Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Najważniejsze informacje w piątek 10 kwietnia [RELACJA]

W Polsce wykryto do tej pory 5 tys. 955 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 181. W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 463 zakażenia koronawirusem. Zmarło siedem osób. Co przyniesie dzień? Bądź z nami na bieżąco!

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 377 przypadkach zakażenia koronawirusem. W wyniku COVID-19 zmarło też siedem kolejnych osób.

  • W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 463 zakażenia koronawirusem. Zmarło siedem osób

  • Rząd podjął decyzję w sprawie zakresu przedłużenia obecnych obostrzeń i zaleceń postępowania na najbliższe dni w związku z epidemią koronawirusa. Zostały też przełożone egzaminy maturalne i ósmoklasistów. Czytaj więcej

  •  Ameryka wkracza w kulminacyjny okres epidemii koronawirusa z rekordową liczba nowych infekcji i rekordową liczbą zgonów

  • 95 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz prawie milion 600 tysięcy zakażonych - takie dane o koronawirusie podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Wyleczyć udało się 355 tysięcy osób

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:37

Robert Lewandowski przekazał na licytację swoją koszulkę, w której strzelił 3 gole dla Bayernu Monachium w meczu z Schalke Gelsenkirchen. Cała kwota ze sprzedaży trykotu polskiego piłkarza wspomoże polskie szpitale w walce z koronawirusem.

To kolejny gest Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski wcześniej wraz z żoną ofiarował już na ten cel milion euro. Ostatnio poinformował również, że 10 procent zysków ze sprzedaży kawy sygnowanej jego nazwiskiem przekazanych zostanie do Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Sama kawa RL9 Coffee ma trafić też do 91 polskich szpitali, w których leczony jest koronawirus.

Godzina 22:35

Legendarny szkocki piłkarz Sir Kenny Dalglish miał pozytywny wynik testu na koronawirusa, choć do tej pory nie wykazuje żadnych objawów choroby. 69-latek od środy przebywa w szpitalu.

Dalglish w latach 70. i 80. był jednym z najlepszych napastników Europy. Przez wiele lat z powodzeniem grał w Celticu Glasgow, ale kojarzony jest przede wszystkim z Liverpoolem, z którym trzy razy triumfował w Pucharze Europy. Z "The Reds" i jako piłkarz, i później jako grający trener wielokrotnie sięgał również po mistrzostwo Anglii. W roli trenera mistrzostwo zdobył jeszcze z Blackburn Rovers.

Godzina 22:32

Belgijski rząd odpiera zarzuty dotyczące nieetycznego traktowania zakażonych koronawirusem starszych osób z domów opieki. Minister zdrowia Maggie De Block zapewniła w parlamencie, że nie ma zarządzenia, aby takich osób nie przewozić do szpitali. Tymczasem z najnowszych danych wynika, że z ponad 3 tysięcy osób zmarłych, zakażonych koronawirusem w Belgii, 40 procent to rezydenci domów opieki.

- Każdy otrzymuje opiekę medyczną, której potrzebuje - powiedziała belgijska minister zdrowia zapewniając, że nie ma limitu wieku przyjmowania do szpitali. Ale w belgijskich mediach od dłuższego czasu przebija się krytyka rekomendacji, aby najsłabsi i najstarsi pacjenci domów opieki nie byli przewożeni do szpitali i by w ten sposób utrzymywać wolne łóżka dla innych, młodszych pacjentów. Do sądu w Liege trafił pozew rodziny 91-latka, którego nie przyjęto na oddział intensywnej terapii.

Belgijskie władze przyznają, że w domach opieki sytuacja jest bardzo trudna i że wciąż nie ma wystarczającej liczby testów, by przeprowadzić je u wszystkich, którzy wykazują symptomy. Kilka dni temu poinformowano, że 20 tysięcy testów trafi do domów opieki, na razie rozesłano ich 11 tysięcy.

Godzina 21:50

We Francji przed Wielkanocą zaostrzono kontrole na drogach i w miastach. Funkcjonariusze sprawdzają czy przestrzegane są zasady kwarantanny. Policja skrupulatnie sprawdza powody, dla których piesi, kierowcy i pasażerowie, opuszczają swoje domy. Przepisy w ostry sposób ograniczają takie możliwości.

Minister zdrowia Olivier Veran wielokrotnie podkreślał, że kwarantanna pozwala na wyhamowanie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Takiego zdania są naukowcy z brytyjskiego Imperial College, którzy badają przebieg epidemii w jedenastu krajach europejskich, w tym we Francji, gdzie według nich, dzięki kwarantannie, udało się uratować życie dwóch i pół tysiąca osób.

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner podkreśla, że niewłaściwe jest wrażenie, iż wszystkie osoby wychodzące z domu łamią przepisy. Wyjaśnia, że tak nie jest, również wtedy, gdy ktoś chce się przewietrzyć, ale w takiej sytuacji też trzeba się trzymać pewnych reguł i wszyscy muszą nad tym pracować.

Godzina 21:45

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed zbyt szybkim znoszeniem restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Szef WHO twierdzi, że złagodzenie obostrzeń może w wielu krajach przynieść drugą falą zachorowań.

Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił w czasie wideokonferencji z dziennikarzami, że sygnały z Hiszpanii, Włoch, Niemiec czy Francji mogą świadczyć o tym, że sytuacja nieco się poprawia. Jego zdaniem jednak jest zbyt wcześnie na znoszenie nakładanych w ostatnich tygodniach restrykcji, przede wszystkim nakazu pozostawania w domach. - Światowa Organizacja Zdrowia, tak jak inni, chciałaby zniesienia obostrzeń. Ale zrobienie tego zbyt szybko może doprowadzić do śmiertelnego nawrotu wirusa. Spadek krzywej może być równie niebezpieczny jak jej wcześniejszy wzrost. WHO pracuje wraz z krajami najbardziej dotkniętymi pandemią nad bezpiecznymi strategiami wychodzenia z obostrzeń - dodał szef WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby znosić restrykcje tylko wtedy, gdy w danym kraju przenoszenie się wirusa jest już pod kontrolą i jest wystarczająco dużo lekarzy, szpitalnych łóżek i sprzętu. Należy też wprowadzić maksymalne środki zapobiegawcze w szkołach czy instytucjach publicznych.

Część restrykcji zniosły w ostatnim czasie Czechy, a zastanawiają się nad tym Austria i Niemcy. W ostatnich dniach kolejny raz o takiej możliwości mówił amerykański prezydent Donald Trump, choć nieco wcześniej zmieniał zdanie w tej sprawie.

Amerykański dziennik "The New York Times" dotarł z kolei do analiz rządu, z których wynika, że zniesienie nakazu pozostania w domach po zaledwie 30 dniach doprowadzi do szybkiego wzrostu zachorowań oraz zgonów w sezonie letnim.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła 100 tysięcy. Poinformował o tym amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Liczba zakażonych to milion 674 tysiące. Wyleczyć udało się 371 tysięcy osób.

Godzina 21:05

Kwarantanna we Włoszech została przedłużona do 3 maja. Z powodu pandemii nie można wychodzić z domów bez ważnego powodu. Nadal zamknięte będą szkoły i większość zakładów produkcyjnych.

Premier Giuseppe Conte poinformował, że rząd postanowił przedłużyć środki bezpieczeństwa wprowadzone w związku pandemią. Podkreślił, że decyzję tę podjęto po konsultacji z ekspertami. Zaapelował do Włochów o cierpliwość. - Mamy wyraźne sygnały, że kwarantanna daje rezultaty. Nie możemy ryzykować, bo możemy je zaprzepaścić.

Odnosząc się do porozumienia osiągniętego przez ministrów finansów strefy euro powiedział, że proponowane kroki idą w dobrym kierunku, ale są niewystarczające. Podkreślił, że Unia Europejska powinna jak najszybciej stworzyć Fundusz Odbudowy dzięki emisji euroobligacji, gwarantowanych przez wszystkie państwa strefy euro. Zapowiedział, że będzie o to zabiegał podczas szczytu 23 kwietnia.

Godzina 21:02

- Nie sądzę, by ktokolwiek mógł przewidzieć czy koronawirus będzie pod pełną kontrolą w lipcu przyszłego roku - powiedział Toshiro Muto, szef komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Tokio.

Właśnie w lipcu 2021 mają rozpocząć się przełożone o rok igrzyska. Muto przyznał, że nalegał by opóźnić imprezę, mając świadomość, że i tak nie ma pewności czy w nowym terminie się odbędzie. -Jedyne co nam pozostaje to ciężko pracować, by być gotowym na igrzyska - dodał Muto.

Sytuacja związana z koronawirusem ostatnio uległa w Japonii pogorszeniu. Liczba zarażonych przekroczyła 5 tysięcy, a premier Shinzo Abe wprowadził stan wyjątkowy.

Godzina 20:39

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa na świecie przekroczyła 100 tysięcy. W Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 18 tysięcy osób. Eksperci ostrzegają, że Ameryka nie będzie gotowa na zniesienie restrykcji na początku maja, jak chciałby prezydent Donald Trump.

777 zgonów odnotowano minionej doby w stanie Nowy Jork - poinformował gubernator Andrew Cuomo. To nieznacznie mniej niż poprzedniego dnia kiedy zmarło 799 osób. Łącznie liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Nowym Jorku przekroczyła 7,8 tys. W sąsiednim stanie New Jersey zbliża się do dwóch tysięcy.

Umiarkowanie optymistyczne informacje napływają z nowojorskich szpitali, gdzie po raz pierwszy od wybuchu epidemii spadła liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Członkowie zespołu antykryzysowego Białego Domu informują, że w skali całych Stanów Zjednoczonych liczba nowych infekcji oraz hospitalizacji również się stabilizuje.

Jest jednak wątpliwe, aby amerykańskie władze były w stanie szybko znacząco złagodzić restrykcje dotyczące funkcjonowania gospodarki oraz zwiększenia dystansu społecznego. Raport przygotowany na zlecenie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego mówi, że jeśli ograniczenia zostaną zniesione zbyt szybko, to liczba ofiar śmiertelnych w USA może zwiększyć się do 200 tysięcy.

W tej chwili jest ona prognozowana na 60 tysięcy. Naczelny lekarz kraju Jerome Adams powiedział, że od początku maja można będzie myśleć o złagodzeniu restrykcji w rejonach mniej dotkniętych przez epidemię. Adams wyraził jednak obawy, że większość kraju nie będzie mogła wznowić normalnego funkcjonowania.

Godzina 20:32

Prawie dziewięć tysięcy osób zmarło dotychczas z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie pojawiają się sygnały, że epidemia spowalnia.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował, że w ciągu minionej doby zmarło 980 osób. W sumie, od początku epidemii, odnotowano 8 tys. 958 ofiar. - Nie zapominamy, że za każdą taką statystką są konkretne imię, strata i rodzina, która już nigdy nie będzie taka sama - powiedział szef resortu zdrowia.

Zastępca naczelnego lekarza kraju Jonathan Van-Tam podkreślił, że widać kolejne sygnały spowolnienia epidemii. Na wykresie przestawiającym liczbę osób przebywających w londyńskich szpitalach można dostrzec stabilizację. Wczoraj odnotowano nawet, choć trzeba być ostrożnym, bo dzienne wahania są mniej istotne od trendu. - Krzywa zaczyna się uginać. Wasza ciężka praca zaczyna przynosić efekty, ale oczywiście to nie koniec. Mobilizacja musi trwać - powiedział Van-Tam.

W Królestwie zwiększyła się liczba przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa. Teraz to niemal 20 tys. dziennie, czyli dwa razy więcej niż tydzień temu. Ale rząd wyznaczył sobie cel 100 tys. dziennie do końca miesiąca.

Godzina 20:22

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok poinformowała, że zakażonych jest 546 sióstr. Zaznaczyła, że dane są zbierane przez organizację związkową tylko w tych zakładach, gdzie ma ona swoich przedstawicieli. Natomiast to oznacza, że około 10 procent pielęgniarek jest zakażonych.

W województwie mazowieckim, gdzie jest najwyższa ogólna liczba osób zakażonych - 1 tys. 501, liczba lekarzy, którzy zakazili się koronawirusem to 71. Poinformował o tym prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie doktor Łukasz Jankowski. Podkreślił, że izba ubezpieczyła swoich członków i tylu lekarzy zgłosiło się po wypłatę odszkodowania.

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się dziś z apelem do ministra zdrowia i i Głównego Inspektora Sanitarnego o regularne informowanie o liczbie zakażonych pracowników ochrony zdrowia.

Ostatnie dane w tej sprawie GIS opublikował 2 kwietnia. Wówczas zakażonych lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek łącznie było 461 osób.

Godzina 19:24

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że lepiej zostać na Wielkanoc w domach.

Godzina 19:20

Kilkanaście osób uczestniczyło w dorocznej Drodze Krzyżowej ulicami Starego Miasta w Jerozolimie. Wielkopiątkowa procesja gromadzi zazwyczaj tysiące osób z całego świata. Pandemia koronawirusa i nakaz pozostania w domach w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej sprawiły jednak, że procesja po raz pierwszy w historii przeszła dzisiaj bez udziału wiernych.

Kilkunastu ubranych w maseczki ochronne franciszkanów przeszło przez wszystkie stacje drogi krzyżowej. Na czele niewielkiej procesji niesiono drewniany krzyż, a nabożeństwo zakończyło się jak zawsze w Bazylice Bożego Grobu czyli w kościele postawionym w miejscu śmierci i złożenia Chrystusa do grobu.

Łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Pierbattista Pizzaballa mówił dziennikarzom, że w tym roku w czasie nabożeństw w sposób szczególny duchowni modlą się za wszystkich dotkniętych pandemią koronawirusa. - Celebrujemy Wielki Piątek, dzień śmierci Jezusa w bardzo trudnych warunkach, kiedy śmierć zbiera wielkie żniwo na całym świecie. W tym szczególnym miejscu wspominamy tamte wydarzenia, ale także łączymy się we wspólnej modlitwie za cierpiących i umierających - dodał.

Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie zostały mocno ograniczone, a niektóre nawet odwołane. Kościoły są zamknięte, a w większości nabożeństw uczestniczą jedynie duchowni. W Jerozolimie nie ma też tradycyjnych żydowskich modlitw przed Ścianą Płaczu.

Msze w siedzibie łacińskiego patriarchatu Jerozolimy są transmitowane przez internet. Nie ma natomiast transmisji z uroczystości w Bazylice Bożego Grobu.

Godzina 19:01

Siostra Emmanuel Maillard powiedziała, że to pierwsze święta od 2 tysięcy lat, gdy kościoły są zamknięte. Francuzka ze Wspólnoty Błogosławieństw, która posługuje wśród pielgrzymów w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie wspomniała o tym w przesłaniu zamieszczonym na swoim kanale w mediach społecznościowych. Zaznaczała, że powinien to być czas jeszcze większej modlitwy i miłości do Jezusa. - Jaka jest droga Jezusa? Trzydzieści lat ukrytego życia, trzy lata wielkiej ewangelizacji, trzy dni męki, śmierci i zmartwychwstania. Jeżeli więc Kościół jest w agonii jak jego Pan - Jezus, nie zapominajmy, że jego agonia była trzy dni przed zmartwychwstaniem. Jeżeli teraz jesteśmy w agonii, nawet jeśli nie dotknęliśmy jeszcze dna, to znaczy, że jesteśmy blisko zmartwychwstania Kościoła. Bóg zawsze potrafi wyciągnąć dobro ze zła - dodała siostra Emmanuel Maillard. 

Specjalnym wizytatorem apostolskim przy parafii w Medjugorje w Bośni i Hercegowinie jest abp Henryk Hoser.

Godzina 18:52

Państwowy Zakład Higieny uznał skuteczność polskich testów genetycznych na koronawirusa. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, doktor Katarzyna Pancer, wirusolog z PZH powiedziała, że testy pozytywnie przeszły proces kowalidacji.

Jak tłumaczyła, każde laboratorium, które opracowuje test, wykonuje wstępną walidację. Później natomiast sprawdzane jest to, jak test reaguje na próbki kliniczne i czy nie jest wrażliwy na obecne w nich inhibitory, a także czy jest w stanie wykrywać obecność materiału genetycznego wirusa. Państwowy Zakład Higieny sprawdził również czułość nowego, genetycznego testu.

Wirusolog doktor habilitowana Katarzyna Pancer podkreśliła również, że pojawienie się polskich testów genetycznych na koronawirusa ułatwi pracę laboratoriów, pracujących nad wykrywaniem choroby. Jak dodała, do tej pory badania były uzależnione od nieregularnych dostaw zza granicy, co wiązało się z ciągłymi zmianami, wykorzystywanych testów. Wirusolog dodała, że w Polsce prowadzone są również prace nad innymi testami na koronwirusa.

Kowalidowane przez Państwowy Zakład Higieny testy genetyczne na koronawirusa zostały stworzone w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Ich produkcja ma rozpocząć się już po Świętach Wielkanocnych. Pierwsze 150 tysięcy z nich trafi do Ministerstwa Zdrowia.

Godzina 18:50

We Włoszech w ciągu doby z powodu koronawirusa zmarło 570 osób. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w tym kraju wzrosła do 18 tys. 849.

Zarejestrowano 3 tys. 951 nowych zakażeń. W sumie we Włoszech dotychczas koronawirusem zaraziło się 147 tys. 577 osób.

Godzina 18:38

O tym, że złamanie nałożonej przez sanepid kwarantanny kończy się wysokimi karami przekonało się w ostatnich dniach dwoje mieszkańców naszego województwa. Mieszkaniec powiatu pabianickiego wyjechał z kraju, a zduńskowolanka zorganizowała imprezę. Czytaj więcej

Godzina 18:04

Ponad 600 tys. wniosków wpłynęło od firm w sprawie pomocy w ramach tzw. "tarczy antykryzysowej".

Godzina 17:20

Do 26 kwietnia Łódzka Kolej Aglomeracyjna przedłuża ograniczenia w kursowaniu pociągów. Wiele z nich wypada też z rozkładu jazdy. Czytaj więcej

Godzina 17:07

Ministerstwo Zdrowia informuje o 213 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wśród nich jest 31 osób z województwa łódzkiego. Tym samym liczba potwierdzonych zakażeń w Łódzkiem wzrosła do 463. W Polsce to 5 tys. 955 przypadków.

Jednocześnie resort informuje o kolejnych sześciu ofiarach COVID-19. To osoby w wieku 69-87 lat. Łączna liczba ofiar COVID-19 w Polsce to 181 osób, z czego siedem w Łódzkiem.

Godzina 16:56

Białoruskie ministerstwo zdrowia zwróciło się do Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego o odprawianie jak największej liczby nabożeństw na wolnym powietrzu. Ma to na celu ograniczenie ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Wiceminister zdrowia Alona Bogdan powiedziała, że przedstawiciele jej resortu rozmawiali z kierownictwem wspólnot religijnych na temat organizowania nabożeństw z uwzględnieniem sytuacji związanej z epidemią. - Osiągnęliśmy pełne wzajemne zrozumienie. Naszym głównym życzeniem było maksymalne wyprowadzenie wszystkich kościelnych i cerkiewnych rytuałów, święceń i nabożeństw na wolne powietrze, gdzie jest mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania infekcji - powiedziała wiceminister Alona Bogdan.

Ustalono też, że duchowni zaapelują, aby wierni, którzy cierpią na przewlekłe choroby lub mają oznaki infekcji pozostali w domach. Dla tych osób zostaną zorganizowane transmisje nabożeństw świątecznych, zarówno z kościołów, jak i cerkwi.

Godzina 16:40

W związku z akcją #zostańwdomu i Wielkanocą, Radio Łódź zaprasza na trzy słuchowiska, dotyczące życia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa oraz historii Łazarza. Czytaj więcej

Godzina 16:39

Liturgia Wielkiego Piątku w katedrze Notre Dame była sprawowana w bardzo wąskim gronie. Diecezja paryska skierowała przesłanie do wiernych regionu stołecznego.

Siedem osób modliło się wśród murów i zgliszczy katedry Notre Dame. Arcybiskup Paryża Michel Aupetit podkreślił, że wprawdzie modlitwa odbywała się za zamkniętymi drzwiami, ale - jak to ujął - "życie w katedrze wciąż pulsuje". Arcybiskup zwrócił się do Boga słowami. - Panie jesteśmy tutaj kierowani także płynącym z całego świata pragnieniem odbudowania katedry.

Była to druga tego typu uroczystość od chwili pożaru świątyni w kwietniu ubiegłego roku. Ze względu na kwarantannę prace nad zabezpieczeniem murów zostały wstrzymane, jednak codziennie pojawia się tam grupa inspektorów, którzy sprawdzają stan budowli.

W przesłaniu skierowanym przez diecezje paryską do wiernych podkreślono istotę Wielkiego Postu, zachęcano do wspólnej modlitwy i do lektury Ewangelii świętego Jana - od pojmania Jezusa do złożenia jego ciała do Grobu.

Godzina 16:35

Piłkarze Lokomotiwu Moskwa zrezygnowali z 40 procent swoich poborów na czas zawieszenia rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa. Właścicielem klubu są rosyjskie koleje, a zaoszczędzone kwoty mają być przeznaczone na pomoc spółce i jej pracownikom.

W Lokomotiwie występują reprezentanci Polski - Grzegorz Krychowiak i łowiczanin Maciej Rybus.

Zmagania w rosyjskiej ekstraklasie przerwano kilka tygodni temu. Po 22 kolejkach Lokomotiw jest drugi w tabeli ze stratą 9 punktów do Zenitu St. Petersburg. Liga będzie wstrzymana minimum do 31 maja.

Godzina 16:00

Prawie trzy tysiące zakażeń koronawirusem zarejestrowano w państwach bałtyckich. Na Litwie chorych jest 999 osób. Dotychczas odnotowano 22 ofiary śmiertelne. Wyzdrowiało ponad 50 osób.

Na Litwie od dziś obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. W przypadku jej braku, nos i usta można zasłonić szalem lub chustą. Od jutra przez trzy dni maseczki będą rozdawać policjanci. Od dzisiejszego wieczoru do poniedziałku będzie obowiązywać zakaz wyjazdu mieszkańców ze swoich miejscowości. Ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Na Łotwie potwierdzono 23 nowe zakażenia. Liczba chorych na COVID-19 wzrosła do 612. Zmarły 3 osoby. Premier Kirszjanis Karinsz zaapelował do mieszkańców, aby Wielkanoc spędzili w domach.
W Estonii zdiagnozowano w sumie 1258 przypadków COVID-19. Zmarły 24 osoby.

Godzina 15:45

Szef Rady Europejskiej zwołał na 23 kwietnia szczyt w formie wideokonferencji z udziałem przywódców unijnych krajów w sprawie planu ożywienia gospodarczego po kryzysie koronawirusa. Charles Michel napisał na Twitterze, że wraz z szefową Komisji Europejskiej pracuje nad działaniami, które zapewnią dobrobyt Europejczykom i przywrócą Unii wzrost gospodarczy w oparciu o zieloną i cyfrową strategię.

Podczas tej wideokonferencji przywódcy 27 krajów mają ocenić uzgodniony wczoraj przez unijnych ministrów finansów doraźny gospodarczy program ratunkowy dla Europy w wysokości około 500 miliardów euro w reakcji na kryzys. Mają też przygotować plan ożywienia gospodarczego już po kryzysie. - Ten plan musi ożywić nasze gospodarki jednocześnie promując spójność gospodarczą w Unii. W tej kwestii europejski budżet będzie musiał odgrywać znaczącą rolę - napisał Charles Michel.

Wczoraj ministrowie finansów uznali, że konieczne będą zmiany w projekcie europejskiego budżetu na lata 2021-2027, bo należy dostosować jego kształt do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Dlatego można usłyszeć, że szczyt na odległość 23 kwietnia, poświęcony planom ożywienia gospodarczego, może się przerodzić tak naprawdę w szczyt budżetowy i negocjacje w sprawie wydatków Unii po 2020 roku. Na razie nie wiadomo jak te zapowiedzi wpłyną na zaproponowane przez Komisję Europejską koperty narodowe dla poszczególnych państw jeśli chodzi o politykę spójności i rolną. 

Godzina 14:50

W Polsce będą produkowane genetyczne testy w kierunku koronawirusa. Były wicepremier Jarosław Gowin poinformował na Twitterze, że Państwowy Zakład Higieny uznał polski test na koronawirusa za skuteczny.

Godzina 14:40

Krzywa zakażeń koronawirusem we Włoszech wyraźnie spada. Poinformował o tym dyrektor tamtejszego Państwowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro przedstawiając obecną sytuacją w kraju.

Dyrektor włoskiego Państwowego Instytutu Zdrowia podkreślił, że od 5 dni systematycznie spada liczba zakażonych, których trzeba hospitalizować. 2/3 przechodzi chorobę lekko w domu. Od kilku dni spada również liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii. Jednocześnie Silvio Brusaferro zaapelował, aby zachować dyscyplinę skrupulatnie przestrzegając wprowadzonych środków bezpieczeństwa. - Nie możemy opuścić gardy. Sytuacja się poprawia. Potwierdza skuteczność podjętych środków bezpieczeństwa. Epidemia rozwija się coraz wolniej.

Dodał, że sytuacja jest nadal trudna i nie rozwiąże się sama. Znacznie poprawiła się sytuacja w regionie Lombardii, najbardziej dotkniętym pandemią, a na południu Włoch spada liczba stwierdzonych zakażeń.

Godzina 14:34

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwróci się do uczelni, żeby dostosowały terminu rekrutacji do terminów matur. Rzeczniczka MNiSW Katarzyna Zawada w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedziała, że resort nauki zwróci się z taką prośbą do uczelni po tym, jak MEN wyznaczy nowy termin matur.

Rzeczniczka zaznaczyła, że kilka dni temu Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich zadeklarowała, że uczelnie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do momentu otrzymaniu wyników matury.

Godzina 14:20

Komisja Europejska zatwierdziła trzeci polski program rządowego wsparcia dla firm w związku z koronawirusem. Tym razem chodzi o dotacje do odsetek dla przedsiębiorstw o wartości 527 milionów złotych, czyli około 115 milionów euro. Program przewidujący pomoc publiczną dla firm ma zapewnić im płynność finansową w czasie kryzysu.

Godzina 14:16

Policja prosi, by ograniczyć świąteczne odwiedziny. Funkcjonariusze ostrzegają, że nieuzasadnione przemieszczanie się może zostać ukarane.

Godzina 14:06

W ciągu doby wykonano ponad 10,6 tys. testów na obecność koronawirusa.

 

Godzina 13:10

W Polsce będą produkowane testy genetyczne w kierunku koronawirusa. Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że test genowy opracowała Polska Akademia Nauk w Poznaniu.

Godzina 12:30

Komisja Europejska zatwierdziła trzeci polski program wsparcia dla firm w związku z koronawirusem. Tym razem chodzi o dotacje do odsetek dla firm o wartości 527 milionów złotych, czyli około 115 milionów euro. Wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager, odpowiedzialna za konkurencję napisała, że ten program pozwoli polskim władzom umorzyć przedsiębiorstwom część odsetek, które muszą płacić z tytułu pożyczek, co pozwoli zmniejszyć ich obciążenie finansowe podczas obecnego kryzysu.

Godzina 12:00

Ministerstwo Zdrowia publikuje na swoim Twitterze dzienny raport dot. koronawirusa.

Godzina 11:40

605 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii z powodu COVID-19. Poinformowały o tym miejscowe służby ratunkowe. Tym samym całkowita liczba ofiar w tym kraju wynosi obecnie 15,843. To właśnie Hiszpania i Włochy były w ostatnich dniach najbardziej dotkniętymi koronawirusem krajami na świecie. Dziś rano jednak liczba ofiar w Stanach Zjednoczonych przekroczyła tę z Hiszpanii.

Godzina 11:22

W Rosji do 11917 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 1786 nowych przypadków. To najwyższy wzrost dobowy od początku pandemii.

 

]Godzina 10:40

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział TVP Info, że nie powinno być problemu z zaopatrzeniem się w maseczki. Od przyszłego czwartku wejdzie w życie obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Piotr Mueller zapewnił, że maseczek nie powinno zabraknąć.

- Z tego powodu sprowadzamy ogromne liczby maseczek z zagranicy, ale również z tego powodu Agencja Rozwoju Przemysłu koordynuje kilka grup szwalni, które na ternie Polski produkują bardzo duże liczby maseczek, to idzie w dziesiątki milionów, w związku z tym nie powinno być problemu z zaopatrzeniem się w maseczki - wyjaśnił.

Rzecznik rządu dodał, że maseczkę można zrobić we własnym zakresie, najważniejsze, żeby zakryć nos i usta.

Godzina 10:00

Ministerstwo Zdrowia informuje o 164 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Resort przekazuje także informacje o śmierci kolejnej osoby zakażonej. To 88-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Lublinie. W sumie wszystkich zakażonych w Polsce jest 5742, w tym 175 osób zmarłych. 

Godzina 9:28

Jakość powietrza wpływa na przebieg infekcji koronawirusem Z badań zespołu naukowców Uniwersytetu Harvarda wynika, że mieszkańcy terenów z gorszą jakością powietrza są narażeni na cięższy przebieg choroby spowodowanej koronawirusem - poinformował w czwartek "Der Spiegel".

Z badań wynika, że osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Godzina 8:50

Strażacy pomagają walczyć z koronawirusem. Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że podczas ostatniej doby strażacy między innymi sprawdzali temperaturę osób przekraczających 56 punktów granicznych. Powiedział, że 275 strażaków zmierzyło temperaturę ciała u ponad 13 tysięcy osób. W ciągu ostatniego miesiąca strażacy zbadali w ten sposób na granicach kraju ponad 600 tysięcy podróżnych.

Godzina 8:40

Do nowojorskich szpitali przyjęto najmniej pacjentów od trzech tygodni - 200 osób. Liczba zgonów wciąż jednak rośnie - w ciągu ostatniej dobry zmarło około 800 osób - najwięcej, jak do tej pory, od wybuchu pandemii w USA. Władze stanowe są ostrożne z tezą, że udało się opanować pandemię, potwierdzają jednak, że nie opuszczanie domów i dystans między ludźmi przynoszą efekty.

Godzina 8:25

20 kolejnych ofiar śmiertelnych i 260 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Meksyku. Wśród zmarłych są dwie kobiety w ciąży - poinformowało w piątek rano czasu polskiego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Godzina 8:10

Do kraju powróciła grupa 15 polskich lekarzy. Przez ostatnich 10 dni pracowali oni we włoskiej Lombardii. Pomagali tam miejscowym medykom w walce z epidemią koronawirusa.

Godzina 7:40

Zapowiedziany obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych nie jest jednoznaczny z nakazem noszenia maseczek. Twarz można będzie przesłonić także szalikiem lub chustą - wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rząd zdecydował, że od czwartku (16 kwietnia) będzie wprowadzony obowiązek dot. zasłaniania ust i nosa w miejscu publicznym, który będzie dotyczył wszystkich osób przemieszczających się po ulicach, a także przebywających w urzędach, sklepach, czy miejscach świadczenia usług.

Godzina 7:38

W piątek z epidemią koronawirusa walczyć będzie 9176 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1253 jednostek sprzętu - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Godzina 7:32

W Rosji do 89 wzrosła liczba osób które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem. Jak podały rosyjskie służby sanitarne, w całym kraju zarejestrowano ponad 10 tysięcy zakażeń.

Godzina 7:29

Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie dzisiaj franciszkańska Droga Krzyżowa. Tegoroczne obchody Wielkiego Piątku są jednak zupełnie inne niż zazwyczaj. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w nabożeństwach uczestniczą jedynie duchowni, a wierni mogą wyłącznie oglądać ceremonie poprzez transmisje internetowe.

Godzina 7:20

W USA do tej pory odnotowano 462 tys. 135 zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło 16 tys. 513 - podaje Johns Hopkins University.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies