do 800 tysięcy euro. Dystrybutorem tych pożyczek są banki komercyjne. Znają one ten mechanizm, dlatego w przyszłym tygodniu będą one dostępne na rynku. W związku z tym przedsiębiorca nie musi spełniać bardzo wysokich wymogów wynikających z prawa bankowego - wyjaśniła minister Emilewicz.

Program osłonowy zakłada także wsparcie sektora kultury. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie dysponował funduszem pozwalającym mu podtrzymać aktywność pola kultury ograniczoną z powodów epidemiologicznych.

Państwo wesprze także branżę turystyczną, która jako pierwsza zaczęła odczuwać skutki pandemii koronawirusa. Minister zwróciła uwagę, że po 15 marca organizatorzy odwołali wiele wycieczek i imprez turystycznych. Przypomniała, że normalnie w takiej sytuacji możemy ubiegać się o zwrot kosztów do 14 dni od anulowania wydarzenia. "My wydłużamy ten termin do 180 dni" - poinformowała minister.

Jadwiga Emilewicz dodała, że za odwołane wydarzenia turystyczne będzie można otrzymać zwrot gotówki lub "voucher na poczet nowego, kolejnego, innego wydarzenia". Jak tłumaczyła minister chodzi o bon, który będzie można wykorzystać na nowe usługi turystyczne. Rozwiązanie to rządzący chcą zaprezentować i przedyskutować z parlamentarzystami w najbliższych tygodniach.

Projekt tak zwanej tarczy antykryzysowej przewiduje działania osłonowe i wsparcie państwa w wysokości ponad 212 miliardów złotych.

Tarcza antykryzysowa to pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych, a także - co dla rządu jest priorytetem - utrzymanie miejsc pracy.

Godzina 18:59

Francuskie władze przedłużają kwarantannę o dwa tygodnie. Obowiązuje ona całe społeczeństwo, nie tylko osoby zakażone koronawirusem.

Wiadomość o przedłużeniu kwarantanny podał premier Francji Edouard Philippe. Podkreślił, że taką decyzje podjęto po uzgodnieniu jej z prezydentem Emmanuelem Macronem. Edouard Philippe zaznaczył, że kraj jest na początku fali epidemii koronawirusa, która z wielką mocą zalała wschodnie rejony Francji, Alzację i Lotaryngię, a teraz uderzyła w stołeczny region Ile-de-France i północną część kraju. To jest powód, dla którego teraz rząd oznajmia, że okres kwarantanny zostaje przedłużony do dziesiątego kwietnia.

Domy można opuszczać tylko w wyjątkowych przypadkach - w drodze do i z pracy legitymując się zaświadczeniem pracodawcy, a dalej na wezwanie administracji państwowej i lekarza. Do apteki, po zakupy, z dziećmi i psem na spacer oraz na godzinne bieganie - tylko pokazując podpisane przez siebie oświadczenie z zaznaczoną godziną wyjścia z mieszkania.

Do 19 kwietnia Belgia przedłużyła ograniczenia i środki ostrożności w związku z koronawirusem - informują tamtejsze media. Początkowo, kiedy je wprowadzono, rząd w Brukseli mówił, że będą obowiązywać do 5 kwietnia. Teraz Rada Bezpieczeństwa Narodowego zdecydowała, by przedłużyć ten okres o dwa tygodnie.

Nie zapadły żadne nowe decyzje, zaostrzające środki ostrożności, ale policja ma bardziej rygorystycznie niż dotychczas egzekwować te już obowiązujące.

Godzina 18:57

Przypominamy, że do tej pory w Polsce wykryto 1340 przypadków zakażenia koronawirusem. Ile osób jest poza tym hospitalizowanych z podejrzeniem? Ile przebywa w kwarantannie? A ile objęto nadzorem epidemiologicznym? Zobaczcie:

Godzina 18:55

Centrum Informacyjne Senatu poinformowało IAR, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki zwołał posiedzenie izby na najbliższy wtorek - 31 marca. Ósme posiedzenie wyższej izby parlamentu rozpocznie się o 13.00. Senat zajmie się "tarczą antykryzysową", nad którą obecnie pracują posłowie.

Ze względu na stan epidemii, podczas posiedzenia Senatu zostaną zastosowane specjalne środki zapewniające bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne. Senatorowie obradować będą w trzech salach: Plenarnej, 217 oraz 182. Politycy zajmą miejsca na salach według parytetu ustalonego przez marszałka Senatu w porozumieniu z klubami i kołami senatorskimi. - Każdy senator będzie miał imiennie przypisane miejsce. Między miejscami zajmowanymi przez senatorów zachowana zostanie bezpieczna odległość - zapewnia Centrum Informacyjne Senatu.

Wszystkie sale będą połączone łącznością audio-wideo, co umożliwi senatorom zabieranie głosu w debacie. Każdy senator będzie przemawiał z miejsca. Ze swoich miejsc będą przemawiać także przedstawiciele rządu. Głosowanie będzie odbywać się przy wykorzystaniu aparatury do głosowania, która poza Salą Plenarną znajduje się także w dwóch pozostałych salach. Przy posiedzeniu Senatu ograniczona do minimum będzie liczba pracowników Kancelarii Senatu.

Do dyspozycji Senatorów i pracowników Kancelarii Senatu będą maseczki, rękawiczki oraz płyn dezynfekcyjny. Wszystkim osobom, wchodzącym na teren Senatu będzie mierzona temperatura.

Senatorowie oraz pozostałe osoby będą wypełniać stosowne kwestionariusze.

Godzina 18:50

Artystyczna Izba Przyjęć. Propozycje kulturalne online. W Międzynarodowym Dniu Teatru nie możemy odwiedzić niestety instytucji kultury, ale dorośli i dzieci znajdą dla siebie propozycje online. Czytaj więcej

Godzina 18:43

Władze Łowicza dostarczają mieszkańcom miasta maseczki. Każdy, kto będzie musiał wyjść z domu, może bezpłatnie otrzymać taką maseczkę, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym. Maseczki dostarczają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Czytaj więcej

Godzina 18:30

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi wciąż zachęca do oddawania krwi. Z uwagi na epidemię koronawirusa, liczba dawców jest mniejsza, choć po ostatnich apelach się zwiększyła. Przed centrum stworzyła się jednak długa kolejka.Usprawnić pobór krwi mają mobilne punkty pobrań. Czytaj więcej

Godzina 18:07

We Włoszech w ciągu doby z powodu koronawirusa zmarło 919 osób. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w tym kraju wzrosła do 9134.

W sumie na świecie z powodu koronawirusa zmarło około 26 tysięcy osób. Łącznie zarejestrowano ponad 550 tysięcy zakażeń.

Godzina 18:05

Naczelny lekarz Anglii poddał się kwarantannie. Chris Whitty poinformował, że wystąpiły u niego symptomy "zbieżne z COVID-19", będzie więc pozostawał w domu przez siedem dni. Lekarz zapowiedział, że nadal będzie doradzać rządowi w sprawie reakcji na kryzys związany z koronawirusem.

Wcześniej zakażenie potwierdzono u premiera Borisa Johnsona i ministra zdrowia Matta Hancocka. Obaj podkreślili, że mają łagodne objawy i wciąż pełnią swoje funkcje.

Godzina 17:50

Pierwsi pacjenci przystąpią dzisiaj do testów leków wspomagających walkę z koronawirusem - ogłosił szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Naukowcy chcą w ten sposób sprawdzić działanie czterech leków, które mogą pomóc w walce z patogenem. Pierwszy pacjent ma niebawem przystąpić do testów w klinice szpitala uniwersyteckiego w Oslo w Norwegii.

Godzina 17:47

Rządowy projekt tak zwanej tarczy antykryzysowej zakłada między innymi obniżenie o 90 procent czynszów dla najemców lokali i wysp w galeriach handlowych. Wśród rozwiązań, o których dziś dyskutują posłowie, jest też uelastycznienie czasu pracy.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że niższy czynsz to znaczna ulga dla handlowców. Jednocześnie ekspertka wskazuje, że jeśli galerie handlowe będą zamknięte dłużej, pojawi się ryzyko bankructwa ich właścicieli.

W rządowym pakiecie znalazł się też projekt uelastycznienia czasu pracy. Pozwoli to między innymi na wydłużenie do 12 godzin dobowego wymiaru czasu pracy. Monika Kurtek podkreśla, że takie rozwiązanie będzie użyteczne wówczas, kiedy przedsiębiorstwa znów zaczną produkować.

Wśród zmian zapisanych w projekcie znalazło się też opóźnienie wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w średnich firmach. W rządowych projektach jest też mowa o zniesieniu części przepisów wynikających z zakazu handlu w niedziele. Chodzi o możliwość przyjęcia towaru i wyłożenie go na półki w sklepie.

Godzina 17:44

15-latka z prawie dwoma promilami trafiła do piotrkowskiego szpitala powiatowego. Została przywieziona z domowej imprezy, na której bawiło się kilka osób. Według władz szpitala, to skrajnie nieodpowiedzialne postępowanie w czasie zagrożenia koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 17:40

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 51 przypadkach zakażenia koronawirusem. W tej grupie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce wykryto zakażenia u 1340 osób. 16 z nich zmarło w wyniku powikłań na COVID-19.

Godzina 16:55

Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej przygotowało projekt ustawy, która ułatwi prowadzenie i rozliczanie inwestycji przedsiębiorcom korzystającym z funduszy europejskich w czasie pandemii koronawirusa. To dokument dotyczący szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że są dwa podstawowe cele tej ustawy. - Po pierwsze, większa elastyczność dla beneficjentów, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte projekty. Po drugie, dostępne fundusze zostaną ukierunkowane na zwalczanie koronawirusa i ograniczanie jego niepożądanych skutków dla gospodarki - podkreśliła.

Oprócz projektu specustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych ministerstwo funduszy i polityki regionalnej przygotowało też rekomendacje dla instytucji i beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z funduszy unijnych.

Godzina 16:52

Przerwa w obradach Sejmu do godziny 21. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając przerwę, uprzedziła, że czas ponownego powrotu do pracy nad tak zwaną tarczą antykryzysową może się wydłużyć o godzinę lub dwie.

W zasie przerwy w obradach posłowie dostaną projekt rządowego pakietu, który ma ustrzec polską gospodarkę przed negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa.

"Tarcza antykryzysowa" to pakiet pomocowy,który przewiduje między innymi zwolnienie mikrofirm zatrudniających do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące, świadczenie postojowe w kwocie do około 2 tysięcy złotych dla zleceniobiorców i samozatrudnionych o przychodzie poniżej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia, a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników do wysokości 40 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy dla firm w kłopotach.

Godzina 16:41

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa na świecie przekroczyła 25 tysięcy. Według francuskiej agencji AFP zmarło 25 tysięcy 66 osób.

Najwięcej, bo 17 tysięcy 314 zgonów odnotowano w Europie. Krajem, w którym stwierdzono najwięcej przypadków śmiertelnych, są Włochy - 8 tysięcy 165. W Hiszpanii zmarło 4 tysiące 858 osób, a w Chinach 3 tysiące 292. Ogółem na całym świecie odnotowano 547 tysięcy 34 przypadki koronawirusa.

Godzina 16:37

Respektowanie ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu tylko w sytuacjach koniecznych oraz zakazu zgromadzeń powyżej dwóch osób będzie miało wpływ na wyhamowanie tempa rozwoju epidemii - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii. Profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dodała, że dzięki takim działaniom chronimy siebie i innych. - Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć liczbę osób zakażonych i tych, które zachorują. A przecież o to chodzi - aby jak najwięcej osób zachowało zdrowie - podkreśliła. Profesor zaznaczyła, że stosowanie się do ograniczeń nałożonych przez władzę ma bardzo duży sens.

Kolejne tygodnie przynoszą coraz więcej informacji na temat nowego wirusa. Profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz mówiła, że pierwotnie grupą szczególnie zagrożoną były osoby starsze. Teraz to się zmienia. - Wiemy, że wirus może powodować zakażenia i zachorowania nawet o ciężkim przebiegu nie tylko u osób starszych, lecz także u młodych oraz u dzieci - dodała krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Jak wskazywała, z badań naukowych wynika, że 80 procent zarażonych osób przechodzi infekcję lekko lub bezobjawowo, dlatego nie jesteśmy w stanie rozpoznać, od kogo możemy się zakazić, a potem sami zakażać dalej. - Nie możemy mieć żadnej pewności, że nawet nasi znajomi, z którymi mamy ochotę się spotkać, nie mieli styczności z osobami zakażonymi albo przedmiotami, na których były cząsteczki wirusa - uczuliła.

Zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób będzie obowiązywał jeszcze przez ponad dwa tygodnie.

Godzina 16:18

Chronią onkologicznych małych pacjentów ze Spornej. Szczególnym reżimem sanitarnym objęci są onkologiczni pacjenci ze szpitala przy ul. Spornej. Z każdym z nich może przebywać tylko jedna osoba, która nie może opuszczać oddziału. Czytaj więcej

Godzina 16:15

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że w ramach systemu instytucji rozwoju uruchomione zostaną dwa instrumenty. Minister mówiła o tym w Sejmie podczas debaty nad "tarczą antykryzysową".

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że jedno z tych narzędzi będzie dotyczyło wsparcia branży transportowej. Utworzony zostanie fundusz finansujący spłacanie rat leasingowych:

Godzina 15:56

Pięć tysięcy maseczek powstało w ramach akcji "Gmina Wieruszów szyje maseczki z sercem dla Wojtusia". Akcja dla chorego Wojtusia z Galewic nabiera tempa. W kolejnych punktach można zakupić maseczki. Czytaj więcej

Godzina 15:55

Premier Francji Edouard Philippe ostrzega, że kraj stoi dopiero u progu epidemii. W kraju tym stwierdzono dotychczas dwadzieścia dziewięć tysięcy sto pięćdziesiąt zachorowań, a tysiąc sześciuset dziewięćdziesięciu pacjentów zmarło.

Premier Edouard Philippe zaapelował do społeczeństwa, aby uświadomiło sobie, że kraj ma, jak to ujął, najtrudniejsze dni przed sobą. Wyjaśnił, że Francję czeka wyjątkowo gwałtowny atak fali zachorowań. Mimo że podejmowane są kroki mające zapobiec ekspansji epidemii, to nie można oczekiwać, iż sytuacja sanitarna poprawi się w najbliższych dniach.

Edouard Philippe dodał, że kryzys epidemiologiczny potrwa długo. Zapowiedział na sobotę wspólne z ministrem zdrowia Olivierem Veranem wystąpienie, podczas którego będzie przedstawiony aktualny stan rzeczy, w tym sprawa braku maseczek ochronnych i podważanej przez wielu specjalistów strategii stosowania testów.

Lekarze przypominają, że przesilenie epidemii nie nastąpi jednocześnie w całym kraju, lecz stopniowo w różnych jego regionach. Mimo podejmowanych kroków, nie widać końca dramatycznej sytuacji w Alzacji i w Lotaryngii, skąd dzisiaj odleci kolejny wojskowy samolot-szpital wiozący ciężko chorych na oddziały intensywnej terapii w Bordeaux.

Godzina 15:35

Podczas piątkowej wideokonferencji prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka oraz sekretarza generalnego organizacji Macieja Sawickiego z członkami zarządu podjęto prace nad pakietem pomocowym. Rozwiązanie będzie obejmowało wszelkie kwestie związane z działalnością piłkarską w związku z wprowadzonym na terenie kraju stanem epidemii. Wartość pakietu ma wynieść 116 milionów złotych.

PZPN postanowił utrzymać projekt Pro Junior System (związany z wystawianiem młodzieżowców w spotkaniach ligowych) na dotychczasowym poziomie, wypłacając nagrody w pełnej wysokości. Pozostałe kluby, uczestniczące w rozgrywkach I, II oraz III ligi otrzymają wsparcie solidarnościowe. Po zakończeniu programu Pro Junior System kluby z miejsc premiowanych otrzymają różnicę między pierwszą a drugą kwotą.

Związek poinformował również, że w sezonie 2020/2021 dofinansuje kluby ekstraklasy (30 mln zł), I (10 mln zł), II (6 mln zł) i III ligi (4 mln zł). Te środki mają pomóc w zachowaniu ciągłości szkoleniowej ze szczególnym wyróżnieniem piłki młodzieżowej i juniorskiej. Konkretna suma pieniędzy przypadająca na klub zależy od liczby drużyn w danej klasie rozgrywkowej w następnym sezonie.

W projekcie znajdują się również zapisy, mówiące o m.in. zwiększeniu nagród finansowych w Pucharze Polski, wsparciu piłki kobiecej, zawieszeniu opłat w rozgrywkach seniorskich od III ligi w dół czy nowych terminach spłat zobowiązań licencyjnych.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju, rozgrywki trzech najwyższych klas rozgrywkowych w Polsce wstrzymano do 26 kwietnia.

Godzina 15:30

W przyszłym tygodniu mają być znane wyniki kontroli cen w sklepach stacjonarnych i internetowych. Chodzi o niezbędne artykuły, przede wszystkim żywność czy środki higieny. Oferowane ceny sprawdza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z Inspekcją Handlową.

Poza kontrolami urzędników UOKiK uruchomił także specjalną skrzynkę mailową i infolinię. - Dotychczas wysłano ponad 700 udokumentowanych uwag od kupujących. Tworzymy pewne porównanie do cen sprzed epidemii. Interesuje nas sytuacja obecna w stosunku do danych cenowych z lutego. Dotyczy to pewnych segmentów żywności jak mięso czy pieczywo, oraz innych. Dobrym przykładem są maseczki czy żele antybakteryjne, artykuły higieniczne, termometry - poinformował Tomasz Chróstny, prezes urzędu. 

Wyniki kontroli cen w sklepach analizować będą także członkowie rządu. Tarcza antykryzysowa przewiduje między innymi możliwość ustalenia przez władze maksymalnych cen i marż na dane artykuły. Dotyczy to skupu, hurtu i handlu detalicznego.

Godzina 14:59

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka zaapelował, aby "tarcza antykryzysowa" była dostępna dla wszystkich przedsiębiorców i pracowników.

Podczas sejmowej debaty nad planem zapobieżenia negatywnym skutkom koronawirusa dla gospodarki Borys Budka podkreślił, że pomoc nie powinna być uzależniona od określonej wysokości przychodu ani od liczby zatrudnionych. - Jeżeli uzależnicie pomoc państwa od przychodu, to dzisiaj pani, która prowadzi sklepik spożywczy, ma te przychody powyżej 15 tysięcy złotych, tylko że dochodu nie ma żadnego - argumentował szef PO. Powiedział, że w czasie próby, jakim jest epidemia, trzeba się upomnieć o solidarność społeczną, równość wobec prawa i o wspólnotę, którą musimy odbudować.

Borys Budka oświadczył, że odpowiedzialny szef rządu już dawno wprowadziłby stan klęski żywiołowej. Zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnił, że przedsiębiorcy mogliby się wtedy ubiegać o odszkodowania bez powoływania na wzajemne relacje, ale korzystając z klauzuli siły wyższej.

Na "tarczę antykryzysową" przeznaczonych będzie ponad 212 miliardów złotych. Pakiet składa się z pięciu filarów: wsparcia służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego, wsparcia dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych, a także - co dla rządu jest priorytetem - utrzymania miejsc pracy.

Godzina 14:50

Godzina 14:45

Prawie pół tysiąca osób zmarło w Hiszpanii w ciągu ostatniej nocy wskutek powikłań po zakażeniu koronawirusem. Informację taką przekazały miejscowe służby ratunkowe. Tym samym, liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 4858. Zakażonych jest ponad 64 tysiące osób.

Godzina 14:40

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Pirogowa w Łodzi podjął decyzję o odizolowaniu Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Ośrodku Szpitalnym Madurowicza przy ulicy Wileńskiej. Czytaj więcej

Godzina 14:36

Zbliża się kolejny weekend pod znakiem koronawirusa. Pamiętajmy o obostrzeniach wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Decyzje rządu z 24 marca przewidują ograniczenie swobody przemieszczania się do 11 kwietnia. W związku z tym policja przez cały weekend będzie przyglądała się sytuacji i nawet karała osoby, które w większym gronie, będą spędzać czas w parku czy w lesie. Czytaj więcej

Godzina 14:33

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ma koronawirusa. Występują u niego łagodne objawy. Wcześniej zakażenie stwierdzono u szefa rządu, Borisa Johnsona.

Godzina 14:01

Ministerstwo Zdrowia informuje o 45 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wśród nich jest 10 osób z województwa łódzkiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 1289, z czego 16 osób zmarło.

Godzina 13:56

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd utworzy specjalny fundusz Covid-19, który będzie zasilał inne fundusze rządowe. W wystąpieniu w posiedzeniu Sejmu podkreśliła, że nowy fundusz ma zapewnić elastyczność w walce ze skutkami epidemii koronawirusa.

Godzina 13:52

Premier powiedział, że światowe gospodarki, takie jak niemiecka czy włoska, z którymi powiązany jest nasz kraj, będą z powodu koronawirusa notowały spadki między 7 a 10 procent. Oznacza to - jak tłumaczył Mateusz Morawiecki - zachwianie łańcuchów dostaw i straty także dla polskiej gospodarki.

Godzina 13:50

Godzina 13:46

- Rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej to nie jest nasze ostatnie słowo. Jestem przekonany, że to dopiero nasza pierwsza odpowiedź - powiedział w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że chce zapewnić wszystkich rodaków, że rząd nie zostawi ich samych. - W Europie handel z powrotem ruszy - on jest teraz przymrożony, ale będzie się z powrotem odradzać, dlatego ważne jest, żeby być gotowym - dodał Morawiecki.

Godzina 13:30

Część samorządów zamyka targowiska, inne pozostają otwarte. Minister Rolnictwa apeluje jednak, aby nie zamykać. Jak wygląda sytuacja w regionie łódzkim? Czytaj więcej

Godzina 12:58

Obywatele Ukrainy masowo chcą wrócić do kraju. W Dorohusku i Hrebennem czeka łącznie kilka tysięcy Ukraińców. To reakcja na zapowiedzi władz ukraińskich odnośnie zamknięcia granic dla swoich obywateli w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Godzina 12:41

Rozpoczyna się posiedzenie Sejmu. Posłowie, dzięki zmienionemu regulaminowi, będą mogli głosować zdalnie. Na dzisiejszym posiedzeniu posłowie zajmą się pakietem rozwiązań, które mają uchronić gospodarkę i obywateli przed zapaścią finansową związaną z pandemią koronawirusa.

Godzina 12:34

U brytyjskiego premiera Borisa Johnsona stwierdzono koronawirusa. Przeprowadzony test dał pozytywny wynik. Premier oświadczył, że ma łagodne objawy choroby i pozostanie w izolacji. Dodał, że będzie nadal kierował rządem, walczącym z epidemią.

Godzina 12:22

Szkoły będą mogły bezpłatnie użyczać sprzęt do kształcenia na odległość dla uczniów i nauczycieli. Ministerstwo edukacji znowelizowało rozporządzenie dotyczące rozwiązań wdrożonych ze względu na epidemię koronawirusa. Nowe przepisy umożliwiają także między innymi zdalne podejmowanie decyzji przez rady pedagogiczne, zmiany w regulaminach konkursów i olimpiad przedmiotowych oraz zdalną rekrutację.

Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska mówi, że szkoły mogą pożyczać komputery uczniom i nauczycielom, którzy nie mają sprzętu do zdalnej nauki. - Organ prowadzący szkołę może użyczyć na zasadzie umowy cywilnej uczniom lub nauczycielom sprzęt niezbędny do kształcenia na odległość - wyjaśnia Anna Ostrowska. I dodaje, że samorząd może wyznaczyć dyrektora szkoły jako osobę, która będzie podpisywała tę umowę cywilną.

Rzeczniczka wyjaśnia, że rekrutacja będzie nadal przebiegała zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez samorządy, ale nie trzeba będzie przynosić osobiście dokumentów do szkoły lub przedszkola. Uczniowie i rodzice będą mogli składać wnioski oraz dokumenty zdalnie i przez telefon potwierdzić, czy wniosek został przyjęty i odnotowany w systemie rekrutacyjnym. Wyniki rekrutacji - przy zastrzeżeniu danych osobowych - także będą mogły być podane na stronie internetowej lub wysłane mailem.

Ministerstwo odwołuje także trzeci etap - czyli finał - olimpiad i turniejów. A uczniowie, którzy zakwalifikowali się do tego etapu, otrzymają tytuł finalisty.

Godzina 11:51

Polska chce, by importowany sprzęt medyczny, niezbędny w walce z koronawirusem, był zwolniony z VAT-u. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że Warszawa już zgłosiła to w Brukseli, a Komisja Europejska ma wyrazić zgodę.

Godzina 11:30

W ciągu doby wykonano ponad 4,5 tys. testów na obecność koronawirusa w Polsce.

Godzina 11:25

Możliwości wykonywania w Polsce testów laboratoryjnych w kierunku koronawirusa znacznie się poprawiły. Obecnie wykonywanych jest około czterech tysięcy testów, ale możliwości są jeszcze większe - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Godzina 10:45

Terminy egzaminu ósmoklasisty i matur bez zmian. Próbne egzaminy będą dostępne online. Egzaminy próbne nie są obowiązkowe, a szkoły same zdecydują, czy chcą je przeprowadzić.

Godzina 10:14

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że dziś odbędzie się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Jednym z głównych tematów będzie sytuacja na granicach Polski.

Godzina 9:47

Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń powiedział, że rządowy pakiet antykryzysowy zapewni normalne funkcjonowanie państwa. Pakietem rozwiązań, które mają uchronić gospodarkę i obywateli przed zapaścią finansową związaną z pandemią koronawirusa zajmą się dziś posłowie.

Godzina 9:25

Gościem Rozmowy Dnia był kierownik zakładu diagnostyki laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o testach na obecność koronawirusa, jakie wykonuje od kilku dni laboratorium. Czytaj więcej

Godzina 8:38

Ministerstwo Zdrowia informuje o 23 nowych przypadkach zakażenia potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego.

Godzina 7:45

Godzina 7:32

W Stanach Zjednoczonych więcej przypadków koronawirusa, niż w Chinach. Liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 1300 i szybko rośnie. Poza Nowym Jorkiem, gdzie są dziesiątki zakażonych, na mapie USA pojawiają się kolejne ogniska epidemii.

Liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 85 tysięcy. To o 4 tysiące więcej niż w Chinach. Tempo rozprzestrzeniania się epidemii nie zwalnia. Tylko wczoraj infekcje wykryto u 17 tysięcy Amerykanów. 

Godzina 7:25

Posłowie zajmą się dziś pakietem rozwiązań, które mają uchronić gospodarkę i obywateli przed zapaścią finansową związaną z pandemią koronawirusa.
Projekt tak zwanej tarczy antykryzysowej rząd konsultował ze stroną społeczną i przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Projekt przewiduje wsparcie państwa w dobie pandemii w wysokości ponad 212 miliardów złotych.

Godzina 7:18

Dziś odbędzie pierwsze posiedzenie Sejmu, w którym posłowie będą mogli brać udział zdalnie. Wczoraj wprowadzona została odpowiednia poprawka do regulaminu izby. Parlamentarzyści będą mogli zabierać głos w dyskusji, złożyć wniosek formalny, albo zagłosować przy użyciu aplikacji. Sejm wprowadził nowe zasady, by móc pracować nad rządowym pakietem antykryzysowym, nie ryzykując rozsiewania koronawirusa.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies