Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje [RELACJA]

Do 2554 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem potwierdzono pierwszy zgon spowodowany COVID-19. Z powodu wirusa zmarło 7 kolejnych osób Łącznie w kraju z powodu wirusa zmarło 43 osób. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o kolejnych obostrzeniach w walce z koronawirusem.

 • Dziś zmarło 10 kolejnych osób zakażonych koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 43 ofiar COVID-19.

 • W kraju mamy 2554 przypadków zakażenia koronawirusem. W tym gronie jest 221 osób z województwa łódzkiego. Dziś potwierdzono 243 nowych przypadków.

 • Rząd wprowadził kolejne ograniczenia w kraju w związku z koronawirusem w Polsce, które obowiązują od dziś.

 • Liczba ofiar koronawirusa w Hiszpanii przekroczyła 9000, a liczba zakażeń 100 tysięcy. W ciągu minionej doby zmarły tam 864 osoby. 

 • Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj pakiet ustaw tarczy antykryzysowej. Czytaj więcej

 • Dziś do Polski przyleciała z Chin kolejna dostawa materiałów i sprzętu medycznego potrzebnych do walki z koronawirusem. 

 • Według prognoz, epidemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych wkracza w najtragiczniejszą fazę. Liczba ofiar śmiertelnych może wynieść nawet 240 tysięcy.

 • Kolejna partia leku Arechin, wspomagający przy leczeniu Covid-19 , trafi do aptek i szpitali 2 kwietnia. Pabianicka firma farmaceutyczna Adamed przekaże lek jako darowiznę do placówek medycznych wskazanych przez Ministra Zdrowia. 

 • Zniesienie opłat za żłobki i zwiększenie wydatków budżetowych o ponad 21 milinów złotych na pomoc dla mieszkańców miasta w związku z epidemią koronawirusa - to decyzje dzisiejszej Nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łodzi. 

Tu możecie sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 23:00

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł w środę w Genewie, że już w najbliższych dniach liczba zakażonych koronawirusem na świecie dojdzie do miliona, a liczba ofiar śmiertelnych pandemii sięgnie 50 tysięcy.Na internetowej konferencji prasowej w Genewie szef WHO wyraził głębokie zaniepokojenie szybką eskalacją i globalnym rozprzestrzenianiem się" koronawirusa -W kolejnych dniach będziemy mieli milion potwierdzonych przypadków COVID-19 i 50 tys. zgonów" - dodał. Przypomniał też, że od ubiegłego tygodnia liczba zmarłych z powodu wirusa z Wuhan wzrosła ponad dwukrotnie.

Godzina 22:40

Na stronie internetowej www.gov.pl/web/koronawirus/ poinformowano w środę o zmianach do rozporządzenia z 31 marca wprowadzającego nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa. Wyjątki w "godzinach dla seniora" (10:00-12:00) Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. "godzin dla seniora", które polega na obsłudze w godzinach od 10:00 do 12:00 jedynie osób powyżej 65. roku życia. Obowiązuje je także zasada "3 osoby na jedno stanowisko kasowe" tak jak pozostałe sklepy i punkty usługowe.Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Godzina 21:25

Ministerstwo Zdrowia informuje o 134 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 68 osób z woj. mazowieckiego, 28 osób z woj. dolnośląskiego, 11 osób z woj. wielkopolskiego, 8 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. podlaskiego, 2 osób z woj. opolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i 1 osoby z woj. lubelskiego.  Jednocześnie z przykrością informuje o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letnia kobieta ze szpitala w Zgierzu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 94-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 80-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 87-letnia kobieta ze szpitala w Puławach, 59-letnia kobieta i 61-letni mężczyzna ze szpitala w Radomiu. Wszyscy mieli choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2554/43 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

 

Godzina 21:24

Pierwszy w województwie łódzkim zgon, który był spowodowany zakażeniem koronawirusem.To 75 letnia kobieta. Jej stan od początku był ciężki. Była hospitalizowana w szpitalu w Zgierzu. Pacjentka miała schorzenia współistniejące.

Godzina 21:17

Kancelaria premiera tłumaczy dlaczego zostały wprowadzone nowe obostrzenia.

 

Godzina 21:03

We Włoszech zmarło dziś 727 osób zarażonych koronawirusem, o 110 mniej niż wczoraj. Stwierdzono więcej zarażeń. Systematycznie poprawia się sytuacja w Lombardii, regionie najbardziej dotkniętym pandemią.Jak poinformował szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli, w ciągu ostatniej doby zanotowano blisko 3 tysiące nowych zarażeń, o 900 więcej niż wczoraj. Liczba wszystkich chorych przekroczyła 80 tys. 60 procent przechodzi chorobę lekko i przebywa w domu. Ponad tysiąc osób uznano za wyleczone.Prof. Alberto Villani, ekspert ochrony cywilnej, ocenił, że sytuacja się ustabilizowała: „ Ale czy pandemia osiągnęła apogeum, nie ma żadnego znaczenia. Jesteśmy nadal w sytuacji kryzysowej, porównywalnej z wojną. I musimy nadal przestrzegać wszystkich środków bezpieczeństwa”. Natomiast w Lombardii, gdzie zaczęła się epidemia, znów spadła liczba zgonów i stwierdzonych zarażeń. Dziś zaledwie kilka osób trafiło na odziały intensywnej terapii.

Godzina 20:47

Na razie nie ma konieczności wprowadzania stanu klęski żywiołowej. Tak twierdzi wojewoda łódzki. Tobiasz Bocheński ocenia, że  spec-ustawa do walki z koronawirusem i a także wprowadzane przez rząd ograniczenia i zakazy spełniają swoją rolę. Nad przestrzeganiem zasad kwarantanny i nie wychodzenia z domów czuwać będą wspólne patrole policji ze strażnikami miejskimi i gminnymi. W wywiadzie dla łódzkiej TVP Bocheński zapewnił także, ze do końca tygodnia do szpitali, przychodni i aptek w łódzkiem trafią kolejne dostawy maseczek, płynów dezynfekcyjnych i odzież ochronna dla personelu. Do tej pory zaopatrywane były przede wszystkim  szpitale zakaźne, walczące z przypadkami koronawirusa wśród mieszkańców regionu łódzkiego.

Godzina 20:10 

Na liście objętych zakazem wywozu poza granice Polski znalazło się łącznie 858 produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych – wynika z obwieszczenia ministra zdrowia z 1 kwietnia.Tzw. lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe, wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje. Na liście znalazł się np. lek wspomagający terapię w chorobie COVID-19 - Plaquenil czy środki ochrony osobistej: fartuchy, maski, rękawice, medyczne ochraniacze na obuwie, termometry elektroniczne.

Godzina 19:30

Zniesienie opłat za żłobki i zwiększenie wydatków budżetowych na pomoc dla mieszkańców miasta w związku z epidemią koronawirusa - to decyzje dzisiejszej Nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łodzi. Decyzja o zwolnieniu opłat za żłobek została podjęta przez radnych jednogłośnie i ma obowiązywać przez dwa miesiące: kwiecień i maj. Radni zdecydowali również zwiększyć wydatki budżetowe miasta o ponad 21 milionów złotych. To między innymi: 13 milinów na walkę z koronawirusem, 3 miliony na pokrycie strat Miejskiej Areny Kultury i Sportu, a także 10 milionów na specjalny fundusz dla przedsiębiorców zlokalizowany w Bionanoparku. Czytaj więcej.

Godzina 19:19

Respiratory, pojemniki do transportu próbek, kombinezony ochronne czy przyłbice oraz inne środki ochrony osobistej zamierza przekazać polskim szpitalom Caritas w ramach akcji #WdzieczniMedykom. Budżet tego projektu oszacowano na 12 milionów - kwotą ponad miliona trzystu tysięcy akcję wsparła już Fundacja Carrefour.Jak mówi dyrektor Caritas Polska, ksiądz Marcin Iżycki, w kampanię - uruchomioną w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce - włączają się między innymi duże firmy i instytucje. -To jest najpotrzebniejsze teraz, właśnie ta pomoc medykom, pomoc służbie zdrowia, lekarzom, pielęgniarkom, tym, którzy troszczą się o nasze zdrowie, bo przecież jeżeli ich zabraknie, to nie będzie nikogo, kto miałby się zająć kolejnymi chorymi - wskazuje.

Godzina 19:16

Prezydent Andrzej Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej zapisy "tarczy antykryzysowej" dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego- 
W specustawie, która jest jednym z elementów pakietu antykryzysowego, znalazły się przepisy umożliwiające premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Odwołanie przedstawicieli strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej ma się odbywać na wniosek tych organizacji lub bez wniosków. Jednym z powodów odwołania członka Rady Dialogu Społecznego może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".Zapisy te krytykuje m.in "Solidarność". 

Godzina 18:10 

 • W Stanach Zjednoczonych odnotowano już ponad 4 tys. zgonów z powodu koronawirusa - informują w środę media w USA. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się o najnowszy tysiąc w nieco ponad dobę.Blisko połowa zgonów w USA przypada na stan Nowy Jork. Amerykańskie władze mówią, że scenariusze rozwoju epidemii zakładają od 100 tys. do nawet 240 tys. ofiar śmiertelnych epidemii w USA. Szczyt zakażeń w Stanach Zjednoczonych ma przypaść w okolicach świąt wielkanocnych.
 • Brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował w środę, że od zeszłego tygodnia przebywał w izolacji z powodu objawów zakażenia koronawirusem. W izolacji nadal przebywa trzech innych członków gabinetu Borisa Johnsona, w tym on sam. Był on pierwszym członkiem brytyjskiego rządu, który zakaził się koronawirusem. W piątek o pozytywnym wyniku testu na jego obecność poinformowali najpierw Johnson, a później minister zdrowia Matt Hancock. Obaj poczuli objawy czwartek bądź w nocy z czwartku na piątek. W sobotę dołączył do nich minister ds. Szkocji Alister Jack. Wszyscy zapewnili, że mają jedynie łagodne objawy i nadal pracują ze swoich domów.

Godzina 17:47

Odwołano przypadające w tym roku na trzeci weekend czerwca Dni Zduńskiej Woli - poinformował prezydent Konrad Pokora na stronie urzędu miasta. Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora oświadczył, że dni miasta zostały odwołane. Poinformował o tym na miejskim portalu. Imprezy z okazji święta Zduńskiej Woli planowano na 21 i 22 czerwca. Odwołano imprezy towarzyszące. - Wyjątkowa sytuacja sprawia, że dziś możemy jeszcze rozwiązać umowy bez ponoszenia kosztów. Zaproponujemy artystom, by wystąpili na Dniach Zduńskiej Woli w 2021 roku – zapewnił Paweł Perdek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli

Godzina 17:30

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podziękował obywatelom, którzy z ogromnym zrozumieniem podchodzą do nowych ograniczeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa. Szef MSWiA tłumaczył na konferencji prasowej, że nowe regulacje mają w jak największym stopniu ograniczyć liczbę kontaktów społecznych. Według niego Polacy wykazują duże zrozumienie dla wprowadzonych przez rząd rygorów na czas epidemii.Podano również, że ubiegłej doby policjanci odwiedzili ponad 150 tysięcy osób przebywających na kwarantannie. Tylko w przypadku kilkuset z nich stwierdzono naruszenie zasad kwarantanny, co stanowiło zaledwie 0,5 procent.

Godzina 17:00

Kolejna partia leku Arechin (chlorochina) trafi do aptek od 2 kwietnia. Pabianicka firma farmaceutyczna Adamed przekaże lek jako darowiznę do szpitali wskazanych przez Ministra Zdrowia. Rozumiejąc powagę aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju firma farmaceutyczne podjęła decyzję o przekazaniu leku w formie darowizny  dla szpitali i oddziałów zakaźnych w całej Polsce, wskazanych przez Ministra Zdrowia do leczenia pacjentów z Covid-19. Adamed również nieodpłatnie dostarczy, tzn. zapewni transport produktu do szpitali. Czytaj więcej. 

 

Godzina 16:20

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od dziś z kwarantanną domową wiąże się dodatkowy obowiązek - korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa.

Godzina 16:13

 • Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się w ciągu poprzedniej doby o 563 i wynosi 2352 - podało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.Bilans nowych zgonów dotyczy okresu między godz. 17 w poniedziałek a 17 we wtorek. Jest to największy dobowy wzrost liczby zgonów od początku epidemii. 
 • 43,5 tysiąca ofiar śmiertelnych oraz 876 tysięcy osób zakażonych na całym świecie - takie dane podaje amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii koronawirusa. Najgorsza sytuacja panuje teraz we Włoszech, w Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych.
 • Liczba ofiar we Włoszech wynosi 12,5 tysiąca. Oznacza to, że co trzecia ofiara śmiertelna pandemii to właśnie mieszkaniec Włoch. Premier tego kraju Giuseppe Conte w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD apelował o większą pomoc Europy. “Mierzymy się z epokową zmianą, jeśli chcemy wyjść z sytuacji zagrożenia, która obecnie niszczy naszą służbę zdrowia, naszą gospodarkę i życie społeczne. Europa musi teraz pokazać, czy rzeczywiście jest domem dla wszystkich” - mówił.
 • W Hiszpanii jest już ponad 9 tysięcy ofiar pandemii oraz ponad 100 tysięcy zakażonych. Mieszkańcy kraju trzeci dzień z rzędu w południe oddali zmarłym hołd minutą ciszy. Z kolei w Iranie, gdzie jest najgorsza sytuacja na Bliskim Wschodzie, liczba ofiar przekroczyła trzy tysiące.

Godzina 16:05

Na stronie internetowej Polskiego Funduszu Rozwoju opublikowano poradnik-przewodnik dla przedsiębiorców i pracowników dotyczący tarczy antykryzysowej. Pakiet ustaw ma przeciwdziałać skutkom gospodarczym pandemii koronawirudsa, zapewniać zachowanie zatrudnienia i płynności w firmach.Podręcznik został ona podzielony na trzy części: pierwsza to omówienie rozwiązań, które zostały wprowadzone nowymi przepisami, czyli kto, co, jak, gdzie i kiedy może uzyskać pomoc; druga dotyczy oferty instytucji, które są zrzeszone w Grupie PFR, czyli na przykład BGK, ARP i PAIH.Na trzecią część podręcznika składają się składać podpowiedzi - rady dla przedsiębiorców, jak w czasach pandemii zarządzać firmą, jak dostosowywać się do tej sytuacji. Przewodnik znajduje się pod linkiem https://pfr.pl/tarcza

Godzina 16:00

 Zauważalny jest spadek przestępczości w Polsce i to znaczący, bo blisko 50-procentowy - poinformował gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. Dodał, że pojawiają się oszustwa związane z koronawirusem, które dotyczą m.in. wyłudzeń środków finansowych na rzekomą walkę z COVID-19. Bieżąca sytuacja powoduje jednak wzrost kreatywności przestępców i pojawiają się oszustwa dotyczące m.in. wyłudzeń pieniędzy na rzekomą walkę z koronawirusem. - Przestępcy próbowali wprowadzić w błąd naszych obywateli, sugerując, że ta zbiórka jest właśnie w takim celu, a okazywało się, że jest to zwykła działalność przestępcza. Kilka takich spraw ujawniliśmy. W większości przypadków ustaliliśmy sprawców. Te osoby są zatrzymane i rozliczane - powiedział Komendant Główny Policji.

Godzina 15:50 

Do Polski przyleciał kolejny transport środków i sprzętu medycznego z Chin dla polskich szpitali i instytucji ochrony zdrowia. Zakupiła go spółka KGHM Polska Miedź.
Na briefingu na warszawskim lotnisku Okęcie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki powiedział, że sprowadzono między innymi maseczki, kombinezony, gogle medyczne oraz respiratory. "To jest kolejny dowód na to, że na spółki Skarbu Państwa można liczyć w trudnych sytuacjach" - podkreślił.prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński dodał, że to trzeci samolot ze sprzętem i środkami medycznymi dla szpitali i instytucji ochrony zdrowia zakontraktowany przez spółkę. Jutro wyląduje kolejny - czwarty. Ostatnio informowano, że wartość pomocy przekazanej przez spółki i fundacje spółek Skarbu Państwa na wspieranie walki z koronawirusem przekroczyła 80 milionów złotych.

Godzina 15:46

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w weekend wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte

 Godzina 15:27

  W województwie łódzkim  przed godziną  potwierdzono 13 kolejnych zakażeń koronawirusem. Wyniki dotyczą: jednej młodej kobiety, czterech kobiet w średnim wieku, trzech kobiet w starszym wieku, dwóch młodych mężczyzn, dwóch mężczyzn w średnim wieku, jednego starszego mężczyzny. Są to osoby w wieku od 20 do 94 lat. Czas na dobre wiadomości dla województwa łódzkiego.  3 kolejne osoby, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymały 2 wyniki ujemne i są zdrowe. To jedna młoda kobieta, jeden mężczyzna w średnim wieku oraz jedna kobieta w starszym wieku.

 Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 221
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 36
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 4666
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2152
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 17

 Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 290

 Godzina 14:53

Rosja wykonuje w ciągu doby ponad 12 tysięcy testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 - poinformował szef rosyjskiego rządu. Michaił Miszustki podkreślił, że do prowadzenia badań włączono 200 laboratoriów, w tym komercyjnych. Według ostatnich oficjalnych danych, w Rosji zarejestrowano 2777 przypadków zakażenia koronawirusem.

Godzina 14:36

Ministerstwo Zdrowia informuje o 73 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie jest 13 osób z województwa łódzkiego. Resort informuje także, o śmierci kolejnej osoby zakażonej koronawirusem. To 51-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach.

Godzina 14:25

Od 1 kwietnia polscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Urząd Marszałkowski oraz łódzki samorząd również przygotowały sposoby na wsparcie dla firm i ich pracowników. Ze strony przedsiębiorców pojawiają się jednak wątpliwości. Niektórzy twierdzą, że rozwiązania przyjęte przez rząd nie wystarczą aby uratować biznes. Czytaj więcej

Godzina 14:22

Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła wraz z poprawkami projekt tak zwanej specustawy funduszowej. Proponowane przez rząd przepisy mają pomóc w realizacji projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej.

Godzina 14:10

Troje mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego złamało zakaz gromadzenia się. Mimo obowiązujących przepisów spotkali się na zakrapianej alkoholem imprezie. Wcześniej wszyscy odwiedzili bankomat i sklep monopolowy. Czytaj więcej

Godzina 13:07

Liczba zakażeń koronawirusem w krajach bałtyckich wzrosła do 1800. Najwięcej zachorowań przybyło na Łotwie. W ciągu doby zarejestrowano tam prawie 50 zakażeń. Łączna ich liczba wzrosła do 446. Wśród zainfekowanych jest prawie 30 osób z jednego z przytułków w Rydze. 

Godzina 12:55

Liczba ofiar koronawirusa w Hiszpanii przekroczyła 9000, a liczba zakażeń 100 tysięcy. W ciągu minionej doby zmarły tam 864 osoby. Liczba ofiar COVID-19 wzrosła do 9053. Dotychczas w Hiszpanii zarejestrowano 102136 zachorowań.

Największą liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa odnotowano we Włoszech. Zmarło tam 12428 osób. Hiszpania jest pod tym względem na drugim miejscu. W sumie z powodu COVID-19 na świecie zmarło 43271 osób. Liczba zakażonych to 872802.

Godzina 12:37

Epidemia koronawirusa nie zmienia planów rewitalizacji w Łodzi.Tym razem rozpoczyna się generalny remont przy ul. Pomorskiej 11. Prace odbywają się przy zachowaniu odpowiednich do sytuacji pandemii procedur BHP. Czytaj więcej

Godzina 12:33

W ciągu doby wykonano ponad 4,3 tys. testów na obecność koronawirusa.

Godzina 12:14

Trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera.

Godzina 12:06

W Polsce wykonano już ponad 55 tysięcy testów w kierunku koronawirusa. Pozytywnych testów było 2347. Każdego dnia wykonuje się ponad cztery tysiące testów - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Godzina 11:48

Są pierwsze mandaty za nierespektowanie nowych przepisów w związku z epidemią koronawirusa. Policjanci zwracają uwagę przechodniom o konieczności utrzymania odległości między osobami. W Gnieźnie mandaty otrzymało rano pięciu mężczyzn, którzy spotkali się na ulicy.

Godzina 11:30

Powiatowy Urząd Pracy W Skierniewicach na razie nie wypłaca pieniędzy, które miałyby być potrzebne na rozpoczęcie nowych działalności gospodarczych. Mimo że dotacje po weryfikacji wniosków przyznano 25 osobom, to wypłaty zostały wstrzymane. Bardzo prawdopodobne, że pieniądze, początkowo przeznaczone na ten cel, zostaną przekazane na działania związane z tarczą antykryzysową. Czytaj więcej

Godzina 11:19

Polska Akcja Humanitarna podjęła szereg działań w związku z pandemią koronawirusa. W wybranych miejscach na świecie zajmuje się m.in. zwiększaniem dostępu do wody i artykułów higienicznych, prowadzi działania edukacyjne dotyczące higieny oraz zabezpiecza i wspiera osoby starsze i chore. Akcje prowadzone są na Ukrainie, w krajach afrykańskich i na Półwyspie Arabskim.

Godzina 11:08

Od dziś działa wideoinfolinia dla osób głuchych w związku z koronawirusem. Dzięki niej osoby głuche, na równi z pozostałymi obywatelami, mają stały dostęp do wsparcia.

Godzina 10:57

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o zwolnieniu z opłacania składek KRUS za II kwartał.

Godzina 10:34

Co najmniej 35 tysięcy Rosjan ma problemy z powrotem z zagranicy do domu - podał portal „Meduza”. Jedną z przeszkód są ograniczenia nałożone na porty lotnicze. Jedno lotnisko może od dziś przyjąć nie więcej niż 200 pasażerów na dobę. Wyjątek stanowi moskiewskie Szeremietiewo, dla którego podwyższono limit do 500 osób.

Godzina 10:28

Odwołane Senioralia w Łodzi, Festiwal OFF Północna w Teatrze Muzycznym, czy wydarzenia w regionie, takie jak Dni Działoszyna i Rock Maj Festiwal w Skierniewicach - pandemia koronawirusa zmienia kalendarz imprez kulturalnych i plenerowych w najbliższych miesiącach. Czytaj więcej

Godzina 10:07

Czynsze w miejskich lokalach usługowych zostają obniżone do 1 zł za cały lokal na najbliższe 2 miesiące. Prezydent Hanna Zdanowska podpisała zarządzenie.

Godzina 9:58

Straż pożarna pomaga w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski wyjaśnia, że strażacy podejmują działania na granicach lub niosą pomoc osobom przebywającym na kwarantannie.

Godzina 9:18

Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa przekroczyła 42 tysiące. Amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem sytuacji na świecie, poinformował też, że liczba zakażonych wzrosła do 860 tysięcy. Wyleczyć udało się do tej pory 178 tysięcy osób.

Godzina 9:14

Wiceprezes Rady Ministrów, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że głosowanie korespondencyjne pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie wyborów. Do Sejmu trafił projekt ustawy, która ma w czasie majowych wyborów prezydenckich umożliwić wszystkim uprawnionym oddanie głosu korespondencyjnie. Wpisanie takiego punktu do porządku obrad uzasadniała wczoraj w orędziu telewizyjnym marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Godzina 8:41

Ministerstwo Zdrowia informuje o 36 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma osób z województwa łódzkiego.

Resort informuje także o śmierci dwóch kolejnych osób zakażonych koronawirusem w Polsce. To 83-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie i 68-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach. Obaj mieli współistniejące choroby.

Godzina 8:30

Gościem Rozmowy Dnia był komendant wojewódzki policji w Łodzi insp. Sławomir Litwin. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim między innymi o nowych obostrzeniach sanitarnych i bezpieczeństwie w trakcie epidemii.

Godzina 7:50

Litwini zwiększają kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Parlament u naszych sąsiadów zadecydował, że w skrajnych przypadkach za złamanie zakazu samoizolacji będzie trzeba zapłacić nawet 6 tysięcy euro.

Godzina 7:31

Od dziś obowiązuje część nowych ograniczeń związanych z pandemią. Dotyczą między innymi liczby klientów w sklepach. W każdym sklepie, niezależnie od jego wielkości, od dziś może przebywać tylko trzy razy tylu klientów, ile jest kas.

Na targowisku przy straganie też mogą być maksymalnie trzy osoby. W przypadku poczty limit został ograniczony do dwóch osób na jedno okienko.

Wprowadzono specjalne godziny zakupów dla seniorów, choć osoby powyżej 65. roku życia mogą robić zakupy przez cały dzień, to dwie godziny w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach są przeznaczone tylko dla nich: między 10 a 12.

Zawieszona zostaje działalność fryzjerów, kosmetyczek i salonów tatuażu. Zamknięte zostaną też hotele. Markety budowlane nie będą czynne w weekendy.

Od dziś obowiązują także nowe ograniczenia dotyczące poruszania się w przestrzeni publicznej. Odległość między pieszymi ma być przynajmniej dwumetrowa. Dotyczy to także rodziny, poza osobami opiekującymi się małymi dziećmi. Osoba niepełnoletnia bez towarzystwa rodzica nie może wyjść z domu. Niestosowanie się do zakazu grozi karą do 30 tysięcy złotych.

Koniec także ze spacerami na bulwarach i w parkach, które zostaną zamknięte.

Nieczynne będą też stacje rowerów miejskich.

Na wzór ograniczeń w transporcie publicznym wprowadzono też ograniczenia w prywatnym transporcie zbiorowym. Chodzi na przykład o dowóz pracowników. Od jutra busy będą mogły zabrać o połowę mniej pasażerów niż mają miejsc siedzących. Ta zasada nie dotyczy samochodów osobowych.

Pozostałe ograniczenia dotyczące poruszania się w przestrzeni publicznej zostały podtrzymane. Nadal z domu można wyjść do pracy, lub w celu zrobienia zakupów, wykupienia leków i na spacer z psem. 

Godzina 7:26

Dziś do Polski ma przylecieć z Chin kolejna dostawa materiałów i sprzętu medycznego potrzebnych do walki z koronawirusem. Sprowadzi je KGHM Polska Miedź. Prezes spółki Marcin Chludziński powiedział ostatnio w Polskim Radiu 24, że łączona wartość tych transportów to 15 milionów dolarów.

Godzina 7:20

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 149 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 732. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 5 453 i wynosi 67 366.

Liczba zarejestrowanych dobowych zakażeń wzrosła w stosunku do dnia poprzedniego, kiedy odnotowano 4 615 nowych przypadków.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies