Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Najważniejsze informacje w środę 8 kwietnia [RELACJA]

Szpital w Zgierzu powiadomił o 15 osób zakażonych koronawirusem wśród tamtejszego personelu medycznego. W Polsce wykryto do tej pory 5220 przypadków. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 159. W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 415 zakażeń koronawirusem. Zmarło pięć osób.

 • Szpital w Zgierzu powiadomił o 15 osób zakażonych koronawirusem wśród tamtejszego personelu medycznego

 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 252 nowych przypadkach zakażenia i kolejnych siedmiu zgonach z powodu COVID-19

 • Do 5205 wzrosła liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce. W wyniku COVID-19 zmarło w naszym kraju 136 osób

 • W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 400 zakażeń koronawirusem. Zmarło pięć osób

 • W Sejmie posłowie głosują nad nowymi przepisami uzupełniających Tarczę Antykryzysową. Nowe propozycje przewidują między innymi zwolnienia z ZUS dla większego grona przedsiębiorstw, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników. Będą one mogły zawiesić opłacanie składek ZUS na 3 miesiące

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Godzina 23:11

 Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M Skłodowskiej Curie w Zgierzu  podaje, że uzyskano informację o pozytywnym teście jednej z osób z personelu medycznego (postępowanie epidemiologiczne wykazało zakażenie z zewnątrz Szpitala), która w dniach 1-go i 2-go kwietnia pełniła dyżur na oddziale zabiegowym. Po wykryciu jej zakażenia zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia podjęto decyzję o zrobieniu wymazów osób z kontaktu oraz profilaktycznie dla kolejnych osób z personelu medycznego. Łącznie  pracownikom wykonano 199 testów, które wykazały 15 osób zakażonych personelu medycznego. Z uwagi na powyższe niezwłocznie dokonano dezynfekcji i ozonowania pomieszczeń, w których przebywał personel. Pomimo tej sytuacji praca szpitala nie jest zagrożona.                                                                                     

Godzina 23:03

Posłowie głosują nad poprawkami do przepisów uzupełniających Tarczę Antykryzysową. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym oraz poselskim projekcie dotyczącym Tarczy przedstawił poseł Henryk Kowalczyk. W drugim czytaniu zgłoszono 77 poprawek, z których osiem zyskało pozytywną rekomendację komisji.

Godzina 21:00 

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pożyczek i gwarancji dla firm o wartości 700 milionów euro, czyli ok 3,5 miliarda złotych w związku z koronawirusem. Program umożliwi wsparcie polskiej gospodarki w czasie pandemii wywołanej koronawirusem, dzięki udzielaniu gwarancji publicznych na zabezpieczenie pożyczek oraz dopłat do oprocentowania pożyczek. "W ten sposób przedsiębiorstwa będą mogły pokrywać bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności środków i kontynuować swoją działalność w tych trudnych czasach" - napisała w oświadczeniu komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. Dodała, że Komisja współpracuje z unijnymi krajami, bo zależy jej na szybkim, skoordynowanym i skutecznym wprowadzaniu krajowych środków wsparcia, zgodnie z przepisami Unii. To już drugi polski program pomocy dla firm dotkniętych przez kryzys, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. W piątek akceptację uzyskał plan dotyczący gwarancji i dopłat do oprocentowania kredytów o wartości 22 miliardów euro, czyli około stu miliardów złotych

 

Godzina 20:20

Na 21.30 przesunięto wznowienie obrad Sejmu i głosowanie posłów nad przepisami uzupełniającymi tarczę antykryzysową. Zgodnie z wcześniejszymi planami, obrady miały się rozpocząć o 20.00, po zakończeniu prac sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Ta jednak nadal rozpatruje poprawki zgłoszone przez koła i kluby poselskie w czasie drugiego czytania.Nowe propozycje przewidują między innymi zwolnienia z ZUS dla większego grona przedsiębiorstw, a także wsparcie dla fundacji, spółdzielni socjalnych oraz stowarzyszeń. Rząd proponuje objęcie tym programem firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Będą one mogły zawiesić opłacanie składek ZUS na 3 miesiące. Rozwiązania, nad którymi pracuje Sejm, to nie jedynie proponowane wsparcie dla firm. O nowej tarczy finansowej dla przedsiębiorstw mówił dziś premier Mateusz Morawiecki. Nawet 100 miliardów złotych w postaci subwencji ma trafić bezpośrednio do firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Takie rozwiązanie pozytywnie ocenił w programie Trzecim Polskiego radia Andrzej Halesiak z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.Warunkiem otrzymania państwowej dotacji i umorzenia jej znacznej części będzie utrzymanie działalności i niezwalnianie pracowników.

Godzina 19:38

Żołnierze brygad logistycznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przetransportowali dziś 37 respiratorów i 54 kardiomonitorów - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.Szef MON napisał na Twitterze, że sprzęt z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych trafi do szpitali w Warszawie, Łańcucie, Starachowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

 

Godzina 19:28

Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że w Polsce są 824 domy pomocy społecznej, w czternastu z nich jest problem z szerzeniem się epidemii, co dotyczy nie "setek". ale 169 osób, które są chore. Wicepremier dodał, że jest to o 169 osób za dużo i "to jest nasz wspólny ból" ale też problem, którego nie da się z dnia na dzień zlikwidować.
Wicepremier odpowiedział w ten sposób na zarzuty opozycji, które padły pod adresem rządu podczas drugiego czytania przepisów uzupełniających Tarczę Antykryzysową. Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba mówił o sytuacji epidemicznej w Domach Pomocy Społecznej. Według niego, są tam "setki" osób zakażonych.

Godzina 19:07

W województwie łódzkim są 42 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Potwierdzone wyniki dotyczą:

 - dwóch nastoletnich dziewczynek

- pięciu młodych kobiet

- siedemnastu kobiet w średnim wieku

- pięciu kobiet w starszym wieku

- jednego dziecka

- jednego nastoletniego chłopca

- pięciu młodych mężczyzn

- sześciu mężczyzn w starszym wieku

 Są to osoby w wieku od 1 do 80 roku życia.

 Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejnych 31 osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymało 2 wyniki ujemne i są zdrowe. To: dwie nastoletnie dziewczynki, dziewięć młodych kobiet, osiem kobiet w średnim wieku, jeden nastoletni chłopiec, sześciu młodych mężczyzn oraz pięciu mężczyzn w średnim wieku.  

 Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 400
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 50
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 3525
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1577
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 84

 Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 510. Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 400, w tym: 

Godzina 18:40 

Ministerstwo Zdrowia informuje:

Godzina 18:29

Komisja Europejska sugeruje unijnym państwom przedłużenie do 15 maja zakazu wjazdu do Wspólnoty dla obcokrajowców w związku z pandemią koronawirusa. Decyzję w sprawie zamknięcia zewnętrznych granic unijni przywódcy podjęli 17 marca. Miała ona obowiązywać przez 30 dni. Teraz Komisja zasugerowała przedłużenie tego okresu do połowy maja. Zaapelowała o skoordynowane decyzje państw członkowskich w tej sprawie. "Działania na granicach zewnętrznych mogą przynieść efekty jeśli zostaną podjęte przez wszystkich kraje na wszystkich zewnętrznych granicach tego samego dnia i w ten sam sposób" - napisała w oświadczeniu Komisja Europejska.

Godzina 18:10

Dwadzieścia milionów złotych dla seniorów i personelu medycznego zebrała wspólnie Caritas Polska z Caritas diecezjalnymi. Dzięki środkom pozyskanym w kampanii #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom wolontariusze Caritas codziennie dostarczają paczki z żywnością tysiącom potrzebujących seniorów, bezdomnych i chorych w całej Polsce, a Caritas Polska przygotowuje się do zakupu respiratorów i najbardziej potrzebnego wyposażenia dla polskich szpitali. W ramach akcji #PomocDlaSeniora Caritas zapewnia pozostającym w izolacji osobom starszym i chorym pomoc żywnościową i zaopatrzenie w środki higieniczne oraz ochronne (płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki), wsparcie wolontariuszy w czynnościach wymagających wyjścia z domu (np. w zakupie leków), a także inne formy pomocy - na przykład opiekę psychologiczną. Opieką objęci są także bezdomni. Na start projektu Caritas Polska przekazała milion złotych z własnych środków. Drugi milion został zebrany w ramach trwającej zbiórki i wkrótce trafi do Caritas diecezjalnych. W akcję włączyły się także niektóre przedsiębiorstwa.

Godzina 17:46

Polska Agencja Prasowa i GovTech Polska uruchamiają aplikację o nazwie FakeHunter. Będzie to narzędzie do walki w sieci z dezinformacją o koronawirusie. Jest to społeczny system weryfikacji treści publikowanych w Internecie, którego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących choroby wywołanej koronawirusem. Za pomocą aplikacji każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do sprawdzenia, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych weryfikatorów oraz PAP. Czytaj więcej

Godzina 17:38

 • O 20.00 Sejm będzie głosował nad przepisami uzupełniającymi tarczę antykryzysową.
 • Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po świętach wielkanocnych rząd przedstawi program ponownego otwierania poszczególnych branż gospodarki. Szef rządu zaznaczył jednak, że nadal obowiązują ograniczenia związane ze stanem epidemii koronawirusa. - Będziemy bardzo konkretnie przedstawiać w jaki sposób doradzamy poszczególnym branżom powrót do rzeczywistości. Ale dzisiaj jest jeszcze czas narodowej kwarantanny. Dzisiaj chcę podkreślić z całą mocą, że od tego, w jaki sposób będziemy przestrzegać dyscypliny kwarantann, dyscypliny społecznego dystansowania się, zależy przyrost zakażeń, od tego zależy czy dalej będzie udawało nam się - tak jak do tej pory - wypłaszczać krzywą zachorowań - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Jutro rząd ma przedstawić informacje dotyczące dalszych obostrzeń w kontekście świąt wielkanocnych w związku z epidemią koronawirusa. Ponadto zostaną ogłoszone decyzje dotyczące terminów zbliżających się egzaminów szkolnych.

Godzina 17:15

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że obecny kryzys będzie bolesny dla gospodarki, ale możliwy do pokonania. Prezes NBP mówił o tym podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. Adam Glapiński podkreślił, że rządowy plan pomocy przedsiębiorstwom to szansa na uratowanie gospodarki. Powiedział, że tylko utrzymanie funkcjonowania firm umożliwi szybkie wyjście z kryzysu. Prezes NBP dodał, że rządowy program zapewnia "ogromne" finansowanie w stosunku do Produktu Krajowego Brutto Polski. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla firm w wysokości co najmniej 100 miliardów złotych. Łącznie, wraz ze wsparciem w ramach tarczy antykryzysowej, pomoc dla polskich przedsiębiorstw w przekroczy 300 miliardów złotych. Czytaj więcej

Godzina 16:43

Zbliża się Wielkanoc. Ministerstwo Zdrowa zachęca do tego, żeby pamiętać o seniorach. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wyjeżdżając do rodziny na święta ryzykujemy zdrowiem swoim i swoich bliskich.

Godzina 16:35

 - Szczyt zachorowań związanych z koronawirusem jest przed nami. Nie ma danych, kiedy epidemia wygaśnie, może to się stać np. w grudniu, a może i jeszcze później - ocenił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. "Nasze przewidywania dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa są oparte na modelach. (…) Modele, które były aktualne tydzień temu, nie są aktualne dzisiaj. Obecne pokazują, że szczyt zachorowań będzie w ciągu najbliższych tygodni. Ale równie dobrze, jeśli będziemy mocno trzymali się reżimów sanitarnych, możemy ten szczyt przesunąć dalej – powiedział minister. Dodał, że nie ma żadnych danych na temat tego, kiedy epidemia wygaśnie. Może wygasnąć w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka, czyli za półtora roku. Zaznaczył, że jako minister zdrowia musi przygotować się na najczarniejsze scenariusze i wziąć je pod uwagę w analizach. "Muszę myśleć o tym, jak działać w perspektywie rocznej" – powiedział Szumowski.

Godzina 16:13

Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że Komisja Europejska jest gotowa rozważyć działania o które wnioskuje Polska w związku z koronawirusem. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że Warszawa domaga się dopłat do prywatnego przechowalnictwa produktów, na które popyt spadł z powodu pandemii.  - Analizujemy sytuację na rynku tam gdzie to możliwe i rozważamy działania rynkowe. One muszą być dostosowane do możliwości budżetowych Komisji, które są bardzo ograniczone, bo jesteśmy w końcowym okresie 7-letniego budżetu Unii i to limituje te możliwości - powiedział komisarz Wojciechowski 

Godzina 15:54

Wyjeżdżając do rodziny na święta ryzykujemy zdrowiem swoim i swoich bliskich - mówi profesor Włodzimierz Gut. Wirusolog przewiduje, że jeśli nie zachowamy podczas Wielkanocy zasady dystansu społecznego kilka dni po świętach możemy spodziewać się nagłego znaczącego przyrostu liczby chorych.Jak mówił profesor wyjazdy na Wielkanoc są obarczone dużym ryzykiem: „Na święta jedziemy po to, żeby dzielić się radością, życzyć komuś zdrowia, na pewno nie po to, żeby zawieźć mu śmierć czy chorobę. Z reguły to młodsi jadą do starszych. Mamy świadomość, że starsi gorzej znoszą tę chorobę, a są to nasi bliscy.”Osoby zarażające najczęściej nie są tego świadome, bo nie mają jeszcze żadnych objawów. „Jakiś odsetek nas nie wie, że jest chory. Dziennie to kilkaset osób - oni nie wiedzą, że zachorują jutro” - mówi profesor i zaznaczał, że nie stosowanie ograniczeń w święta może spowodować, że liczba zachorowań podwoi się albo nawet potroi.

Godzina 15:50

 • Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że prezentowana dziś tarcza finansowa ma za zadanie zapewnić utrzymanie miejsc pracy w polskich firmach. Szef rządu poinformował, że łącznie, wraz ze wsparciem tarczy antykryzysowej, pomoc dla polskich przedsiębiorstw przekroczy 300 miliardów złotych. Zaprezentowana dziś tarcza finansowa nie będzie uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej, ale dodatkowym programem wsparcia. "Konstruujemy ja we współpracy z rynkiem, konstruuje ją Europejski Fundusz Rozwoju, w bardzo bliskiej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Dla nas gospodarczym celem celów jest utrzymanie miejsc pracy" - mówił premier Morawiecki o tarczy finansowej. Wartość wsparcia dla firm w ramach zaprezentowanego dziś programu ma wynieść co najmniej 100 miliardów złotych.
 • Będziemy dyskutować i negocjować w jaki sposób z programu wsparcia będą mogły skorzystać firmy, które już przystąpiły do zwolnień pracowników - dodał Mateusz Morawiecki. 
  "Pracujemy również nad tym, żeby także takie firmy, które do końca marca, czy do na przykład dnia dzisiejszego już przystąpiły do pewnych zwolnień, będziemy z nimi dyskutować, negocjować to w jaki sposób będą mogły skorzystać z tego programu" - powiedział Morawiecki. Podkreślił, że dla rządu warunkiem kluczowym jest utrzymanie działalności przez firmy i utrzymanie miejsc pracy. Morawiecki zapewnił też, że firmy budowlane będą mogły skorzystać z rządowego programu pomocy. 

Godzina 15:30 

Władze Skierniewic przed Wielkanocą otwierają miejskie targowisko. Zamknięty trzy tygodnie temu z powodu epidemii plac targowy, od jutra (9.04) ponownie służyć będzie rolnikom oraz kupującym. Będzie on jednak funkcjonować inaczej niż do tej pory. Czytaj więcej

Godzina 15:00

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 7 tysięcy testów. W sumie od początku epidemii przebadano łącznie 99 tysięcy 284 próbek.
Wynik negatywny stwierdzono w 94 tysiącach 284 przypadkach. Pozytywny wynik potwierdzający zakażenie był w 5 tysiącach próbek. Z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizowano w Polsce 2425 osób, wyzdrowiały 222 osoby - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Kwarantanną objętych jest ponad 153 tysięcy osób, a ponad 33 tysiące jest pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Od początku epidemii zakażenie potwierdzono u 5 tysięcy osób, z których 136 zmarły.

 

Godzina 14:46

#TarczaFinansowa dla mikrofirm zakłada:

 • do 324 tys. zł. na 3 lata,
 • proste i preferencyjne warunki,
 • subwencję bezzwrotną do 75% po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia.

Godzina 14:38

Do 14,5 tysięcy wzrosła liczba ofiar COVID-19 w Hiszpanii. Tamtejsze władze poinformowały, że w ciągu ostatniej doby zmarło 757 osób czyli więcej niż dzień wcześniej. Mimo to, ministerstwo zdrowia twierdzi, że sytuacja zaczyna się powoli poprawiać.

Godzina 14:30

222 osoby w Polsce wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem. Poinformował o tym rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Czytaj więcej

Godzina 14:18

W Sejmie odbyło się drugie czytanie przepisów uzupełniających Tarczę Antykryzysową. Nowe propozycje przewidują między innymi zwolnienia z ZUS dla większego grona przedsiębiorstw, a także wsparcie dla fundacji, spółdzielni socjalnych oraz stowarzyszeń. Rząd proponuje objęcie wsparciem firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Będą one mogły zawiesić opłacanie składek ZUS na 3 miesiące. Rząd dopłaci do tego 50 procent.

Godzina 14:14

Poczta Polska wprowadza specjalne godziny - 10-12, w których tylko seniorzy będą mogli korzystać z usług pocztowych.

Godzina 14:12

W zakładzie karnym w Łowiczu ruszyła produkcja maseczek ochronnych. Szyją je funkcjonariusze, a także sami osadzeni, którzy mają przeszkolenie krawieckie, albo wykazują chęć szycia maseczek. Czytaj więcej

Godzina 13:31

W ciągu doby wykonano ponad 7 tys. testów na obecność koronawirusa.

Godzina 13:13

Sejm wznowił obrady. Odbędzie się drugie czytanie rządowego projektu rozszerzającego wsparcie dla firm w ramach tarczy antykryzysowej. Nowe propozycje przewidują między innymi zwolnienia z ZUS dla większego grona przedsiębiorstw, a także wsparcie dla fundacji, spółdzielni socjalnych oraz stowarzyszeń. Rząd proponuje objęcie wsparciem firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Będą one mogły zawiesić opłacanie składek ZUS na 3 miesiące. Rząd dopłaci do tego 50 procent. Nowe rozwiązania będą kosztowały 11 miliardów złotych.

Na godz. 19:30 zaplanowano głosowania.

Godzina 13:08

Rosja wznowiła loty ewakuacyjne. Według różnych danych, na możliwość powrotu do domów z zagranicy czeka jeszcze co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Rosjan.

Godzina 13:00

PAP i GovTech Polska uruchamiają aplikację #FakeHunter, czyli nowe narzędzie do walki w sieci z dezinformacją o koronawirusie. Za pomocą tej aplikacji każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do sprawdzenia, a następnie otrzymać wiarygodną, zweryfikowaną odpowiedź. Czytaj więcej

Godzina 12:20

Ministerstwo Zdrowia przekazuje dzienny raport dot. koronawirusa w Polsce. 

Godzina 12:00

Będące epicentrum zakażeń koronawirusem w Chinach miasto Wuhan od północy zniosło ograniczenia wyjazdowe. Po 76 dniach pracę wznowiło tamtejsze lotnisko. Miasto mogą jednak opuścić wyłącznie te osoby, które przeszły kwarantannę, a ich stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Na lotnisku w Wuhan dziś rano wylądował pierwszy samolot pasażerski. Połączenia rejsowe ze stolicą prowincji Hubei mają być sukcesywnie przywracane. Od północy otwarte są też drogi wyjazdowe z miasta. Część osób wyjeżdżających z Wuhan ubrana jest nie tylko w maseczki i rękawiczki, ale również i ubrania ochronne. Już tydzień temu w Wuhan pracę wznowiły największe centra handlowe. W Chinach wciąż jednak istnieje obowiązek 14-dniowej kwarantanny po zmianie miejsca pobytu.

Godzina 11:37

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że do 13 tysięcy testów na dobę wzrosła wydolność laboratoriów w Polsce. Obecnie badania genetyczne wykonywane są w 58 laboratoriach i liczba ta stale rośnie. Wczoraj w ciągu doby wykonano około 7 tysięcy testów.

Godzina 11:00

Maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe, których używamy na co dzień - w drodze do pracy, sklepu, na spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Czytaj więcej

Godzina 10:36

Sejm wznowi obrady o 13:00 - wynika ze zaktualizowanego harmonogramu posiedzenia izby. Posłowie mają zająć się sprawozdaniami komisji o rządowym projekcie specustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z koronawirusem oraz o projekcie PSL dotyczącym rozwiązań antykryzysowych.

Godzina 10:00

Ministerstwo Zdrowia informuje o 152 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. 

Resort informuje dodatkowo o śmierci kolejnych siedmiu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 84-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 59-letnia kobieta ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim, 87-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Bolesławcu, 83-letnia i 80-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie – wszyscy mieli choroby współistniejące oraz 57-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

W sumie w kraju mamy 5000 zakażonych i 136 osób zmarłych.

Godzina 9:37

Druga Tarcza Antykryzysowa, nad którą prace ma kontynuować dzisiaj Sejm przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców, dla służby zdrowia a także dla rolników - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Godzina 9:27

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował do Polaków o pozostanie w domach podczas Świąt Wielkanocnych. Jak zaznaczył w Polskim Radiu 24, odwiedziny u starszych członków rodziny mogą narazić ich na niebezpieczeństwo. Powiedział także, że szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce nastąpi najprawdopodobniej za dwa lub trzy tygodnie.

Godzina 9:25

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że jego resort stara się, by do szpitali docierało coraz więcej sprzętu ochronnego. W Programie III Polskiego Radia wyjaśnił, że jest on przekazywany do wszystkich szpitali, a także trafia do domów pomocy społecznej.

Godzina 9:10

Rosja za dwa tygodnie będzie w szczytowym momencie wzrostu zakażeń koronawirusem - prognozują rosyjscy lekarze. Według Weroniki Skworcowej z Federalnej Agencji Medyczno - Biologicznej, liczba chorych zacznie spadać najwcześniej w czerwcu.

Godzina 8:30

Premier Mateusz Morawiecki ogłosi jutro informacje o regulacjach sanitarnych, obowiązujących w czasie świąt, i o egzaminach w szkołach. Zapowiedział to szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Godzina 8:10

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź była wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska. Przemysław Naze rozmawiał z nią m.in. o finansowych kłopotach łódzkich klubów sportowych w czasie zawieszenia rozgrywek. 

Godzina 7:40

Amerykańscy uczeni przewidują, że kulminacyjny punkt epidemii koronawirusa w Polsce przypadnie w drugiej połowie kwietnia a liczba ofiar śmiertelnych wyniesie 2 tysiące. To prognozy amerykańskiego ośrodka badawczego The Institute for Health Metrics and Evaluation. Analizami tego instytutu posługuje się między innymi Biały Dom.

Godzina 7:39

Rządowy projekt rozszerzający wsparcie dla firm w ramach tarczy antykryzysowej zostanie poddany dziś pod głosowanie w Sejmie. Nowe propozycje przewidują między innymi zwolnienia z ZUS dla większego grona przedsiębiorstw, a także wsparcie dla fundacji, spółdzielni socjalnych oraz stowarzyszeń.

Godzina 7:33

Narodowa Komisja Chin poinformowała w środę o 62 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od 25 marca. 59 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

Godzina 7:20

W Niemczech jest już ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarły 254 osoby - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1861. Liczba zidentyfikowanych zakażeń wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 4003 przypadki. W sumie w Niemczech odnotowano już 103 228 infekcji koronawirusem.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies