Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Najważniejsze informacje w poniedziałek 6 kwietnia [RELACJA]

W Polsce zakażonych koronawirusem jest 4 tys. 413 osób, z czego 341 w Łódzkiem. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 107. Sejm uchwalił ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson trafił na oddział intensywnej terapii.

  • Do 4 tys. 413 wzrosła liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce. W wyniku COVID-19 zmarło w naszym kraju 107 osób.

  • W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 341 zakażeń koronawirusem. Zmarły trzy osoby. 

  • Premier Boris Johnson został przeniesiony na oddział intensywnej terapii. Szef brytyjskiego rządu walczy z koronawirusem. Informację potwierdziła jego kancelaria.

  • Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Według ustawy przyjętej wczoraj  (6 kwietnia) przez Sejm, tegoroczne wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone w ramach głosowania korespondencyjnego. W jednym z punktów jest też zastrzeżenie, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zmienić termin wyborów.

  • Przypomnijmy, że do 64 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem z personelu i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Czytaj więcej

  • W najbliższych dniach każdy szpital będzie mógł testować na obecność koronawirusa swoich pracowników i pacjentów. Cały personel medyczny ma mieć też zapewnione środki ochrony. Czytaj więcej

Strona wymaga odświeżania

Godzina 23:15

Andrzej Duda życzy Borisowi Johnsonowi powrotu do zdrowia.

Przypomnijmy, premier Wielkiej Brytanii od kilku dni jest zakażony koronawirusem. Trafił na oddział intensywnej terapii.

Godzina 22:45

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Konstytucji autorstwa posłów Porozumienia. Dotyczy propozycji nowego ukształtowania kadencji urzędu Prezydenta RP.

W projekcie proponuje się, by w artykule 127 ustęp 2 Konstytucji uzyskał brzmienie: "Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję".

Ponadto w projekcie zapisano, że przepis ten "stosuje się do kadencji obecnie urzędującego prezydenta, która skończy się z upływem okresu ustalonego w zmienianych przepisach Konstytucji".

Godzina 22:15

Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich. Czytaj więcej

Godzina 21:49

Prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na pytania internautów podczas czatu na Facebooku, przyznał. że w tej chwili nie można wykluczyć przesunięcia terminu tegorocznych egzaminów ósmoklasistów. Większość z pytań dotyczyła tego, czy egzaminy ósmoklasistów i matury zostaną przesunięte z powodu epidemii koronawirusa.

Prezydent poinformował, że rozmawiał dzisiaj na ten temat z wiceminister edukacji Marzeną Machałek. "Decyzje w tej sprawie będą podejmowane i ogłaszane jak najszybciej i w najbliższym czasie. W tej chwili trwają w tej sprawie konsultacje" - poinformował prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wyraził też nadzieję, że uczniowie będą mogli wrócić do szkół jak najszybciej, ale stanie się to wtedy, kiedy będzie to bezpieczne. Jak mówił, "na razie można powiedzieć”, że lekcje w szkołach powrócą po 14 kwietnia, ale ostateczna decyzja jest uzależniona od wskazań ministra zdrowia i jego ekspertów.

Prezydent odniósł się także do kwestii matur. Andrzej Duda uważa, że należy liczyć się z tym, iż matury zostaną przesunięte. - Ostateczna decyzja o ewentualnym nowym terminie matur zapadnie po konsultacjach, m.in. z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, które ściśle współpracuje z innymi ekspertami. Nie sądzę, żeby mogło dojść do takiej sytuacji, że matury będą odwołane w ogóle. Sądzę, że należy liczyć się z tym,. że matury będą przesunięte. Jeżeli taka będzie decyzja ministra zdrowia i ekspertów, którzy z nim współpracują. Nie sądzę, że można mówić o odwołaniu matur. Nie wyobrażam sobie, szczerze mówiąc, takiej sytuacji. To jest jeden z najważniejszych egzaminów w życiu dla każdego człowieka, nie tylko młodego człowieka - podkreślił prezydent.

Prezydent dodał, że w sprawie terminów matur cały czas prowadzone są konsultacje w resorcie edukacji.

Godzina 21:48

Prezydent Andrzej Duda uważa, że idea głosowania korespondencyjnego jest interesująca. Podczas czatu z internautami na Facebooku, prezydent powiedział też, wybory prezydenckie powinny się odbyć jak najszybciej, ale w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia obywateli.

Godzina 21:42

Włoski rząd, by pomóc przedsiębiorcom ponoszącym straty z powodu pandemii koronawirusa, udzielił gwarancji na kredyty o łącznej wysokości 400 moliardów euro. Poinformował o tym premier Giuseppe Conte podczas konferencji prasowej.

Premier Conte powiedział, że to największa tego typu interwencja rządu w powojennej historii Włoch. W przypadku małych przedsiębiorstw gwarantowane będzie 100 procent pożyczki, w przypadku dużych kredytów - 90 procent. Dodał, że zdaje sobie sprawę z ogromnych trudności, w jakich znalazł się włoski biznes: - Wszystkim Włochom chcę powiedzieć, że wasz wkład w walkę przeciwko pandemii ma znaczenie najistotniejsze. Wierzę, że wkrótce będziemy mogli cieszyć się owocami naszego poświęcenia. Rząd zabezpieczy przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu przed ich przejęciem przez obcy kapitał - mówił.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślił, że aby wyjść z kryzysu, państwa strefy euro powinny wyemitować koronaobligacje.

Godzina 21:33

Premier Boris Johnson został przeniesiony na oddział intensywnej terapii. Szef brytyjskiego rządu walczy z koronawirusem. Informację potwierdziła jego kancelaria.

Boris Johnson trafił do szpitala wczoraj, kilkanaście dni po tym, jak wykryto u niego zakażenie koronawirusem.

Godzina 21:23

We Francji w ostatniej dobie z powody koronawirusa zmarły 833 osoby. To oznacza, że od początku epidemii walkę z chorobą przegrało łącznie 8 tys. 911 osób.

Badania potwierdziły dziś zakażenie patogenem u kolejnych 5 tys. 171 osób. Łączna liczba zainfekowanych wzrosła w związku z tym do 98 tys. 010.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 10 tysięcy. Eksperci ostrzegają, że obecny tydzień będzie trudny dla Amerykanów. Z Nowego Jorku, które jest epicentrum epidemii w USA, napływają jednak umiarkowanie optymistyczne informacje.

Liczba stwierdzonych infekcji koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już 350 tysięcy. 10 tysięcy 400 Amerykanów zmarło z powodu Covid-19, z czego prawie połowa w stanie Nowy Jork. Podczas konferencji prasowej gubernator Andrew Cuomo przekazał jednak kilka umiarkowanie optymistycznych informacji. Spadło tempo wzrostu nowych hospitalizacji oraz przyjęć na oddziały intensywnej terapii, a liczba ofiar śmiertelnych ustabilizowała się. Gubernator Cuomo zapowiedział jednak przedłużenie w Nowym Jorku nakazu pozostania w domach. - Musimy przedłużyć restrykcje dla Nowego Jorku, bo jeśli rzeczywiście epidemia zaczyna spowalniać, to właśnie dlatego, że wprowadziliśmy zwiększenie dystansu społecznego - mówił Andrew Cuomo.

Oznacza to, że firmy, zakłady pracy, szkoły, bary, restauracje, muzea i inne instytucje pozostaną zamknięte do 29 kwietnia. Choć w Nowym Jorku sytuacja się stabilizuje, w kilku innych aglomeracjach liczba stwierdzonych infekcji koronawirusem nadal dość szybko rośnie. Rządowe wytyczne w sprawie zwiększenia dystansu społecznego w USA mają obowiązywać do końca miesiąca.

Godzina 21:12

Sejm rozpoczął drugie czytanie projektu ustawy, przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Wcześniej posłowie w pierwszym czytaniu, stosunkiem głosów 230 do 225 zdecydowali o nieprzyjęciu wniosku o odrzucenie projektu w całości. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Sejm po południu przystąpił do pierwszego czytania projektu ustawy, po tym, jak posłowie zdecydowali w głosowaniu o wprowadzeniu tego punktu do porządku obrad.

Nowy projekt PiS przewiduje m,.in, że głosowanie w wyborach prezydenckich w tym roku odbędzie się jedynie drogą korespondencyjną oraz to, że w przypadku stanu epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę wcześniej określonego terminu wyborów, przy czym termin ten musi być zgodny z zapisami Konstytucji.

Projekt przedstawił w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, który wyjaśniał, że wyborca nie będzie musiał podejmować żadnej aktywności, aby w czasie wyborów prezydenckich uzyskać kartę do głosowania, bo doręczeniem i odbiorem dokumentów wyborczych zajmie się państwo. - Proponowany projekt zakłada, że każdy z uprawnionych do głosowania, w celu oddania głosu otrzyma swój pakiet wyborczy i nie będzie zmuszony udawać się fizycznie do lokalu wyborczego. Nikt nie będzie musiał składać żadnych wniosków, zgłaszać potrzeby uzyskania pakietu wyborczego, czy też podejmować jakiejkolwiek aktywności dla uzyskania karty do głosowania. Państwo zapewni doręczenie dokumentów wyborczych. Za dostarczenie pakietów odpowiedzialny będzie operator wyznaczony w rozumieniu ustawy Prawo Pocztowe - mówił Krzysztof Sobolewski.

Poseł dodał, że projekt przedstawiony przez PiS jest w pełni zgodny z obowiązującym prawem Unii Europejskiej oraz opiniami Rady Europy. Podkreślił, że wszystkie siły polityczne powinny skupić się na polityce informacyjnej i docieraniu do obywateli z rzetelną informacją i uświadamianiu obywatel o przysługujących im prawach wyborczych.

Godzina 21:07

Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB), zawodnicy i zawodniczki drużyn narodowych oraz główny sponsor federacji - bank ING - stworzyli inicjatywę, mającą na celu pomoc klubom w tym kraju w przetrwaniu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. W tym celu powstał fundusz w wysokości 11 milionów euro, który w równych częściach zostanie rozdysponowany na potrzeby drużyn profesjonalnych i amatorskich.

We wtorek (7 kwietnia) dojdzie do dyskusji między KNVB a klubami zawodowymi w sprawie kontynuacji rozgrywek w bieżącym sezonie.

Godzina 20:50

Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej, u których stwierdzono koronawirusa ale nie mają objawów klinicznych pozostają w DPS-ach w izolacji od reszty podopiecznych - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej pełnomocnik rządu ds osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Zaznaczył, że nie dotyczy to tych pacjentów, u których objawy kliniczne występują.

Wiceminister Paweł Wdówik wyjaśnił, że tacy pensjonariusze, którzy wymagają hospitalizacji są natychmiast przewożeni do szpitali Wszyscy pozostali pensjonariusze pozostają na miejscu. Nie są rozwożeni do rodzin ani gdziekolwiek indziej, po to, by wirusa nie rozwlekać po kraju.

Wiceminister Wdówik wyjaśnił, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zapewniał go, że w przypadku DPS Tomczyce do pomocy zostało skierowanych 16 osób dodatkowego personelu do pomocy. Pomoc skierowana zostanie też do zakładu opiekuńczo-leczniczego Guździe, mimo, że jest to zakład niepubliczny.

Do ośrodków, oprócz dodatkowego personelu, ma być skierowany dodatkowy sprzęt ochronny.

Godzina 20:35

Papież Franciszek w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych stworzył specjalny fundusz na pomoc dla obszarów misyjnych dotkniętych epidemią koronawirusa. Ojciec Święty przeznaczył na ten cel 750 tysięcy dolarów. Poprosił lokalne Kościoły o włączenie się w akcję za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych w poszczególnych krajach.

Ksiądz Maciej Będziński, sekretarz krajowy ich polskiego oddziału zaznacza, że ta pomoc jest misjom bardzo potrzebna. - Ojciec Święty zdaje sobie sprawę, że jeżeli koronawirus czyni takie spustoszenie w USA i Europie, to aż strach myśleć co będzie działo się w ubogich krajach. Pomoc, która jest przekazywana przez Papieskie Dzieła Misyjne trafia wszędzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna - tłumaczy ks. Będziński.

O codzienną gorliwą modlitwę za misjonarki i misjonarzy poprosił kilka dni temu też biskup Jerzy Mazur, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Godzina 20:23

Godzina 20:04

Sejm przystąpił do pierwszego czytania projektu ustawy, przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Wcześniej posłowie zdecydowali w głosowaniu o wprowadzeniu tego punktu do porządku obrad .

"Za" głosowało 230 posłów, przeciwko było 227, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. .

Nowy projekt PiS przewiduje m,.in, że głosowanie w wyborach prezydenckich w tym roku odbędzie się jedynie drogą korespondencyjną oraz to, że w przypadku stanu epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę wcześniej określonego terminu wyborów, przy czym termin ten musi być zgodny z zapisami Konstytucji.

Projekt przedstawił w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski.

Godzina 19:33

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że do tej pory złożono ponad 250 tysięcy wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. - Przepisy weszły w życie 1 kwietnia, a już pierwsze świadczenia są wypłacane - zaznaczyła minister w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową. Wyjaśniła, że chodzi o mikropożyczki, o które złożono ponad 25 tysięcy wniosków. Pierwsze środki zostały już przekazane także na ochronę miejsc pracy. - Bardzo dużo wniosków wpłynęło też na inne świadczenia zaproponowane w Tarczy czyli na świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą, na świadczenia postojowe dla umów cywilnoprawnych, a także na odroczenia bądź zwolnienia ze składek ZUS. O zwolnienia ze składek ZUS wpłynęło ponad 180 tysięcy wniosków - wyjaśnia minister Maląg.

Rząd pracuje nad drugą Tarczą Antykryzysową i - jak zaznaczyła minister Marlena Maląg - nowe rozwiązania będą kolejnym mocnym wsparciem zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Minister podkreśliła, że ważne jest by do pracodawców jak najszybciej dotarły pieniądze na wynagrodzenia, by chronić rynek pracy.

Głównymi celami pakietu ustaw składających się na Tarczę Antykryzysową są ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach,

Niezbędne informacje o Tarczy Antykryzysowej umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa.

Godzina 19:11

Premier Boris Johnson nadal przewodzi rządowi, pozostaje pod opieką lekarzy - poinformował Dominic Raab, szef brytyjskiej dyplomacji. To on prowadził dzisiejszą codzienną konferencję rządu dotyczącą epidemii. Na pytania dziennikarzy o stan zdrowia premiera odpowiedział, że Boris Johnson spędził w szpitalu spokojną noc. - Jego samopoczucie jest dobre. Znajduje się pod opieką lekarzy. Jest informowany na bieżąco, przewodzi nadal rządowi- mówił szef MSZ.

Brytyjski premier, u którego zdiagnozowano koronawirusa, trafił do szpitala wczoraj w nocy. Downing Street podkreśla, że to "środki zapobiegawcze", a szef rządu nie został przewieziony na oddział w trybie nagłym.

Godzina 19.09

W dzisiejszej Debacie politycznej Radia Łódź porozmawiamy o sytuacji zarówno społecznej, politycznej, jaki gospodarczej w związku z pandemią koronawirusa. Wojciech Muzal zaprosił do dyskusji senatorów Michała Seweryńskiego i Krzysztofa Kwiatkowskiego, politologów prof. Jacka Reginię-Zacharskiego i dra Huberta Horbaczewskiego, a także byłego premiera, ekonomistę i europarlamentarzystę - Marka Belkę oraz członka Rady Polityki Pieniężnej, ekonomistę i byłego prezydenta Łodzi - Jerzego Kropiwnickiego.

Początek Debaty politycznej o godzinie 20.08. Zapraszamy do słuchania na naszej antenie i oglądania na profilu facebookowym.

Godzina 19:03

Na Wyspach Brytyjskich zanotowano w ciągu ostatniej doby 439 zgonów spowodowanych koronawirusem. To mniejsza liczba niż wczoraj i przedwczoraj, choć eksperci zastrzegają, że dane weekendowe spływają nieco wolniej, więc może nastąpić korekta.

Od początku epidemii w Zjednoczonym Krolestwie zmarły 5 tys. 373 zakażone osoby. Ministerstwo zdrowia informuje, że najmłodsza ofiara miała 35 lat, a najstarsza - 106.

636 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech w ciągu ostatniej doby. Poinformowała o tym miejscowa obrona cywilna. Tym samym całkowita liczba ofiar w tym kraju wzrosła do 16,5 tysiąca. To właśnie Włochy są obecnie najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie.

Włoskie władze przekonują, że choć dzisiejsza liczba ofiar jest wyższa od wczorajszej, to sytuacja w kraju nieznacznie się poprawia.

Liczba ofiar koronawirusa w stanie Nowy Jork wzrosła do 4758. W ciągu ostatniej doby zmarło tam 599 zakażonych. Gubernator stanu przekazał, że liczba potwierdzonych infekcji wzrosła w ciągu ostatniej doby o 8 tys. 658 do 130 tysięcy 689.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował o podwojeniu maksymalnych stawek mandatów za łamanie zasad izolacji do tysiąca dolarów.

Godzina 19:00

Profesor Krzysztof Pyrć potwierdził, że zespół naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował substancję, która silnie hamuje rozwój zakażenia koronawirusem. Badania prowadzone w laboratorium wykazały, że użycie nowej substancji powoduje, że wirus przestaje się rozwijać i przestaje uszkadzać tkanki.

Profesor Krzysztof Pyrć, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia zaznaczał, że na razie substancja hamuje rozwój wirusa jedynie w warunkach laboratoryjnych, a do stworzenia leku jest jeszcze bardzo daleka droga. Substancja badana przez polskich naukowców ma wspomagać układ immunologiczny w walce z wirusem.

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierownictwem profesora Krzysztofa Pyrcia pracują także nad opracowaniem szybkiego testu na koronawirusa.
- Prowadzimy te badania we współpracy z firmami wykorzystując ich platformę, którą opracowali dla innych wirusów. Staramy się stworzyć coś, co będzie specyficzne względem tego wirusa. Stworzenie skutecznego testu wymaga czasu - mówił profesor Pyrć.

W sumie do tej pory w Polsce stwierdzono 4413 przypadków zakażenia koronawirusem, 107 osób zmarło.

Godzina 18:50

Sejm wznawia obrady.

Godzina 18:25

Pacjentki miejskiego szpitala położniczego im. Rydygiera w Łodzi skorzystają z mobilnej izby przyjęć. W namiocie, który w weekend stanął przed szpitalem, zostaną zmierzone im temperatura i ciśnienie, a także, w razie potrzeby, poziom saturacji. Czytaj więcej

Godzina 18:15

Marszałek Sejmu może zmienić wyznaczoną przez siebie datę wyborów - to jedna ze zmian, jaka znajduje się w nowym projekcie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020- nieoficjalnie dowiedziała się IAR.

Oznacza to, że wybory mogłyby się odbyć 17 maja.

Projekt złożył w Sejmie w imieniu wnioskodawców poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

Godzina 17:59

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 212 zakażeniach koronawirusem. Wśród nich jest 14 osób z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce potwierdzono 4 tys. 413 zakażeń koronawirusem, z czego 341 w województwie łódzkim.

Jednocześnie resort informuje o śmierci kolejnych dziewięciu osób w wyniku COVID-19. To osoby w wieku 65-97 lat - wszystkie miały choroby współistniejące. Bilans ofiar wzrósł do 107.

Godzina 17:57

Godzina 17:52

Niecodzienny pomysł Mai Włoszczowskiej. Jedna z najlepszych kolarek górskich na świecie zaproponowała, żeby sportowcy w ramach "treningu" patrolowali ulice.

Godzina 17:43

Akcja Rzecznika Praw Dziecka i młodych artystów #zostajewdomu została przedłużona. Będą kolejne spotkania live: z AniKą Dąbrowską oraz Martą Gałuszewską, treningi sportowe i taneczne z Alicją Szemplińską i Idą Nowakowską, koncerty 4Dreamers i Roxi Węgiel, a na koniec wielki finał! - W dobie kwarantanny kiedy nie możemy chodzić na koncerty, artyści zagoszczą w naszym domu. Nie możemy iść na koncert, to koncert przyjdzie do nas. W ten sposób chcemy to pokazywać. Dzieci i młodzież rozmawiają z artystami, łączą się z nimi, co jest niemożliwe nawet w zwykłych warunkach - mówił Mikołaj Paweł Pawlak.

Rzecznik Praw Dziecka wraz z młodymi gwiazdami i Universal Music Polska zorganizowali akcję, by zachęcić dzieci i młodzież do pozostania w domu podczas wymuszonej przez epidemię kwarantanny, która nie oznacza nudy i bezczynności. - Promujemy różnego rodzaju atrakcje: śpiewanie piosenek, czytanie teksów, tłumaczenia tekstów czy nauka choreografii w internecie, na Instagramie a na YouTube koncert gwiazd - dodał Mikołaj Pawlak.

Akcję #zostajewdomu od tygodnia codziennie o godzinie 15 można śledzić na profilu PopSztos i na Instagramie. Dodatkowo na kanale PopSztos na Youtube niemal codziennie pojawiają się specjalne koncerty, nagrywane w domach przez młode gwiazdy.Viki Gabor, Roksana Węgiel, 4Dreamers, AniKa Dąbrowska, Alicja Szemplińska, Adam Kubera, Carla Fernandes, Marcelina Szlachic, Zuza Jabłońska, Marta Gałuszewska , artyści zaśpiewają i zatańczą dla swoich fanów.

Jutro (7.04) odbędzie się live z Idą Nowakowską z nauką choreografii do piosenki Viki Gabor - godzina 16 koncert 4Dreamers. 8.04 live z zapowiedzią konkursu Rzecznika Praw Dziecka oraz wszystkimi artystami na swoich instagramach. O godzinie 16 koncert Roxi Węgiel.Do akcji Rzecznika Praw Dziecka i polskich gwiazd #zostajewdomu można się włączyć na kanale: PopSztos Instagram - www.instagram.com oraz www.youtube.com.

Godzina 17:40 

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski w imieniu wnioskodawców złożył w Sejmie projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020. Na razie nie wiadomo, co znajduje się w projekcie.

Sejm ma wznowić prace o godzinie 18.30. Wcześniej Sejm zdecydował, że nie zajmie się dziś projektem PiS w sprawie głosowania korespondencyjnego. Wniosek klubu Prawa i Sprawiedliwości nie uzyskał większości. "Za" głosowało 228 posłów, 228 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Projekt PiS zakładał powszechną możliwość głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Godzina 17:23

Koronawirus u lekarza z Warty - odizolowano jeden z oddziałów. Kwarantanną objęto kilkunastu pacjentów i kilka osób z personelu. Czytaj więcej

Godzina 17:22

Jak informuje portal Forsal.pl, powołując się na wietnamską gazetę rządową "Viet Nam News", tamtejsi naukowcy informują, że koronawirus, powodujący COVID-19, przeszedł mutację.

Wietnamscy lekarze, wyodrębnili dwie odmiany tego koronawirusa, badając turystów z Europy i Wietnamczyków.

Według naukowców, może to przyspieszyć pracę nad szczepionką.

Godzina 17:18

Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki podjął decyzję o utrzymaniu stypendiów dla sportowców objętych rządowym programem Team100, niezależnie od zmiany terminu letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Tym samym okres rozliczeniowy zostaje wydłużony o kilka miesięcy. - Owa formuła udzielenia zabezpieczenia finansowego w naszej opinii pozwoli przetrwać najbardziej skomplikowany okres zawieszenia aktywności sportowców, a także będzie przyczynkiem do dalszej ich mobilizacji - uzasadnił decyzję Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN.

Projekt "Team100" powstał z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Fundacją Narodową i Instytutem Sportu - Państwowym Instytutem Badawczym. Polega na wspieraniu młodych sportowców przygotowujących się do igrzysk olimpijskich. Każdy z beneficjentów otrzymuje rocznie 40 tysięcy złotych i może samodzielnie decydować o wykorzystaniu tych środków.

Godzina 17:00

Wyzdrowieli trzej piłkarze Fiorentiny zarażeni koronawirusem. Włoch Patrick Cutrone, Dušan Vlahović z Serbii i Argentyńczyk German Pezzella już od kilku dni czują się dobrze, a ostatnie badania potwierdziły to. Obecność patogenu w organizmach całej trójki stwierdzono 14 marca; wszyscy zostali poddani kwarantannie domowej.

W sumie koronawirusem zaraziło się 10 osób z samej kadry oraz pracowników Fiorentiny; do szpitala trafił lekarz zespołu, który miał kłopoty z oddychaniem. Wśród zarażonych nie było polskiego bramkarza klubu z Florencji, Bartłomieja Drągowskiego.

Godzina 16:52

Mniej zakażeń koronawirusem notują kraje bałtyckie. W Estonii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 11 nowych infekcji, a na Łotwie zaledwie dziewięć. Ponad trzydzieści zakażeń było na Litwie.

Do tej pory na Litwie odnotowano w sumie 843 przypadki zachorowania na COVID-19. Premier Saulius Skvernelis w sieciach społecznościowych napisał dziś, że w świąteczny weekend zostanie ograniczony wjazd do wszystkich miejscowości na Litwie. - Nie możemy się rozluźniać. To wciąż zbyt niebezpieczne. Proszę, powstrzymajmy się od podróży - zaapelował. O szczegółach dotyczących nowych ograniczeń litewski rząd będzie rozmawiał na posiedzeniu w najbliższą środę.

Estońskie władze poinformowały, że liczba zakażeń w ich kraju wzrosła od wczoraj do 1108. Od początku pandemii w Estonii zmarło 19 osób, a ponad sześćdziesiąt wyzdrowiało.

Maleje liczba zakażeń na Łotwie. Jurijs Perevoszczikovs z łotewskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób powiedział dziś, że niewielka liczba infekcji wynika z wprowadzonych ograniczeń oraz szeroko zakrojonych testów. Jednak w jego ocenie za wcześnie jest, aby mówić jeszcze o zniesieniu nałożonych na społeczeństwo ograniczeń, ponieważ nie wiadomo, czy liczba chorych będzie w dalszym ciągu maleć. W sumie do tej pory na COVID-19 na Łotwie zachorowały 542 osoby.

Godzina 16:43

Liczba ofiar śmiertelnych w Hiszpanii przekroczyła 13 tysięcy. To właśnie Hiszpania jest drugim po Włochach krajem najbardziej dotkniętym koronawirusem. Miejscowe służby poinformowały, że w ostatniej dobie zmarło tam 637 osób. Równocześnie jednak władze twierdzą, że jest szansa na poprawę sytuacji.

Hiszpańskie służby poinformowały, że dobowa liczba ofiar z dnia na dzień jest coraz mniejsza, spada też liczba zakażonych. Równocześnie jednak władze dają do zrozumienia, że choć sytuacja zdaje się nieco poprawiać, to do zniesienia ograniczeń w kraju droga jest jeszcze daleka.

Stan wyjątkowy przedłużono o kolejne dwa tygodnie do 25 kwietnia. W Sewilli, znanej z wielkotygodniowych procesji, mieszkańcy skarżą się, że tegoroczne Święta, które rozpoczynają się za kilka dni, będą zupełnie inne niż zazwyczaj. - Nie ma w mieście procesji, choć nie znaczy to, że Wielkanocy nie będzie - mówi jedna z Hiszpanek. - Wszyscy będziemy z okazji świąt robić tortille, ale innym będziemy mogli jedynie pokazać zdjęcie - dodaje inna mieszkanka Sewilli.

Hiszpania wkroczyła w czwarty tydzień restrykcji. Wyjść z domu można jedynie po niezbędne zakupy, a ograniczona jest także liczba osób, które mogą stawiać się w pracy.

Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii, na całym świecie w wyniku COVID-19 zmarło 70,5 tysiąca osób, a zakażonych zostało milion 287 tysięcy osób. 272 tysiące osób udało się wyleczyć.

Godzina 16:36

Władze Iranu informują, że według prognoz wygaszanie epidemii koronawirusa w tym kraju będzie powolne. Oficjalne dane pokazują, że dobowy przyrost zachorowań zaczął się zmniejszać. Jednak - jak zastrzegają władze - do opanowania epidemii jest wciąż daleko.

Iran jest największym ogniskiem koronawirusa na Bliskim i Środkowym Wschodzie. W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 136 osób, a od początku epidemii łącznie ponad 3 700. W ostatnich 24 godzinach odnotowano 2 274 nowe przypadki. Do tej pory w Iranie zakażenie koronawirusem potwierdzono u w sumie 60 500 osób.

Podając wyniki, rzecznik tamtejszego Ministerstwa Zdrowia, Kianoush Jahanpour, powiązał obserwowany w ostatnich dniach stopniowy i powolny spadek liczby nowych przypadków z intensyfikacją działań wymuszających izolację i zachowanie dystansu społecznego. Dla ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby irańskiego władze zdecydowały o zamknięciu większości przedsiębiorstw. Pracują tylko te uznane za niezbędne.

Kianoush Jahanpour wyraził nadzieję, że rygorystyczne przestrzeganie zalecenia izolacji pozwoli Iranowi wejść w fazę kontroli i wygaszania choroby. Zalecając Irańczykom "pozostanie w domach", prezydent Hassan Rouhani ostrzegł, że jeśli instrukcje zdrowotne nie zostaną "wzięte pod uwagę", kraj może "wrócić do trudnej sytuacji".

Wczoraj prezydent zapowiedział złagodzenie ograniczeń dla przedsiębiorstw. Od 11 kwietnia niektóre gałęzie działalności gospodarczej będą mogły "krok po kroku" wznawiać aktywność.

Godzina 16:30

Mimo zakończenia akcji LOTdoDomu samoloty narodowego przewoźnika nie zostaną całkiem uziemione. Możliwe są pojedyncze, interwencyjne loty pasażerskie. Część floty zostanie natomiast wykorzystana do przewozów towarowych.

Po zakończeniu akcji flota Polskich Linii Lotniczych LOT nie będzie całkowicie uziemiona. Na zamówienie instytucji rządowych, samorządów i spółek skarbu państwa przewoźnik realizuje rejsy towarowe. Pisał o tym na Twitterze szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Akcja LOTdoDomu będzie przekształcona w operację „Cargo Dla Polski”. Będzie to realizacja mostu powietrznego między Polską a Chinami. Transportowany ma być przede wszystkim sprzęt zapewniający bezpieczeństwo polskim służbom medycznym, a także materiały przydatne do walki z pandemią koronawirusa. Zaangażowane do tego są największe samoloty polskiego przewoźnika Boeingi 787 - Dreamliner.

Natomiast 14 kwietnia na warszawskim lotnisku Chopina wyląduje największy samolot transportowy na świecie AN 225. Informację tę potwierdziły służby prasowe stołecznego lotniska. Ostateczną zgodę musi jednak wydać Urząd Lotnictwa Cywilnego. Także ten samolot będzie wyładowany sprzętem, który będzie używany do walki z koronawirusem.

Godzina 16:15

Obniżki wynagrodzeń, redukcje etatów i korzystanie ze świadczenia postojowego to główne strategie pracodawców na przetrwanie - wynika z najnowszego badania Polskiego Instytuty Ekonomicznego. Ponad połowa ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w ramach „tarczy antykryzysowej". - Chęć korzystania z tak zwanego "postojowego" czyli dofinansowania etatów, by utrzymać poziom zatrudnienia deklaruje 56 procent firm. Wynagrodzenia, po to by jak najwięcej osób utrzymać w zatrudnieniu zamierza ograniczać 46 procent badanych firm a 28 procent firm, głównie małych i z sektora usługowego, planuje redukcję etatów - wyjaśnia IAR Andrzej Kubisiak z  Instytutu.

Według Andrzeja Kubisiaka dla przedsiębiorców najważniejsze jest, by "tarcza antykryzysowa" zawierała rozwiązania pozwalające na zachowanie płynności finansowej firm. Potrzebne są więc wzmożone działania związane z dokapitalizowaniem przedsiębiorstw, łatwość pozyskania kapitału. Elementem bardzo istotnym, na co wskazują też badania jest zapewnienie dofinansowania utrzymania w zatrudnieniu jak największej puli osób. - Musimy pamiętać, że ten szok gospodarczy jak nagle przyszedł tak nagle może zniknąć i wówczas wiele tych firm będzie potrzebowało rąk do pracy. Im dłużej uda się utrzymać pracowników w zatrudnieniu, tym lepiej zarówno dla samej gospodarki jak i dla części przedsiębiorstw, które są w stanie przy pomocy państwa to uczynić - zaznaczył Andrzej Kubisiak.

Badanie wykazało, że niemal co piąte przedsiębiorstwo nie posiada rezerw finansowych, a 30 procent posiada zapasy finansowe tylko na miesiąc lub dwa. Nieco ponad 1/4 przedsiębiorców deklaruje, że ma zapasy na ponad trzy miesiące funkcjonowania i są to firmy średnie, które zatrudniają między 50 a 250 osób.

Badanie przeprowadzono 1 i 2 kwietnia za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych na próbie obejmującej 400 firm.

Godzina 15:17

Zdalne funkcjonowanie Uniwersytetu Łódzkiego przedłużone do 3 maja - poinformował rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego.

Godzina 15:07

Jeszcze dziś ma odbyć się oddzielenie niezakażonych koronawirusem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy koło Opoczna od tych, u których stwierdzono obecność koronawirusa. Władze starostwa opoczyńskiego, którym podlega palcówka zapewniają, że wszystko jest już przygotowane. Czytaj więcej

Godzina 14:55

Prezydent Hanna Zdanowska m.in o rozszerzeniu akcji dezynfekcji miejsc publicznych, spadajacej liczbie łodzian poddawanych kwarantannie i 60 tysiacach darmowych ebooków dla mieszkańców. 

Godzina 14:39

Na stronie Sejmu pojawiła się informacja o przerwie w obradach do godziny 18.30 dziś. Wcześniej Marszałek Sejmu ogłosiła, że przerwa potrwa do jutra do 15.00.

Na razie nie wiadomo czym zajmą się po 18.30 posłowie. Wcześniej Sejm zdecydował, że nie zajmie się dziś projektem PiS w sprawie głosowania korespondencyjnego. Wniosek klubu Prawa i Sprawiedliwości nie uzyskał większości.

Godzina 14:05

W Japonii zostanie wprowadzony stan wyjątkowy. Ma obowiązywać od wtorku w Tokio i w sześciu innych prefekturach. Informując o zamiarze wprowadzenia nadzwyczajnych regulacji premier Shinzo Abe powiedział, że rząd przeznaczy równowartość 990 miliardów dolarów na złagodzenie ekonomicznych skutków pandemii. Dzięki wprowadzeniu stanu wyjątkowego gubernatorzy będą mogli zakazywać ludziom wychodzenia z domów. Będą też mogli nakazywać przedsiębiorstwom wstrzymywanie działalności. Szef japońskiego rządu zapowiedział, że stan wyjątkowy potrwa około miesiąca.

Godzina 13:53

Sejm wybrał Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za tą kandydaturą zagłosowało 234 posłów, przeciw było 223, a 2 wstrzymało się od głosu. W Trybunale zastąpi zmarłego w styczniu sędziego Grzegorza Jędrejko.

Godzina 13:21 

Sejm nie wprowadził do porządku obrad projektu PiS ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

Godzina 12:53

Do tej pory wykonano w Polsce ponad 85 tysięcy testów kierunku koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w Sejmie, że na dobę jest wykonywanych około 8 tysięcy testów, potencjał laboratoriów to 13,5 tysiąca testów na dobę i 49 laboratoriów w całym kraju.

Godzina 12:28

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Hiszpanii wzrosła do 13055. W ciągu doby zmarło tam 637 osób. To kolejny, czwarty dzień, w którym liczba ofiar w tym kraju była mniejsza niż w dniu poprzednim. Pod względem liczby ofiar koronawirusa Hiszpania jest na drugim miejscu po Włoszech, gdzie zmarło 15887 osób.

Godzina 12:01

Jarosław Gowin podał się do dymisji. - Na stanowisko wicepremiera rekomendujemy minister Emilewicz - powiedział Gowin. Czytaj więcej

Godzina 12:00

Położniczy szpital im. Rydygiera w Łodzi uruchamia Mobilną Izbę Przyjęć. Dla bezpieczeństwa ciężarnych i noworodków. W ustawionym przed placówką namiocie pacjentki będą przechodziły wstępne badania.

Godzina 11:54

Przemysław Naze rozmawiał z Marią Barbarą Chomicz. Wicestarosta opoczyński opowiedziała o sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy, gdzie wśród personelu i pensjonariuszy stwierdzono ponad 60 zakażeń koronawirusem. 

Godzina 10:59

Niewykluczone, że rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy nie zostaną w tym sezonie dokończone. Z takim rozwiązaniem liczy się Europejska Unia Piłkarska, co pośrednio przyznał jej szef. W udzielonym w weekend wywiadzie dla niemieckiej telewizji Aleksander Čeferin oświadczył, że jeśli ograniczenia wywołane epidemią koronawirusa utrzymają się do września, trzeba będzie odwołać oba cykle.

Słoweniec zaznaczył zarazem, że jeśli tylko będzie to możliwe, mecze będą rozgrywane przy pustych trybunach. - W istocie nic nie wiemy. Czekamy na rozwój tej przerażającej sytuacji na świecie, a zwłaszcza w Europie - powiedział Aleksander Čeferin.

Godzina 10:53

W Rosji do 6343 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu doby przybyło 954 chorych. Wirus SARS-CoV-2 dotarł do 80 z 85 regionów Rosji, wliczając zaanektowany Krym.
Od początku epidemii rosyjskie służby medyczne zarejestrowały 406 osób, które wyzdrowiały i zostały wypisane ze szpitali. Władze Rosji oficjalnie poinformowały o 47 zgonach spowodowanych powikłaniami wywołanymi przez koronawirusa. Najwięcej nowych przypadków zakażenia odnotowano w Moskwie. W ciągu doby w stolicy zachorowało 591 osób.

Rosyjskie media informują o zakażeniach wśród lekarzy, pielęgniarek, polityków i duchownych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Władze Rosji chcą jak najszybciej przetestować jak największą liczbę osób. Do tej pory wykonano blisko 800 tysięcy badań.

Godzina 10:48

Kupując polską żywność wspieramy nasze rolnictwo - mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą zainicjowali akcję "Kupuj świadomie produkt polski". Inicjatywa ma na celu promowanie na rynku polskich produktów.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że w obecnych czasach bardzo ważne jest, by polskie społeczeństwo było solidarne z rolnikami. - Tak jak polscy rolnicy czują się odpowiedzialni za wyżywienie Polaków, tak chcą i proszą o to, by polscy konsumenci byli solidarni z nimi - zaznaczył.

Minister rolnictwa podkreślił, że kupując polską żywność dokonujemy nie tylko racjonalnego wyboru - zwrócił uwagę na jej walory. - To żywność dobra, smaczna, wpisana w nasz kontekst kulturowy polskiej kuchni, bezpieczna - dodał.

Minister rolnictwa podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie akcji.

Godzina 10:39

Mateusz Morawiecki:
- Mierzymy się z sytuacją dramatyczną. Kilka krajów przekroczyło 100 tys. zachorowań. Liczba zgonów sięga 70 tys. osób.

Wysyłanie specjalistów do innych krajów pozwala pozyskiwać doświadczenia. Spowalniamy liczbę zachorowań w porównaniu do tego co dzieje się w Europie Zachodniej, w USA. Tworzymy jednocześnie nowe mechanizmy ochrony zdrowia, gospodarki. W kolejnych tygodniach pozwoli to przywracać życie społeczne i gospodarcze do "nowej normalności". Świat nie wróci do tego punktu sprzed koronawirusa.

Zachowajmy dystans i higienę. To niezmiernie pomaga w spowolnieniu zachorowań. Wspólne nasze wysiłki są niezbędne do tego, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Aby móc wracać do normalności, za którą tęsknimy. Będziemy w stanie przebudować nasze życie społeczno-gospodarcze do walki z koronawirusem.

Godzina 10:33

Mateusz Morawiecki:

- To co podkreślamy, musi się zadziać - koniec z rajami podatkowymi. Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla krajów i biednych, i bogatych. Chcemy, żeby świat był bez rajów podatkowych. Dzięki temu, w budżetach państw i Unii Europejskiej były środki na walkę z koronawirusem.

Cieszę się, że nasze wezwania UE, aby angażować coraz więcej środków, przynoszą coraz więcej rezultatów. Mamy elastyczność w wykorzystaniu środków.

Potrzebujemy jednak nowych środków w ramach Unii Europejskiej. Polska jest gotowa uczestniczyć w mechanizmach gwarancyjnych. Wiele państw europejskich upomina się o spójną politykę. Muszą pojawić się nowe środki. Mogą to być podatek cyfrowy, podatek od śladu węglowego, od jednolitego rynku, od wielkich międzynarodowych korporacji.

Godzina 10:28

Mateusz Morawiecki:
- Kryzys zdrowotny przechodzi w kryzys gospodarczy nawet w najbogatszych krajach świata.

Na dzisiaj 200 tys. firm w Polsce już zgłosiło wnioski o pomoc w ramach "tarczy antykryzysowej".

Musimy reagować elastycznie na każdy dzień, który przynosi koronawirus.

Staramy się z ogromną pieczołowitością zarządzań różnymi środkami, żeby mieć środki nie tylko na teraz, ale też na kolejne miesiące.

Godzina 10:25

Premier Morawiecki:
- Zdajemy sobie sprawę, że pandemia może przyspieszyć, może wypłaszczyć. Robimy wszystko, żebyśmy byli przygotowani na walkę w kolejnych miesiącach.

Niepokój jaki nam towarzyszy w ostatnich miesiącach jest w pełni zrozumiały. Stoimy przed dużą niewiadomą zarówno w życiu społecznym, jak i gospodarczym. Kryzys, który jest udziałem państw całego świata, stał się przedmiotem ogromnej troski i analiz. Analitycy przyznają, że takiego kryzysu nikt się nie spodziewał.

Trzeba podejść do tego z ogromną pokorą. Trzeba dbać o siłę złotówki, stabilność finansów państwa, spójność finansową. Pandemia przypomina do pewnego stopnia wpływ, jaki wszystkie surowce miały w poprzednich kryzysach razem wzięte.

Kryzys uderza w spadek cen aktywów, surowców, ale uderza zarówno w stronę podażową i popytową wszystkich gospodarek na świecie. Z dużą dozą ostrożności musimy podchodzić do wielu działań, które proponujemy.

Godzina 10:20

Premier Morawiecki:
- Staramy się uprzedzać bieg wydarzeń, dlatego też tworzymy nowe oddziały zakaźne, szpitale jednoimienne. Musimy odbudowywać własną produkcję. Kilkaset zakładów szwalniczych przestawiło już swoją produkcję.

Musimy na trwałe przebudować struktury produkcji, żeby zabezpieczyć się na przyszłość.

Do laboratoriów trafiło ponad 160 tys. testów. Obecnie przeprowadzamy ok. 6-7 tys. testów dziennie, za kilka dni powinno to być 8-9 tys. testów. Na tym etapie epidemii wykonujemy dużo testów w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Godzina 10:17

Mateusz Morawiecki:
- Obserwujemy wiele modeli wykazu zachorowań. Eksperci zdają sobie sprawę, że te modele mają duży margines błędu. Staramy się czerpać z tych optymistycznych i pesymistycznych.

Spodziewamy się szczytu zachorowań w maju czy czerwcu, bo nie wiemy, kiedy on przyjdzie. Staramy się wypłaszczać krzywą zachorowań.

Dostępny sprzęt ochrony osobistej to bardzo ważny aspekt walki z koronawirusem. Staramy się go pozyskiwać, ale też odtworzyć produkcję krajową. Warto podkreślić, że odtworzenie produkcji krajowej pomoże także w przyszłości.

Godzina 10:14

Mateusz Morawiecki:
- Wiem dobrze, że dla wielu z Polaków wieści z całego świata i kraju są powodem ogromnej troski. Wiemy doskonale, że wszystko co robimy, musi służyć rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jestem przekonany, ze wiedza, którą przekazujemy może być źródłem do kolejnej fazy walki z koronawirusem.

Sytuacja z Europy Zachodniej powoduje, że mamy dużo niepokoju. Tam przyrosty zachorowań są bardzo szybkie.

Na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być poddani dużej dyscyplinie. Musimy przestrzegać wielu zasad i procedur. To powoduje, że bardzo wiele naszych działań w życiu publicznym, gospodarczym, musi się dostosować do życia w obliczu epidemii.

Jeśli nadal będziemy podchodzili z żelazną dyscypliną, to jestem przekonany, że będziemy w stanie poradzić sobie lepiej niż wiele innych krajów. Podchodzimy do tej sytuacji z ogromną pokorą. Nikt na świecie nie wie, jaki będzie dalszy przebieg epidemii koronawirusa. Kiedy będzie wynaleziona szczepionka, czy epidemia zakończy się w czerwcu, sierpniu, czy będzie nawrót w zimę.

Godzina 10:08

Wznowiono posiedzenie Sejmu. Czekamy też na wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

Godzina 10:05

Ministerstwo Zdrowia informuje o 99 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tej grupie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce wykryto 4 tys. 201 zakażeń.

Jednocześnie resort informuje o kolejnych czterech ofiarach COVID-19. Łącznie z tego powodu zmarło w Polsce 98 osób.

Godzina 9:57

Minister środowiska Michał Woś powiedział, że zamknięcie lasów państwowych ma na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem. Gość Programu 3. Polskiego Radia wyjaśnił, że ludzie wyjeżdżali za miasto i spotykali się tam. W konsekwencji dochodziło do zakażeń.

Godzina 9:38

Poczta Polska będzie mogła za naszą zgodą otwierać adresowane do nas pisma urzędowe, skanować je i przesyłać mailem. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 3. Polskiego Radia, że taki zapis ma się pojawić w rozszerzonej wersji tarczy antykryzysowej, nad którą pracuje gabinet Mateusza Morawieckiego.

Piotr Müller wyjaśnił, że przepis ten ma ułatwić funkcjonowanie na przykład osobom objętym kwarantanną, które nie mogą pójść na pocztę. Zgody na otwarcie przesyłki będzie można udzielić na swoim profilu zaufanym.

Rząd prawdopodobnie w tym tygodniu ogłosi nowe zapisy tarczy antykryzysowej. Ma się w niej znaleźć między innymi zwolnienie ze składek na ZUS pracowników firm liczących do 49 osób.

Godzina 9:22

Mieszkańcy Moskwy i Petersburga nie mogą swobodnie podróżować po Rosji. Część regionów wprowadziła obowiązkową kwarantannę dla osób przybywających z tych dwóch miast. W związku z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa, w Rosji obowiązuje powszechna samoizolacja.

Do tej pory zarejestrowano w Rosji blisko 5400 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, z czego, jak podają rosyjskie media, 80 procent przypada na Moskwę i Petersburg. Część regionów wprowadziła dla osób przyjeżdżających z tych miast obowiązkową, dwutygodniową kwarantannę. Takie decyzje między innymi podjęły władze Tomska, Krasnojarska i Norylska.

Godzina 9:16

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak powiedział, że regulacje wprowadzane w związku z epidemią powinny być zrozumiałe dla ludzi, a policja i inne służby powinny w prosty sposób móc je egzekwować. Poseł, który był gościem Polskiego Radia 24, dodał, że wszystkie regulacje, które nie spełniają tych warunków, powinny mieć charakter zaleceń, a nie obwarowanych prawnie obostrzeń.

Godzina 8:39

W Moskwie od dziś można wykonać test na obecność koronawirusa na własne życzenie. Rosyjska służba nadzoru sanitarnego i epidemiologicznego Rospotriebnadzor uruchomiła taką komercyjną usługę. Próbki do analizy będą pobierane w domu osoby zamawiającej. Rosja uruchomiła dotychczas kilkaset laboratoriów, które przeprowadzają testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Jak informują eksperci Rospotriebnadzoru, sanitariusze będą przyjeżdżali do domu, gdzie poinstruują zamawiającego jak powinien samodzielnie pobrać wymazy do badania. Na razie nie wiadomo ile będzie kosztowała taka usługa. Zamawiający otrzyma wyniki testów w ciągu dwóch - trzech dni.

Godzina 8:36

Gościem Rozmowy Dnia był wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o sytuacji epidemicznej w województwie łódzkim, propozycji zmian w konstytucji dotyczących ordynacji wyborczej.

Godzina 8:17

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że jego obóz polityczny wychodzi z założenia, że wybory prezydenckie powinny się odbyć w maju. Dziś Sejm będzie kontynuował obrady. Izba ma rozstrzygnąć, czy do porządku obrad zostanie wprowadzony projekt dotyczący głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Jacek Sasin w Programie 1 Polskiego Radia przypomniał, że prawo nie przewiduje możliwości przesunięcia wyborów bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Podkreślił, że obecnie nie ma potrzeby, by taki stan wprowadzić.

Godzina 7:55

Godzina 7:42

Oddział intensywnej terapii Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu zamknięty. Z powodu potwierdzenia zakażenia koronawirusem u kilku osób z personelu zamknięty został Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. To jedyny taki oddział w regionie. U małych pacjentów nie stwierdzono zakażenia. Wyniki testów były ujemne.

Godzina 7:40

Amerykańscy eksperci ostrzegają, że Stany Zjednoczone czeka wyjątkowo trudny tydzień w walce z epidemią koronawirusa. Liczba infekcji przekroczyła tam 330 tysięcy, codziennie umiera ponad tysiąc osób. Prezydent Donald Trump apeluje do rodaków, by modlili się za lekarzy, pielęgniarki i inne osoby walczące z epidemią.

Godzina 7:32

Dzisiaj w Paryżu rozpoczynają się testy kliniczne nowego leku, który może pomóc chorym w zwalczaniu koronawirusa. Prowadzone są także próby z zastosowaniem przypominających dżdżownice robaków żyjących w piaskach plaż nad Atlantykiem.

Francuscy naukowcy z kilku instytutów zjednoczyli swoje siły i kompetencje prowadząc badania w dwóch kierunkach - z jednej strony trwają poszukiwania skutecznej szczepionki, ale to może potrwać wiele miesięcy, a z drugiej lekarstwa, które pomogłoby najciężej chorym w wyzdrowieniu.

Godzina 7:28

Tarcza antykryzysowa wprowadziła szereg narzędzi, które mają uchronić gospodarkę przed kryzysem z powodu epidemii koronawirusa. Jednym z tych narzędzi jest specjalna pożyczka dla najmniejszych firm. Jak wyjaśnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg mikroprzedsiębiorcy, którzy znaleźli się w tarapatach finansowych mogą ubiegać się w urzędach pracy o 5 tysięcy złotych niskooprocentowanej pożyczki, która jest finansowana z Funduszu Pracy.

Godzina 7:20

Sejm zajmie się dziś projektem dotyczącym głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Projekt, złożony we wtorek, zakładał możliwość głosowania korespondencyjnego wszystkim obywatelom podczas majowych wyborów prezydenckich. W piątek posłowie PiS-u wnieśli do niego autopoprawkę, która zakłada, że głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem oddania głosu.

/Zespół Dziennikarzy Radia Łódź/IAR/

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies