Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce i w regionie łódzkim [RELACJA]

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych zakażonych koronawirusem. Potwierdzono 157 nowych przypadków. W Polsce zarażonych jest już 1638 osób. W wyniku COVID-19 zmarło 18 chorych. W województwie łódzkim mamy 182 potwierdzone zakażenia.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:29

Hiszpania wprowadza nowe restrykcje w związku z epidemią koronawirusa. Przez najbliższe dwa tygodnie większość mieszkańców nie będzie mogła pójść do pracy. 

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poinformował w wieczornym wystąpieniu, że lada moment rząd uchwali nowe przepisy, które nakażą zostać w domach większej niż dotąd liczbie Hiszpanów. Specjalne posiedzenie w tej sprawie planowane jest na niedzielę. “Pracownicy, którzy nie są absolutnie niezbędni będą musieli zostać w domach na dwa tygodnie, tak jak w weekend” - dodał.

Hiszpania jest drugim po Włoszech najbardziej dotkniętym w wyniku pandemii krajem. Łączna liczba ofiar dawno już przekroczyła tę z Chin i wynosi ponad 5800. Podobnie jak Włochy, także hiszpański rząd po raz kolejny wezwał przywódców krajów Unii Europejskiej, by jak najszybciej zgodzili się na ustanowienie specjalnych obligacji dla krajów w największym stopniu dotkniętych skutkami wirusa. Miejscowe służby ratunkowe informują, że w Hiszpanii brakuje łóżek szpitalnych dla chorych. Do pracy ściągnięci zostali już studenci ostatnich lat medycyny oraz emerytowani lekarze. Do Madrytu przyleciał transport ponad miliona masek ochronnych, kupionych przez rząd od Chin.

Liczba wszystkich zakażonych w Hiszpanii to 72 tysiące.

Godzina 21:44

Zakażony koronawirusem jest kolejny polityk. Dziś pozytywny wynik testu otrzymał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Jak poinformowało Radio Gdańsk, Mieczysław Struk ma objawy typowego przeziębienia i przechodzi zakażenie stosunkowo łagodnie. Marszałek już w ubiegłym tygodniu ograniczył do minimum kontakty służbowe, a od dziś pozostaje w domowej kwarantannie. Będzie pełnił swoje obowiązki zdalnie. 

Na razie sanepid nie wydał dyspozycji dotyczących bliskich współpracowników marszałka co do objęcia ich ewentualną kwarantanną.  

Godzina 20:40

Prezydent Andrzej Duda, w rozmowie z TVP Info, pozytywnie ocenił wprowadzone w kraju restrykcje w związku z epidemią koronawirusa. Stwierdził, że pomogły one zwolnić tempo zachorowań na Covid 19 i być może dzięki temu epidemia będzie u nas znacznie mniejsza niż w innych krajach Europy . Prezydent odniósł się też do zmian w ordynacji wyborczej, jakie przegłosował Sejm ubiegłej nocy. Jego zdaniem, szerszy katalog form głosowania przyczynia się do realizacji zasady powszechności wyborów. Czytaj więcej

Godzina 20:02 

Zmarła 18 osoba zakażona koronawirusem w Polsce. 67- letni mężczyzna przebywał w szpitalu w Warszawie w stanie ciężkim, miał choroby współistniejące.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wśród nowych zakażonych nie ma mieszkańców województwa łódzkiego. Potwierdzone przypadki dotyczą 103 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 14 z woj. śląskiego i 9 z woj. podkarpackiego. Zarażone są też kolejne 4 osoby z woj. zachodniopomorskiego, 4 z woj. wielkopolskiego, 3 z woj. małopolskiego, 2 z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego, opolskiego i lubuskiego.

Godzina 19:26

Samorządy szukają sposobów, żeby wesprzeć lokalne szpitale w walce z koronawirusem. Na zakup sprzętu i środków medycznych zdecydowały się samorządy powiatu sieradzkiego i Wielunia. Czytaj więcej

Godzina 19:22

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa we Włoszech zwiększyła się ostatniej doby o 889 i wynosi 10 023. Według oficjalnych danych liczba zakażeń patogenem w kraju wynosi 92 472 i w ciągu minionych 24 godzin wzrosła o 5794. We Włoszech w pełni wyleczono 12 384 osoby. To o 1434 osoby więcej niż poprzedniego dnia. Liczba osób na intensywnej terapii wzrosła w ciągu doby do 3856 z 3732. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech jest najwyższa na świecie. Zanotowane w ciągu ostatniej doby przypadki śmiertelne stanowią drugi co do wielkości dzienny przyrost ofiar śmiertelnych w tym kraju od wybuchu epidemii w drugiej połowie lutego. Najwięcej osób zmarło w piątek - 919. Najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem jest w Stanach Zjednoczonych. Włochy pod tym względem zajmują drugie miejsce. Liczba zakażeń we Włoszech przewyższyła tę w Chinach w piątek.

Godzina 18:57

Godzina 17:35

W poniedziałek, 30 marca każdy 8-klasista będzie mógł spróbować swoich sił podczas egzaminu próbnego. O 9:00 na stronach CKE i OKE pojawią się arkusze do samodzielnej pracy - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Godzina 17:30

Grupa studentów reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi tworzy film dokumentalny o życiu Polaków w dobie epidemii koronawirusa. Film będzie się składał z domowych nagrań, nadesłanych przez chętnych do udziału w projekcie. Czytaj więcej

Godzina 17:22

Podczas Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego obradującego w związku z epidemią koronawirusa, omawiano między innymi sytuację związaną z osobami przebywającymi w kwarantannie - poinformował po posiedzeniu szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. - To jest duża operacja logistyczna, żeby te osoby były z jednej strony objęte opieką i ich ewentualne potrzeby, żeby były zaspokajane, a z drugiej strony, żeby możliwa była weryfikacja tego, czy wszyscy kwarantanny przestrzegają - tłumaczył minister.

Ponadto, jak informował Michał Dworczyk, podczas posiedzenia minister zdrowia oraz główny inspektor sanitarny przedstawili sytuację epidemiologiczną kraju. Mówiono o najważniejszych wyzwaniach stojących przed służbami medycznymi, Strażą Graniczną, policją i wojskiem. Omówiono także stan środków ochronnych dla służb medycznych oraz medykamentów.

Kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbędzie się jutro o 11.00.

W Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u 1481 osób. Dziś dotychczas poinformowano o 92 nowych zakażeniach. W szpitalu w Lublinie zmarła 17 osoba zakażona koronawirusem. To 70-latek, który miał choroby współistniejące. Dotychczas zbadano 38674 próbki, a w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 4,6 tysiąca testów.

Godzina 17:21

Kolejne samorządy decydują się na pomoc lokalnym przedsiębiorcom. Swoje pomysły ogłosiły władze Piotrkowa Trybunalskiego i Bełchatowa. Czytaj więcej 

Godzina 17:10

Dziś dla szpitala w Opocznie, jutro dla szpitala w Radomiu. Caritas Diecezji Radomskiej rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na zakup respiratorów. Urządzenia są niezbędne do leczenia osób, które w ostry sposób przechodzą zakażenie koronawirusem.

- Szpitale proszą o pomoc. Brakuje im sprzętu i środków ochrony osobistej. Stąd pomysł, by zebrać pieniądze i kupić to, co niezbędne - wyjaśnia dyrektor radomskiej Caritas ksiądz Robert Kowalski

W tej chwili - zdaniem lekarzy - najbardziej potrzebne są respiratory. Koszt urządzenia to ponad sto tysięcy złotych. Ksiądz Robert Kowalski ma nadzieję, że zebranych pieniędzy wystarczy na dwa - po jednym dla szpitala w Opocznie i dla szpitala w Radomiu.

Projekt wspierają znani sportowcy, w tym znakomity i utytułowany lekkoatleta Adam Kszczot, który urodził się w Opocznie. Biegacz zachęca do wsparcia akcji "Zanurzeni w miłości", a wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik dziękuje darczyńcom za zrozumienie i okazaną już pomoc. Pieniądze są także potrzebne na zakup środków ochrony osobistej dla wolontariuszy, którzy pomagają podopiecznym Caritas.

Godzina 16:54

Zmiana terminów na złożenie deklaracji podatkowych, odroczenia części opłat czy redukcja formalności. Szef resortu finansów Tadeusz Kościński pozytywnie ocenia założenia tarczy antykryzysowej, która ma przeciwdziałać m.in. skutkom gospodarczym epidemii koronawirusa.

Minister Tadeusz Kościński przypomniał, że wydłużono czas na złożenie deklaracji PIT dla pracowników. Będzie można też złożyć korektę w swoim zeznaniu w wydłużonym terminie. - Jeśli nikt nie zrobi tych dokumentów dla pracujących na etat, zlecenie czy dzieło, z automatu Twój e-PIT złoży taką deklarację. To więc będzie złożone do 30 kwietnia. I tak będziemy też mieli czas do końca maja aby dokonać korekty czy zrobić dopłaty. W tym okresie nie będzie żadnych kar - wyjaśniał.

W założeniach tarczy antykryzysowej są odpowiedzi na apele przedsiębiorców. - Chodzi m.in. o terminy rozliczeń CIT czy VAT. Możliwość rozliczenia rocznej deklaracji CIT-8 dla organizacji pozarządowych będzie do końca lipca, a dla pozostałych podatników - do końca maja. Jeśli chodzi o kwestie VAT, przełożyliśmy na lipiec wprowadzenie nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego. Tak samo na lipiec odroczyliśmy wdrożenie nowej matrycy VAT-owskiej - wyliczał.

Przyjęte przez Sejm propozycje, zawarte w tarczy, nie będą ostatnią inicjatywą rządu. - Będziemy reagować na dalsze zachowania rynku. Tu był pierwszy rzut, główne tezy które zgłaszano. Teraz będziemy musieli dalej szlifować przepisy i na bieżąco korygować, rozwijać - dodał.

Założenia tarczy antykryzysowej teraz omówią senatorowie, według zapowiedzi marszałka Tomasza Grodzkiego- w poniedziałek. .

Godzina 16:50

Wpływ stanu epidemii na gospodarkę, a zwłaszcza na małe podmioty gospodarcze jest oczywisty. Z dnia na dzień właściciele małych sklepików, punktów usługowych, dzierżawcy straganów stracili klientów. Aby ratować sytuację pojawiają się lokalne inicjatywy. Autorem jednej z nich jest ksiądz Adam Kwaśniak namawiający do wspierania miejscowych handlowców i usługodawców za pomocą platformy @pomocowniaskierniewice. Czytaj więcej

Godzina 16:29

Rosyjski rząd podjął decyzję o czasowym ograniczeniu ruchu na granicach Federacji Rosyjskiej. Dokument w tej sprawie opublikowano na stronie rządu. Krok rosyjskich władz spowodowany jest epidemią koronawirusa.

- Ministerstwo transportu, Federalna Służba Bezpieczeństwa, Federalna Służba Celna i Federalna Służba Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Opieki Społecznej, od północy czasu moskiewskiego 30 marca tymczasowo ograniczają ruch na samochodowych, kolejowych, pieszych, rzecznych i mieszanych punktach kontroli na granicy Rosji, a także na odcinku lądowym granicy rosyjsko-białoruskiej - czytamy w dokumencie.

Godzina 16:15

Wolontariusze akcji "Widzialna ręka" chcą pomóc osobom starszym, które nie wychodzą z domu w trakcie epidemii koronawirusa. Przygotują dla nich paczki z żywnością. Do akcji mogą się włączyć wszyscy chętni dostarczając produkty spożywcze do specjalnego magazynu, przygotowanego przez wolontariuszy "Widzialnej ręki" w Piotrkowie Trybunalskim. Czytaj więcej

Godzina 15:34

- Mamy dobre wiadomości. Trzy kolejne osoby, które były zakażone koronawirusem otrzymały dwa negatywne wyniki. Ci pacjenci są już zdrowi. To młody mężczyzna oraz kobieta i mężczyzna w średnim wieku - informuje Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody łódzkiego.

Godzina 15:28

Dziś kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Szef KPRM Michał Dworczyk przed posiedzeniem (początek planowano na godz. 15.00) powiedział IAR, że na spotkaniu odbywającym się w formule telekonferencji minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przedstawią sytuację w kraju, związaną z epidemią koronawirusa. Wśród poruszanych tematów mają być między innymi sytuacja ponad 100 tysięcy osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. Jednym z punktów jest też kwestia uzupełnienia niedoborów materiałów ochrony medycznej.

Michał Dworczyk zapowiedział, że tak jak dotąd, Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie spotykał się każdego dnia, by analizować sytuację i podejmować odpowiednie decyzje

Godzina 15:26

Do łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki dotarł niezbędny sprzęt medyczny, w tym: tysiące maseczek, rękawiczek jednorazowych i innych środków ochrony. To wynik apelu o pomoc pracowników Instytutu, który zamieszczono w mediach społecznościowych. Czytaj więcej

Godzina 15:18

Wielu łodzian zdecydowało się przyjechać do Arturówka w Lesie Łagiewnickim, mimo wprowadzonych obostrzeń związanych z panującą epidemią koronowirusa. Wszyscy spacerowicze starają się jednak zachować między sobą bezpieczną odległość. Zobaczcie zdjęcia 

Godzina 15:15

W ministerstwie spraw zagranicznych zebrał się dziś sztab kryzysowy. W rozmowach udział wzięli szef resortu Jacek Czaputowicz oraz wiceministrowie Szymon Szynkowski vel Sęk i Marcin Przydacz.

Jak poinformowano na Twitterze MSZ, tematem posiedzenia sztabu były sytuacja pracowników z terenów przygranicznych z Niemcami i Czechami, akcja "Lot do Domu", a także powiększenie zasobów sprzętu sanitarnego poprzez jego zakup w Chinach.

Także dziś Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Massem. Jak podaje polski MSZ, ministrowie poruszyli temat sytuacji Polaków w Republice Federalnej Niemiec w kontekście obowiązujących tam obostrzeń, wywołanych pandemią choroby COVID-19. Podjęto również kwestie wzajemnego umożliwienia obywatelom powrotu do domów.

Wczoraj uruchomiona została również specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób dzwoniących z zagranicy w sprawie koronawirusa. Funkcjonuje ona w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta. Osoby zainteresowane powinny dzwonić pod numer +48 22 125 66 00.

Godzina 14:55

U sześćdziesięciu osób, podopiecznych i personelu, z Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu niedaleko Radomia potwierdzono zakażenie koronawirusem. Decyzją sanepidu placówka objęta jest kwarantanną.

Zaniepokojenie dyrekcji ośrodka wzbudził stan zdrowia jednej z pielęgniarek. "Kobieta źle się poczuła i poszła na zwolnienie, a po kilku dniach trafiła do szpitala"- mówi Arkadiusz Śliwa, szef Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu. Okazało się, że jest zakażona koronawirusem. Wszystkim podopiecznym i pracownikom placówki wykonano testy, a decyzją sanepidu objęto ich kwarantanną. W przypadku 60 osób - 52 pacjentów i 8 pracowników - wynik był pozytywny. Budynek podzielono na dwie części. W jadalni i kuchni stworzono przestrzeń dla ludzi, którzy nie zostali zakażeni, w pozostałej przebywają chorzy. Opiekuje się nimi tylko jedna pielęgniarka.

Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu to ośrodek dla osób starszych oraz dla dzieci i młodzieży z mózgowym porażeniem dziecięcym, z dysfunkcjami narządów ruchu i upośledzeniem umysłowym. Wszyscy są w grupie podwyższonego ryzyka.

Godzina 14:32

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Pozytywny wynik badania na obecność patogenu potwierdzono u 45 osób, w tym 14 z województwa łódzkiego. Łącznie stwierdzono 1481 zakażeń w całej Polsce i 182 w Łódzkiem.

Jednocześnie resort informuje, że zmarła 17 osoba na skutek COVID-10. 70-latek z Lublina miał też choroby współistniejące.

Godzina 14:04

81 osób, pensjonariuszy i pracowników domu pomocy społecznej w Niedabylu w powiecie białobrzeskim na południu Mazowsza, zostało poddanych kwarantannie. Decyzja zapadła po tym, jak okazało się, że jedna z pracujących tam pielęgniarek jest zarażona koronawirusem. - Pierwsze, wstępne testy wykazały, ze zakażonych może być sześćdziesiąt osób. Teraz wszyscy czekają na potwierdzenie wyników testów - mówił w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu podkreślił, że sytuacja w domu pomocy społecznej w Niedabylu pokazuje, jak ważna jest profilaktyka i to, aby pracownicy służby zdrowia uważali, żeby nie zakażać swoich pacjentów, szczególnie jeśli chodzi o osoby starsze.

Osoby odbywające kwarantannę mają zapewnione dostawy żywności i leków.

Godzina 13:50

Trwa ewakuacja przepełnionych szpitali w Alzacji i Lotaryngii we wschodniej Francji. Rozpoczyna się w stołecznym regionie Ile-de-France.

Rano śmigłowiec wojskowy rozpoczął przewożenie pacjentów z Francji do niemieckich szpitali w miejscowościach przygranicznych. Dwie osoby w ciężkim stanie przetransportowano z kliniki w Metzu w Lotaryngii. Zarówno tam, jak i w Alzacji sytuacja w wielu placówkach medycznych jest krytyczna. Na oddziałach intensywnej terapii brakuje miejsc - stąd najciężej chorzy, wymagający stałego podłączenia do respiratorów, są przewożeni do szpitali w Niemczech, Szwajcarii i w Luksemburgu lub do regionów Francji w mniejszym stopniu dotkniętych epidemią koronawirusa. Przede wszystkim do Nowej Akwitanii - rejonów położonych w okolicach Bordeaux.

Specjalny ekspres TGV, którego wagon pierwszej klasy został zamieniony na oddziały intensywnej terapii, przewozi pierwszą grupę ponad czterdziestu pacjentów z placówek w przylegającym do Paryża departamencie Val de Marne do szpitali w miastach doliny Loary. W stolicy jak i w regionie Ile-de-France zajętych jest ponad tysiąc trzysta łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Wolnych jest zaledwie około dwustu. Tymczasem szczyt epidemii przewidziany jest we Francji dopiero na koniec przyszłego tygodnia.

Godzina 13:45

Premier Włoch Giuseppe Conte wezwał Unię Europejską do wspólnej walki z epidemią koronawirusa. W wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Sole 24 Ore" premier Conte powiedział, że potrzebny jest europejski plan naprawczy, który pomoże odbudować gospodarkę całego regionu.

Wykorzystywanie Europejskiego Mechanizmu Stabilności do zaciągania pożyczek na rynku to - zdaniem Giuseppe Conte - niewłaściwa reakcja. - EMS jest narzędziem stworzonym, aby pomóc pojedynczym państwom członkowskim borykającym się z problemami finansowymi spowodowanymi wstrząsami asymetrycznymi - powiedział Giuseppe Conte, dodając, że wybuch epidemii wywołał szok dla całej Europy. Premier Włoch podkreślał, że jeśli Europa nie sprosta temu historycznemu wyzwaniu, to cała wspólnota może utracić rację bytu w oczach obywateli.

W czwartek na przeprowadzonym zdalnie szczycie przywódców Unii Europejskiej nie udało się dojść do porozumienia w sprawie wspólnej reakcji gospodarczej na pandemię. Włochy zamierzają wprowadzić w kwietniu drugi pakiet stymulacyjny dla gospodarki o wartości przekraczającej 25 miliardów euro. Całkowita wartość pakietów pomocowych dla gospodarki, które planuje wdrożyć włoski rząd, wyniesie ponad 50 miliardów euro. Dodatkowe wydatki oznaczają, że deficyt budżetowy Włoch na 2020 rok z pewnością wzrośnie powyżej 4 procent PKB.

Godzina 13:18

Senat zbierze się w poniedziałek, a nie - jak planowano wcześniej - we wtorek. Poinformował o tym marszałek Senatu Tomasz Grodzki, zastrzegając, że stanie się tak, jeśli do Senatu dotrą dziś z Sejmu uchwalone w nocy i nad ranem ustawy, stanowiące pakiet antykryzysowy. W poniedziałek rano mają się odbyć posiedzenia komisji senackich, a po południu posiedzenie plenarne.

Godzina 12:34

Godzina 12:31

Na świecie zanotowano przeszło 600 tysięcy przypadków koronawirusa. Poinformowała o tym francuska agencja AFP, powołując się na własne obliczenia.

Według agencji, w 183 krajach i terytoriach na świecie stwierdzono 605 tysięcy 10 przypadków zakażenia. 27 tysięcy 982 osoby zmarły.

Najwięcej, bo 104 tysiące 837 przypadków zachorowań stwierdzono w Stanach Zjednoczonych. Zmarło tam 1711 osób. We Włoszech odnotowano 86 tysięcy 498 zachorowań, zmarło 9 tysięcy 134 osób - najwięcej na świecie. W Chinach, gdzie zaczęła się pandemia, stwierdzono 81 tysięcy 394 przypadki zachorowań, zmarło 3 tysiące 295 osób.

Godzina 12:20

Straż Pożarna wspiera służby medyczne w walce z epidemią koronawirusa. Rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Krzysztof Batorski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że strażacy są obecni na 55 granicznych punktach kontrolnych, gdzie zmierzyli temperaturę u 19 i pół tysiąca osób.

Ratownicy ze Straży Pożarnej pełnią też służbę przy 191 polowych izbach przyjęć utworzonych przy szpitalach. Drużyny strażackie włączyły się także w rozwożenie leków i żywności do osób przebywających na kwarantannie, a także w dystrybucję środków ochrony.

W sumie ubiegłej doby strażacy interweniowali ponad dwa i pół tysiąca razy. W pożarach zginęło 7 osób, a 11 zostało rannych.

Godzina 11:40

W szpitalu przy Wileńskiej  wszystkie pobrane do badań próbki dały wynik negatywny. Badaniami na obecność koronawirusa objęto pacjentów i personel szpitala. Dwa, wcześniej odizolowane, oddziały - neonatologii i intensywnej terapii noworodka - wrócą do normalnej pracy. Dyrekcja zdecydowała, ze profilaktycznie zostaną jeszcze dodatkowo zdezynfekowane. Potem szpital wznowi przyjęcia pacjentów.

Godzina 11:15

Na twitterze Senatu pojawiło się oświadczenie jego Marszałka. Prof. Tomasz Grodzki zapewnia, że Senat zajmie się "tarczą antykryzysową" błyskawicznie, ale musi mieć czas na zapoznanie się z tym projektem. Tymczasem, jak zaznacza Marszałek, takie dokumenty jeszcze nie dotarły.

- Senat zajmie się pakietem antykryzysowym najszybciej, jak to jest możliwe. Nawet w stanach szczególnych - a może zwłaszcza w takich stanach - wymagane jest, by głosujący mogli się zapoznać z tym, nad czym będą głosować. Do tej pory nie mamy nawet śladu dokumentów z Sejmu, a z informacji jakie do mnie docierają wynika, że tych kilkaset stron dokumentów nie jest nawet jeszcze gotowych do przekazania do Senatu - czytamy w oświadczeniu Marszałka Senatu RP.

Posiedzenie Senatu zaplanowane jest na wtorek (31 marca).

Godzina 10:50

133 tysiące osób przebywających na kwarantannie skontrolowali w ciągu ostatniej doby policjanci na terenie całego kraju - dane te przekazał Polskiemu Radiu inspektor Mariusz Ciarka z komendy głównej. Jak podają mundurowi: nadal ogromna większość osób objętych kwarantanną stosuje się do zaleceń służb.

Tylko w około 500 przypadkach, to około 0,4% kontrolowanych, policjanci wykryli, że osoby skierowanej na izolację nie było w domu. Grozi im za to kara grzywny do 30 tysięcy złotych.
Policjanci otrzymali również 115 próśb o pomoc od osób objętych kwarantanną - dotyczyły zakupu jedzenia, wyniesienia śmieci albo wysłania przesyłki.
Funkcjonariusze informują również, że Polacy są „zdyscyplinowani” jeśli chodzi o zakaz zgromadzeń - tylko sporadycznie mundurowi musieli interweniować w sprawie spotkań grup większych niż dwie osób.

Godzina 9:20

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych zakażonych koronawirusem. Potwierdzono 47 nowych przypadków: 12 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. zachodniopomorskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. lubuskiego, opolskiego i podlaskiego.

Godzina 8:00

Caritas prowadzi akcję pomocy szpitalom pod hasłem #WdzięczniMedykom. Na zakup respiratorów i środków ochrony osobistej dla personelu medycznego przeznaczonych zostanie około 12 milionów złotych. W akcję włączają się firmy, ale pomóc mogą też osoby indywidualne.

Godzina 7:50

Dziś powinny być znane wyniki badań laboratoryjnych pacjentów i personelu medycznego neurologii w Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łagiewnikach. U jednej z osób, która przebywała na oddziale 20 marca potwierdzono obecność koronawirusa. Personel medyczny i pacjenci zostali objęci kwarantanną. Część w domu, część do czasu otrzymania wyników badań, przebywa w szpitalu. Na neurologii, w kwarantannie, przebywa 39 pacjentów i 15 osób personelu medycznego.

Na wyniki badań czeka też szpital przy Wileńskiej. Wczoraj wstrzymano tam przyjęcia także do porodów, po tym jak u jednego z pracowników wykryto zakażenie.Dwa oddziały szpitalne neonatologii i intensywnej terapii noworodka w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu pozostają w izolacji.
Od wyników badań zależy czy placówka wznowi przyjęć.

Godzina 7:30

Godzina 6:50

Godzina 6:45

Sejm przyjął specustawę zawierającą pakiet wsparcia dla firm i pracowników dotkniętych epidemią. Premier Mateusz Morawiecki powiedział przed głosowaniem, że tarcza antykryzysowa pozwoli ocalić wiele miejsc pracy i pomoże polskim przedsiębiorcom.
Premier zaapelował też o pilne zwołanie posiedzenia Senatu w sprawie tarczy antykryzysowej. Senat - wskazywał szef rządu - powinien zająć się tą ustawą jak najszybciej, najlepiej jeszcze dziś. - Liczy się każdy dzień, a nawet każda godzina, ponieważ od uchwalenia tego projektu zależy, ilu przedsiębiorców zdoła ocalić swój biznes, a w ślad za tym, ile miejsc pracy uda się ocalić" - mówił szef rządu.

Dodał też, że polska tarcza antykryzysowa w stosunku do PKB jest jedną z największych na świecie.

We wtorek specustawą ma zająć się Senat, następnie dokument trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Godzina 6:20

Sejm przyjął po godzinie 6.00 specustawę zawierającą pakiet wsparcia dla firm i pracowników dotkniętych epidemią koronawirusa. Nowe przepisy zwalniają mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące. Specustawa ułatwia też dostęp do tanich kredytów dla firm i odkładanie płatności podatków.
Za nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw głosowało 343 posłów, 73 przeciw a 19 posłów wstrzymało się od głosu. Posiedzenie i głosowania przeprowadzono częściowo zdalnie, na sali plenarnej obecnych fizycznie było 42 parlamentarzystów.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR/

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies