Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje [RELACJA]

Do 2 tys. 946 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem potwierdzono pierwszy zgon. W sumie mamy 57 ofiar w kraju. Na całym świecie jest ponad 1 milion zakażonych, w tym 200 tysięcy w USA, a liczba zgonów przekroczyła 50 tysięcy. Co przyniesie dzień? Bądź z nami na bieżąco.

  • W kraju mamy 2 tys. 946 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba potwierdzonych zakażeń na koronawirusa na świecie przekroczyła milion osób. 

  • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim wzrosła do 236. Najwięcej przypadków jest w Łodzi. Ponad 20 zakażeń wykryto w powiatach bełchatowskim, opoczyńskim i zgierskim. Czytaj więcej

  • W Polsce wykryto dzisiaj prawie 400 zakażeń. Liczba ofiar wzrosła do 57. 

  • Ponad 500 tysięcy zakażeń koronawirusem zarejestrowano w Europie. To ponad połowa wszystkich zachorowań. 

  • Kolejna partia leku Arechin, wspomagający przy leczeniu Covid-19 , trafi dziś do aptek i szpitali. Pabianicka firma farmaceutyczna Adamed przekaże lek jako darowiznę do placówek medycznych wskazanych przez ministra zdrowia. 

  • Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszej śmiertelnej ofierze koronawirusa w województwie łódzkim. Czytaj więcej

Tu możecie sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:30

Na Ukrainie stwierdzono już prawie 900 zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło ich ponad 100. O dwa przypadki wzrosła też liczba zgonów. Ukraiński minister zdrowia prognozuje, że najcięższy okres jeszcze nastąpi.

Jak poinformowało Centrum Zdrowia Publicznego przy ukraińskim ministerstwie zdrowia, dotychczas koronawirus na Ukrainie zdiagnozowano u 897 osób.

Ofiary śmiertelne to 22 zakażonych. 19 osób się wyleczyło. Najwięcej zakażeń wykryto w ukraińskiej stolicy, oraz obwodzie czerniowieckim na południowym zachodzie kraju. Tymczasem nowy minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow zaapelował do Ukraińców o pozostawanie w domach i ocenił, że najgorsze tygodnie, jeśli chodzi o liczbę zakażeń jeszcze są przed jego krajem. Jak zaznaczył, w ciągu kilku tygodni nie da się odbudować ukraińskiej służby zdrowia.

Na Ukrainie państwowa służba ochrony zdrowia jest w złym stanie z powodu niedoinwestowania, oraz długotrwałego braku reform.

Godzina 22:15

Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do zaprzestania agresji na Ukrainie i powstrzymania walk w Donbasie. Jens Stoltenberg powiedział, że jest to konieczne, by umożliwić działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się koronawirusa. - Apelujemy do Rosji o powstrzymanie walk na Ukrainie. Rosja wspiera separatystów, którzy łamią zawieszenie broni. Ono musi być wdrożone, by możliwa była walka z koronawirusem - powiedział szef Sojuszu.

Obecna pandemia była jednym z tematów dzisiejszej wideokonferencji z udziałem ministrów spraw zagranicznych NATO.

Godzina 22:09

Wiceminister finansów Leszek Skiba przypomniał w TVP Info, że jednym elementów tarczy antykryzysowej jest przesunięcie terminu płacenia podatków PIT i CIT. Wielu przedsiębiorców będzie mogło także liczyć na umorzenie należności podatkowych.

Wiceminister Leszek Skiba zaznaczył, że firmy będą mogły wnioskować o rozłożenie podatków na raty, o odroczenie płatności lub całkowite umorzenie zobowiązań. Będzie to zależne od realnych strat jakie poniosą wskutek epidemii koronawirusa. - Jeśli chodzi o samo przesunięcie terminu płacenia podatku PIT czy CIT to po prostu zmienia się termin i obowiązek standardowy związany z płaceniem podatku można wykonać później. To spóźnienie nie będzie w żaden sposób karane, bo będzie to wszystko w ramach prawa. W przepisach tarczy antykryzysowej są także mechanizmy dotyczące rozłożenia należnych podatków na raty lub umorzenia podatków - mówił wiceminister finansów.

Wiceminister finansów zaznaczył, że przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć podatki nawet dwa miesiące później. Także płatność zaliczek podatkowych zostanie odroczona.

Te elementy, wraz z innymi formami wsparcia dla przedsiębiorców mają uchronić polskie firmy i ich pracowników przed negatywnymi skutkami spowolnienia gospodarczego. Leszek Skiba podkreślił, że głównym celem rządu jest zapobieżenie wzrostowi bezrobocia.

Niezbędne informacje na temat tarczy kryzysowej i wsparcia dla przedsiębiorców umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa. Tam można także złożyć niezbędne wnioski.

Godzina 22:06

Szpital zakaźny im. Biegańskiego w Łodzi dostał siedem respiratorów z rezerw Ministerstwa Zdrowia - poinformował marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Zobacz więcej

Godzina 22:02

We Francji z powodu koronawirusa zmarło w ciągu ostatniej doby 471 osób. Tym samym liczba ofiar koronawirusa wzrosła do 4503. Ponad 26 tysięcy osób zakażonych koronawirusem jest hospitalizowanych, w tym 6399 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła milion - podał amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Zaledwie kilka godzin wcześniej poinformowano z kolei, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła 50 tysięcy, a obecnie wynosi prawie 51,5 tysiąca.

Najwięcej zakażeń jest teraz w Stanach Zjednoczonych: 235 tysięcy. Najwięcej ofiar śmiertelnych notuje się we Włoszech, prawie 14 tysięcy oraz w Hiszpanii: ponad 10 tysięcy.

Na całym świecie udało się wyleczyć 210 tysięcy osób.

Godzina 21:16

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 254 przypadkach zakażenia koronawirusem. W tej grupie są cztery osoby z województwa łódzkiego. Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim wzrosła do 236. Łącznie w Polsce stwierdzono 2 tys. 946 zachorowań na COVID-19.

Jednocześnie resort informuje o śmierci kolejnych siedmiu osób. Liczba ofiar wzrosła tym samym do 57.

Godzina 21:00

Władze Łodzi szukają rozwiązań, które zapewnią wyjście z kryzysu gospodarczego. W tym celu Hanna Zdanowska powołała 7-osobowy zespół ekspercki. Zadaniem grupy będzie pobudzenie odbudowy gospodarczej miasta po zakończeniu epidemii. Czytaj więcej

Godzina 20:15

Liczba potwierdzonych zakażeń na koronawirusa na świecie przekroczyła właśnie milion osób.

Godzina 19:56

Rząd francuski po raz pierwszy przyznał, że zastanawia się nad zniesieniem kwarantanny, która obejmuje nie tylko chorych, ale całe społeczeństwo. Kwarantanna nie tylko ogranicza swobodę przemieszczania się, ale odbija się na gospodarce francuskiej.

Za naruszenie rygorystycznych przepisów związanych z kwarantanną grożą poważne konsekwencje. Mandat za pojedyncze złamanie przepisu to ponad sto trzydzieści euro. Jednak za czterokrotne wykroczenie w ciągu miesiąca sąd może skazać sprawcę na trzy tysiące siedemset euro grzywny i do pół roku pozbawienia wolności.

Trybunał w Tuluzie rozpatruje sprawę mężczyzny, który w ciągu pięciu dni sześciokrotnie naruszył ograniczenia. Premier Edouard Philippe dał do zrozumienia, że rząd rozważa możliwość ograniczenia kwarantanny. Przypomniał, że kwarantannę wprowadzono, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii i by nie doszło do zablokowania miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Szef rządu, podkreślił, że na pewno kwarantanna nie zostanie zawieszona jednocześnie w całym kraju i wyjaśnił, iż rozważane są trzy warianty - zniesienie ograniczeń, w zależności od regionu, od przedziału wiekowego i od stanu zdrowia danej osoby.

Godzina 19:51

Mimo pandemii koronawirusa siły NATO na wschodniej flance zostaną zwiększone jeśli będzie taka potrzeba. Tak mówił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po zakończeniu wideokonferencji z udziałem ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich. Zwiększona aktywność Rosji w pobliżu granic Sojuszu była jednym z tematów dyskusji. - NATO funkcjonuje mimo koronawirusa. Misje, operacje są kontynuowane, a gotowość operacyjna utrzymana. NATO było stworzone, by radzić sobie z kryzysem. Nasze grupy bojowe na wschodniej flance są i pozostaną, a jeśli trzeba będzie zostaną zwiększone. Widzimy zwiększoną rosyjską obecność wojskową w pobliżu naszych granic - powiedział szef Sojuszu.

Siły NATO rozmieszczone zostały na wschodniej flance kilka lat temu. Wielonarodowe bataliony zostały wysłane do Polski i krajów bałtyckich. W Polsce na czele batalionu stoją Stany Zjednoczone. Wielka Brytania odgrywa wiodącą rolę w Estonii, Niemcy na Litwie a Kanada na Łotwie.

Godzina 19:48

Szpital MSWiA w Warszawie przy ulicy Wołoskiej dementuje informacje, jakoby wstrzymał przyjęcia pacjentów z COVID-19.

Zbigniew Król, zastępca dyrektora szpitala, powiedział IAR, że dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego placówka zwróciła się do stacji pogotowia pismem wewnętrznym z prośbą o lepszą koordynację transportu i przyjęć chorych. Wyjaśnił, że w ostatnich dniach z okolicznych szpitali przywożono po kilkunastu pacjentów w kilku turach. Chorzy z chorobą zakaźną musieli czekać na przyjęcie na korytarzach. Według niego, pacjenci mogliby poczekać w lepszych warunkach w poprzednich szpitalach.

W Szpitalu MSWiA przy ulicy Wołoskiej w Warszawie przebywa obecnie około 120 pacjentów z COVID-19. Przygotowanych miejsc jest kilka razy więcej.

Godzina 19:45

Rozprzestrzeniająca się w naszym kraju pandemia koronawirusa zmusiła wielu pracowników, by wykonywali swoje obowiązki zawodowe w systemie home office. To spore wyzywanie dla osób, które pracę zdalną łączą z opieką nad dziećmi. Osoby, które jednocześnie pracują i wychowują dzieci, stanowią niemal połowę zatrudnionych w firmach. Czytaj więcej

Godzina 19:25

We Włoszech zmarło dziś 760 osób zarażonych koronawirusem, o 33 więcej niż wczoraj. W sumie od początku pandemii zmarło blisko 14 tysięcy osób. Stwierdzono niemal 2,5 tys. nowych zarażeń, blisko 500 mniej niż wczoraj.

Podczas konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że w tej chwili choruje ponad 83 tysiące osób. Ponad 60 procent przechodzi chorobę lekko i przebywa w domu, przy czym ten odsetek stale rośnie. Borreli podkreślił, że liczba czterech tysięcy osób na oddziałach intensywnej terapii praktycznie nie zmienia się od kilku dni, natomiast znacznie spada liczba osób, które zgłaszają się na pogotowie ratunkowe z symptomami zarażenia koronawirusem. - Od 27 marca jesteśmy świadkami spowolnienia rozwoju pandemii. Z różnych danych wynika, że sytuacja się ustabilizowała. Nie jestem w stanie określić, kiedy pandemia zacznie się cofać, ale sytuacja się poprawia - przyznał Angello Borrelli.

Godzina 19:20

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiada, że powstanie druga tarcza antykryzysowa. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał pierwszy pakiet ustaw określanych jako tarcza antykryzysowa. Ich celem jest pomoc głównie małym firmom w przetrwaniu okresu, w którym nie mogą funkcjonować.

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że już trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami. Ich celem będzie między innymi pomoc większym firmom. Minister powiedział też, że na razie jest za wcześnie na nowelizację tegorocznego budżetu. Dodał, że będzie można się tym zająć pod koniec maja lub w czerwcu.

Minister Tadeusz Kościński był też pytany o termin rozliczania się z fiskusem. Przypomniał, że najpopularniejsze formularze, w tym PIT-37, zostaną na koniec kwietnia automatycznie wysłane w systemie "e-Deklaracje". Resort umożliwił natomiast składanie korekty zeznania bez kary do końca maja. Również do końca maja można bez karnych odsetek zapłacić podatek.

Niezbędne informacje o "tarczy antykryzysowej" umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa.

Godzina 18:59

Niemal wszystkie publiczne poradnie ginekologiczne w regionie są otwarte. Ciężarne kobiety mogą też skorzystać ze wszystkich porodówek. Ta w Wojewódzkim Szpital Specjalistyczny w Zgierzu przyjmuje tylko pacjentki zakażone koronawirsuem. Czytaj więcej

Godzina 18:49

Do tej pory w ramach akcji "Lot do Domu" odbyło się ponad 320 rejsów. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Monika Szatyńska-Luft poinformowała, że przeszło 47,5 tysiąca Polaków wróciło do kraju. Dodatkowo dzięki akcji ponad ośmiuset obywateli innych państw europejskich także powróciło do domów.

Dziś przewidzianych jest kolejnych 8 rejsów, między innymi z Londynu, Seulu, Chicago, Bangkoku i Singapuru.

Operacja "Lot do Domu", to wspólna akcja rządu polskiego i Polskich Linii Lotniczych LOT. W jej ramach od połowy marca, po zamknięciu polskich granic, organizowane są loty czarterowe umożliwiające powrót do domu Polakom i uprawnionym do tego cudzoziemcom.

Do projektu dołączyli także przewoźnicy Polonus i PKP Intercity. Uruchomili oni dodatkowe połączenia autobusowe i kolejowe krajowe rozwożące pasażerów z Lotniska Chopina do domu bez dodatkowych kosztów.

Godzina 18:40

Do łódzkich szpitali a także innych placówek medycznych trafiły środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji, a także dodatkowe wyposażenie. Transport zapewnili żołnierze 9. łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Czytaj więcej

Godzina 18:38

Zaplanowane na dzisiejszy wieczór Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów zostały przełożone na piątek - poinformowała IAR Kancelaria Sejmu. Informację potwierdziła IAR też wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydium Sejmu zbierze się o godzinie 9, Konwent Seniorów o 9.15.

Jutro Sejm będzie kontynuował obrady. Posłowie zajmą się m.in. projektem tzw. specustawy funduszowej oraz wybiorą sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Przed posiedzeniem Sejmu odbędzie się posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która zaopiniuje kandydaturę Bartłomieja Sochańskiego zgłoszonego przez klub PiS. Sejm musi wybrać sędziego do TK w miejsce zmarłego w styczniu Grzegorza Jędrejka.

Godzina 18:32

Komisja Europejska poinformowała o utworzeniu funduszu w wysokości 100 miliardów euro na walkę z bezrobociem w czasie pandemii koronawirusa. Ma on chronić przed zwolnieniami pracowników tych firm, które zmuszone są do częściowego przestoju. Komisja przyznała, że kryzys jest głęboki, a jego zakres szerszy niż się spodziewano. Dlatego - jak mówiła przewodnicząca Ursula von der Leyen - potrzebne są szybkie decyzje na niespotykaną dotąd skalę. - W obecnych okolicznościach, walka, by uratować życie ludzi i ich źródła utrzymania jest nadrzędnym celem wszystkich władz publicznych w Unii. I to właśnie robi Komisja - dodała.

100 mld euro w formie niskooprocentowanych kredytów to pieniądze na utrzymanie miejsc pracy. Mają one trafić do unijnych krajów a potem do firm. Z tych pieniędzy będą zapewnione pensje pracowników, którzy bez tego wsparcia byliby zwolnieni. Te rozwiązania Ursula von der Leyene proponowała dekadę temu, kiedy była ministrem pracy w rządzie niemieckim a w Europę uderzył kryzys finansowy. Teraz te propozycje szefowa Komisji przenosi na poziom unijny.

Godzina 18:25

Przedłużający się czas epidemii motywuje samorządy do nowych działań i walki ze skutkami koronawirusa. Wiele z nich włączyło się w konkretną pomoc dla szpitali. Przekazują maseczki, sprzęt medyczny, pieniądze na zakup respiratorów. Czytaj więcej

Godzina 18:13

Liczba ofiar śmiertelnych na świecie przekroczyła właśnie 50 tysięcy. Poinformował o tym amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Włoska obrona cywilna podała, że w kraju w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 760 osób.

Godzina 17:30

Koronawirus mocno uderza w amerykańska gospodarkę. Według najnowszych danych w ciągu ostatnich dwóch tygodni prace straciło 10 milionów Amerykanów. Sytuacja na rynku pracy pogarsza się w bezprecedensowym tempie.

Tydzień temu 3 miliony 300 tysięcy Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Były to szokująco wysoka liczba, piętnastokrotnie większa od średniej z ostatnich lat. Kolejny tydzień przyniósł jeszcze gorsze informacje - 6 milionów 600 tysięcy wniosków o zasiłek. Eksperci szacują, że liczba nowych bezrobotnych w najbliższym czasie może osiągnąć 20 milionów. Takiego tempa wzrostu bezrobocia nie notowano ani podczas Wielkiego Kryzysu w latach 30. ubiegłego wieku ani podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Pracę tracą przede wszystkim pracownicy hoteli, restauracji, handlu i sektora budowlanego. W Kalifornii ponad 1 milion osób złożyło wnioski o zasiłek, w Pensylwanii jeden na ośmiu pracowników. Amerykańska giełda już wcześniej przewidywała znaczne pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Dziś na Wall Street nie było więc zaskoczenia a ceny akcji poszły w górę.

Godzina 17:23

Godzina 17:18

Mikroprzedsiębiorcy z Łodzi mogą się już starać o jednorazowe pożyczki z Funduszu Pracy - to jedno z rozwiązań w ramach przyjętej przez parlament tarczy antykryzysowej. Firmy mogą otrzymać do pięciu tysięcy zł pożyczek. Czytaj więcej

Godzina 16:55

W Rosji do końca kwietnia obowiązywać będzie okres wolny od pracy. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent. Jednocześnie Władimir Putin zalecił lokalnym urzędnikom, aby wprowadzając drastyczne środki prewencyjne, brali pod uwagę sytuację w poszczególnych regionach. Do tej pory w Rosji zarejestrowano 3548 przypadków zakażenia koronawirusem.

W związku z rosnącą w Rosji liczbą chorych na COVID-19, prezydent Władimir Putin postanowił, aby nadal pozostawały zamknięte firmy, urzędy i instytucje. - Podjąłem decyzję, przedłużyć okres dni wolnych od pracy do końca miesiąca, to jest do 30 kwietnia włącznie i podkreślę, że z zachowaniem wynagrodzeń za pracę - oświadczył prezydent Rosji.

Władimir Putin zaapelował do pracodawców, aby za wszelką cenę ratowali miejsca pracy. Jednocześnie przypomniał, że wraz z zaostrzaniem się sytuacji, lokalne władze będą wprowadzały coraz surowsze środki prewencyjne.

Godzina 16:43

Ministerstwo Zdrowia informuje o 59 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tej grupie jest dziewięć osób z województwa łódzkiego. Łącznie liczba stwierdzonych zakażeń wzrosła do 2 tys. 692. 

Jednocześnie resort informuje o śmierci pięciu kolejnych osób w wyniku COVID-19. 65-latek z Kędzierzyna-Koźla oraz 61-latek i 77-latka z Bolesławca mieli choroby współistniejące. Zmarli także 56-latek ze szpitala w Krakowie i 58-latek w Koszalinie.

Godzina 16:28

Na Białorusi zanotowano 304 przypadki COVID-19. Dotychczas cztery osoby zakażone koronawirusem zmarły, a 46 które wyzdrowiały wypisano ze szpitali.

Białoruskie ministerstwo zdrowia informuje o - jak to określono - "stopniowym wzroście liczby zakażeń" patogenem. W szpitalach na leczeniu znajdują się obecnie 254 osoby zakażone patogenem.

Najwięcej chorych jest w stolicy i okolicach oraz w Witebsku - dużym mieście obwodowym na północnym-wschodzie kraju. Pod obserwacją medyków jest ponad 9 tysięcy obywateli. Z tego prawie 2 tysiące w warunkach szpitalnych.

Tymczasem zwierzchnik wyznawców prawosławia w tym kraju metropolita Paweł obleciał dziś helikopterem granice Białorusi. Trzymając kopie krzyża Eufrozyny Połockiej i ikony Matki Bożej Żyrowickiej modlił się o powstrzymanie rozpowszechniania się epidemii koronawirusa.

Godzina 16:22

Liczba ofiar epidemii koronawirusa w Hiszpanii przekroczyła 10 tysięcy. Hiszpania jest drugim po Włoszech krajem w największym stopniu dotkniętym wirusem. Z całej Europy napływa tam pomoc, ale miejscowa służba zdrowia wciąż jest w dramatycznej sytuacji. Rośnie też bezrobocie.

Na codziennej konferencji prasowej w Madrycie wiceszefowa miejscowych służb ratunkowych Maria Jose Sierra poinformowała, że w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zmarło 950 osób. To dobowy rekord w tym kraju. Łączna liczba ofiar to już ponad 10 tysięcy. Najgorsza sytuacja jest w Madrycie oraz w Katalonii.

Hiszpański minister zdrowia Salvador Illa przekonywał równocześnie, że pojawił się cień nadziei na poprawę sytuacji. - Dane pokazują nam, że krzywa się ustabilizowała. Osiągnęliśmy pierwszy szczyt i wchodzimy w fazę, kiedy epidemia zwalnia - mówił.

Minister poinformował też, że lokalna filia Volkswagena zaczyna produkcję respiratorów dla szpitali. Wcześniej do Hiszpanii dotarła pomoc medyczna z kilku krajów, w tym z USA i Turcji.

Od trzech tygodni Hiszpanie mogą wychodzić z domu jedynie na niezbędne zakupy, a władze ograniczyły nawet liczbę osób, przychodzących do pracy. Równocześnie, bezrobocie wzrosło do ponad 9 procent. - Tylko dzisiaj zanotowaliśmy wzrost bezrobotnych o 302 tysiące osób - powiedział.

Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii, na całym świecie w wyniku COVID-19 zmarło 49 tysięcy osób, a zakażonych jest 961 tysięcy. Udało się wyleczyć 203 tysiące osób.

Godzina 16:19

Od 1 kwietnia według rządowych zaleceń - pomiędzy 10:00 a 12:00 - sklepy przyjmują wyłącznie emerytów. Sprawdziliśmy - co na o tym systemie sądzą sami seniorzy? Czytaj więcej

Godzina 16:09

Lasy Państwowe wraz z Pierwszą damą proponują wspólne czytanie o przygodach leśniczego Piątka - bohatera książki Pawła Wakuły pod tytułem "O czym szumi las". Drugi rozdział lektury przeczytał minister środowiska Michał Woś.

Jak powiedział, czytanie to bardzo pożyteczny sposób na przetrwanie narodowej kwarantanny. - W tej książce jest wiele informacji, jak funkcjonuje las, jak działa leśnictwo, jak działają Lasy Państwowe. Są informacje o przyrodzie, o miejscach chronionych chociażby w lesie. Najmłodsi mogą dowiedzieć się, jak chronić przyrodę, więc poprzez to słuchowisko łączymy przyjemne z pożytecznym - mówił minister Michał Woś.

Czytanie książki "O czym szumi las" odbywa się w ramach akcji "Zostań w domu". Nagrania są dostępne na stronie internetowej Lasów Państwowych. Pierwszy rozdział przeczytała małżonka Prezydenta RP - Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama czyta także opowiadania Gabrieli Zapolskiej z cyklu "Menażeria Ludzka". Kolejne będzie można posłuchać już jutro na @WPalacuPrezydenckim na Facebooku i Twitterze.

Godzina 16:06

Główny Inspektor Sanitarny wydał samorządom wytyczne dotyczące odkażania przestrzeni publicznych. Szczegółowe wytyczne dotyczące odkażania miast zostały przesłane do wszystkich wojewodów w prośbą o przekazanie do samorządów terytorialnych wszelkiego szczebla.

Rzecznik GIS-u Jan Bondar poinformował, że wytyczne dotyczą zalecanych środków używanych do odkażania, zalecanych miejsc i pory odkażania. - Jest to techniczny dokument pomocny władzom samorządowym w wyborze odpowiedniego ośrodka do odkażania i jego stężenia. Rekomendowanymi miejscami, które w pierwszej kolejności powinny być odkażane, to przystanki autobusowe, miejsca przy szpitalach czy zakładach pracy oraz miejsca, gdzie wystąpiło zachorowanie na COVID-19 - mówił rzecznik.

W Warszawie pierwsze odkażanie miejsc publicznych odbędzie się dziś w nocy. Stołeczny ratusz poinformował, że do odkażania używana będzie woda ozonowana.

Godzina 16:03

W Wielkiej Brytanii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 2921, co oznacza wzrost o 24 procent w ciągu jednego dnia - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Resort poinformował, że do dzisiaj łącznie pod kątem obecności koronawirusa przebadano 163 194 osoby, z czego 33 718 otrzymało wynik pozytywny.

Godzina 15:35

Godzina 15:25

Najważniejsza kolarska impreza - Tour de France - jest zagrożona przez pandemię koronawirusa. Na razie organizatorzy "Wielkiej Pętli" nie podjęli decyzji co do przeprowadzenia wyścigu w zaplanowanym terminie - 27 czerwca - 19 lipca, odwołaniu jej lub przesunięciu na inny czas.

Natomiast dyrektor Tour de France Christian Prudhomme zapowiedział, że jeżeli impreza się odbędzie to tylko z udziałem kibiców. Wcześniej zapowiedziano, że wiążąca decyzja co do tegorocznej odsłony wyścigu zapadnie najpóźniej do 15 maja.

W historii Tour de France, która zaczęła się w 1903 roku, tylko działania wojenne podczas Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej spowodowały przerwy w jego organizacji - w latach 1915-1918 oraz 1940-1946.

We Francji z powodu choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa zmarło ponad 4 tysiące ludzi.

Godzina 14:56

Grupa Lotos przekazała 1500 litrów płynu do dezynfekcji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.Do tej pory gdańska firma przekazała 7 milionów złotych na wsparcie służby zdrowia w całym kraju.

Godzina 14:23

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest w naszym kraju około 40 pacjentów do 18 roku życia. Ich stan jest dobry.

Godzina 13:07

Ponad 500 tysięcy zakażeń koronawirusem zarejestrowano w Europie. To ponad połowa wszystkich zachorowań. Tak wynika z szacunków agencji AFP.

Godzina 12:57

W 24 zakładach penitencjarnych na terenie całej Polski rozpoczęła się produkcja maseczek ochronnych. Poinformowała o tym rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Elżbieta Krakowska. Decyzję w tej sprawie podjął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Godzina 12:35

Trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

Godzina 12:33

Apteki obsługują obecnie 75 procent więcej pacjentów niż przed epidemią koronawirusa. Poinformował o tym Tomasz Leleno - rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. Według niego, wcześniej placówki te odwiedzało 2 miliony pacjentów dziennie, a obecnie około 3 i pół miliona pacjentów każdego dnia. W ciągu ostatnich dni apteki obsłużyły ponad 21 milionów pacjentów.

Godzina 12:22

W ciągu doby przeprowadzono w Polsce ponad 5300 testów. 

Godzina 12:15

Z karą wysokiej grzywny musi się liczyć 31-letni mieszkaniec gminy Żarnów, który złamał obowiązek pozostania w domu. Mężczyzna objęty kwarantanną wyszedł z domu i pojechał rowerem na działkę budowlaną. Czytaj więcej

Godzina 11:37

W Belgii zakażonych koronawirusem jest ponad 15 tysięcy osób. Liczba zgonów osób z wykrytym patogenem przekroczyła tysiąc. Najnowszy bilans przekazało belgijskie centrum kryzysowe.

Godzina 11:11

Ministerstwo Zdrowia informuje 79 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie są dwie osoby z województwa łódzkiego. 

Resort informuje także o śmierci dwóch osób zakażonych koronawirusem: 59-letniego mężczyzny ze szpitala w Tychach oraz 88-letniej kobiety ze szpitala w Łańcucie, która miała choroby współistniejące.

Godzina 10:55

Wiceminister Jarosław Sellin powiedział, że ludzie kultury będą mogli skorzystać z programu rekompensującego straty wywołane epidemią koronawirusa. Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyjaśnił w Programie 3. Polskiego Radia, że pakiet będzie wprowadzony po zakończeniu stanu epidemii.

Godzina 10:25

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że w marcu przyrost bezrobocia nie będzie jeszcze duży. Wiceminister dodał, że resort jest świadomy tego, że sytuacja na rynku pracy będzie się pogarszała.

Godzina 10:13

W Rosji do 28 wzrosła liczba ofiar koronawirusa. Jak podał portal „Meduza”, w ostatnich godzinach zarejestrowano zgony trzech pacjentów moskiewskich klinik. U wszystkich występowały choroby współistniejące.

Godzina 10:06

Dzięki wsparciu polskich medyków, w Brescii we Włoszech otwarto dodatkowy oddział intensywnej terapii dla chorych na koronawirusa. Mówił o tym w TVP Info członek polskiej misji lekarskiej - kapitan Jacek Siewiera z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Godzina 9:46

Jeśli przerwa w szkole potrwa do Świat Wielkanocnych, to nie będzie zmiany terminu egzaminów. Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że specustawa daje mu możliwość zmiany kalendarza roku szkolnego. Minister dodał, że jeżeli będzie taka potrzeba, to skorzysta z tej możliwości.

Godzina 9:21

Ministerstwo Zdrowia przekazuje dzienny raport dot. koronawirusa. Liczba hospitalizowanych wynosi 2 317, objętych kwarantanną jest 183 095 osób, a objętych nadzorem epidemiologicznym 48 039. 

Godzina 8:55

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że pod koniec kwietnia może być w Polsce najwięcej chorych na koronawirusa. Rzecznik zastrzegł jednak w Programie 1. Polskiego Radia, że jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać wnioski dotyczące sytuacji epidemicznej.

Piotr Müller powiedział, że w końcu kwietnia będzie zapewne najwięcej chorych. - Co prawda spłaszcza się liczba osób, które chorują jako osoby jako osoby nowe, ale suma osób będzie wyższa, w związku z tym kwiecień na pewno do łatwych należeć nie będzie - mówił rzecznik rządu. Dodał, że gdyby krzywa zachorowań w najbliższych dniach się spłaszczała, oznaczałoby to, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce łagodniej, niż w krajach zachodniej Europy. Trzeba się jednak przygotować na wzrost liczby zachorowań.

Godzina 8:49

Prawie 6,5 tysiąca żołnierzy i pracowników wojska będzie dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem - poinformowało kierownictwo resortu obrony. W działaniach będzie też wykorzystywane 811 jednostek sprzętu wojskowego.

Godzina 8:17

Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o wsparciu województwa w walce z epidemią.g
 

Godzina 7:41

Od dzisiaj wchodzą w życie kolejne obostrzenia ograniczające rozwój epidemii koronawirusa. Na zmiany musieli się przygotować między innymi pracodawcy i prywatni przewoźnicy. Zmiany dotyczą też branży hotelarskiej.

Z noclegów mogą korzystać osoby w kwarantannie lub izolacji, personel medyczny i osoby korzystające z usług w ramach obowiązków służbowych - na przykład pracownicy budowlani.

Wczoraj wieczorem rząd wprowadził do przepisów korektę, zgodnie z którą goście, którzy zameldowali się w hotelu przed 31 marca, czyli przed ogłoszeniem kolejnych obostrzeń, mogą dokończyć swój pobyt.

Godzina 7:36

Prezydent Donald Trump rozważa ograniczenie lotów wewnątrz USA do miast, które są ogniskami koronawirusa. Choć po wybuchu epidemii linie lotnicze zredukowały liczbę połączeń, setki tysięcy Amerykanów nadal korzysta z komunikacji lotniczej.

Epidemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych rozprzestrzenia się w różnym tempie w różnych częściach kraju. Najgorsza sytuacja jest w dużych aglomeracjach takich jak Nowy Jork, Nowy Orlean czy Detroit. W środkowych stanach infekcji jest stosunkowo niewiele. Podczas wczorajszego briefingu w Białym Domu prezydent Donald Trump zasugerował możliwość zablokowania ruchu lotniczego do miast będących ogniskami epidemii.

Godzina 7:22

Od dziś matura próbna online. Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne na swoich stronach internetowych udostępnią arkusze egzaminacyjne. Jako pierwszy język polski. Egzamin próbny jest nieobowiązkowy.

Arkusze będą publikowane o godzinie 9.00 i o godzinie 14.00. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doktor Marcin Smolik zaznacza, że właściwa matura trwa prawie trzy tygodnie, a próbne arkusze zostaną zamieszczone w ciągu pięciu dni.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies