Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje [RELACJA]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 96 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie w Polsce potwierdzona liczba zarażonych to 2311 W województwie łódzkim chorych na COVID-19 jest 208 osób. Dzisiaj rząd ogłosił nowe obostrzenia w związku z pandemią

Podsumowanie dnia:

  • Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o kolejnych obostrzeniach w walce z koronawirusem. Wszystkie wchodzą w życie od jutra. Wśród nich są m.in.: zamknięcie wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i salonów tatuażu; ograniczenia liczebności ludzi w sklepach (kupujących może być trzy razy więcej niż kas); spacerowanie w odległości minimum dwóch metrów od drugiej osoby (dotyczy także rodzin, z wyłączeniem rodzica i dziecka potrzebującego opiekuna); zakaz poruszania się w przestrzeni publicznej bez opieki dorosłego osób poniżej 18 lat. Poza tym w godzinach 10-12 sklepy będą czynne tylko dla seniorów. Nie będzie można też korzystać z parków, plaż, czy bulwarów.

  • Do 2311 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem wykryto 208 przypadków. Łącznie w kraju z powodu COVID-19 zmarły 33 osoby.

  • Prezydent podpisał pakiet ustaw "Tarczy antykryzysowej"

Strona wymaga odświeżania

Tu możecie sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa.

Godzina 22:23

Trzykrotny indywidualny mistrz świata na żużlu - Nicki Pedersen - jest zarażony koronawirusem. Duńczyk poinformował o swojej chorobie poprzez profile na portalach społecznościowych. - Czuję się dobrze i w ogóle się tym nie denerwuję. Przechodzę to jak zwykłą grypę. Nie mam problemów z oddychaniem. Na szczęście, z dnia na dzień jest ze mną coraz lepiej - przyznał Pedersen.

Prawie 43-letni Duńczyk prawdopodobnie zaraził się wirusem SARS-CoV-2 podczas treningu angielskiego Sheffield Tigers, na którym był obecny 19 marca. Po powrocie z Wysp Brytyjskich zaczął odczuwać pierwsze objawy choroby.

W tym sezonie w Polsce Pedersen ma bronić barw ekstraligowego GKM-u Grudziądz.

Godzina 22:19

- W trosce o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli zwróciłam się z apelem do Premiera Mateusz Morawiecki o przełożenie egzaminu ósmoklasisty i matur! Nie wyobrażam sobie jak w obecnych warunkach miałby ten proces przebiegać - poinformowała na Twitterze Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Godzina 22:16

Przynajmniej do 1 czerwca w Holandii z powodu pandemii koronawirusa nie będą rozgrywane mecze piłkarskie. Jest to związane z ogłoszoną we wtorek decyzją tamtejszego parlamentu, który przedłużył zakaz organizowania imprez masowych. Początkowo zastanawiano się nad rozgrywaniem spotkań bez udziału publiczności, ale tę możliwość wykluczył premier Mark Rutte.

W tabeli Eredvisie prowadzi Ajax Amsterdam przed AZ Alkmaar (po 56 punktów) i Feyenoordem Rotterdam (50 pkt). Do tej pory zdołano rozegrać 26 z 34 zaplanowanych kolejek.

Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB) w środę będzie rozmawiać na temat możliwości dokończenia rozgrywek w tym sezonie.

Godzina 22:14

Szybko rośnie liczba ofiar koronawirusa na świecie. Amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii, poinformował, że w wyniku COVID-19 na świecie zmarło 41,5 tysięcy osób. Całkowita liczba zakażonych to ponad 846 tysięcy. Wyleczyć udało się do tej pory 174 tysiące osób.

Najgorsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie zmarło 12,5 tysiąca osób oraz w Hiszpanii, gdzie liczba ofiar to ponad 8 tysięcy. Wtorek był dniem, kiedy zanotowano największą dobową liczbę ofiar. Zarówno w Hiszpanii, jak i we Włoszech mieszkańcy oddali zmarłym hołd minutą ciszy. Podobnie będzie też w następnych dniach.

Najszybciej nowe zachorowania pojawiają się w Stanach Zjednoczonych. Tam notuje się 176 tysięcy zakażonych oraz prawie 3,5 tysiąca ofiar. Liczba zmarłych w USA przekroczyła już tę w Chinach, gdzie zaczęła się epidemia. Jest także wyższa niż liczba zabitych w zamachach z 11 września 2001 roku.

W Wielkiej Brytanii w ciągu jednego dnia zmarło niemal 400 osób. W Iranie, najbardziej dotkniętym koronawirusem kraju na Bliskim Wschodzie, liczba zabitych wzrosła do 2898, a w Izraelu w ciągu doby zanotowano pół tysiąca nowych zakażeń. Ich liczba przekroczyła już 5 tysięcy. Rośnie też liczba ofiar śmiertelnych w Turcji, gdzie zmarło 214 osób.

W chińskiej prowincji Hubei, gdzie zaczęła się epidemia od kilku dni nie ma nowych przypadków zakażeń, poza tymi, przyniesionymi spoza Chin. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega jednak, że do końca epidemii w Chinach jest jeszcze bardzo daleko. Bank Światowy zapowiada, że w regionie Azji Pacyfiku skutki gospodarcze pandemii będą bardzo mocno odczuwalne.

Godzina 22:12

Trenerzy piłkarskich reprezentacji Polski do lipca będą pobierać niższe wynagrodzenie w celu odciążenia budżetu Polskiego Związku Piłki Nożnej w czasie pandemii koronawirusa. Informację potwierdził prezes PZPN Zbigniew Boniek w wypowiedzi dla jednego z portali internetowych.

Największe obniżki dotkną szkoleniowców z najwyższymi kontraktami. W tym gronie jest m.in. selekcjoner kadry seniorów Jerzy Brzęczek.

Godzina 22:00

Prezydent podpisał pakiet ustaw "tarczy antykryzysowej"- Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie - poinformował Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta RP .

Godzina 21:49

W Turkmenistanie można zapłacić grzywnę, a nawet trafić do aresztu za używanie słowa "koronawirus". Jak informują media, słowo koronawirus zniknęło z dziennikarskich publikacji i raportów medycznych. W ocenie obrońców praw człowieka, ukrywanie prawdy o pandemii wirusa SARS-CoV-2 zagraża bezpieczeństwu obywateli Turkmenistanu i sąsiednich państw.

O nietypowej sytuacji w Turkmenistanie poinformowały już czołowe rosyjskie media, w tym dziennik "Kommiersant" i Radio Svoboda. Organizacja "Reporterzy bez granic" apeluje do ONZ, Rady Europy, OBWE i Unii Europejskiej o podjęcie interwencji w tej sprawie. W ocenie tej organizacji, blokowanie informacji dotyczących pandemii koronawirusa utrzymuje w niewiedzy lokalną społeczność, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Radio Svoboda wskazuje, że według oficjalnych źródeł, w Turkmenistanie nie zarejestrowano przypadków zakażenia koronawirusem.

Niezależni komentatorzy nie wierzą w oficjalne raporty władz w Aszchabadzie.

Godzina 21:39

We Francji rośnie liczba przypadków zachorowań wywołanych koronawirusem. Łącznie stwierdzono ich ponad 52 tysiące przypadków. 3523 chorych zmarło.

Rośnie także liczba osób w ciężkim stanie wymagających umieszczenia na oddziałach intensywnej terapii, tymczasem w Alzacji i w Lotaryngii są one przepełnione, w szpitalu w Metzu brakuje wolnych łózek. Trudna sytuacja pojawia się w stołecznym regionie Ile-de-France. Pacjenci są stamtąd ewakuowani drogą powietrzną i lądową do południowo-zachodniej Francji, do miast Doliny Loary i do państw sąsiedzkich - do Niemiec, Szwajcarii i Luksemburga.

Jerome Salomon - Naczelny Inspektor Zdrowia - informuje, że to tych pacjentów, których liczba codziennie wzrasta należy obserwować ze szczególną uwagą pod kątem możliwości służby zdrowia opiekowania się najciężej chorymi.

Dramatyczna sytuacja panuje w domach seniora. W jednym z nich, w Prowansji, mimo że pensjonariusze przebywają odizolowani od pozostałych, w swoich pokojach i nie korzystają ze wspólnych stołówek, to w ciągu tygodnia zmarło piętnaście osób. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi miejscowa prokuratura.

Godzina 21:32

Obie izby rosyjskiego parlamentu przyjęły przepisy dające rządowi prawo ogłoszenia stanu nadzwyczajnego. Dokument musi jeszcze podpisać prezydent. Władze Rosji mogą skorzystać z tej możliwości, jeśli gwałtownie pogorszy się sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały do tej pory 2337 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i 17 zgonów wywołanych chorobą COVID-19.

Nowe przepisy pozwalają rządowi na wprowadzanie stanu nadzwyczajnego na obszarze całego kraju lub w oddzielnych regionach. Na razie część regionów, w tym Moskwa na poziomie lokalnym ogłosiło powszechną samoizolację. Na poziomie federalnym zostały zamknięte granice Rosji zarówno dla wjeżdżających, jak i wyjeżdżających. Od 28 marca do 5 kwietnia obowiązują w Rosji dni wolne od pracy. Policja i Gwardia Narodowa sprawdzają, czy Rosjanie przestrzegają rygorów kwarantanny. Natomiast Prokuratura Generalna rozpoczęła kontrole portów lotniczych.

Godzina 21:20

Rząd USA rozważa zalecenie Amerykanom noszenia masek lub innych osłon twarzy podczas epidemii koronawirusa. O takiej możliwości mówi już publicznie prezydent Donald Trump. Do tej pory amerykańskie służby medyczne i twierdziły, że maski nie chronią przed wirusem i powinny być przeznaczone dla lekarzy, pielęgniarek i zakażonych pacjentów.

Zalecenie noszenia maseczek jest przedmiotem debaty rządowych ekspertów. Jedni twierdzą, że zasłanianie twarzy nie sprawia wielkiej różnicy, inni wskazują na sukcesy w walce z epidemią koronawirusa krajów, gdzie noszenie masek jest powszechne. Na razie w USA maseczki nie są zalecane. Prezydent Donald Trump nie kryje jednak, że może to się zmienić. - Wyobrażam sobie wprowadzenie takiego rozwiązania. Jednak mam nadzieję, że to będzie tylko na pewien czas i że nie będziemy musieli nosić maseczek do końca życia - mówił prezydent USA podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

Obecnie Stany Zjednoczone borykają się z niedoborem masek. Brakuje ich nawet w niektórych przychodniach i szpitalach. Coraz większa liczba naukowców, ekspertów i osób publicznych zachęca jednak do noszenia osłon ust w miejscach publicznych, nawet jeśli są to maseczki domowej produkcji. Może to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania wirusa przez osoby chore oraz przechodzące infekcje bezobjawowo.

Godzina 20:40

Ministerstwo Zdrowia informuje o 96 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wśród tych osób nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce stwierdzono 2 tys. 311 przypadków zakażenia. Z uwagi na śmierć 37-latka z Warszawy, do 33 wzrosła liczba ofiar COVID-19.

Godzina 20:20

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła się do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, żeby Senat sprawnie procedował projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego. Taki projekt przedstawili dzisiaj posłowie PiS. Czytaj więcej

Godzina 20:17

Dziś rząd i cała administracja pracują, by szybko udało się wrócić do normalności. Kolejne obostrzenia dotyczące poruszania się i ograniczenia w codziennym życiu, optymalne przygotowanie służby zdrowia, bezprecedensowy pakiet pomocy dla przedsiębiorców. To wszystko ma nam dać możliwość jak najszybszego powrotu do życia, które znamy - powiedziała w orędziu marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Godzina 20:13

- Dziś rząd i cała administracja państwowa pracuje, żeby szybko udało się wrócić do normalności - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w specjalnym orędziu.

Godzina 19:55

Książę Albert II wyzdrowiał, poinformowała służba prasowa księstwa Monako. Książę Karol był pierwszą głową państwa zakażoną koronawirusem. O jego kłopotach ze zdrowiem poinformowano 19 marca. - Lekarze, którzy kontrolowali stan zdrowia Jego Wysokości Księcia Monako II zezwolili mu dzisiaj opuścić kwarantannę. Książę wyzdrowiał i czuje się dobrze - czytamy w komunikacie Pałacu Książęcego.

O swoim zakażeniu patogenem w między czasie informowali również między innymi premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, Książę Karol, wicepremier rządu Hiszpanii Carmen Calvo.

Godzina 19:46

Godzina 19:18

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy umożliwiającej korespondencyjne głosowanie wszystkim wyborcom. Przygotowane przepisy mają charakter okolicznościowy i będą dotyczyć tylko tegorocznych wyborów prezydenckich. Powodem przedłożonego projektu jest ogłoszony w Polsce stan epidemii.

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski, który jest wnioskodawcą projektu, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom wyborców. Celem jest umożliwienie głosowania osobom, które ze względu na epidemię koronawirusa obawiają się udać do lokalu wyborczego. Krzysztof Sobolewski dodaje, że pozostawiona zostanie możliwość głosowania w tradycyjnej formie.

Lokale wyborcze będą do tego odpowiednio przygotowane, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Korespondencyjnie będą mogli zagłosować również Polacy przebywający za granicą.

Projekt może zostać rozpatrzony jeszcze na obecnym posiedzenia Sejmu. Dziś zarządzono przerwę w obradach do piątku.

Godzina 19:16

We Włoszech zmarło dziś 837 osób zakażonych koronawirusem, o 25 więcej niż wczoraj. Stwierdzono też więcej nowych ujawnionych przypadków. Poprawia się natomiast sytuacja w Lombardii, regionie najbardziej dotkniętym pandemią:

Jak poinformował podczas wieczornej konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli, w ciągu ostatniej doby zanotowano ponad 2100 nowych zarażeń, o blisko 350 więcej niż wczoraj. W sumie koronawirusem zaraziło się ponad 105 tysięcy osób. W tej chwili choruje ponad 77 tysięcy osób. 60 procent przechodzi chorobę lekko i przebywa w domu.

Profesor Roberto Bernabei z kliniki Gemelli zwrócił uwagę, że liczba zgonów w ciągu doby od kilku dni jest stabilna. - Średni wiek zmarłych to 79 lat. Co uderza, aż 70 procent to mężczyźni. Kobiety są odporniejsze i mocniejsze.

Natomiast w Lombardii, gdzie zaczęła się epidemia, znów spadła liczba zgonów i stwierdzonych zarażeń. Po raz pierwszy od początku epidemii spadła liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

Godzina 19:11

Ukraińskie władze zezwoliły na otwarcie placów targowych z artykułami spożywczymi. Bazary i rynki były zamknięte od ponad dwóch tygodni w związku zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Mimo wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem i obowiązujących w związku z tym ograniczeń, targowiska spożywcze mogą być znowu otwarte. Tak wynika z postanowienia głównego lekarza sanitarnego Ukrainy. W dokumencie opublikowanym przez ukraińskie ministerstwo zdrowia mowa jest też o szeregu warunków, które targowiska muszą spełnić. Na targowisku na każdego kupującego powinno przypadać 20 metrów kwadratowych powierzchni, odległość między kupującymi w kolejce nie może być mniejsza niż półtora metra. Wszyscy przebywający na targowisku muszą być wyposażeni w maseczki ochronne.

Na Ukrainie w związku zagrożeniem koronawirusem zamknięto szkoły, centra handlowe, wprowadzono ograniczenia w komunikacji miejskiej. Władze apelują o niewychodzenie z domów bez potrzeby.

Do tej pory zakażenia wykryto u ponad 500 osób. Co najmniej 13 zmarło.

Godzina 19:07

Fake newsy o koronawirusie mogą nawet kosztować życie, dlatego Komisja Europejska współpracuje z platformami internetowymi, aby powstrzymać tych, którzy wprowadzają ludzi w błąd lub chcą czerpać zyski na strachu przed chorobą.

Komisja uruchomiła swoją stronę internetową, a na niej weryfikuje pojawiające się informacje dotyczące koronawirusa, obala fałszywe twierdzenia.

Godzina 19:02

Już od jutra gminy i powiaty będą mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów i nauczycieli, którzy nie posiadają sprzętu potrzebnego do zdalnych lekcji. 

Godzina 18:51

U jednego z pracowników Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów zostało stwierdzone zakażenie koronawirusem. Dyrekcja kopalni w przesłanym do załogi komunikacie zapewnia, że w tym zakładzie cały czas prowadzone są działania profilaktyczne, mające zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Czytaj więcej

Godzina 18:36

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek we wtorek wystosował list do zawodników klubów trzech najwyższych klas rozgrywkowych w kraju. Poprosił w nim o zrozumienie i odpowiedzialność w aktualnej sytuacji, związanej z pandemią koronawirusa. - Musicie być w tej niełatwej sytuacji poważni i spokojni. Jednocześnie apeluję o zrozumienie trudnych czasów, jakie nadchodzą, a właściwie już nadeszły dla całego polskiego środowiska piłkarskiego. Nie dajcie się podzielić i nie ulegajcie demagogicznym podpowiedziom. Nerwy, niezadowolenie, prowokacje, kłótnie, histeria - to wszystko odrzućcie. Zamiast tego postawcie na jedność, zrozumienie i solidarność Waszego środowiska - zaznaczył Boniek.

Prezes PZPN namawiał także do wzięcia odpowiedzialności za los klubów. - Stawiajcie na rozmowy, na dialog z mądrymi ludźmi, którzy mają pomysł na piłkarskie życie w tych czasach. Pokażcie kibicom, że dbacie o Wasz klub i jesteście gotowi na poświęcenia w tym - miejmy nadzieję - krótkim, aczkolwiek bolesnym momencie nie tylko dla piłki, ale i dla całego kraju.

Również we wtorek Ekstraklasa S.A. zwróciła się do Polskiego Związku Piłki Nożnej o pilne przyjęcie przez zarząd Związku uchwały w sprawie zasad zmniejszenia wynagrodzeń zawodników. Rozwiązania w niej mają być analogiczne do przyjętych w piątek przez radę nadzorczą spółki w związku z pandemią koronawirusa.

Ekstraklasa z tym wnioskiem wystąpiła w imieniu szesnastu klubów uczestniczących w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Godzina 18:33

2,5 tysiąca maseczek trafi do 6 polskich szpitali. Przekazuje je sieradzkie Stowarzyszenie Rajsport Active, którego prezes zapowiedział... że ogoli sobie głowę, jeśli tylko uda się zebrać 5 tysięcy złotych na uszycie masek ochronnych. Czytaj więcej

Godzina 18:30

Białoruskie ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek śmierci spowodowanej koronawirusem. To 75-letni Wiktar Daszkiewicz, aktor z Witebska, który chorował również na inne choroby, w tym na zapalenie płuc. Tymczasem niezależne media zarzuciły białoruskiemu ministerstwu zdrowia, że zaprzestało podawać ogólną liczbę osób chorych na COVID-19.

Białoruskie ministerstwo zdrowia wydało dziś ogólnikowy komunikat dotyczący zakażeń patogenem. Nie napisało w nim wprost ile w kraju wykryto dotychczas przypadków zakażenia koronawirusem. W komunikacie który publikuje państwowa agencja prasowa "Biełta" poinformowano, że w ciągu doby z podejrzeniem na zainfekowanie koronawirusem do szpitali trafiło 11 nowych pacjentów. Na dzień wczorajszy notowano 152 przypadki COVID-19. To oznacza, że na Białorusi w sumie prawdopodobnie zanotowano 163 przypadki koronawirusa. Wykonano 31 tysięcy testów na wykrycie patogenu.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka przyjmując szefową izby wyższej parlamentu przyznał pośrednio, że sytuacja z zachorowaniami w obwodzie witebskim na północnym-wschodzie kraju jest kryzysowa. Poinformował, że na miejsce skierował ministra zdrowia.

Godzina 18:20

Godzina 17:46

Sejm uchwalił zmiany w prawie stanowiące pakiet antykryzysową. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników. Nie zgodzili się natomiast na wyłączenie z przepisów zmian w kodeksie wyborczym i możliwości dokonywania zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Posłowie z niewielkimi zmianami przyjęli też pozostałe ustawy z pakietu.

Odrzucenie zmian oznacza, że parlament uchwalił zapisy, które wprowadzają możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób powyżej 60 roku życia oraz objętych obowiązkową kwarantanną. Natomiast w sprawie Rady Dialogu Społecznego premier będzie mógł zdecydować o zmianie jej składu. Sprawozdawca komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk mówił, że członkowie komisji nie zgłaszali zastrzeżeń do specjalnego trybu głosowania w trakcie pandemii, tylko do trybu uchwalenia tych zmian - w ostatniej chwili, na posiedzeniu, które obradowało do późnych godzin nocnych.
Sejm przyjął natomiast poprawkę do ustawy rozszerzającej kompetencje Państwowego Funduszu Rozwoju w związku z koronawirusem. Odrzucił natomiast większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, w tym tę, która wprowadza cotygodniowe obowiązkowe badania na obecność służby zdrowia dla pracowników służby zdrowia i sklepów.

Pakiet ustaw czeka na decyzję prezydenta - Andrzej Duda może je podpisać, zawetować lub zgłosić do Trybunału Konstytucyjnego.

Ciąg dalszy rozpoczętego dziś posiedzenia Sejmu planowany jest na piątek na godzinę 10:00.

Godzina 17:42

W wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Zgierzu na świat przyszła zdrowa dziewczynka, której rodzice byli zakażeni koronawirusem. Informację przekazał na dzisiejszej telekonferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Czytaj więcej

Godzina 17:31

Sejm przerwał dzisiejsze obrady. Posłowie przegłosowali poprawki Senatu do trzech ustaw z "tarczy antykryzysowej". Izba wznowi obrady 3 kwietnia o godz. 10. 

Godzina 17:27

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zarekomendowała Sejmowi 32 poprawki Senatu do tak zwanej tarczy antykryzysowej. Senatorowie zakończyli obrady dziś nad ranem i łącznie wprowadzili 81 poprawek.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Henryk Kowalczyk z komisji finansów publicznych mówił, że część z nich była zmianami redakcyjnymi. Natomiast - jak relacjonował - na komisji nie budziły zastrzeżeń zmiany w kodeksie wyborczym - poza trybem ich uchwalenia.

Godzina 17:14

W związku z rozwijającą się epidemią koronawirusa obostrzenia pojawiają się również przy organizacji nabożeństw i wydarzeń kościelnych. Łódzka Kuria metropolitalna wydała odpowiednie zarządzenia dotyczące zbliżającej się Wielkanocy, a także pierwszej komunii świętej i sakramentu bierzmowania. Czytaj więcej

Godzina 17:11

Rosja zbliża się do szczytu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - poinformował doradca rosyjskiego ministerstwa zdrowia Nikołaj Briko. Według przedstawionych przez niego prognoz, liczba chorych będzie rosła jeszcze przez kilka dni, później systematycznie będzie spadać.

W Rosji liczba chorych wzrosła do 2300 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 500 zakażonych, z czego 390 w Moskwie. W ocenie doradcy ministerstwa zdrowia - epidemiologa Nikołaja Briko - pierwsze oznaki wyhamowania rozprzestrzeniania koronawirusa będą widoczne w Rosji za kilka lub kilkanaście dni. - To będzie możliwe dzięki różnym drastycznym środkom, podejmowanym przez władze - cytuje wypowiedź eksperta agencja Ria Novosti. 

W Moskwie i ponad 30 regionach Federacji Rosyjskiej obowiązuje powszechna samoizolacja. Podobne środki bezpieczeństwa wprowadzają lokalne władze kolejnych regionów. Rosyjski parlament zaostrzył dziś kary dla osób, które naruszają rygory kwarantanny i samoizolacji.

Godzina 17:01

Hiszpania notuje kolejny tragiczny rekord. Minionej doby w kraju w wyniku powikłań po koronawirusie zmarło 849 osób. To najwyższa dobowa liczba zmarłych od początku epidemii. Oznacza to, że łączna liczba ofiar śmiertelnych w Hiszpanii wzrosła do prawie 8,2 tys.

Hiszpania i Włochy to obecnie najbardziej dotknięte epidemią kraje na świecie. Wczoraj liczba zakażonych w Hiszpanii przekroczyła tę z Chin, a dzisiaj poinformowano o 849 nowych ofiarach śmiertelnych. W całym kraju liczba zakażonych to w tej chwili 94 tysiące, ale równocześnie niemal 20 tysięcy osób udało się uratować.

W Madrycie w południe flagi drugi dzień z rzędu opuszczono do połowy masztów. Przy dźwiękach żałobnej muzyki Hiszpanie oddali hołd zmarłym. Tak będzie też w następnych dniach.

W ostatnich dniach do zakazu opuszczania domów hiszpańskie władze dodały ograniczenie liczby pracowników, stawiających się do pracy. Szef największego stowarzyszenia przedsiębiorców Antonio Garamendi twierdzi jednak, że ograniczanie gospodarki doprowadzi do katastrofy i niepokojów społecznych. - Najważniejsze, by firmy był przygotowane na wznowienie pracy zaraz po zakończeniu pandemii, byśmy nie mieli kolejnego, gorszego niż teraz kryzysu - mówił.

Rząd tymczasem przygotowuje się do wprowadzenia kolejnego, wartego 700 milionów euro pakietu pomocowego. Przewiduje on m.in. pomoc finansową dla zwalnianych pracowników, zawieszanie spłat pożyczek i zawieszanie eksmisji na pół roku.

Dwa dni temu do Hiszpanii przyleciał transport 20 tysięcy sztuk odzieży ochronnej dla lekarzy, dostarczony przez Czechy. Wcześniej Hiszpania kupiła też od Chin ponad milion masek ochronnych.

Godzina 16:50

Czeskie władze testują system informatyczny, który pozwala błyskawicznie identyfikować relacje i kontakty osób zakażonych koronawirusem. W rozmowie z agencją AFP poinformowała o tym rzecznik grupy inicjatywnej złożonej ze specjalistów IT, Irena Zatloukalova.

Rozwiązanie wykorzystuje dane telefonów komórkowych i kart płatniczych osób, u których zdiagnozowano zakażenie. Na podstawie tych danych można z dużą precyzją wygenerować mapę dróg odbytych przez obiekt analizy, a także wskazać miejsca, w których spędził on więcej czasu. Irena Zatloukalova zapewniła, że w testach biorą udział jedynie ci pacjenci, którzy się na to zgodzili.

W ramach programu "inteligentnej kwarantanny" osoby, które miały kontakt z zakażonych w ciągu ostatnich dwóch tygodni zostają poddane trzydniowemu odizolowania, a następnie są testowane na obecność SARS-CoV-2.

Informatycznym rozwiązaniem wyraziło zainteresowanie jest już kilka krajów, między innymi Wielka Brytania.

W Czechach dotychczas odnotowano trzy tysiące przypadków zakażeń. 25 osób zmarło.

Godzina 16:48

Godzina 16:38

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 800 tysięcy - ogłosił amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Wynosi obecnie 802 tysiące. Odnotowano też 39,022 ofiar śmiertelnych na całym świecie. Najwięcej zgonów zanotowano we Włoszech i w Hiszpanii, z kolei najwięcej zakażonych jest obecnie w Stanach Zjednoczonych - ponad 164 tysiące.

W Hiszpanii miejscowe służby ratunkowe ogłosiły w czasie konferencji prasowej, że w ciągu ostatniej doby zmarło 849 osób. To dobowy rekord od czasu pojawienia się epidemii w tym kraju. Wiceszefowa hiszpańskich służb ratunkowych Maria Jose Sierra mówiła, że wśród zmarłych są głównie osoby starsze. - 85 procent zmarłych to osoby powyżej 70. roku życia, a 60 procent powyżej 80. roku życia. Gdy chodzi o osoby młode, poniżej 30 lat, to ich odsetek wśród zmarłych nie przekracza 0,2 procent - dodała.

Zarówno w Hiszpanii jak i we Włoszech mieszkańcy oddali zmarłym hołd minutą ciszy. Podobnie będzie też w następnych dniach.

W Iranie, najbardziej dotkniętym koronawirusem kraju na Bliskim Wschodzie liczba zmarłych wzrosła do 2898. W Stanach Zjednoczonych jest już 164 tysiące zakażonych, a zakazem wychodzenia z domów objętych jest 75 procent mieszkańców.

Bank Światowy ostrzega tymczasem, że w regionie Azji Pacyfiku skutki gospodarcze pandemii będą bardzo mocno odczuwalne.

Godzina 16:35

Fundacja KGHM Polska Miedź, w ramach darowizny, przekazuje 20 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji Nitrosept szpitalom, hospicjom i innym placówkom medycznym w całej Polsce.
Jak poinformowano w komunikacie, pierwsze darowizny wyprodukowanego przez spółkę z Grupy Kapitałowej KGHM płynu już trafiły do personelu instytucji medycznych.

Oprócz tego w ubiegłym tygodniu do Polski z Chin trafił pierwszy transport sprzętu i materiałów medycznych zakupiony przez spółkę. Jutro planowane są kolejne dostawy. KGHM kupił sprzęt medyczny potrzebny do walki z koronawirusem za 15 milionów złotych. W sumie przetransportowanych będzie 600 tys. masek medycznych, ponad 250 tys. kombinezonów, kilkadziesiąt tysięcy par gogli ochronnych oraz około 150 respiratorów.

Sprzęt ten będzie przekazany do dyspozycji ministerstwa zdrowia, które zdecyduje o jego przeznaczeniu.

Godzina 16:20

Mimo ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa w Łodzi, nie ma żadnych opóźnień związanych z realizacją wypłat świadczenia wychowawczego 500+. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi także potwierdza - na dziś nie ma opóźnień w wypłacaniu świadczeń pieniężnych. Pomoc przekazywana jest przez przelewy bankowe oraz - jeśli tak zdecyduje przyjmujący zasiłek - przekazy pocztowe. Czytaj więcej

Godzina 16:17

Sejm rozpoczął obrady, na których ma rozpatrzyć senackie poprawki do ustaw stanowiących tzw. tarczę antykryzysową. Posłowie obradują częściowo zdalnie - niektórzy parlamentarzyści pojawili się w gmachu Sejmu. Zgodnie z harmonogramem dziś obrady potrwają około godziny - przewidziano głosowania nad trzema uchwałami senackimi. Następnie posiedzenie ma zostać przerwane do piątku.

Godzina 15:35

Poczta Polska wstrzymuje doręczanie korespondencji pod adresy, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną. Do czasu zakończenia przymusowej izolacji przesyłki będą przechowywane w placówkach pocztowych - wyjaśnia rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek.

Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej podkreśla, że emeryci i renciści objęci kwarantanną nie muszą się jednak martwić o swoje świadczenia, gdyż otrzymają je w terminie. Wyjaśniła, że Poczta Polska dostarcza emerytury i renty na bieżąco z zachowaniem dodatkowych środków ostrożności.

W przypadku świadczeniobiorców objętych kwarantanną obowiązuje specjalna procedura polegająca na komisyjnym odliczeniu gotówki i umieszczeniu jej w specjalnej kopercie. Taka koperta przy starannym zachowaniu środków ostrożności jest doręczana po uprzednim kontakcie telefonicznym z osobą objętą kwarantanną. - Nie możemy emerytów i rencistów pozbawić świadczeń - zaznaczyła Justyna Siwek.

Rzeczniczka dodała, że operator pocztowy wprowadził w ostatnich tygodniach wiele rozwiązań mających zapewnić bezpieczeństwo pracowników oraz klientów. Oprócz zastosowania w placówkach płynów dezynfekujących, maseczek i rękawiczek jednorazowych Poczta zbiera od pracowników ankiety o stanie zdrowia i kontroluje temperaturę ich ciała. Wprowadziła też dodatkowe środki ochrony przy odbieraniu paczek czy listów poleconych. Nie wymagany jest już tradycyjny podpis, wystarczy okazanie dokumentu tożsamości. Cztery ostatnie cyfry z tego dokumentu zastępują tradycyjny podpis.

Dotyczy to również klientów korzystających z usługi Odbiór w Punkcie. Sieć tworzą placówki pocztowe, automaty Smartbox, sklepy Żabka, stacje PKN Orlen oraz kioski i saloniki prasowe Ruchu. W sumie jest to ponad 12 tysięcy punktów w całej Polsce.

Godzina 15:33

Pandemia koronawirusa wpływa na sytuację polskich firm, nie tylko małych przedsiębiorstw, ale także dużych, z wieloletnimi tradycjami. Istniejący od ponad 50 lat łowicki zakład Syntex zgłosił własnie zamiar zwolnienia około stu osób. Problemy mają też inne duże firmy z regionu. Czytaj więcej

Godzina 15:27

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zapowiedział uruchomienie dodatkowych pieniędzy dla przedsiębiorców z regionu, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie swoich projektów na innowacyjne rozwiązania. Do puli trafi 100 mln, a nie jak wcześniej planowano 34 mln zł. Działanie Urzędu Marszałkowskiego ma poprawić sytuację firm z regionu, które zmagają się ze skutkami gospodarczymi w czasie epidemii koronawirusa. Czytaj więcej

Godzina 14:37

Zostały wykryte 83 nowe przypadki zakażenia koronawirusa , potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 19 osób z woj. śląskiego, 13 osób z woj. podkarpackiego, 12 osób z woj. opolskiego, 10 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. małopolskiego, 6 osób z woj. łódzkiego, 6 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po jednej osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i woj. pomorskiego.  Zmarła 70-letnia kobieta zarażona koronawirusem, która była hospitalizowana w Tychach. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: w Polsce to 2215 oraz zmarłych 32

Godzina 14:33

  • Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 800 tysięcy - ogłosił amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Odnotowano też 38,749 ofiar śmiertelnych na całym świecie. Najwięcej zgonów zanotowano we Włoszech i w Hiszpanii, z kolei najwięcej zakażonych jest obecnie w Stanach Zjednoczonych - ponad 164 tysiące.
  • Włosi minutą ciszy oddałli hołd pamięci zmarłych z powodu pandemii koronawirusa. Liczba śmiertelnych ofiar przekroczyła wczoraj 11 i pół tysiąca.W południe włoscy starostowie, burmistrzowie i wójtowie wyszli przed swoje urzędy przepasani trójkolorowymi szarfami w barwach narodowych i chwilą skupienia uczcili pamięć zmarłych. Decyzją rządu flagi nad wszystkimi siedzibami władz i urzędów państwowych na znak żałoby spuszczono do połowy masztu. Przerwano obrady parlamentu. W geście solidarności z Włochami do połowy masztu spuszczono również flagi Państwa Watykańskiego. Burmistrz Rzymu Virginia Raggi powiedziała, że cały kraj jednoczy się w walce z pandemią i bólu z powodu utraty bliskich: „Musimy wygrać tę walkę z pandemią, żeby ofiara nie była daremna”. Pani Raggi podkreśliła, że uroczystość to również wyraz wdzięczności dla służb medycznych i wszystkich, którzy z narażeniem życia walczą z pandemią.

Godzina 14:28

Pierwszy film NFZ z serii Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii. Pomoc psychologiczna dla każdego, kto zmaga się się z niepokojem i zaburzeniami emocjonalnymi, wywołanymi kryzysem społecznym i zdrowotnym stanu epidemii. W tym odcinku o lęku i jak sobie z nim radzić.

Godzina 14:16

PKN Orlen wstrzyma dostawy płynu do dezynfekcji do supermarketów naruszających warunki współpracy. Chodzi o placówki, które wystawiły wspomniany produkt na sprzedaż, w dodatku po zawyżonej cenie. Przedstawiciele spółki stwierdzają, że narusza to warunki umowy.Rzeczniczka prasowa Orlenu Joanna Zakrzewska mówi, że płyn do dezynfekcji był sprzedawany do sieci handlowych z przeznaczeniem wyłącznie na użytek własny. Supermarkety składające zamówienia zadeklarowały, że potrzebuje go dla zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i klientom korzystającym z usług sklepu.

Godzina 14:00

Sejmowa komisja finansów publicznych zakończyła omawianie senackich poprawek do tarczy antykryzysowej. Propozycje senatorów dotyczyły zmian w trzech rządowych ustawach: w zakresie systemu ochrony zdrowia, o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz o systemie instytucji rozwoju.
Posłowie pozytywnie zarekomendowali część poprawek z dwóch pierwszych regulacji, przyjęto też jedyną poprawkę do ustawy o systemie instytucji rozwoju.
Proponowanymi zmianami posłowie zajmą się na posiedzeniu plenarnym - jego rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 16.00.

Godzina 13:45

Od  jutra armia zwiększy zaangażowanie w walkę z pandemią koronawirusa. Ma to związek z wprowadzeniem kolejnym restrykcji przez rząd.
Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że na ulicach pojawią się dodatkowe mieszane patrole. Policję będą wspierać nie tylko żołnierze obrony terytorialnej, lecz także żandarmi. Patrole pojawią się w centrach miast, na skwerach, w parkach czy miejskich lasach.

Godzina 13:30 

Dziś (31.03) na konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ogłoszono nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Są to między innymi: zakaz samotnego wychodzenia dla nieletnich, zamknięcie hoteli, ograniczenia osób przebywających w sklepie do trzech na jedną kasę fiskalną, zakaz używania roweru miejskiego, ograniczenie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenady oraz zamknięcie wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych w weekendy.

Godzina 13:00

Podczas konferencji prasowej przedstawicieli rządu o nowych obostrzeniach w Polsce w związku z koronawirusem minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że obecnie codziennie mamy 200-250 nowych zakażeń. Wszystkie modele dotyczące przebiegu epidemii mówią o podwajaniu co kilka dni tych przyrostów. Potrzeba ograniczyć nasze kontakty, żeby ograniczyć przyrosty, ale nie o 50 proc. tylko o 80-90 proc.

Godzina 12:14

Polska wysłała pierwszą notyfikację do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej w związku z koronawirusem. Chodzi o gwarancje i dopłaty do oprocentowania kredytów. Z powodu pandemii Komisja złagodziła zasady przydzielania pomocy finansowej państwa dla firm dotkniętych koronawirsem, ale sprawdza czy konkurencja na rynku nie jest zakłócona, dlatego każdy unijny rząd musi wysłać notyfikację. Polska spodziewa się szybkiej odpowiedzi Komisji.

Godzina 11:54 

W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 4,8 tys. testów na koronawirus

 

Godzina 11:51 

 Ministerstwo Zdrowia informuje o infolinii w sprawie telefoniczna informacji pacjenta dla osób dzwoniących z zagranicy w sprawie  koronawirusa. Numer to : +48 22 125 66 00 

Godzina 11:15

Nadal trwa posiedzenie sztabu kryzysowego pod przewodnictwem premiera. Po nim ogłoszone zostaną nowe decyzje w sprawie epidemii w czasie konferencji prasowej o 12.00

Godzina 10:40 

Liczba ofiar COVID-19 na świecie zbliża się do 38 tysięcy. Zakażonych jest ponad 786 tysięcy. Takie informacje podaje Uniwersytet Johna Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii koronawirusa. Najgorsza sytuacja wciąż panuje we Włoszech, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych.W samym tylko Nowym Jorku, gdzie epidemia rozwija się teraz najszybciej zmarło 1200 osób. Do miasta przypłynął właśnie specjalny okręt szpitalny, by pomóc przeciążonej służbowe zdrowia, a szpital polowy budowany jest w Central Parku. W całych Stanach Zjednoczonych liczba ofiar przekroczyła 3 tysiące.We Włoszech, gdzie ofiar jest najwięcej, ponad 11,5 tysiąca, do Wielkanocy przedłużono obowiązywanie nakazu pozostania w domach. W Hiszpanii z kolei jest już więcej zakażonych niż w Chinach, a liczba ofiar to ponad 7700.

Bank Światowy ostrzega tymczasem, że w regionie Azji Pacyfiku skutki gospodarcze pandemii będą bardzo mocno odczuwalne. Z kolei jedna z najbogatszych linii lotniczych na świecie American Airlines zapowiedziała, że będzie prosić o 12 miliardów dolarów pomocy.

Godzina 10:36

Trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zajmuje się między innymi nowymi ograniczeniami, związanymi z epidemią koronawirusa. Przed rozpoczęciem spotkania minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że rządowi zależy na uprzedzeniu wydarzeń, do których doszło na zachodzie Europy. "Reagujemy błyskawicznie. Te reakcje są związane z ograniczeniem rozwoju epidemii i są skuteczne" - dodał minister obrony. Mariusz Błaszczak podkreślił, że w ostatni weekend nie wszyscy przestrzegali zasad ostrożności. Korzystając z ładnej pogody, wielu ludzi w dużych miastach wyszło do parków. To jest bardzo ryzykowne, zarówno dla tych ludzi, którzy się gromadzili, jak i dla ich najbliższych - powiedział minister dodając, że rząd chce przede wszystkim ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii.

Godzina 10:30 

Dziś rano  na warszawskim lotnisku wylądował samolot, który przywiózł środki do walki z COVID-19 przekazane przez rząd chiński - poinformowało w komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Jak poinformowano, w ramach chińskiej pomocy humanitarnej, która trafiła do Polski, znalazło się m.in. 10.000 certyfikowanych testów diagnostycznych COVID-19, a także 20.000 maseczek ochronnych N-95, 5.000 kombinezonów ochronnych, rękawiczki medyczne i inne materiały ochronne, niezbędne do walki z pandemią nowego koronawirusa.

Godzina 10:27
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że dzisiejsze, kolejne restrykcje w związku z koronawirusem będą dotyczyły kwestii dystansu między ludźmi i zgromadzeń. Nowe zasady zostaną zaprezentowane dziś. Müller zauważył, że część osób nie przestrzega obostrzeń wprowadzonych przed tygodniem. Wyjaśnił, że ten problem dotyczy zarówno parków, jak i sklepów.

Godzina 9:18

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport o koronawirusie

Godzina 9:15

Ponad 8 tys. litrów alkoholu z nielegalnej produkcji przekaże szpitalom w regionie Łódzka Krajowa Administracja Skarbowa. Spirytus będzie wykorzystywany do produkcji środków odkażających w walce z koronawirusem.

Godzina 9:11

Koniecznym jest sformalizowanie podjętych już działań i ogłoszenie stanu klęski żywiołowej - piszą w liście otwartym do premiera Mateusza Morawickiego łódzcy prawnicy. Pod pismem podpisało się 51 osób. W liście prawnicy przyznają, iż mają świadomość niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą epidemia koronawirusa dla Polaków i dla Polski. Jak piszą, mają także świadomość konieczności podjęcia przez władzę wykonawczą nadzwyczajnych, niezbędnych działań służących ograniczeniu i zwalczeniu tej epidemii. Jednocześnie wskazują, że obowiązująca konstytucja RP zawiera przepisy pomyślane właśnie na takie sytuacje i przypominają, że chodzi o rozdział XI "Stany nadzwyczajne" oraz uchwaloną w 2002 roku ustawę o stanie klęski żywiołowej.

Godzina 9:07

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zbierze się dziś o godz. 9.30. Po spotkaniu zostaną przedstawione nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa.
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział , że mogą zostać wprowadzone między innymi zasady dotyczące dopuszczalnej liczby osób, która jednocześnie znajduje się w sklepie. "To jest wariant, który jest rozważany podczas dzisiejszego zespołu zarządzania kryzysowego. To jest przedmiot analiz i decyzje będą podjęte podczas posiedzenia tego zespołu" - powiedział Piotr Müller. Zapewnił, że na razie rząd nie rozważa wprowadzenia któregoś ze stanów nadzwyczajnych. Dodał, że zostanie wzmocnione egzekwowanie przepisów, które już obowiązują.
Na mocy ubiegłotygodniowych obostrzeń nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, lub zawodowymi. Dozwolony jest dojazd do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wolontariat. Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym, jednak we Mszy świętej, czy nabożeństwie może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Przemieszczanie się możliwe jest jedynie w grupie do dwóch osób, jednak przepis ten nie dotyczy rodzin. Zakazano także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.

Godzina 8:57

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 77 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie w Polsce potwierdzona liczba zarażonych to 2132. W województwie łódzkim zakażone są 202 osoby.  

Godzina 8:52

Rząd wprowadzi nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa – zapowiada wicepremier Piotr Gliński, który był gościem Radia Łódź. Premier Mateusz Morawiecki ma je ogłosić jeszcze dzisiaj. Wicepremier Gliński nie chce na razie ujawnić czego dokładnie będą dotyczyć, ale zapewnia, że będą to obostrzenia konieczne. Zapewnia, że rząd rozumie ewentualne obawy przed kolejnymi obostrzeniami, szczególnie w przypadku przedsiębiorców, ale zapewnia, że sytuacja takich kroków wymaga. Czytaj więcej

Godzina 8:23

Ministerstwo  Zdrowia wydaje zalecenia dla pracodawców w związku z koronawirusem. 

 Godzina 8:00

Nie żyje jeden z kierowców Ministerstwa Sprawiedliwości zakażony koronawirusem - poinformowała rzeczniczka prasowa tego resortu Agnieszka Borowska. Mężczyzna od prawie miesiąca był na urlopie i zwolnieniu.Borowska poinformowała o śmierci pracownika resortu w poniedziałek późnym wieczorem. "Jesteśmy głęboko poruszeni informacją o śmierci naszego pracownika, która pokazuje, jak straszny jest koronawirus. Zmarły był jednym z kierowców resortu. Od prawie miesiąca przebywał na urlopie i na zwolnieniu. Jest nam bardzo przykro, że przegrał walkę o życie. R.I.P." - napisała rzeczniczka MS.

Godzina 7:55

O 13.00 zbierze się Sejm, który ma rozpatrzyć poprawki Senatu do ustaw stanowiących tzw. tarczę antykryzysową. Jak podało Centrum Informacyjne Sejmu, drugi dzień prac Izby zaplanowano na piątek, 3 kwietnia.O 8.30 rozpocznie się posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych, która zajmie się poprawkami.

Godzina 7:47

Premier Mateusz Morawiecki ma dziś poinformować o dodatkowych regulacjach w walce z koronawirusem. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk nie wykluczył wczoraj wprowadzenia dalszych ograniczeń, związanych z epidemią koronawirusa. Zapowiedział też ostrzejsze egzekwowanie obowiązujących przepisów.Minister mówi, że ostatni weekend pokazał, iż nie wszyscy poważnie traktują zasady zachowania się w obecnej sytuacji. W niektórych miastach wiele osób wychodziło na ulice i do parków. Patrole policji, kontrolujące przestrzeganie ograniczeń, zostaną wzmocnione, w niektórych przypadkach także przez żołnierzy. Minister Michał Dworczyk podkreślił, że celem ograniczeń jest zmniejszenie przyrostu liczby chorych.Zgodnie z bilansem podanym wieczorem przez Ministerstwo Zdrowia, obecnie zakażenie koronawirusem stwierdzono w Polsce u 2055 osób, 31 zmarło.

Godzina 7:28

Senat przyjął z poprawkami pakiet trzech ustaw stanowiących tzw. tarczę antykryzysową. Są to: projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, specustawa dotycząca wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa oraz nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju.
Senatorowie zdecydowali m.in.o wykreśleniu z nowelizacji ustaw zdrowotnych zmian w Kodeksie Wyborczym, umożliwiających glosowanie korespondencyjne, a także zapisów dotyczących ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego. Poprawki dotyczą m.in. obowiązkowych cotygodniowych testów na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia i testów dla osób z grup podwyższonego ryzyka.
Poprawki w specustawie dotyczącej wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa, przewidują m.in. wypłaty tzw. postojowego do wysokości 75 procent średniej krajowej, zasiłków dla rodziców do 12. roku życia, zwolnienia z ZUS na 3 miesiące także dla małych i średnich firm oraz pożyczek dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych.Dwie nowelizacje i specustawa wracają teraz do Sejmu, który zbierze się dzisiaj o 13.00..Wcześniej , od 8.30 poprawki będzie rozpatrywać sejmowa komisja finansów publicznych.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies